گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری آخرین اخبار

هشدار سازمان تجارت جهانی درباره پیامد‌های جنگ تعرفه ای ترامپ / تحلیل

  1. صفحه اصلی
  2. آخرین اخبار

پارس تودی- «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در راستای شعار انتخاباتی خود یعنی «نخست آمریکا» و به بهانه احیای قدرت این کشور، سیاست حمایت گرایی را در عرصه اقتصادی در پیش گرفته است. یکی از مهمترین اقدامات وی در این زمینه، افزایش تعرفه واردات به آمریکا است که باعث جنگ تجاری با بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان شده است.

وضع تعرفه 25 درصدی و 10 درصدی بر فولاد و آلومینیوم، نه فقط اعتراضات گسترده شرکای تجاری آمریکا را به دنبال داشته، بلکه آنها نیز در اقدامی متقابل، تعرفه های جدیدی بر برخی کالاهای وارداتی از آمریکا وضع کرده اند. اکنون دامنه جنگ تجاری گسترش یافته و به تقابل آمریکا با برخی کشورها مانند چین منجر شده است؛ هرچند پس از دیدار سران آمریکا و چین در حاشیه نشست سران گروه 20 در آرژانتین، میان این دو کشور آتش بس تجاری 90 روزه اعلام شد.

تداوم این وضع باعث شده است تا نهادهای مالی و تجاری بین المللی مانند سازمان تجارت جهانی درباره تبعات وخیم آن هشدار دهند. سازمان تجارت جهانی رویکردی را که دولت ترامپ در عرصه تجاری در پیش گرفته، رد کرده است. در این راستا «روبرتو آزودو» مدیر کل سازمان تجارت جهانی روز چهارشنبه درباره خطرهای جنگ تجاری در جهان که ترامپ آن را به راه انداخته است هشدار داد و تاکید کرد این جنگ به یقین هیچ برنده‌ای نخواهد داشت. به گفته آزودو، نتیجه همه این محدودیت‌های تجاری این است که تجارت و رشد اقتصادی جهان کند می‌شود و بدون استثنا همه کشور‌ها از پیامد‌های این مناقشه آسیب خواهند دید.

آزودو که از سال 2013 ریاست سازمان تجارت جهانی را بر عهده دارد، در سخنرانی خود اذعان کرد که برخی اصلاحات در این سازمان، لازم است، اما ادعای ترامپ و دیگر مقاماتی را که معتقدند تجارت بین المللی اصلی‌ترین علت از بین رفتن مشاغل در جهان است، به شدت رد کرد.

ترامپ که همواره از سازمان‌های مالی و تجاری بین المللی از جمله سازمان تجارت جهانی انتقاد می‌کند، بار‌ها این ادعا را طرح کرده است. آزودو ضمن استقبال از اصلاح نظام تجاری بین المللی، تصریح کرد: "نظام تجاری جهان می‌تواند بهبود یابد. ما باید این اندیشه را که تجارت بین المللی معادله‌ای است که یک برنده و یک بازنده دارد، کنار بگذاریم."

سیاست‌های تعرفه ای ترامپ، موجب تشدید تنش‌های تجاری در عرصه بین‌المللی شده و علاوه بر سازمان تجارت جهانی، دیگر نهادهای بین المللی مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نیز درباره این سیاست ها و وقوع جنگ تجاری در جهان هشدار داده اند. ترامپ که ژانویه 2017 به قدرت رسیده، اقدامات یکجانبه گرایانه بحث برانگیزی را به اجرا گذاشته است. وی ضمن رد پیمان‌های تجاری بین المللی، تعرفه‌های گمرکی سنگینی را بر واردات کالا به آمریکا وضع کرده تا به این ترتیب به ادعای خودش کسری تجاری این کشور را که از نگاه او نشانه ضعف آمریکا است، جبران کند.

با این حال رویکرد ترامپ در زمینه اصالت دادن صرف به آمریکا و منافع آن باعث اتخاذ مواضعی بر خلاف اجماع جامعه جهانی و حتی شرکای اروپایی آن شده است. «رابرت مالی» عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا معتقد است که یکجانبه گرایی دونالد ترامپ، این کشور را منزوی کرده و این انزوا با تحمیل تعرفه های ‏تجاری بر نزدیکترین متحدان ایالات متحده، علنی تر شده است.

با مخالفت ترامپ با رویکردها و اقدامات مورد اجماع جامعه بین المللی در عرصه تجارت، به تدریج صف بندی و مقابله جهانی علیه وی جنگ تعرفه ای اش، در حال شکل گیری است. 114/112

نویسنده: سید رضا میرطاهر

بیشتر بخوانید:

تاکید ترامپ بر اعمال تعرفه های تجاری جدید ضد اروپا/تحلیل

تاثیر منفی تعرفه‌های دولت ترامپ بر اقتصاد آمریکا

تشدید نبرد تجاری میان آمریکا و چین؛ اعمال تعرفه‌های تلافی‌جویانه

 

کلیدواژه
  • آمریکا
  • دونالد ترامپ
  • سازمان تجارت جهانی
15 آذر 1397, 17:20 تهران
مطالب مرتبط
نسخه‌جی20؛ چندجانبه‌گرایی و اصلاح سازمان تجارت جهانی/ تحلیل
لاتریبون: جنگ تجاری؛ برگه‌های برنده چین در برابر آمریکا
رئیس سازمان تجارت جهانی درباره وقوع جنگ تجاری هشدار داد


addup.center