گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

مرسی و مبارک در دادگاه رو در رو می‌شوند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

برای نخستین بار در تاریخ مصر دو رئیس‌جمهور پیشین این کشور برای شهادت یکی از آن‌ها علیه دیگری، در دادگاه حاضر خواهند شد

به گزارش گروه بین‌الملل«کمال مهر» به نقل از بی‌بی‌سی، برای نخستین بار در تاریخ مصر دو رئیس جمهور پیشین این کشور در دادگاه حاضر خواهند شد و یکی از آن‌ها یعنی حسنی مبارک در خصوص برخی اتهامات وارده به دیگری یعنی محمد مرسی شهادت خواهد داد.

برای نخستین بار است که امروز در تاریخ معاصر مصر، دو رئیس جمهور پیشین هم‌زمان در دادگاه حاضر می‌شوند. قرار است، حسنی مبارک که حکومتش در انقلاب 2011 سرنگون شد، در جریان محاکمه مجدد جانشین خود یعنی محمد مرسی شهادت دهد؛ رئیس جمهوری که دولت وی به دنبال اعتراضات مردمی گسترده سال 2013 به دست ارتش سرنگون شد.

محمد مرسی که نخستین رئیس جمهور منتخبی بود که از طریق دموکراسی در این کشور انتخاب شده بود، در سال 2015 به سبب پرونده حمله به چند زندان در حوادث انقلاب 25 ژانویه 2011 به اعدام محکوم شد؛ اما دادگاه سال گذشته حکم تجدید نظر او را پذیرفت و دستور محاکمه مجددش را صادر کرد.

خبرنگار بی‌بی‌سی در این‌باره گفت: این حادثه بی‌سابقه است و مصر تاکنون مانند آن را به خود ندیده است یعنی اینکه دو رئیس جمهور در دادگاه حاضر شوند؛ یکی از آن‌ها داخل قفس باشد و دیگری در دادگاه حضور یابد تا علیه دیگری شهادت دهد.

در خصوص حضور حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر سناریو‌های مختلفی وجود دارد. چه بسا در دادگاه حاضر شود تا طبق درخواست دادگاه درباره این قضیه شهادت دهد و شاید هم به سبب اوضاع جسمانی و بیماری وکیل او در دادگاه حاضر شود که البته برخی از روزنامه‌های داخلی وقوع گزینه دوم را احتمال داده‌اند.

خبرنگار مذکور افزود: در صورتی که حسنی مبارک در دادگاه حضور نیابد، دادگاه باید به سبب لزوم و دادن شهادت، به وی اخطار دهد. نمی‌دانیم، امروز چه اتفاقی خواهد افتاد؛ اما به هر حال با در نظر گرفتن حضور حسنی مبارک، تدابیر امنیتی گسترده‌ای اطراف دادگاه اتخاذ شده است؛ اما تا بدین لحظه نمی‌دانیم که خود او در دادگاه حضور خواهد یافت یا به سبب سالخوردگی و اوضاع جسمانی از حضور در دادگاه امتناع خواهد کرد.

انتهای پیام/addup.center