گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی

به دانشجو نگاه امنیتی و غیر خودی نداشته باشید

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار فرهنگی

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به خواسته دانشجویان در روز دانشجو گفت: خواسته‌ای که دانشجویان مکررا تکرار کرده‌اند و باز هم خواهند گفت این است که به دانشجو نگاهی غیرخودی و امنیتی نداشته باشید.

به گزارش مفدا، روز دانشجو از روزهای مهم در تاریخ ایران است، این روز نماد مطالبه‌گری و استکبار ستیزی دانشجویانی است که به عنوان پیش قراولان علم و دانش و اندیشه در جامعه محسوب می‌شوند. شهید بهشتی در جمله‌ای با اشاره به اهمیت وجود آگاهی و بیداری در دانشجویان گفته‌ است: "دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود" که به خوبی به اهمیت ذهن بیدار دانشجو در حمایت از مردم و جامعه اشاره دارد.

برای تکریم این روز تصمیم گرفتیم با تنی چند از دانشجویان علوم پزشکی کشور که در تشکل‌های اسلامی فعال هستند گفت گویی داشته باشیم.

فاطمه بیاتی دانشجوی ترم هفتم رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است که هم اکنون نیز به عنوان دبیر و دبیر کمیته سیاسی انجمن اسلامی این دانشگاه مشغول به فعالیت است.

وی در ابتدای گفتگو با مفدا و با اشاره به اهمیت روز دانشجو و خواسته دانشجویان در این روز گفت: صبح روز 16 آذر 1332 بود که گارد مسلح رژیم پهلوی برای اولین بار وارد صحن دانشگاه شد تا فریاد مخالفان را خفه کند  و خون سه دانشجو ؛ احمدقندچی، مصطفی بزرگ نیا و مهدی شریعت رضوی است که نام دانشجو را هرسال زنده نگه داشته است. روز دانشجو یادآور مظلومیت این قشر است و یادآور حادثه کوی دانشگاه، یادآور برخوردهای گازانبری و لوله محور، یادآور صافی و صداقت جنبش‌های دانشجویی است.
تمام این موارد اشاره به اهمیت این روز دارد در حالی که متاسفانه مراسم‌های روز دانشجو تبدیل به یک جشن و جنگ شادی شده در صورتی که در این روز خون دانشجویان حق طلب بر روی زمین ریخته است.

بیاتی افزود: خواسته‌ای که دانشجویان مکررا تکرار کرده‌اند و و باز هم خواهند گفت این است که به دانشجو نگاهی غیرخودی و امنیتی نداشته باشید. معتقدم دانشگاه در حمایت از دانشجویان باید مستقل باشد تا شاهد پرونده‌سازی‌ به بهانه‌های واهی برای کنشگری‌های دانشجویی نباشیم.

وی ادامه داد: اینها مصائبی است که گریبان دانشجویان را گرفته و در جامعه‌ای که نیمی از آن را جوانان تشکیل می‌دهند، در جامعه‌ای که بسیاری از پیروزی‌هایش همچون دوم خرداد ،انقلاب اسلامی و... را مدیون جنبش دانشجویی است؛ ایجاد دلسردی و یاس و ناامیدی بیشتر از  پیش هشداری برای خود مسببین این امر است.

دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مهمترین دغدغه پیش روی دانشجویان را آینده نگری دانست و گفت: معتقدم مهمترین دغدغه  دانشجوی امروز ترسیم چشم انداز آینده است که برای این کار بسترهای زیادی باید فراهم شود، از جمله  فراهم کردن بستر کارآفرینی به صورتی که پس از فارغ التحصیلی زمان زیادی در انتظار پیدا کردن شغل صرف نشود. به همین دلیل به قوانینی نیاز داریم که حمایتگر و تسهیل کننده کارآفرینی باشد نه آنکه به سمت فربه ‌تر کردن ارگان‌های خاصی برود. بنابراین روز دانشجو نباید صرفا  در آرمان‌خواهی خلاصه شود و نیاز به واقعی کردن بسیاری از مسائل داریم.

بیاتی در خصوص فضای آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و لزوم احیای این فضا گفت: دانشجویان پیش از مراسم روز 16 آذر با دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی همچون رد شدن مهمان مورد نظر ، لغو برنامه و .... مواجه هستند، پس صرفا لفظ فضای آزاداندیشی در دانشگاه کارساز نیست. فضای آزاد اندیشی یعنی دانشجو بتواند بدون ترس و در فضایی محترمانه نظرات خود را بیان و مطالباتش را مطرح کند و پس از آن نیز آزادی پس از بیان هم داشته باشد. برای مثال در آستانه روز  16 آذر هستیم و باید این موضوع را در نظر بگیریم که چرا اسم این روز را روز دانشجو گذاشتند به این دلیل که سه تن از دانشجویان به دلیل مطالبه‌گری شهید شدند و همینطور که می‌دانید، معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با  ابلاغ نامه‌ای از دانشگاه‌های علوم پزشکی خواسته که برگزاری مراسم در این روز را به دانشجویان بسپارید و بگذارید این روز سیاسی باشد.  اما متاسفانه باز هم با برگزاری مراسم انجمن اسلامی علوم پزشکی کرمانشاه در روز 16 آذر با موضوع " آسیب شناسی جنبش‌های دانشجویی" مخالفت شد.  وجود فضای آزاد اندیشی و ادعای آن بسیار با هم تفاوت دارد و  دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز از  فضایی آزاداندیشانه همچنان فاصله دارد.

این دانشجوی فعال سیاسی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در خصوص برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌های بیان داشت: کرسی آزاد اندیشی همانطور که از اسمش  بر میآید باید دارای آزاد اندیشی باشد اما  قالب  کرسی آزاد اندیشی را می‌توان به وفور دید و به راحتی برگزار کرد؛  اما جالب است بدانید خطوط قرمز در اعلام نظرات و اندیشه‌ها و حتی انتخاب موضوع در برگزاری کرسی آزاد اندیشی بسیار زیاد است و برای انتخاب موضوع صرفا باید موضوعاتی ارائه شوند که از فیلتر سخت شورای نظارت دانشگاها عبور می‌کنند که همین تناقضی بزرگی با آزاد اندیشی است.

وی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه "گاهی ممکن است برخی از دانشجویان فراتر از قانون به دنبال دفاع از برخی از ارزش ها باشند اما رهبری  هم به فصل الخطاب بودن قانون تاکید دارند" توضیح داد: بی قانونی و خود را بالاتر از قانون دانستن و اینکه تفکر مخالف را باطل بدانیم از دهه هفتاد در دانشگاه سابقه دارد. این رفتارها تنها لکه  ننگی است بر روی پیشانی افرادی که خود را حافظ ارزش‌ها می‌دانند و بدانند که با این منش از تکثیر اندیشه نمی‌توانند جلوگیری کنند و دانشجو از جنجال و هیاهویشان هیچگاه نترسیده و ثابت کردیم  هربار در برابر این بی اخلاقی‌ها قوی‌تر و مصمم‌تر به ادامه  راه شده‌ایم راهی که این جمله بیانگر آن است:"پیروزی ما آن چیزی نیست که در آن کسی شکست بخورد".

بیاتی در پایان در  پاسخ به این سوال که آیا امروزه دانشگاه مبدا تحولات است، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز دانشگاه بیشتر از اینکه مبدا تحولات باشد مبدا دردهای ایران است. سرکوب جنبش‌های دانشجویی باعث یاس و دلسردی شده است و بستر اجتماعی برای این امر وجود ندارد و متاسفانه بیشتر دانشجویان  وظیفه اجتماعی خود را احساس نمی‌کنند.addup.center