گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

اجرای 10 سیاست ضد و نقیض برای کنترل بازار ارز طی 12 ماه

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اقتصادی

طی یک سال گذشته 10 سیاست مختلف پولی و ارزی برای کنترل نوسانات بازار ارز پیاده شد که به نظر میرسد هنوز به نتیجه ایده آل نرسیده ایم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از تابستان سال قبل تا اوایل مهر ماه سال جاری 10 سیاست مختلف پولی، ارزی و تجاری از سوی دولت و سیاست گذار به اجرا درآمده است. هدف از اجرای این سیاستها عمدتا بر کنترل بازار ارز متمرکز بوده است. نمودار زیر روند اجرای این سیاست ها و همچنین قیمت ارز در بازار آزاد را نشان میدهد.

 امین مالکی کارشناس اقتصادی با پایش سیاست های ارزی و پولی کشور در یک سال گذشته، راهبردهای غلط سیاستگذاری اقتصاد کشور را به طور دقیق در موارد زیر جمع بندی کرده است: اخذ تصمیمات نامناسب در شرایط اضطراب و هیجان، ادارهء تک محوری اقتصاد (ارز محوری و عدم توجه به تولید)، ورود طبقه مدیران منفعت طلب، محافظه کار و فاقد جسارت
فهم عقب افتاده از نوسانات بازار ارز و عدم توجه به تولید، بی ثباتی نقدینگی، ایجاد تورم و اختلال شدید با انبارهء حجیم پول و تاکید صرف بر سیاست های طرف عرضه.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.addup.center