گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری آخرین اخبار

سودآورترین شرکت‌های صنعت خودروسازی در سال 2018

  1. صفحه اصلی
  2. آخرین اخبار

پرشین خودرو: فراری و پورشه در 6 ماه اول سال 2018، سودآورترین شرکت‌های صنعت خودروسازی عنوان گرفتند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از زومیت، گروه‌های بزرگ خودروسازی همیشه یک هدف اصلی را در اولویت داشته‌اند؛ سودآوری بیشتر. برای رسیدن به‌فروش و به‌طبع سودآوری بیشتر، هر برند انتخاب‌های گسترده‌ای پیش‌رو دارد. به‌عنوان مثال، پس از مشاهده‌ی سیر نزولی فروش محصولات نیسان در آمریکا مقامات این برند ژاپنی به‌دنبال کاهش تولید خودرو تا 20 درصد در این منطقه و تمرکز بر بازار کشورهای دیگری مانند چین هستند، یا مدیران ارشد فورد که مدل‌های شاسی‌بلند و کراس‌اور را جایگزین سدان و هاچ‌بک کردند تا به تقاضای بالای بازار به این کلاس از خودروها پاسخ دهند کردند و البته، سود بیشتری هم به‌دست آورند.

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، لزوماً تولید انبوه محصولات به‌معنی فروش و سودآوری بالا نیست. فردیناند دودن‌هافر، اقتصاددان آلمانی در پژوهش خود به نتیجه‌ی جالبی رسیده است؛ در 6 ماه اول سال 2018، برند ایتالیایی فراری سودآور‌ترین شرکت در صنعت خودروسازی بوده است. تحقیقات دودن‌هافر نشان می‌دهد که ایتالیایی‌ها روی هر مدل خودرو، حدود 80 هزار دلار (69 هزار یورو) سود کرده‌اند. در مقابل سودآوری اسب سرکش ایتالیا، شرکت‌های دیگر هیچ حرفی برای گفتن ندارند، اما وضعیت بریتانیایی‌ها اصلاً مناسب نیست.

جگوار لندرور در بین برندهای خودروساز، کمترین سودآوری را داشته است؛ به ازای فروش هر مدل، انگلیسی‌ها فقط 800 یورو (927 دلار) سود کرده‌اند. در بین برندهای خوش‌نام آلمان، پورشه بیشتر از همه و تقریباً دوبرابر شرکت‌های هم‌وطن خود شامل مرسدس‌بنز، بی‌ام‌و و آئودی سود فروش به‌دست آورده است.

 اشتوتگارتی‌های خالق 911 در سال 2018 با فروش هر خودرو نزدیک به 17 هزار یورو (حدود 19 هزار و 715 دلار) سود به‌جیب زده‌اند؛ در مقابل هر سه برند لوکس آلمان، حدود 9 هزار یورو (حدود 10 هزار و 500 دلار) با فروش هر محصول به سرمایه‌ی شرکت اضافه کرده‌اند. بر اساس پژوهش دودن‌هافر، مازراتی با فروش هر مدل 5 هزار یورو (حدود 5 هزار و 800 دلار) به‌دست آورده و ولوو هم کمی پایین‌تر از این مبلغ سود کرده‌ است.

جالب این است که خودروساز بریتانیایی بنتلی و زیرمجموعه‌ی گروه خودروسازی فولکس واگن، با فروش هر مدل نزدیک به 17 هزار یورو (حدود 19 هزار و 715 دلار) ضرر می‌دهد. سخنگوی این شرکت اشاره می‌کند، دلیل این ضرر مالی فعلی سرمایه‌گذاری هنگفت بنتلی روی فناوری خودروهای الکتریکی است.

شرایط تسلا نیز مشابه بنتلی است؛ شرکت خودروسازی ایلان ماسک، روی هر مدل 11 هزار یورو (حدود 12 هزار و 757 دلار) ضرر متحمل می‌شود. شرکت‌های معروف دیگر مانند رولز رویس و لامبورگینی، آمار فروش خود را به‌صورت عمومی منتشر نمی‌کنند بنابراین در این پژوهش وجود نداشته‌اند.

سودآوری بالای فراری و پورشه اولین باری نیست که اتفاق می‌افتد؛ درواقع سال گذشته نیز این دو برند در این زمینه پیشتاز بوده‌اند. در سال 2017 فراری با فروش هر خودرو نزدیک به 90 هزار دلار و پورشه هم حدود 17 هزار دلار سودآوری داشته‌اند.addup.center