صندوق بین المللی پول: ایران 3 سال دیگر پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود/جدول

صندوق بین المللی پول: ایران 3 سال دیگر پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا می‌شود/جدول

گیل نگاه: صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد ایران با کنار زدن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا در سال 2021 شود.
به گزارش تسنیم، صندوق بین المللی پول در پایگاه داده های آماری خود پیش بینی کرده است ایران در سال 2021 با سه پله صعود در جایگاه پانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا قرار گیرد.
بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی این نهاد بین المللی تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2017 بالغ بر 1644 میلیارد دلار بوده و ایران از این نظر در رتبه 18 جهان قرار گرفته است.
صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است ایران در سال های 2018، 2019 و 2020 نیز همچنان هجدهمین اقتصاد بزرگ دنیا باقی بماند اما در سال 2021 با پشت سر گذاشتن سه کشور اسپانیا، عربستان و کانادا به جایگاه پانزدهم صعود کند.
پیش بینی شده است تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2021 به 2095 میلیارد دلار برسد که بیشتر از تولید ناخالص داخلی اسپانیا، عربستان و کانادا خواهد شد.
تولید ناخالص داخلی اسپانیا بر اساس شاخص قدرت خرید در سال 2017 بالغ بر 1773?9 میلیارد دلار بوده که پیش بینی شده است این رقم در سال 2021 به 2094 میلیارد دلار برسد. تولید ناخالص داخلی عربستان نیز از 1773?5 میلیارد دلار در سال 2017 به 2078 میلیارد دلار در سال 2021 و تولید ناخالص داخلی کانادا از 1769 میلیارد دلار در سال 2017 به 2073 میلیارد دلار در سال 2021 خواهد رسید.
بر این اساس چین با تولید ناخالص داخلی 23159 میلیارد دلاری بزرگترین اقتصاد جهان در سال 2021 را خواهد داشت و آمریکا با 19390 میلیارد دلار و هند با 9459 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم و سوم از این نظر قرار می گیرند.
                                                                               جدول: 20 اقتصاد بزرگ دنیا، رتبه بندی شده بر اساس سال 2021
(0)(0)کد مطلب: 198898
تاریخ: 19 مرداد 1397

«همشهری گیلان» به آخر خط رسید

«همشهری گیلان» به آخر خط رسید

گیل نگاه:  فرشته رضایی دبیر تحریریه همشهری گیلان با انتشار پستی اینستاگرامی از پایان کار روزنامه همشهری گیلان و ادغام آن با دو استان مازندران و گلستان با عنوان همشهری شمال خبر داد.

در این پست آمده است:

ای هفت سالگی/ ای لحظه‌ی شگفت عزیمت/ بعد از تو هر چه رفت، در انبوهی از جنون و جهالت رفت… ناگزیر شدم از شعر “فروغ” کمک بگیرم، 7 سال گذشت از روزی که به #همشهری آمدم، 7 سالی که با روزهای تلخ و شیرین گذشت، روزهایی که اینقدر سایتهای مختلف خبری نبود و ما از همان ابتدا تاکنون نوشتیم و نوشتیم و نوشتیم… ما کپی نکردیم، سرمان را انداختیم پایین و به عشق نوشتیم، شاید برای آن دیگران مشق شب بود اما برای ما همه‌ی زندگی. از دردهای توسعه‌ی #گیلان نوشتیم، از اشک‌ها و لبخندها، از مردم گیلان، از گزارش‌های محله، معرفی کتاب‌های چهارشنبه، صفحه ورزش سه‌شنبه، ستون گیلکی آفتو دیمه، گزارش‌های محله و گپ و گفت با مردم محلات#رشت، سلسله گزارشهای بررسی تاریخ مطبوعات گیلان، از یادنامه زلزله، سیل#اشکور، برف و باران و گرما و قطع برق، حال ناخوش بیمارستان‌ها، روزگار تئاتر و#سینماهای خسته#رشت، از شهر شب‌های روشن، کاکایی‌های تالاب#انزلی، بوی خوش کلوچه#فومن، روزگار سیاه چای#لاهیجان، مصیبت‌های تیم#ملوان و#سپیدرود، از پل خشتی#لنگرود، زیبایی‌های قلعه رودخان، رونق و رکود#گمرکات، تجارت دریامحور، رودخانه‌های آلوده، رنج صیادان، روزگار رنج و برنج…. و از اکبر جوانمرد که با قامت کوتاه و خمیده و قلب بزرگ و دوچرخه قدیمی اش لابد سر صبح توی برف و باران و گرما روزنامه را می‌فروخت. یک نفر از ان هزاران که در کار توزیع و فروش هستند.

نوشتیم و نوشتیم و نوشتیم اما بحران کاغذ دامان ما را هم گرفت. مطبوعات را یکی یکی می‌بلعد. دیگر نیاز به حکم قاضی#مرتضوی برای توقیف روزنامه‌ها نیست! بحران کاغذ خانمان مطبوعات را ویران ساخته، تحریم هم زندگی همه ما را شاید، ما کاغذ نداریم، بیمار دارو، و بابا غم نان ! نمی شود یقه‌ی تحریم را گرفت، حتی نمی‌شود گفت بحران کاغذ، من اسمش را بحران مدیر می‌گذارم. بله مدیرانی که نمی‌دانند این سو چه دل‌هایی ازنتوانستن‌های آنان خون شده…

باید بگویم، از شنبه‌ای که خواهد آمد دیگر یک روزنامه‌ی مستقل گیلان نیستیم، سه روزنامه در یک روزنامه‌ایم. «همشهری شمال». از وجود دو استان شمالی دیگر در یک روزنامه ناراحت نیستم اما کاش چاره‌ای پیدا شود، برای نسلی که نمی‌داند بگوید#به_عقب_باز_نمی‌گردیم یا بگوید به #آینده نمی‌رویم. چرا که با این پیش بینی‌ها آینده خطرناک است و ناامید… مجبوریم همین وسط بمانیم، آویزان کلمه‌ای به اسم «نگرانی« از آینده‌ای که دوست نداریم بیاید !

پ.ن1: تصویر آخرین شماره به سبک و سیاق 7 سال اخیر است.

(0)(0)کد مطلب: 201327
تاریخ: 30 مرداد 1397

190 نفر درحوادث جاده ای گیلان از ابتدای سال جاری جان باختند

190 نفر درحوادث جاده ای گیلان از ابتدای سال جاری جان باختند

گیل نگاه: رئیس پلیس راه گیلان با اشاره به آمار تلفات جاده ای این استان از ابتدای سال جاری تاکنون، گفت: 190 نفر در سال جاری در جاده های گیلان جان باختند.

به گزارش مهر، سرهنگ حسین محمدپور غروب دوشنبه در مراسم آموزش و ترویج فرهنگ رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی که در جمع موتورسیکلت سواران دهستان ماچیان شهرستان رودسر برگزار شد، اظهارکرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 190 نفر در جاده های گیلان براثر تصادف جان باختند.

وی با بیان اینکه بیشتر فوتی ها مربوط موتورسیکلت سواران هستند، افزود: از جانباختگان بیش از 80نفر را موتورسیکلت سواران، 45 نفر را عابران پیاده تشکیل می دهند و مابقی مربوط به خودروهای سواری است.

رئیس پلیس راه گیلان در ادامه به میزان تلفات جاده ای سال گذشته نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در آمار فوتی ها 5 نفر افزایش یافته است.

وی برگزاری دوره های آموزشی برای موتورسیکلت سواران را یکی از برنامه های پلیس راه گیلان عنوان و تصریح کرد: تلاش می شود تا با برگزاری دوره های آموزشی میزان تلفات جاده ای در استان گیلان را کاهش دهیم.

در پایان مراسم 200 کلاه ایمنی به حاضران اهدا شد.

(0)(0)کد مطلب: 201261
تاریخ: 30 مرداد 1397

ساعات کاری ادارات به روال عادی برگشت

ساعات کاری ادارات به روال عادی برگشت

گیل نگاه: مدیرکل روابط عمومی استانداری گیلان از بازگشت ساعت کار دستگاه های اجرایی استان به روال عادی خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان، مرتضی عاطفی در تشریح این خبر اظهار داشت: با کاهش دمای هوا و رفع برخی مشکلات در شبکه تامین برق از ابتدای شهریورماه ساعت کار اداره ها،نهادها و دیگر دستگاه های اجرایی همانند قبل به ساعت 7:30 دقیقه تا 14:30 بازگشت.

وی با تقدیر از مدیران و کارکنان دستگاه های اجرایی که در مدیریت بهینه برق به خوبی اقدام کردند، به نقش رسانه های جمعی در امر اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی حیطه مصرف بهینه انرژی اشاره کرد و از آنان خواست تا در جهت فرهنگ سازی برای این امر مهم گام بردارند.

(0)(0)کد مطلب: 201162
تاریخ: 30 مرداد 1397

نرخ سکه و طلا امروز(30مرداد) در بازار رشت اعلام شد

نرخ سکه و طلا امروز(30مرداد) در بازار رشت اعلام شد

گیل نگاه: قیمت تمام سکه و ربع سکه امروز در بازار رشت گران ، نیم سکه و طلا ارزان شد.
اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:
سکه تمام بهار آزادی : 38 میلیون و 110 هزار ریال                  + 210 هزار ریال
نیم سکه بهار آزادی : 17 میلیون و 510 هزار ریال                      – 90 هزار ریال
ربع سکه بهار آزادی : 9 میلیون و 10 هزار ریال                        + 60 هزار ریال
هر گرم طلای 18 عیار هم امروز 2 میلیون و 910 هزار                 – 20 هزار ریال

(0)(0)کد مطلب: 201182
تاریخ: 30 مرداد 1397

حجت الاسلام فلاحتی؛ گیلانی زیباتر از ونیز در گرو پاکسازی رودخانه های گوهر رود و زر جوب

حجت الاسلام فلاحتی؛ گیلانی زیباتر از ونیز در گرو پاکسازی رودخانه های گوهر رود و زر جوب

گیل نگاه/گروه اجتماعی: نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: بازسازی رودخانه های گوهر رود و زرجوب گیلان را فوق ونیز می کند.
حجت الاسلام و المسلمین رسول فلاحتی امروز از تصفیه خانه بزرگ گیلان بازدید کرد و گفت: تجهیزات آب رسانی به مردم به گستردگی وعمق خوبی رسیده است.
وی بازدید امروز را بسیار امید بخش عنوان کرد و گفت: گیلان دارای منابع ارزشمند آبهای زیر زمینی است که باید از آنها حفاظت شود و شرکت آب و فاضلاب شهری در این خصوص اقدامات مناسبی انجام داده و در دستور کار دارد.
فلاحتی با بیان اینکه خیال مردم بابت سلامت و بهداشت آب راحت باشد افزود: مردم گیلان فکر می کنند که آب استان خوب نیست و آب ناسالم می نوشند این در حالیست که این حجم از کار و فعالیت باید به مردم اطلاع رسانی شود تا خیالشان راحت شود و لازم است بدانند که در برخی مناطق آب گیلان حتی از آب تهران هم بهتر است.
او خاطر نشان کرد: در گذشته ای نه چندان دور مردم در رودخانه های رشت ماهیگیری می کردند اما ورود آلودگی و فاضلاب ها موجب شد که شاهد نگون بختی این دو رودخانه مهم استان باشیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان تصریح کرد: بر اساس گزارشات برای کاهش ورود فاضلاب به این رودخانه همواره طرح هائی ارائه و اجرا می شود که در نتیجه آن حذف تدریجی آلودگی این رودخانه ها موجب خواهد شد که دوباره به دوران پاکیزگی و طلایی شان برگردند.
وی با اشاره به اینکه آلودگی رودخانه های زرجوب و گوهر رود به تالاب انزلی می رود گفت: در صورت حذف کامل ورود فاضلاب ها به این رودخانه ها شاهد خواهیم بود که گیلان استانی به زیبایی فوق ونیز شود.

صرفه جویی آب به طور مستمر به مردم اطلاع رسانی شود
حجت الاسلام ابراهیم کمالی دبیر فرهنگی صنعت آب و برق گیلان نیز در ادامه این جلسه گفت: شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان تعاملات خوبی با امامان جماعت این شرکت دارد و تحقق امور فرهنگی را دنبال می کند این در حالیست که متاسفانه برخی از مدیران دستگاهها در بند امور فرهنگی نیستند.
وی افزود: 13نفر از امامان جماعت در این شرکت فعالیت دارند و هماهنگی این افراد از فعالیتهای بارز بخش فرهنگی این شرکت است.
کمالی خاطر نشان کرد: لازم است در کنار اقامه نماز ،امامان جماعت از فواید دعا و معنی کردن دعاها به کارکنان سخن بگویند.
وی تصریح کرد: اقامه شدن نماز در دستگاهها از برکات انقلاب است و ما این نعمت را مدیون خون شهدا هستیم.
کمالی آب را امانت الهی به مردم دانست و تاکید کرد: مصرف درست آب در هنگام وضو و در مجموع صرفه جویی آب نیز به طور مستمر به مردم اطلاع رسانی شود.

افت بارندگی موجب کاهش عمق چاه ها شده است
مهندس حسینی مدیرعامل اب و فاضلاب شهری گیلان امروز در ادامه این بازدید گفت: کسب مقام های مختلف شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان در امور فرهنگی حاصل تلاش امامان جماعت این شرکت است.
وی افزود: این شرکت از فعالیت 13نفر امام جماعت در رشت و ادارات آب و فاضلاب شهرستان ها برخوردار است و حسن خلق امامان جماعت موجب شده است که شاهد ارتباط خوب این افراد با کارکنان شرکت های آب و فاضلاب شهری باشیم.
حسینی با اشاره به فراهم کردن سفرهای کارکنان به مشهد مقدس ادامه داد: سفرهای مذهبی موجب آرامش قلب ها می شود و پر واضح است افرادی که آرامش دارند در خدمات رسانی به مردم از کیفیت کار بهتری برخوردار هستند.
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری گیلان گفت: توجه به حفظ محیط های خانوادگی امن و آرام کارکنان از اولویت های کاری ما در بخش فرهنگی شرکت است و برای تحقق این امر برنامه داریم.
وی با اشاره به اینکه بعد از هوا نیاز اصلی مردم آب است، اضافه کرد: علیرغم مشکلات زیادی که با توجه به گرمای هوای امسال داشتیم توانستیم تابستان را با کمترین مشکل سپری کنیم.
وی تصریح کرد: افت بارندگی موجب کاهش عمق چاه ها شد و همه تلاش ما این بود که از این منابع آبی مهم حفاظت کنیم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان کارنامه خوبی را امسال از آن خود کرد و خوشبختانه مردم هم همراهی خوبی داشتند و امیدواریم با تلاش های مضاعف در امور فرهنگی شاهد هماهنگی بیش از بیش مردم با این شرکت باشیم.

(0)(0)کد مطلب: 201187
تاریخ: 30 مرداد 1397
>