گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری آخرین اخبار

سفر وزیر خارجه کره شمالی به چین/تحلیل

  1. صفحه اصلی
  2. آخرین اخبار

پارس تودی- وزیر امور خارجه کره شمالی برای دیدار و گفت و گو با «وانگ یی» (Wang Yi)  همتای چینی خود وارد پکن (پایتخت چین) شد.

«گنگ شوانگ» Geng Shuang  سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، سفر سه روزه «ری یونگ هو»Ray Yong Hu وزیر امور خارجه کره شمالی به پکن  نقش مثبتی در اجرایی شدن بیشتر توافق حاصله بین سران دو کشور خواهد داشت.

شوانگ  افزود، این سفر رشد مناسبات دوجانبه بین کره شمالی و چین را ارتقا خواهد داد و ارتباطات و همکاری بر سر مساله شبه جزیره کره و دیگر مسائل را بهبود خواهد بخشید.

انتظار می رود که ری یونگ هو  و وانگ یی  درباره دومین نشست برنامه ریزی شده سران آمریکا و کره شمالی که احتمالا در ماه ژانویه یا فوریه 2019 برگزار خواهد شد، تبادل نظر کنند.

دیدار وزیر خارجه کره شمالی از چین در شرایطی انجام شده که روابط دو کشور پس از آغاز گفتگوهای پیونگ یانگ با کره جنوبی و آمریکا برای کاهش تنش وروند عادی سازی روابط  دو جانبه رو به بهبود رفته است.

 درراستای افزایش رایزنی های متقابل پکن و پیونگ یانگ، حدود 7 ماه پیش وزیر خارجه چین به کره شمالی رفت تا درباره مناسبات دو جانبه و به خصوص روند مذاکرات این کشور با کره جنوبی و آمریکا تبادل نظر کند.

به خصوص آنکه گفته شده دیدار از کره شمالی و گفتگو با رهبر این کشور، در برنامه های شی جین پینگ رئیس جمهوری چین قرار دارد و احتمالا این سفر در ماه های آینده انجام خواهد شد.

چین علاوه بر نگرانی ازتشدید تنش در شبه جزیره کره و تداوم سیاست های تحریک آمیز آمریکا، برمبنای اشتراکات ایدئولوژیک با کره شمالی که ازمتحدان این کشور محسوب می شود، تحولات شبه جزیره را باحساسیت های بیشتری نسبت به گذشته دنبال می کند.

«النورآلبرت» پژوهشگر شورای روابط خارجی آمریکا بر این باور است، از آنجا که  چین شریک اصلی و متحد بلامنازع کره شمالی است، وجود پیوندهای سیاسی، اقتصادی بین این دو کشور می تواند به حل بهتر مسئله کره شمالی کمک کند.

با توجه به توقف گفتگوهای آمریکا و کره شمالی و حتی اعلام آمادگی پیونگ یانگ برای انجام آزمایش های موشکی و هسته ای جدید به دلیل تداوم اقدامات نگران کننده کاخ سفید، رایزنی درباره نوع مواجهه پیونگ یانگ با واشنگتن، از جمله برنامه های دیدار وزیر خارجه کره شمالی از چین خواهد بود.

برقراری ثبات در شبه جزیره کره مبتنی بر توقف اقدامات تحریک آمیز نظامی آمریکا و تقویت همکاری بین سئول و پیونگ یانگ، اهداف راهبردی مشترک چین و کره شمالی است در قبال این منطقه است که درشرایط کنونی با سیاست های کارشکنانه کاخ سفید درممانعت از تنش زدایی از روابط دو کره، با خطراتی جدی مواجه شده است.

 البته سفر وزیر خارجه کره شمالی به پکن علاوه بر اهداف سیاسی، دارای اهداف اقتصادی نیز هست.

با توجه به تحریم های آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی،جلب نظرمساعد چین برای کمک اقتصادی به پیونگ یانگ  وهمچنین حفظ مناسبات تجاری دو جانبه در چارچوب اهداف سفر«ری یونگ هو»Ray Yong Hu به پکن محسوب می شود.   138/112

نویسنده:محمدرضا عسگری

بیشتربخوانید:

تمایل ترامپ برای دیدار دوم با رهبر کره شمالی

آزمایش موفقیت‌آمیز سلاح جدید کره‌شمالی

       

کلیدواژه

  • چین
  • کره شمالی
15 آذر 1397, 19:20 تهران

مطالب مرتبط

اندیشکده کارنگی: آیا حمله پیش دستانه آمریکا به کره شمالی عاقلانه است؟

بلوکه شدن اموال ودارایی یک شرکت وابسته به کره شمالی در جنوب لندن

دستگیری سومین تبعه آمریکا در کره شمالیaddup.center