تبلیغات در تلکسیران

رشوه 5 میلیارد دلاری آمریکا به ابومازن


منابع خبری رژیم صهیونیستی از رشوه پنج میلیار دلاری دولت آمریکا به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای بازگشت به میز مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی خبر داد.
رشوه 5 میلیارد دلاری آمریکا به ابومازن

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، پایگاه خبری گلوبس اسرائیل نوشت: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد پنج میلیارد دلار برای بازگشت به میز مذاکرات با اسرائیل را داده است.

این سایت صهیونیستی نوشت: منابع سیاسی آمریکایی از قصد ترامپ برای حواله 5 میلیارد دلار به عباس برای بازگشت به میز مذاکرات با اسرائیل خبر دادند. این امر بعد از موفقیت تیم مذاکره کننده اسرائیل به رهبری گرید کوشنر داماد و مشاور ویژه رئیس جمهور آمریکا و جیسون گرینبلات فرستاده ویژه دولت آمریکا در روند سازش خاورمیانه در متقاعد کردن ترامپ درخصوص این مسئله صورت می گیرد.

منابع آمریکایی در گفت وگو با سایت صهیونیستی گلوبس گفتند: براساس توافق با ترامپ، تشکیلات خودگردان فلسطین دریافت پنج میلیارد دلار دیگر از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و اتحادیه اروپا برای بهبود اوضاع اقتصادی این تشکیلات از جمله نوار غزه دریافت خواهد کرد.

این سایت که رابطه نزدیکی با روزنامه صهیونیستی هاآرتص دارد، نوشت: دولت ترامپ 200 میلیون دلار از کمک های کشورش به تشکیلات خودگردان و کمک ها به آژانس امدادرسانی وکاریابی سازمان ملل متحد (آنروا) و دهها میلیون دلار از بودجه بیمارستانهای فلسطینی در شرق شهر قدس را کم کرده است.

این سایت صهیونیستی به نقل از منابع سیاسی آمریکایی نوشت: دولت آمریکا دو روز قبل دفتر نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در واشنگتن را برای وادار کردن عباس برای بازگشت به میز مذاکره با اسرائیل بست. اگر تشکیلات خودگردان این کمک 5 میلیاردی را قبول نکند، وارد تونل اقتصادی تاریکی خواهد شد و اوضاع اجتماعی وخیم تر خواهد شد.

این منابع افزودند: طرح آمریکا برای کمک به تشکیلات خودگردان و بازیابی فعالیت های قوی آن از یک برنامه زمان بندی شده برای از سرگیری مذاکرات با طرف اسرائیلی و برگزاری یک کنفرانس بین المللی برای جمع آوری کمک مالی جهت ایجاد یک اقتصاد فلسطینی قوی آغاز می شود.

حمله خودرو به عابران در لندن


یک دستگاه خودرو عمدا به سمت عابران مقابل مسجدی در پایتخت انگلیس تغییر مسیر داد و چند نفر زخمی شدند.
حمله خودرو به عابران در لندن

به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، پلیس بریتانیا اعلام کرد که در پی برخورد خودرویی با عابران در شمال‌غرب لندن، دو نفر زخمی و به بیمارستان منتقل شدند.

این حادثه بامداد چهارشنبه در منطقه کریکلوود لندن روی داده است و به گفت? شاهدان خودرو مسیر خود را تغییر داده و درنهایت به عابرانی که بیرون از مسجد المجلس الحسینی حضور داشتند برخورد کرده است.

پلیس اعلام کرد که اگرچه در این مرحله از تحقیق نمی‌توان دربار? تروریستی بودن حادثه اظهارنظری کرد اما در حال بررسی پرونده و پی بردن به علت برخورد است.

پلیس توانسته است راننده را در محل متوقف و دستگیر کند.

دیپلماسی اقتصادی حلقه مفقوده در رابطه با همسایگان


هرچند اولویتها در سیاست خارجی هرکشور بنابر اصول تعریف شده در روابط بین‌المللی به رده‌های خاصی تقسیم می‌شود ولی نکته‌ای که به شکل تقریبا مشترک در تمامی این تقسیم‌بندی‌ها وجود دارد اولویت بخشی به کشورهای همسایه است.
دیپلماسی اقتصادی حلقه مفقوده در رابطه با همسایگان

بر همین اساس در ابتدا داشتن روابط سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و غیره با کشورهای همسایه و سپس با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اولویت روابط کشورها را تشکیل می‌دهد.

از آنجایی که معمولا هرگونه اتفاق سیاسی، اقتصادی، امنیتی و مواردی از این دست در کشورها تاثیر مستقیم بر کشورهای همسایه آنها هم دارد موجب می‌شود تا معمولا کشورهای همسایه در صدر اولویت روابط کشورها قرار گیرند. همچنین داشتن مرزهای مشترک زمینی و دریایی باعث کاهش قابل توجه هزینه‌های تبادلات تجاری می‌شود و همین مساله براهمیت روابط اقتصادی میان کشورها می‌افزاید.

در کنار همه این مسائل تحریم‌های مختلف علیه ایران ضرورت توجه بر کشورهای همسایه را که برخی از آنها حتی به عنوان متحدین استراتژیک تهران شناخته می‌شوند را افزایش داده است.

با این حال مسئولین سیاست‌خارجی کشور اکنون بیشتر علاقه دارند به منظور محافظت از برجام روابط تجاری خود با کشورهای عضو اتحادیه اروپا را توسعه داده و به زعم خود بتواند در مشارکت با اتحادیه اروپا سنگر مستحکمی برای حفاظت از توافق هسته‌ای در برابر آمریکا ایجاد کنند، در مقابل بسیاری از کارشناسان معتقدند تهران باید مسیر دور زدن تحریم‌ها را در نه در اروپا بلکه در میان همسایگان خود و کشورهای منطقه‌ که اهداف سیاسی همسو با ایران دارند دنبال کند.

یکی از این کشورها پاکستان است که اکنون دولتی جدیدی در این کشور برروی کار آمده است، دولت جدیدی که برخلاف دولت‌های سابق این کشور، روابط با ایران را در مقایسه با دیگر کشورها دارای اهمیت ویژه‌ای قلمداد می‌کند.

عمران خان در نخستین سخنرانی در خصوص سیاست خارجی دولت خود با تاکید فراوان بر روابط با ایران و عدم پرداختن زیاد به متحدانی همچون عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا این تصور را در میان صاحبنظران ایجاد کرد که دولت جدید این کشور بسیار علاقمند است روابط تهران-اسلام‌آباد را به بالاترین سطح ممکن افزایش یابد. با این حال به نظر می‌رسد انفعال دستگاه دیپلماسی در پاسخ به چراغ سبزهایی که دولت جدید اسلام‌آباد به تهران نشان داده بود نزدیک است مجددا دولت جدید پاکستان را به سمت عربستان سوق دهد.

از سوی دیگر، عراق هم از مهمترین کشورهایی به شمار می‌رود که از آن می‌توان به عنوان شریک تجاری و اقتصادی ایران نام برد. ظهور پدیده داعش و گسترش تروریسم در عراق و کمک دولت و ملت ایران به مردم و دولت عراق در برابر داعش، بغداد را به یکی از مهمترین متحدان ایران در منطقه تبدیل کرده است.

همچنین سوریه نیز به واسطه حمایت‌های ایران توانسته بخش عمده‌ای از عناصر تروریست را نابود کرده و بزودی با تامین کامل امنیت در مناطق مختلف وارد دوران سازندگی شود.

هر دو کشور عراق و سوریه چه در زمان جنگ در برابر تروریسم و چه در دوران سازندگی پس از جنگ نیاز به متحدانی دارند و از آن جایی که ایران اولین کشوری بود که ندای یاری خواهی دمشق و بغداد را پاسخ گفت این امتیاز را دارد تا بزرگترین کشوری هم باشد که در دوران سازندگی و همچنین تامین نیازهای روزمره زندگی مردم این دو کشور حضور پیدا کند و به این شکل نیز سر و سامانی به اقتصاد خود دهد.

از دیگر کشورهایی که می‌توان از آن به عنوان یک فرصت اقتصادی بسیار مهم نامبرد قطر است. قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود که مدتی است روابطش با متحدان سابق یعنی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین به شدت بحرانی شده است؛ با محاصره اقتصادی قطر از سوی این کشورها و سلب اجازه استفاده قطری‌ها از حریم هوایی، زمینی و دریایی این سه کشور سبب شده تا ایران تبدیل به تنها راه تنفس قطری‌ها شود و این امر به خودی خود یک فرصت بسیار مناسب است تا ایران بتواند علاوه بر نزدیک کردن قطر به خود، به عنوان یکی از تامین کنندگان نیازهای این کشور وارد عرصه شده و از منافع این فرصت بادآورده به خوبی استفاده کند، موضوعی که متاسفانه در یک سال گذشته استفاده کاملی از آن نشده است.

از همه این‌ها گذشته ایجاد یک منطقه اقتصادی بومی با حضور قدرت‌های اقتصادی جایگزین، همچون چین و با حضور کشورهایی که از آن‌ها به عنوان اقتصاد نوظهور یاد می‌شود به همراه جایگزینی کردن دلار با یک ارز دیگر یا ایجاد ارزی جدید برای مبادلات تجاری میان کشورهای این منطقه اقتصادی که ایران، ترکیه، روسیه، چین، عراق، سوریه، پاکستان و برخی دیگر از کشورهای در آن حضور دارند می‌تواند اساسی‌ترین راه برای توسعه اقتصادی باشد.

مجتبی مومنی

ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند


مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر با تائید پایبندی ایران به برجام، راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای در دنیا را کاری مهم و بی‌نظیر در کمک به برقراری صلح و امنیت بین‌الملل توصیف کرد.
ایران به تعهداتش در برجام عمل می‌کند

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، یوکیا آمانو روز دوشنبه (امروز) در بیانیه آغازین خود در شصت و دومین کنفرانس عمومی سالانه آژانس که در غیاب وی قرائت شد، ضمن استقبال از حضور شرکت‌کنندگان گفت که دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل در حال حاضر پادمان‌ها را در 181 کشور جهان اجرا می‌کند.

آمانو ادامه داد: ما با اجرای پادمان‌ها به تضمین نبود انحراف در کاربرد مواد هسته‌ای در اهداف غیر صلح‌آمیز کمک می‌کینم. این، کاری مهم و بی‌نظیر در کمک به برقراری صلح و امنیت بین‌الملل است.

وی همچنین به توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 اشاره کرد و گفت: از کنفرانس عمومی پیشین تاکنون به راستی‌آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه داده‌ایم.

مدیرکل آژانس افزود: ایران در حال اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش طبق برجام است. این بسیار حائز اهمیت است که ایران به پایبندی به این تعهداتش ادامه می‌دهد.

آمانو خاطر نشان کرد: آژانس کماکان به راستی‌آزمایی عدم انحراف در مواد هسته‌ای اعلام شده از سوی ایران طبق موافقتنامه پادمانی‌اش ادامه خواهد داد. ارزیابی درخصوص نبود مواد هسته‌ای و فعالیت‌های اعلام نشده در ایران نیز ادامه خواهد داشت.

شلیک موشک بدر1 به مواضع ارتش عربستان در جیزان


منابع یمنی از شلیک موشک بدر1 از سوی ارتش و کمیته های مردمی یمن به مواضع ارتش عربستان در جیزان خبر دادند.
شلیک موشک بدر1 به مواضع ارتش عربستان در جیزان

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، منابع یمنی از شلیک موشک بالستیک به مواضع ارتش عربستان خبر دادند.

بر اساس این گزارش؛ یک فروند موشک بدر1 به مواضع نظامیان سعودی در شرق جیزان شلیک شده است.

این درحالی است که نظامیان سعودی با توپخانه منازل یمنی ها را در صعده هدف قرار دادند که بر اثر آن دو غیرنظامی دیگر یمنی شهید شدند.

قبلا نیز یک هواپیمای جاسوسی سعودی ها در وادی جاره در جیزان از سوی ارتش و کمیته های مردمی یمن هدف قرار گرفته و سرنگون شده بود.

شایان ذکر است که ساعاتی قبل نیز منابع یمنی از تسلط ارتش و کمیته های مردمی یمن بر برخی مواضع در جبهه ناطع در استان البیضا خبر دادند.

این منبع نظامی یمنی اعلام کردند: ارتش و کمیته های مردمی یمن طی عملیاتی ویژه که چهار ساعت به طول انجامید بر برخی مواضع مهم در جبهه ناطع مسلط شدند.

به گفته منبع یمنی؛ در این عملیات علاوه به کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مزدوران ائتلاف سعودی، خسارات سنگینی نیز به دشمن وارد شد.

این منبع یمنی اعلام کرد: ارتش و کمیته های مردمی یمن مواضع نیروهای ائتلاف سعودی در جبهه ناطع را درهم کوبید.

جان کری: عقل ترامپ اندازه پسر 8 ساله است


وزیر خارجه سابق آمریکا با بیان سخنانی بی‌سابقه به رئیس‌جمهور این کشور تاخت و گفت عقل او اندازه پسربچه 8 ساله و اضطراب‌هایش اندازه دختران نوجوان است.
جان کری: عقل ترامپ اندازه پسر 8 ساله است

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، در پی شدت گرفتن کشمکش‌های داخلی در آمریکا به دلیل دیدار «جان کری»، وزیر خارجه سابق آمریکا و «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران، کری روز جمعه با لحنی بسیار تند به ترامپ حمله کرد.

جان کری در برنامه Real Time در پاسخ به سوال مجری برنامه در این خصوص که چرا ترامپ اخیراً علیه او توئیت کرده، گفت که او حقیقت را گفته است.

دونالد ترامپ چند روز پیش در واکنش به دیدارهای کری با ظریف نوشت: «جان کری دیدارهایی غیر منطقی با رژیم بسیار متخاصم ایران داشته که هدف آن تنها می‌تواند تضعیف کارهای فوق‌العاده ما و زیان‌رسانی به مردم آمریکا باشد. او به آنها گفت صبر کنند تا دوران ترامپ تمام شود.»

جان کری در سخنانی که با تشویق و خنده حضار همراه شد گفت: «ایشان اولین رئیس‌جمهوری است که من دیده‌ام وقتش را بیشتر صرف خواندن لایک‌هایش در توئیتر می‌کند تا خواندن گزارش‌ها یا قانون اساسی ایالات متحده.»

وزیر خارجه سابق آمریکا در ادامه با توجه به تحولاتی که اخیراً در بازرسی‌های مربوط به دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا صورت گرفته گفت ترامپ باید نگران دیدار «پال مانافورت»، رئیس سابق ستاد تبلیغات انتخاباتی‌اش با «رابرت مولر»، بازرس تحقیقات درباره پرونده روسیه باشد.

مانافورت شب گذشته (جمعه) به دو فقره از جرائمی که به آنها متهم است اعتراف کرده و قبول کرد با مولر دیدار و همکاری کند.

جان کری گفت: «او (ترامپ) باید نگران دیدار مانافورت و مولر باشد.» کری با اشاره به توافق مانافورت با دادستان‌های آمریکایی در ادامه گفت: «به زودی می‌شنوید که او بگوید این بدترین توافق است.»

کری، علاوه بر این برای حمله به ترامپ از نام کتاب او به نام «هنر معامله کردن» هم استفاده کرد و گفت: «او حالا کارش را از هنر معامله کردن به هنر جیغ و فریاد رسانده است.»

وی در ادامه گفت: «او ترکیبی نادر متشکل از یک پسربچه 8 ساله است...منظورم این است که به اندازه یک پسربچه 8 ساله عقل و به اندازه یک دختر نوجوان ضعف اعتماد به نفس دارد. او این است.»

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟