گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اجتماعی

موافقت شورا با اخذ عوارض قطع اشجار بر مبنای ارزش اکولوژیک

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اجتماعی

رییس کمیسیون سلامت،محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به لزوم ارزش گذاری اکولوژیک درختان، پیشنهاد کرد که شهرداری تهران تدوین عوارض حفظ و گسترش فضای سبز را بر مبنای محاسبه ارزش اکولوژیک در دستور کار خود قرار دهد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، زهرا صدراعظم نوری رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در جریان یکصد و چهارمین جلسه شورای شهر تهران در دفاع از اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران گفت: با توجه به آلودگی های محیط زیستی گوناگون اعم از آلودگی آب و هوا، به ارزش اکولوژی درختان باید نگاه متفاوت و ویژه ای داشت. سالانه درختان با ریشه دواندن در عمق زمین علاوه بر ذخیره نزولات جوی در خاک، تأثیر به سزایی در کاهش آلودگی هوای ناشی از سوخت واحدهای صنعتی، خودروها و منازل دارند.

وی ادامه داد: بیش از دو دهه از تصویب عوارض حفظ و گسترش فضای سبز در شهر تهران می گذرد که مقدار این عوارض بر حسب وزن حدودی چوب حاصل از درختان مبتنی بر میزان محیط بن آن ها محاسبه شده است. مقدار افزایش عوارض سالانه نیز صرفا بر اساس در نظر گرفتن ضرایبی در هر سال محاسبه شده است که باید برای محاسبه دقیق تر این عوارض، ارزش اکولوژیک درختان و فضای سبز نیز در نظر گرفته شود.

به گفته نوری؛ ارزش اکولوژیکی یک درخت شامل پارامترهایی همچون کنترل فرسایش خاک، تنظیم شرایط اقلیمی، تولید اکسیژن، جذب دی اکسید کربن و ده ها ارزش دیگر است. با توجه به تعریف ارزش اکولوژیکی درختان لازم است محاسبه مقدار عوارض مرتبط با حفظ، نگهداری و گسترش فضای سبز شهری با دقت بیش¬تری صورت پذیرد تا اهمیت تاثیر درختان و فضای سبز شهری در کاهش میزان آلودگی ها همچنان به عنوان یکی از اصلی ترین مسایل حوزه مدیریت شهری معرفی و مطرح شود.

نوری با اشاره به لزوم ارزش گذاری اکولوژیک درختان، پیشنهاد کرد که شهرداری تهران تدوین عوارض حفظ و گسترش فضای سبز را بر مبنای محاسبه ارزش اکولوژیک در دستور کار خود قرار دهد.

وی در تشریح لایحه اصلاحیه مصوبه « اصلاحیه مصوبه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز شهر تهران» اظهار کرد: شهرداری تهران موظف است از تاریخ ابلاغ این مصوبه در شهر تهران، عوارض قطع درخت را به شرح جدول پیوست که جزء لاینفک این مصوبه بوده و ممهور به مهر شورای شهر تهران است، اخذ کند. همچنین ماده یازده و دوازده به مصوبه مذکور اضافه شود.

حق شناس: اعضای شورای شهر تهران در 15 ماه گذشته خواب خوش و آرامش نداشتند

تخفیف 75درصدی برای ملکی در سعادت آباد به عضو شورای شهر تهران

واکنش سروری به تصمیمات اعضای شورای شهر تهران/پروژه های تهران متوقف شده است

 

نوری در توضیح ماده یازدهم پیشنهادی کمیسیون گفت: شهرداری تهران با محوریت سازمان بوستان ها و همکاری مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران موظف است نسبت به تدوین عوارض حفظ و گسترش فضای سبز بر اساس ارزش اکولوژیک درختان با شاخص های گونه بندی، محیط بن، محل واقع شدن درختان، تعیین ضریب ترسیب و هزینه نگهداشت درختان اقدام و لایحه عوارض حفظ و گسترش فضای سبز در شهر تهران برای اجرا در سال 1398 را حداکثر تا اول دی ماه به شورای اسلامی شهر تهران جهت تصویب ارسال کند.

وی در ارتباط با جزییات ماده 12 نیز اظهار کرد: به منظور تشویق در جهت اصولی جابجا کردن درختان، در صورت سبز ماندن درختان جابجا شده با تشخیص کمیسیون ماده هفت، عوارض مذکور به ماخذ یک چهارم اخذ می شود.

به گزارش تسنیم، کلیات این لایحه با اکثریت قاطع آرا به تصویب رسید و بنا شد ادامه بررسی جزییات آن به جلسه بعدی شورای شهر تهران موکول شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.addup.center