تبلیغات در تلکسیران

عدالتِ بیرحم! / نگاهی به رمان نه فرشته، نه قدیس اثر ایوان کلیما


شوهرم را دیشب کشتم. چرخ دندان‌سازی را کار انداختم و جمجمه‌اش را سوراخ کردم. صبر کردم تا کفتری از جمجمه‌اش بیرون بپرد ولی به جای کفتر یک کلاغ بزرگ و سیاه بیرون آمد.
عدالتِ بیرحم! / نگاهی به رمان نه فرشته، نه قدیس اثر ایوان کلیما

سرویس فرهنگ و ادبیات هنرآنلاین: "نه فرشته، نه قدیس" عنوان رمانی است از نویسنده‌ی تراز اول چکی، ایوان کلیما که با فارسی حشمت کامرانی ترجمه شده است. این نویسنده در ایران نویسنده‌ی چندان شناخته‌شده‌ای به حساب نمی‌آید، هر چند آثاری از او با ترجمه‌هایی از فروغ پوریا وری و خشایار دیهیمی منتشر شده است.

این نویسنده و نمایش‌نامه نویس در سال 1931 در پراگ به دنیا آمده است. شهری که تاریخی پر فراز و فرود از جنایت و ظلم را سپری کرده. کلیما به عنوان نویسنده‌ای با ناگفته‌های بسیار از دوران حکومت فاشیستی و دغدغه‌های سیاسی، کمتر می‌تواند بی آنکه از رذیلت‌های حاکمان سیاسی یاد کند، بنویسد. الف نوشته: او در رمان "نه فرشته، نه قدیس" شخصیت‌های بسیاری خلق کرده است که قربانیان حکومت فاشیستی و بعدتر دولت‌های کمونیستی بوده‌اند. خانواده‌ی کریستینا، راوی داستان "نه فرشته، نه قدیس"؛ پدر و مادر و همین طور پدربزرگ و مادربزرگش قربانیان همین سیاست‌مداران بودند. خود ایوان کلیما در همین بحبوحه به دنیا آمده و رشد کرده است. او در گفت‌وگویی با مجله مهرنامه (آبان 89) از تجربه‌ی تلخش در "اردوگاه- گتوی" ترزین اشتاد که از نوامبر1941 تا مه 1945 برپا بود، گفته بود: "در ترزین اشتات که من سه سال و نیم آنجا بودم اتاق گاز نبود. با این حال صدها جسد دیدم. در آنجا مرگ یک تجربه روزانه بود. من به مرگ عادت کرده بودم و حتی دست کشیدن به یک جسد دیگر هیجانی برای من نداشت."  

رمان کلیما آغازی به شدت کوبنده دارد: "شوهرم را دیشب کشتم. چرخ دندان‌سازی را کار انداختم و جمجمه‌اش را سوراخ کردم. صبر کردم تا کفتری از جمجمه‌اش بیرون بپرد ولی به جای کفتر یک کلاغ بزرگ و سیاه بیرون آمد."

این آغاز توفنده البته به سرعت سیری متین و آرام به خود می‌گیرد چرا که روایت زنی است آرام و غمگین. "نه فرشته، نه قدیس" داستان زن جوانی است به نام کریستینا؛ زنی 45 ساله، تنها و اندوهگین که تا حدود زیادی آدمی است خیالباف. کریستینا که خودش دارد داستان زندگی‌اش را برای‌مان روایت می‌کند، یک دندان‌پزشک غمگین است که اگر دلش بخواهد می‌تواند تا پایان عمر جهان برای ما حرف بزند. او هر روز به حجمی از کار روتین، مثل خیلی از آدم‌های دیگر پراگ درگیر است و به زندگی‌ای کاملا معمولی عادت کرده. حواسش را باید جمع تنها دخترش "یانا" کند که از درس و مدرسه فراری است و به قول کریستینا به غرش‌هایی گوش می‌کند که اسمش را گذاشته موسیقی. صبح تا شب مشغول گوش دادن و نواختن آهنگ‌هایی است که موسوم است به کارهای هوی متال، هارد راک یا گرانج.

کریستینا برعکس دخترش هر چند وقت یک‌بار به شوهر سابقش که در بخش بیماران سرطانی مراقبت می‌شود، سر می‌زند و به غیر از آن بیشتر زمانِ روزش را صرف کارش یعنی ترمیم دندان‌های بیمارانش می‌کند، و البته خیال پردازی وُ خیال‌پردازی.

او از طرف پدرش میراث‌دار نوشته‌هایی شده است که بازگو کننده رویدادهای تاریخ معاصرش هستند. او هنگامی که پدر کمونیستش زنده بود رابطه خوبی با او نداشت. پدرش تمام وقت و انرژی‌اش را صرف آرمان‌های حزبی می‌کرد و معتقد بود آدم باید حتما یک آرمانی داشته باشد؛ حرفی که کریستینا اصلا به آن باور نداشت. او با خودش می‌گفت بهتر است هیچ آرمانی نداشته باشم تا آرمان‌هایی داشته باشم مثل پدرم. حالا اما اوضاع فرق کرده. کریستینا حالا فکر می‌کند آدم‌های بی آرمان مثل ماشین هستند. اما آرمان او در زندگی چیست؟  او می‌گوید: "برای من هیچ اهمیت نداشت که میلیاردها سال پیش چه اتفاقی افتاده و اصلا زمان شروع شده یا نه. فقط عمر خودم برایم مهم بود و زمان هم که تا به حال عشق را از من گرفته و چین و چروک نصیبم کرده و در هر گوشه و کناری در کمینم نشسته، به سرعت پیش می‌تازد و به درخواست‌های من توجهی ندارد.

 به خواست و میل هیچ کس توجه نمی‌کند. فقط زمان بی طرف و عادل است.

عدالت غالبا بیرحم است."

داستان عاشقانه‌ی کریستینا در "نه فرشته، نه قدیس" وقتی آغاز می‌شود که سر و کله‌ی یکی از شاگردان شوهر سابقش در زندگیِ او پیدا می‌شود. پسری 30 ساله که شیفته‌ی کریستینا شده است. اما پیش از آنکه داستانِ این رمان را کامل برملا کنیم بهتر است از یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رمان کلیما سخن پیش بکشیم. داستان "نه فرشته، نه قدیس" معجونی است از قصه‌ای عاشقانه، سیاسی و گاه تاریخی؛ از این حیث که تاریخ معاصر اختناق در اروپا و چک را مرور می‌کند. شخصیت‌های داستان در زمانه‌ای زندگی می‌کنند که سیاست و تشنجات سیاسی موضوع زندگی و علت العلل قهر وُ آشتی‌های خانوادگی‌شان است. در چنین زمانه‌ای هر اتفاقی زنگ و بویی از سیاست دارد وهمین موضوع کلیما را ناگزیر کرده است تا داستانش را با فروعاتی از همین مسائل روایت کند. با این همه داستان کلیما را هرگز نمی‌توان اثری سیاسی دانست. او روایتگر لحظات عادی و معمولی زندگی هم هست. به عبارت دقیق‌تر بیش از همه همین مسائل روتین است که سوژه‌ی نوشتن او قرار گرفته. در میان این رویدادهای معمولی اما نگاه ویژه‌ی او به پدیده‌های پیرامونش را می‌توانید ردیابی کنید. روایت کریستینا سرشار است از جملاتی که باید زیرش خط کشید. جملاتی که بی شباهت به جمله‌های قصار نیست: "از نظر من، خون، بر خلاف اشک، یعنی زندگی. وقتی لثه‌ام خون می‍‌افتد" سعی می‌کنم زود جلو خونریزی‌اش را بگیرم." یا "در دنیایی که اتاق‌های بزرگ مجهز به دوش را برای مسموم کردن مردم درست می‌کنند زندگی دیگر هیچ وقت مثل سابق نخواهد شد."

ایوان کلیما، در رمان "نه فرشته، نه قدیس" جلوه‌ای تازه به اثر سیاسی بخشیده است. او سیاسی نوشته است بی آنکه در قید و بند آثار اینچنینی قرار بگیرد. داستانِ او بیش از آنکه محدود به موضوعی واحد باشد، داستانی است از عشق و تنهایی، و به عبارتی دقیق‌تر اما کلی‌تر، داستانی که سعی دارد زندگی را به تصویر بکشد؛ زندگی‌ی غمگنانه‌ی مردمش در روزگاری نه چندان دور.

رمان "نه فرشته، نه قدیس" در سال 2001 از سوی واشنگتن پست به عنوان بهترین کتاب سال معرفی شد. این رمان را نشر فرهنگ نو با فارسی حشمت کامرانی منتشر کرده است.

اثر 70 میلیون دلاری پیکاسو در ساتبیز هنگ کنگ


آثاری در حراج ساتبیز هنگ کنگ تحت عنوان هنر مدرن چکش خواهد خورد.
اثر 70 میلیون دلاری پیکاسو در ساتبیز هنگ کنگ

سرویس تجسمی هنرآنلاین: حراج ساتبیز هنگ کنگ در  30 سپتامبر برابر با هشتم مهر ماه آثاری تحت عنوان هنر مدرن چکش خواهد زد.

در این حراج اثری از یو جی با قیمت پیشنهادی 3 تا 5 میلیون دلار هنگ کنگ، اثری از زائو وو-کی با قیمت پیشنهادی 13 تا 20 میلیون دلار هنگ کنگ، اثری از پابلو پیکاسو با قیمت پیشنهادی 50 تا 70 میلیون دلار هنگ کنگ، اثری از نواین فان چان با قیمت پیشنهادی یک میلیون و پانصد هراز تا یک میلیون و 800 هزار دلار هنگ کنگ، دو اثر از چو تِه چون با قیمت‌های  پیشنهادی 50 تا 70 میلیون دلار و 18 تا 26 میلیون دلار هنگ کنگ و اثری از وو دایو با قیمت پیشنهادی 6 تا 10 میلیون دلار هنگ کنگ چکش خواهد خورد.

تصاویر آثاری از حراج 30 سپتامبر ساتبیز هنگ کنگ را می‌بینید:

1

اثری از یو جی با قیمت پیشنهادی 3 تا 5 میلیون دلار هنگ کنگ

 

2

اثری از زائو وو-کی با قیمت پیشنهادی 13 تا 20 میلیون دلار هنگ کنگ

 

3

اثری از پابلو پیکاسو با قیمت پیشنهادی 50 تا 70 میلیون دلار هنگ کنگ

 

4

اثری از نواین فان چان با قیمت پیشنهادی یک میلیون و پانصد هراز تا یک میلیون و 800 هزار دلار هنگ کنگ

 

5

اثری از چو تِه چون با قیمت پیشنهادی 50 تا 70 میلیون دلار هنگ کنگ

 

6

اثری از چو تِه چون با قیمت پیشنهادی 18 تا 26 میلیون دلار هنگ کنگ

 

7

اثری از وو دایو با قیمت پیشنهادی 6 تا 10 میلیون دلار هنگ کنگ

 

 

 

مجموعه عکس نمایشگاهی جلوه پایدار منتشر شد


مجموعه عکس‌های عاشورای ایام دفاع مقدس توسط انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس به مناسبت هفته دفاع مقدس منتشر شد.
مجموعه عکس نمایشگاهی جلوه پایدار منتشر شد

به گزارش هنرآنلاین، در این مجموعه نمایشگاهی 20  قطعه عکس از دوران دفاع مقدس در ابعاد 70*50 سانتی‌متر چاپ و با شمارگان 2700 نسخه در سراسر کشور توزیع و منتشر شد.

در انتخاب تصاویر مجموعه جلوه پایدار، علاوه بر شاخصه‌های ایثار و مقاومت رزمندگان در ایام جنگ تحمیلی حال و هوای عاشورایی نیز مدنظر قرار گرفته است. گفتنی است این مجموعه از آخرین تولیدات انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد فرهنگی روایت فتح می‌باشد و سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سازمان بسیج هنرمندان و سازمان بسیج مساجد و محلات در توزیع این مجموعه ارزشمند نمایشگاهی مشارکت داشته‌اند.

انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس از زیر مجموعه‌های بنیاد فرهنگی روایت فتح است که با گنجینه‌ای بالغ بر بیش از 1میلیون  قطعه عکس تصاویر مرتبط با تاریخ معاصر ایران، وظیفه حفظ، صیانت و ترمیم تصاویر و نگاتیوهای عکاسان دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و در نهایت چاپ این تصاویر را به صورت مجموعه‌های نمایشگاهی و کتاب‌های هنری بر عهده دارد.

 

آغاز دوباره عصری با نمایش با خوانش رئال


جلسات نمایشنامه‌خوانی عصری با نمایش از این هفته، کار خود را از سر می‌گیرد.
آغاز دوباره عصری با نمایش با خوانش رئال

به گزارش هنرآنلاین، برنامه "عصری با نمایش" که در دو هفته گذشته به دلیل همزمانی با ایام سوگواری ماه محرم تعطیل بود، با سپری شدن این ایام از هفته جاری، برگزاری خود را از سر می‌گیرد و بر این اساس نمایشنامه "رئال" عنوان اثری است که روزهای پنجشنبه و جمعه 5 و 6 مهر ماه در این برنامه خوانش می‌شود.

این نمایشنامه که متن آن نوشته عاطفه کوشکی است، با کارگردانی شروین برکت نمایشنامه خوانی می‌شود.

نمایشنامه "رئال" درباره یک بازیگر تئاتر است که در کودکی آزار روحی دیده و اکنون در حال بازی در نمایشی است که نویسنده‌اش ، داستان زندگی او را نوشته و ...

 گروه اجرایی این نمایشنامه‌خوانی به شرح زیر هستند:

نویسنده: عاطفه کوشکی، کارگردان: شروین برکت، بازیگران (به ترتیب خوانش): روژینا ابراهیمی، داوود سلیمانی، شروین برکت، صحنه‌خوان: فریبا ابراهیمی، دستیار کارگردان: تارا مرادی، عکاس: پوریا خلیلیان و طراح پوستر و تیزر: شروین برکت.

نمایشنامه "رئال" ساعت 15 روزهای 5 و 6 مهر ماه در خانه نمایش "مهرگان" به نشانی خیابان انقلاب، خیابان خارک، نمایشنامه‌خوانی می‌شود.

کارگردان این اثر نمایشی در یادداشتی نوشته است:

"از کجا شروع کنم...؟ از کجا شروع می‌شه...؟ چی باعث می‌شه...؟ وظیفه‌ من چیه...؟ من هم همین مردم هستم...! همه می‌بینن ... همه هم می‌شنون...! اما من به عنوان آرتیست یک ویژگی دارم نسبت بقیه مردم!

من می‌تونم درام خلق کنم از دلِ جامعه. مگه من جامعه‌شناسم... ؟! قطعا نه ، اما دستِ کم خودم می‌دونم که چی می‌خوام از خلقِ یک اثر نمایشی و اون چیزی نیست جز نشان دادنِ دغدغه‌هایم. سال‌هاست که بر این باورم که عنصر نمایش (در هر قالبی) در وهله اول رسالتش سرگرمیه، یعنی به عبارتی لزوما قرار نیست که یک اثر نمایشی پیامی در پی داشته باشه. (در اینجا منظورم محتوای اثر است، نه فرم و تکنیک)

اما بیاییم کمی متفاوت‌تر به این اثر نگاه کنیم. یک نویسنده‌ای، در یک شهر دیگه‌ای، یک متنی رو می‌نویسه. به دست من می‌رسه و دردم می‌گیره از این همه واقعیت محض. "رئال" ... اسم نمایشنامه بود ... توش چیزِ شگفت‌انگیزی نمی‌بینید، حرفی از آدم‌ها و عشق‌های اساطیری نمی‌زنه! به جای آن، یک اتفاق و یک واقعیت محض رو عریان به نمایش می‌گذارد و این مهم برای من جایگاه ویژه‌ای داره. چرا که حالا می‌تونم درباره‌اش حرف بزنم، تعامل کنم و صحبت‌های دیگران را پیرامون آن بشنوم . مصداقِ جمله‌ی معروفی که می‌گه : آدم متمدن باید حرف بزنه..."

 

مراسم یادبود آقای بازیگر در تماشاخانه سنگلج برگزار می‌شود


مراسم یادبود زنده یاد عزت الله انتظامی روز چهارشنبه 4 مهر ساعت 18:30 در تماشاخانه سنگلج برگزار می‌شود.
مراسم یادبود آقای بازیگر در تماشاخانه سنگلج برگزار می‌شود

به گزارش هنرآنلاین، روز چهارشنبه 4 مهر تماشاخانه سنگلج میزبان برگزاری مراسم یادبود استاد عزت الله انتظامی است. کارگردانی این مراسم بر عهده شکرخدا گودرزی مدیر خانه موزه انتظامی است.

پرویز پرستویی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون نیز اجرای مراسم یادبود استاد انتظامی را عهده‌دار است.

مراسم یادبود زنده یاد عزت الله انتظامی ساعت 18:30 روز چهارشنبه 4 مهر برگزار می‌شود.

 

دستور معاون امور هنری برای ارائه ساز و کار پیشگیری از کپی آثار هنری


معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای به مدیرکل هنرهای تجسمی دستور داد ساز و کاری برای پیشگیری از ارائه آثار کپی و رسیدگی به این موضوع برنامه‌ریزی شود.
دستور معاون امور هنری برای ارائه ساز و کار پیشگیری از کپی آثار هنری

به گزارش هنرآنلاین، سید مجتبی حسینی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در این نامه نوشته است: با رشد و توسعه کمی و کیفی هنرهای تجسمی و پی‌آیند آن، رونق نسبی اقتصاد این عرصه‌ی هنری به اهتمام فعالان، همچنین توجه مؤکد سیاستگذاران فرهنگی به موضوع اقتصاد هنر، چندی است که اخبار مربوط به کپی‌سازی و یا نظیره‌پردازی موجب مخاطره و نگرانی دست‌اندرکاران حوزه هنرهای تجسمی شده است.

با توجه به اشراف جناب‌عالی به مسائل حقوقی و شناخت از اقتضائات هنرهای تجسمی انتظار می‌رود با تمهید ساز و کار و همکاری با تمامی نهادهای ذیربط برای پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از ارایه آثار برساخته اقدامات بایسته را سریعاً معمول و گزارش‌های ادواری به اینجانب ارایه فرمایید. 

                     

 

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟