گروه خبری خودرو

رشد سریع اتوبوس های برقی در چین


پرشین خودرو: چین پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌ی استفاده از اتوبوس‌های الکتریکی در ناوگان حمل‌ونقل عمومی خود داشته است و 99 درصد این اتوبوس‌ها در این کشور هستند.
رشد سریع اتوبوس های برقی در چین

به گزارش پرشین خودرو به نقل از زومیت، چینی‌ها هر پنج هفته حدود 9500 اتوبوس الکتریکی را به ناوگان حمل‌ومقل عمومی خود اضافه می‌کنند. این تعداد اتوبوس برابر با کل اتوبوس‌های ناوگان حمل‌ونقل شهر لندن است. این آمارها توسط بخش مالی انرژی‌های جدید در مجله‌ی بلومبرگ منتشر شده است.

کل اتوبوس‌های موجود در جهان حدود 3 میلیون دستگاه هستند و اکثر آنها با سوخت دیزلی یا CNG حرکت می‌کنند. در این میان تعداد اتوبوس‌های برقی در جهان به 3 میلیون دستگاه رسیده که 99 درصد از آنها در کشور چین قرار دارند.

چین بیشترین جمعیت شهرنشین را در جهان دارد و آلودگی هوا یکی از مشکلات اصلی شهرهای آن است. به‌علاوه، این مشکل یکی از مهم‌ترین چالش‌های سیاسی این کشور نیز هست. در نتیجه مقامات دولتی برای موفقیت هرچه بیشتر باید حل این مشکل را در اولویت‌های خود قرار دهند. از دید کلی‌تر نیز چین قصد دارد تا وابستگی خود به نفت را هرچه بیشتر کاهش دهد.

 در نتیجه‌ی تمامی برنامه‌ها برای افزایش کیفیت آب‌وهوا، نیاز به اتوبوس‌های الکتریکی بیش از همیشه شده است. در این میان دولت نیز به فعالان این بخش در خرید و به‌کارگیری سیستم‌های حمل‌ونقل حامی محیط زیست، یارانه پرداخت می‌کند. تا پایان سال 2016، یارانه‌های دولتی به‌گونه‌ای پرداخت شدند تا قیمت این نوع از اتوبوس‌ها را به کمتر از قیمت اتوبوس‌های دیزلی برسانند.

بسیاری از شهرهای کشور چین به‌تازگی ساخته شده‌اند و در نتیجه، پیاده‌سازی زیرساخت‌های الکتریکی برای پیاده‌سازی ناوگان الکتریکی در این شهرها از ابتدا آسان است. در شهرهای بزرگ و پیشرفته سیاست‌مداران باید پیش‌نیازهای لازم برای جذب فناوری‌های جدید را به کار بگیرند. برخی شهرهای بزرگ مانند شانگهای و شنژن به‌طور کلی خرید اتوبوس‌های سنتی را متوقف کرده و فقط اتوبوس‌های برقی مدرن خریداری می‌کنند.

علاوه‌بر استفاده‌ی داخلی، چین به فکر صادرات اتوبوس‌های الکتریکی نیز هست. این کشور در حال حاضر نیز بیش از هر کشور دیگری در جهان اتوبوس‌های الکتریکی تولید می‌کند. آنها با توجه به سیاست‌های جاری در کشورهای دیگر جهان و تلاش برای کاهش آلودگی خودروها و بهبود کیفیت هوا، به‌دنبال بازارهای جدید در این زمینه هستند.
شهرهای جدید چین با هدف پیاده‌سازی فناوری‌های جدید ساخته می‌شوند

در مقام مقایسه، اروپا و آمریکا هنوز راه زیادی در رسیدن به چین در این رقابت دارند. تنها 1.6 درصد از اتوبوس‌های تمام شهرهای اروپا الکتریکی هستند. در آمریکا این آمار به 0.5 درصد می‌رسد. البته اقتصاد جهانی و سیاست‌گذاری در این بخش در حال تغییر است. آمارها نشان می‌دهد حمل‌ونقل 23 درصد دی‌اکسید کربن موجود در هوای مرتبط با انرژی را به خود اختصاص داده است. خودروهای الکتریکی که هیچ‌گونه آلودگی ندارند، به‌عنوان بهترین راه‌حل در این زمینه شناخته شده‌اند. علاوه‌بر آن، کاهش قیمت باتری این خودروها، جذابیت اقتصادی این وسایل نقلیه را نیز افزایش داده است.

در اکتبر سال 2017، 13 شهرهایی از جمله پاریس، ونکور، میکزیکوسیتی و کیپ‌تاون، تفاهم‌نامه‌ای با نام C40 امضا کردند که طبق آن، از سال 2025 تنها اتوبوس‌های الکتریکی خریداری می‌کنند. البته چالش اصلی در به‌کارگیری این سیستم، قیمت بالای تامین اتوبوس‌های الکتریکی نسبت به اتوبوس‌های سنتی است. در نتیجه هزینه‌های اضافی را به بودجه‌ی شهر تحمیل می‌کنند.

 البته تحقیقات بلومبرگ نشان می‌دهد که اتوبوس‌های الکتریکی (e-bus) هزینه‌های عملیاتی کمتری داشته و درنهایت براساس قیمت نگهداری ارزان‌تر از اتوبوس‌های دیگر خواهند بود. در حال حاضر باتری یک‌چهارم قیمت اتوبوس را به خود اختصاص می‌دهد اما این بررسی نشان می‌دهد قیمت باتری‌ها در چند سال آینده کاهش 8 درصدی خواهد داشت.
آلودگی اتوبوس‌های الکتریکی

شکی نیست که این نوع از اتوبوس‌ها، هوای شهرها را تمیز کرده و تنفس آنها را آسان می‌کند. اما گسترش صنعت خودروهای الکتریکی، چالش‌های خاص خود را دارد. معدن‌کاوری کبالت، ماده‌ی موردنیاز برای ساخت باتری خودروهای الکتریکی، فرآیندی خطرناک بوده و با تولید آلاینده همراه است. به‌علاوه، آمارهای متعددی از به‌کارگیری کودکان در این معادن منتشر شده که نگران‌کننده است. نکته‌‌ی دیگر نیروی موردنیاز برای شارژ این خودروها است. برای تامین این نیروها نیز فرآیندهای انرژی پاک باید تدوین شود تا آلودگی در بخش تامین انرژی کاهش پیدا کند.

هوای پایتخت در شرایط سالم است


پرشین خودرو: هوای تهران در حال حاضر با شاخص 83 در وضعیت سالم است.
هوای پایتخت در شرایط سالم است

به گزارش پرشین خودرو به نقل از باشگاه، محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران  اظهار داشت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای تهران، وضعیت کیفی هوای تهران در 24 ساعت گذشته منتهی به ساعت 11 مورخ 25 مرداد ماه با شاخص 80 در شرایط سالم قرار داشت.


معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران اظهار کرد: در این بازه زمانی وضعیت آلاینده مونوکسیدکربن: (25) پاک، ذرات معلق کمتر از 10 میکرون: (73) سالم و ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون: (80) سالم است.

 وضعیت کیفی ساعتی هوای تهران در حال حاضر نیز با توجه به اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران وابسته به شهرداری پایتخت با شاخص 83 در وضعیت سالم است.
 

نسخه طلایی آیفون ایکس 2018 در راه است


پرشین خودرو: کاربران می توانند نسخه طلای آیفون ایکس مدل 2018 را با پرداخت 127 هزار دلار دریافت کنند.البته این خبری نیست که همه اقشار جامعه را خوشحال کند.
نسخه طلایی آیفون ایکس 2018 در راه است

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، کاربران می توانند نسخه طلای آیفون ایکس مدل 2018 را با پرداخت 127 هزار دلار دریافت کنند.البته این خبری نیست که همه اقشار جامعه را خوشحال کند.

 

آیفون

 

اگر ثروتمند هستید و به اشیا پر زرق و برق علاقه مندید می توانید دست به کار شوید و نسخه روکش طلای آیفون ایکس را تهیه کنید. نسخه ای که با یک ورق طلای 18 عیار ساخته شده است.

هنوز در خصوص نام رسمی این موبایل اعلام نظر نشده اما پیش بینی می شود این موبایل "آیفون Xs" نامیده شود.رسانه ها گوشی مذکور را به عنوان "لوکس ترین محصول و نام تجاری سال " معرفی می کنند. البته این نخستین بار نیست که برندهای معتبر از روکش های طلا یا الماس برای محصولات خود استفاده می کنند.

البته اگر قصد دارید این موبایل جنجالی را بخرید فراموش نکنید که ارزش موبایل مذکور با ورود موبایل های بعدی روکش طلا، چندان بالا نخواهد بود.

یک هفته دیگر وضع دلار خوب می‌شود


پرشین خودرو: با اجرایی شدن بسته جدید ارزی و به راه افتادن بازار ثانویه، رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: برای پیدا شدن قیمت واقعی در بازار ثانویه، معاملاتی انجام شده اما هنوز به حد انتظار نرسیده که پیش‌بینی‌ می‌شود نهایتا تا یک هفته دیگر، عرضه ارز بیشتر و بازار تنظیم‌ شود. همچنین با جان گرفتن صرافی‌ها قیمت‌ها پایین‌تر می‌آید.
یک هفته دیگر وضع دلار خوب می‌شود

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، با اجرایی شدن بسته جدید ارزی و به راه افتادن بازار ثانویه، رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: برای پیدا شدن قیمت واقعی در بازار ثانویه، معاملاتی انجام شده اما هنوز به حد انتظار نرسیده که پیش‌بینی‌ می‌شود نهایتا تا یک هفته دیگر، عرضه ارز بیشتر و بازار تنظیم‌ شود. همچنین با جان گرفتن صرافی‌ها قیمت‌ها پایین‌تر می‌آید.

با توجه ویژه رئیس جمهور سیاست گذاری‌ها در حوزه ارز اصلاح و هفته گذشته بسته جدید ارزی ابلاغ شد و طبق آخرین اطلاعیه‌ها در اواخر هفته گذشته حدود 200 میلیون دلار عرضه از سوی پتروشیمی‌ها صورت گرفته است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که آرامش بازار ارز تاحدودی برقرار شده، چراکه این دلار با قیمت حدود 8000 تومان در سامانه نیما عرضه شده است.

همچنین صرافی‌ها این فرصت را پیدا کردند که بعد از حدود چهار ماه که فعالیت آنها در بازار آزاد قاچاق و ممنوع شده بود، بتوانند در چارچوب ضوابط مصوب دولت به معاملات ارزی بپردازند و قیمت‌گذاری در صرافی‌ها این گونه تعیین شد که بتوانند ارز را با یک درصد بالاتر از نرخی که در بازار ثانویه تعیین می‌شود بفروشند.

بازار ثانویه که محلی برای عرضه ارز ناشی از صادرات و خرید ارز مورد نیاز واردکنندگان است، بر اساس قیمت‌های توافقی و عرضه و تقاضا، معاملات آن شکل گرفته و برای هر روز می‌تواند متفاوت باشد.

در همین راستا محمد لاهوتی - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران - گفت: از اواخر فروردین که بسته ارزی اول ابلاغ شد، اتاقی‌ها هشدار دادند که نبود یک بازار ثانویه منجر به افزایش قیمت خواهد شد و کنترل بازار از دست دولت و بانک مرکزی خارج خواهد شد.

اما دولت به سیاست تعیین شده خود، پافشاری کرد و حدود چهار ماه بر اساس همان سیاست قبلی بازار ارز را مدیریت و تامین واردات کرد اما پس از آن به هر دلیل نظرش عوض شد و بازار ثانویه جدید را شکل داد و بازار ثانویه در سامانه نیما را بر اساس نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده به رسمیت شناخت.

لاهوتی با اشاره به فعال شدن صرافی‌ها گفت: بسیاری از بخش هایی که در تامین ارز خود تعیین تکلیف نشده بودند در این بازار تکلیف‌شان مشخص شد.

رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران درپاسخ به اینکه در چند روز اخیر که از اجرایی شدن بسته ارزی جدید گذشته، آیا این بازار توانسته تأثیرات مثبت خود را نشان دهد؟ گفت: این مدت کوتاه برای قضاوت زود است؛ چراکه عرضه ارز توسط صادرکنندگان بزرگ در سامانه زمان‌بر بوده و باید ارز آنها وارد سامانه شود و در مقابل تقاضاها صورت گیرد تا بتوان از تاثیرات بسته جدید صحبت کرد.

وی افزود: برای پیدا شدن قیمت واقعی در بازار نیما، معاملاتی انجام شده اما هنوز به حد مورد انتظار نرسیده است که پیش‌بینی‌ می‌شود در آینده نه چندان دور و نهایتا یک هفته دیگر عرضه ارز بیشتر شود. همچنین ارزهای صادراتی مورد تقاضا قرار خواهند گرفت که در نهایت می‌توانند بازار را تنظیم کنند.

با جان گرفتن صرافی‌ها قیمت‌ها پایین‌تر می‌آید

لاهوتی اظهار کرد: در حال حاضر در بازار ثانویه برای عرضه و تقاضای واردات و صادرات تا حدودی اتفاق‌هایی افتاده است اما در بحث صرافی‌ها که به تازگی فعال شده‌اند، کماکان انتظار می‌رود قیمت‌ها پایین‌تر بیایند.

لاهوتی تصریح کرد: باید حمایت توسط دولت درعرضه ارز در بازار صورت گیرد تا قیمت‌ها را بشکند. اما هنوز ارزهایی که پیش‌بینی می‌شود دست مردم بوده و در منزل‌ها جمع آوری شده به دلیل این که همچنان نرخ‌ها بالاست، در صرافی‌ها عرضه نشده است. اگر این ارزها به صرافی‌ها بیاید و دولت حمایت کند و عدد مورد معامله بازار و بازار به هم نزدیک شود، می‌توان گفت که این بسته دوم با موفقیت همراه خواهد بود.

8000 تا 9000 تومان میانگین نرخ دلار بازار ثانویه

وی درباره میانگین نرخ مبادله شده در بازار ثانویه گفت: این نرخ از 8000 تا 9000 تومان بوده است ولی تا زمانی که این عدد با نرخ ارز اسکناس در صرافی ها فاصله داشته باشد، تا حدودی انگیزه عرضه ارز را کم می‌کند که باید به نوعی مدیریت شود و باید بازهم به هم نزدیک شوند.

لاهوتی افزود: به هر حال همیشه اسکناس، با تفاوت شاید کمتر از یک درصد گران‌تر از ارز تجاری بوده اما پیش‌بینی می‌شود این بازار صرافی‌ها نزدیک به نرخ سامانه نیما شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی درباره میزان نزدیکی قیمت‌های مبادله شده با نرخ واقعی دلار گفت: باید اجازه داد عرضه و تقاضا تعیین کنند چقدر نزدیک به نرخ واقعی دلار بوده یا همچنان حباب دارد اما پیش بینی‌ها این است که اگر عرضه به درستی انجام شود و تقاضاها به سرعت ثبت سفارش شوند و این عرضه‌ها بتوانند در خدمت واحدها قرار گیرند. همچنین واردکنندگان اطمینان پیدا کنند که مجدد در صف‌های ثبت سفارش نمی‌مانند و بحث ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها تعیین تکلیف شوند، قیمت‌ها به نرخ واقعی دلار نزدیک شود.

رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: هر روز شاهد این هستیم که صادرات یا واردات برخی از کالاها ممنوع شده که جو بی‌اعتماد را به فعالان اقتصادی القا می‌کند. تا زمانی که شرایط به حالت عادی برنگردد، نباید انتظار داشته باشیم در حوزه ارز هم شرایط عادی باشد. بنابراین ابتدا باید دولت برای ثبت سفارش و ممنوعیت‌ها در واردات و صادرات حداقل برای یک بار و یک مدت مشخص تعیین تکلیف کند.

لاهوتی تاکید کرد: اگر صادرکننده ارز خود را به‌ راحتی عرضه کند و وارد کننده اطمینان داشته باشد که می تواند کالای وارد شده‌ خود را وارد کند یا ارز مورد نیاز خود را خریداری کند. همچنین با حمایت از صرافی ها توسط دولت و مدیریت ارز آن‌ زمان می‌توان انتظار داشت نرخ ارز بازهم پایین‌تر بیاید.

احتمال مذاکره نفتی بین تهران و ریاض


پرشین خودرو: هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: آمریکا درتلاش است صادرات نفت ما را متوقف کند که البته این امر بستگی به مقاومت دیگر کشورها دارد که تا چه حد بتوانند مقابل تهدیدهای ترامپ ایستادگی کنند.
احتمال مذاکره نفتی بین تهران و ریاض

به گزارش پرشین خودرو به نقل از برترین ها، هدایت الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس می‌گوید: آمریکا درتلاش است صادرات نفت ما را متوقف کند که البته این امر بستگی به مقاومت دیگر کشورها دارد که تا چه حد بتوانند مقابل تهدیدهای ترامپ ایستادگی کنند.

البته شواهد نشان داده است که حجم اقتصاد با آمریکا در مقایسه با ایران آنقدر تفاوت دارد که بسیاری از کشورها را به قطع همکاری با ایران وادار کرده است و بازار آمریکا برای کشورهای دیگر آنقدر جذاب است که راهی برای ادامه همکاری با ایران نمی‌گذارد.

او اینگونه توضیح داده است که برخی‌های دیگر نظیر چین و روسیه ماندن در ایران را ترجیح داده‌اند ترکیه نیز درحد صادرات گاز همچنان بر همکاری با ایران سر موضع خود ایستاده است این درحالیست که بیشتر مشتریان بزرگ نفت ایران از همکاری با ایران شانه خالی کرده‌اند و حاضر نشدند با قدرت بزرگی چون آمریکا رودر رو قرار گیرند.

عضو خانه ملت گفته است: کشور 40 سال است که تک محصولی است و وابستگی شدید ما به نفت خام باعث شده است که توان تولید دیگر فرآورده‌های نفتی را نداشته باشیم و متاسفانه نتوانیم از فرصت‌ها و ابزارهای موجود برای تقویت بنیه داخلی استفاده کنیم.

اگر عربستان به افزایش تولید نفت در منطقه ادامه دهد امکان به صفر رسیدن صادرات نفت ایران امری محتمل خواهد بود اما نباید اجازه دهیم که کار به اینجا برسد. ما سالها برای عربستان، قطر و امارات پدری کرده‌ایم و باید با انجام مذاکرات با عربستان آنها را از تولید بیشتر منصرف کنیم تا آمریکا خیالش از حذف ایران راحت نشود.

خادمی به نقش تنگه هرمز اشاره کرد و گفت: چرا باید اجازه دهیم عربستان تولید نفت را در جهان آنقدر بالا ببرد که ما نیز با بستن تنگه هرمز که شاهراه حیاتی نفت است، خودمان را در جنگ مستقیم با آمریکا بیندازیم بلکه باید به روش‌های دیگر متوسل شویم و تنگه هرمز را به عنوان آخرین تیر در ترکش در نظر داشته باشیم، نه به عنوان اصلی‌ترین روش ممکن.

خادمی بیان کرد: اخیرا زمزمه‌های مثبتی از سوی دولتمردان کشور برای مذاکره با عربستان مطرح شده است که به نظر می‌رسد با روش‌های دیپلماتیک بتوان آنها را به تولید کمتر راضی کرد.

تاثیر مخرب دود سیگار الکترونیکی بر ریه


پرشین خودرو: از آنجا که استفاده از "سیگار الکترونیکی"(e-cigarettes) میان افراد افزایش یافته است، بسیاری از پژوهشگران در حال تلاش برای درک پیامدهای درازمدت این سیگار بر سلامتی بدن انسان هستند.
تاثیر مخرب دود سیگار الکترونیکی بر ریه

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، سیگار برقی یا سیگار الکترونیکی وسیله‌ای است الکترونیکی که استعمال دخانیات را شبیه‌سازی می‌کند. این کار توسط تولید بخارات خاصی که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف‌کننده بدهد اما زیان‌های سیگار واقعی را نداشته یا این زیان‌ها به حداقل برسد در این گونه سیگارها انجام می‌شود.

مطالعه جدید محققان "دانشگاه بیرمنگام" بریتانیا نشان می‌دهد که دود این سیگار می‌تواند به سلول‌های ایمنی بدن در ریه آسیب برساند.

در این مطالعه جدید محققان آزمایشاتی را بر روی نمونه‌های بافت ریه در آزمایشگاه انجام دادند. آزمایشات نشان داد که در مواجهه با دود مصنوعی سیگار الکترونیکی، "ماکروفاژهای آلوئولی"(alveolar macrophage) که مهم‌ترین سلول‌های ایمنی ریه شناخته می‌شوند، از بین می‌روند.

 

دود سیگار

 


به علاوه دود سیگار الکترونیکی تولید رادیکال‌های آزاد را افزایش داده و سبب مرگ سلول‌های بدن می‌شود.

"دیوید تیکت" نویسنده ارشد این مطاله گفت: اگر افراد سیگار الکترونیکی یا هر نوع سیگار دیگری را ترک نکنند بعد از گذشت 20 الی 30 سال به "بیماری مزمن انسدادی ریه"(COPD) مبتلا می‌شوند. بیماری مزمن انسدادی ریه، نوعی بیماری انسدادی ریوی است که با محدود بودن علامت مسیر هوایی به صورت مزمن شناسایی می‌شود. این بیماری به مرور زمان بدتر می‌شود.

این مطالعه در مجله " Thorax "منتشر شد.

>