گروه خبری اقتصادی

هفتمین دوره قرعه کشی مصرف کنندگان گلستان برگزار شد


مراسم هفتمین دوره قرعه‌کشی مصرف‌کنندگان شرکت گلستان برگزار شد.
به گزارش ماد به نقل از روابط عمومی شرکت گلستان، در این مراسم که با حضور ناظر صدا و سیما و مدیران و دست‌اندرکاران شرکت گلستان برگزار شد؛ قرعه کشی سه دستگاه خودروی پیکانتو  به عنوان جوایز این دروه به اجرا درآمد و طی آن علی معقولی از مشهد، زهرا حق شناس از دماوند و مژگان دوسرانیان مقدم از تهران برنده جوایز این دوره اعلام شدند.قرعه کشی گلستان این دوره گلستان با روش دستی گوی و گردانه انجام ‌شد.

مصرف کنندگان محصولات گلستان می‌تواند با عضویت در باشگاه اینترنتی گلستان و وارد کردن شماره سریال کارت‌های موجود در محصولات و یا از طریق پیامک در قرعه کشی گلستان که سالانه برگزار می‌شود شرکت کنند.

منبع :

شکل گیری بازار سیاه و غیر رسمی ارز


95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به‌ صورت حساب‌های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات است. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می‌گیرد، میان حساب‌های بانکی جا‌به‌جا می‌شود. به این ترتیب جای نقدینگی مشخص است.
95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به‌ صورت حساب‌های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات است. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می‌گیرد، میان حساب‌های بانکی جا‌به‌جا می‌شود. به این ترتیب جای نقدینگی مشخص است.

به گزارش روزنامه ایران، اما مسأله این است که در شرایط کنونی با وضعیتی که برای بازار ارز وجود دارد، مردم چه رفتاری خواهند کرد؟

نخستین راه این است که اگر سود بانکی جاذبه داشته باشد، قطعاً سعی می‌کنند در حساب‌های کوتاه مدت و میان مدت وارد شوند. اما حالا جاذبه سپرده‌ها نیز کاهش یافته و به‌نظر حتی بخشی از مشکلات کنونی، می‌تواند به‌خاطر دستکاری در سیاست‌های سود بانکی باشد.

به‌صورت دستوری، نرخ سپرده‌ها 10 درصد پایین آمد و همین باعث شد که سوداگرها فرصت پیدا کردند و روی موج کوچک‌ترین ناآرامی‌ها سوار شدند و اوضاع بازار را متلاطم کردند. اگر سود بانکی صحیح مدیریت می‌شد، بازار ارز هم نابسامان نمی‌شد.

اما حالا که امکانات بانکی وجود ندارد، یک راه ورود افراد به بازار سکه است. در حال حاضر با پیش فروش سکه، چند نوع رفتار شکل می‌گیرد. سکه دارها، سکه‌هایشان را در بازار اصلی گران‌تر می‌فروشند و بعد پیش خرید می‌کنند، به این ترتیب بازار هم کنترل می‌شود و خوب است. به فرض تصور کنید، کسی که 4 سکه دارد در بازار با قیمت بالا می‌فروشد و بعد با قیمت پایین‌تر برای یک سال دیگر 5 سکه پیش خرید می‌کند و به این ترتیب به اندازه یک سکه سود کرده است. این سیاست می‌تواند به بخشی از نیازهای کنونی جواب دهد. در بازارهای دیگر مانند مسکن نیز گمان نمی‌کنم که به سادگی نقدینگی جریان یابد. پس‌اندازهای خرد به سمت بازار مسکن نمی‌روند و بیشتر به بازار ارز، طلا و سکه می‌آیند. مگر افرادی که پس‌اندازهای کلان دارند و در آن صورت ممکن است که به‌جای سودای خرید ارز، به فکر خرید مسکن بیفتند.

ولی باید توجه داشت که تمام صف‌های دلار، ناشی از نیازهای کاذب نبود. در بخشی از بازار ارز نیاز واقعی وجود دارد. دانشجو، بیمار، کسانی که تعهدات ارزی دارند و... درست است که برای تمام آنها راهکار در نظر گرفته شده، اما ممکن است که افراد به ارز بیشتری نیاز داشته باشند. با روندی که حالا برای شرایط احراز ارز طی می‌شود، خیلی‌ها ممکن است که براحتی و بزودی به ارز مورد نیازشان نرسند. در این شرایط چه می‌شود؟

بازار غیر رسمی و سیاه شکل می‌گیرد. مگر موادمخدر ممنوع نیست، پس چطور معامله می‌شود؟ ارز هم به سمت کالای قاچاق شدن می‌رود. چرا که صرافی‌ها و دلالان به‌صورت حضوری از معامله منع شده‌اند اما تلفن‌هایشان که کار می‌کند! آدم‌هایی که کارت داده‌اند و تبلیغ کرده‌اند، معاملات زیرزمینی ارز را شروع می‌کنند. ممکن است بخشی از نقدینگی سرگردان به سمت بازار سکه و طلا و... برود اما برای نیازهای واقعی مبادلاتی، باید ساز و کار دیگری در نظر گرفته شود. همه چیز باید به عهده منطق بازار گذاشته شود. باید به سبک کشورهایی مثل ترکیه، روسیه، برزیل، آرژانتین و شیلی و... کار به عهده بازار گذاشته شود، آنگاه بازار مدیریت شود؛ نه قیمت.
منبع :

نان، میوه- سبزی و پوشاک؛ در صدر شکایت های مردمی


رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: نان، میوه- سبزی و پوشاک بیشترین حجم شکایت های مردمی به این سازمان را در نیمه نخست امسال تشکیل می دهد.
به گزارش ماد  ؛  سیدمحمود نوابی گفت: در زمینه خدمات بیشترین شکایت از تعمیرگاه‌های خودروهای سبک، پارکینگ شهری و مشاوران املاک است.
نوابی افزود: آمارهای سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نشان می دهد 85 درصد شکایت ها به کالاها و 15 درصد به خدمات مربوط می شد.
از مجموع شکایت های دریافتی در 6 ماهه نخست امسال به حدود 86 درصد شکایت ها رسیدگی شد و 14درصد به دلیل استعلام حقوقی یا درخواست نظریه کارشناسی در مرحله رسیدگی است.
به گفته نوابی از مجموع شکایت های رسیدگی شده، در 35 هزار و 771 فقره یعنی 38 درصد تخلف تشخیص داده شد که این امر شامل 45 هزار و 209 فقره (48 درصد) نشد. 12 هزار و 841 فقره یعنی 14 درصد شکایت ها نیز هنوز در مرحله بررسی است.
به گفته وی، طبق آمار دریافتی در مجموع 93 هزار و 821 فقره شکایت مردمی درباره کالا و خدمات از طریق ستاد خبری مستقر در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ها دریافت شد که 62 هزار و 813 فقره (67درصد) تلفنی، 14 هزار و 63 مورد (15 درصد) حضوری و 16 هزار و 945 فقره (18 درصد) کتبی بود.
همچنین بر اساس نوع تخلف، گرانفروشی، کم فروشی و فقدان قیمت از بیشترین موارد تخلف بود.
بر اساس تاکید رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مصرف کنندگان حتی اگر با مواردی از پس نگرفتن جنس فروخته شده روبرو شدند، می توانند موضوع را از طریق تلفن 124 (سامانه نظارت بر گران فروشی و تخلف اصناف) اطلاع رسانی کنند.
منبع : ایرنا

اتو خدمت سایپا در بازار خودرو تاثیر گذار بوده است


قناتی گفت: طرح اتو خدمت سایپا در راستای تحریک بازار بسیار خلاقانه و تاثیر گذار بوده و باعث رونق این بازار شده است.
به گزارش ماد، امیر حسین قناتی مدیرکل دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص وام 25 میلیونی که قرار است دولت برای خرید خودرو به مردم پرداخت کند گفت: خوشبختانه دولت با نگاه راه انداختن بازار خودرو و ایجاد رونق اقدام به ایجاد تسهیلات و پرداخت این وام کرده است.

وی افزود: در چند سال اخیر به دلیل نبود توان خرید از سوی مردم این بازار دچار رکود شدیدی شده است و دولت برای کمک به این صنعت با وجود مشکلات مختلف اقتصادی اقدام موثر انجام داده است.

قناتی گفت: این رکود در بازار خودرو بی سابقه بوده است ولی با همت دولت و حضور بانک ها در این مورد قطعا مشکلات بر طرف خواهد شد و رونق مجدد به این بازار بر خواهد گشت.

وی تصریح کرد: این وام زمانی اثر بخش خواهد بود که در زمان خودش پرداخت شود و با توجه به اینکه از زمان اعلام آن مدتی گذشته در صورتی که به جامعه تزریق نشود قطعا اثر بخشی لازم را  نخواهد داشت.

وی افزود: با توجه به تاخیر از زمان اعلام تا زمان اجرای این طرح مشتریان از خرید دست نگه داشته اند و منتظر انجام این طرح هستند که این موضوع اثر رکود را تشدید کرده است و امیدوارم بانک مرکزی هرچه زودتر راه کار اجرایی این طرح را به بانک ها اعلام کند.

مدیرکل دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت معدن و تجارت با اشاره به عدم تاثیرگذاری کمپین نخریدن خودرو ایرانی بر خلاف تصور عمومی در این بازار گفت: بر خلاف آنچه تصور عامه مردم است این کمپین تاثیر چندان موثری در کاهش رونق بازار خودرو نداشته و عواملی همچون عدم نقدینگی و پائین بودن قدرت خرید مردم و تاثیر روانی پسا تحریم به دلیل حضور کشورهای پیشرفته و مدرن در صنعت خودروسازی در کشور و حضور محصولات این کشورها باعث شده رکود بر این بازار حاکم شود.

قناتی در خصوص راهکارهای تحریک بازار و ترغیب مشتریان به خرید، طرح اتوخدمت سایپا را بسیار مناسب دانست و گفت: شرکت سایپا با ایجاد خلاقیت در ترغیب مردم  برای خرید سعی کرده این بازار راکد را به نوعی به تکاپو و حرکت وادارد که در این زمینه موفق هم بوده است و امیدوارم سایر شرکت های خودروساز نیز از این طرح الگو برداری نموده و در این زمینه طرح های نوینی را اجرا نمایند.
منبع : سایپا نیوز

تکرار خاطرات سال 90


نرخ دلار امروز در رکوردی تازه از 5700 هزار تومان نیز عبور کرد. همزمان رئیس مجلس شورای اسلامی از مأموریت کمیسیون اقتصادی مجلس و جلسه با وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی برای رسیدگی به نوسانات ارزی خبر داد.
نرخ دلار امروز در رکوردی تازه از 5700 هزار تومان نیز عبور کرد. همزمان رئیس مجلس شورای اسلامی از مأموریت کمیسیون اقتصادی مجلس و جلسه با وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی برای رسیدگی به نوسانات ارزی خبر داد.


به گزارش فرارو، در نشست علنی امروز امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نادر قاضی در تذکر شفاهی گفت: «آقای لاریجانی؛ جلوی گرانی ارز را بگیرید تا مشکلات حاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی حاصل نشود.»

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم ریالها به دلار تبدیل شود، افزود: «ادامه این روند باعث ورشکستگی بانک‌ها خواهد شد.»

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: «باید حساسیت لازمی در این زمینه وجود داشته باشد، البته کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این زمینه مامور شده و در اولین فرصت یعنی دوشنبه هفته جاری نشستی را با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برگزار خواهد کرد.»

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید کمیسیون اقتصادی گزارشی از نشست مذکور به صحن علنی مجلس ارائه کند، افزود: «ما نیز از مسئولان دعوت خواهیم کرد تا درخصوص علت گرانی‌های ارز و نحوه کنترل آن به نمایندگان توضیح دهند.»

در همین حال حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور امروز در توئیتی نوشت: «ارز ارزان می‌شود، اما نه با مماشات با محتکران جسوراسکناس و قاچاقچیان قهار اربیل و استانبول.»

همزمان صبح امروز نرخ دلار در بازار تهران رکوردی تازه به جای گذاشت. در بازار فزایش قیمت دلار و سکه ادامه یافت؛ به طوری که نرخ دلار از مرز 5700 تومان عبور کرد.

براساس گزارش قیمت دلار و یورو روی تابلوی اعلان قیمت صرافی‌ها ارقام دیگری را نشان می‌دهد و متفاوت از قیمت واقعی است که در میان دلالان و دستفروشان به فروش می‌رسد. البته گفتنی است که برخی صرافی‌ها به صورت محدود فروش دلار و یورو دارند و دلار را با نرخ 5480 تومان و یورو را با قیمت 6500 تومان عرضه می‌کنند.

همچنین در میان دستفروشان دلار به قیمت 5150 تا 5250 خریداری و بین 5300 تا 5700 تومان به دست متقاضیان می‌رسد.

در شهر‌های مختلف نیز دلار قیمت‌های متفاوتی دارد. در کرج 5420 تومان، اما در مشهد 5440 تومان دلار معامله می‌شود. سایت‌های آنلاین اعلام نرخ ارز، قیمت دلار و یورو را اعلام نمی‌کنند. قیمت پوند نیز از 7000 تومان گذشته است.

از طرف دیگر سکه نیز رکورد تازه از خود به جا گذاشته است و یک میلیون هشتصد و بیست و پنج هزار تومان معامله می‌شود.

درهمین حال بانک مرکزی بعد از حذف ارز مبادله‌ای از برخی مشمولان، این بار ارز دانشجویان را نیز حذف کرد.

در جریان ایجاد تغییراتی در اختصاص ارز مبادله‌ای و به دنبال آن حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز، از سال گذشته بانک مرکزی با بازنگری در مجموعه مقررات ارزی اقدام به حذف ارز مبادله‌ای از مشمولینی کرد که حدود 20 گروه اصلی را شامل می‌شوند. طبق آخرین تغییرات که از اسفندماه سال گذشته اعمال شده است، دانشجویان نیز از دریافت ارز مبادله‌ای کنار گذاشته شده‌اند که البته دارای شرایط خاصی برای دانشجویان بورسیه و آزاد است.

افزایش نرخ ارز با شیب تند از اواخر سال گذشته نگرانی‌های زیادی را در کشور به وجود آورد.

به گونه‌ای که دلار به 5 هزار تومان رسید، اما تدابیر بانک مرکزی باعث شد کمی کاهش یابد.

بانک مرکزی برای مدتی توانست با ارائه مشوق‌هایی التهاب بازار را فرونشاند و از عطش شهروندان برای انبار کردند ارز‌های خارجی در خانه کم کند. یکی از این اقدامات، مداخله پلیس و برخورد با دلالان ارز بود.

بانک مرکزی برای فرونشاندن التهاب بازار ارز تدابیر سه گانه‌ای را هم معرفی کرد.

انتشار گواهی "سپرده ریالی" یکی از تدابیری بود که متقاضیان می‌توانستند پول خود را در بانک قرار دهند و در سررسید‌های یک ساله سود 20 درصد دریافت کنند.

گواهی "سپرده ریالی ارز بنیان" از دیگر پیشنهاداتی بوده که بانک مرکزی برای دور نگهداشتن مردم از هجوم به بازار ارز در دستور کار خود قرار داد.

سومین جزء مجموعه تدابیر ضدالتهاب بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز پیش فروش سکه بود. بانک مرکزی امیدوار بود با دادن این سه راه کسانی که نسبت به نوسانات نرخ ارز نگرانی دارند، تشویق کند که نقدینگی خود را صرف خرید ارز نکنند.

در همین حال در آستانه تعطیلات نوروزی و در روز‌های پایانی اسفند ماه به دلیل افزایش تقاضای مسافران خارج از کشور برای تهیه ارز، عرضه دلار و یورو با محدودیت‌های شدیدی همراه بود؛ بعضی از صرافی‌ها از عرضه این نوع ارز‌ها خودداری می‌کردند.

با وجود کنترل نسبی قیمت در پایان سال، در سال جدید روند افزایش قیمت ارز متوقف نشد. در سال جدید ارز آنقدر گران شد تا جایی که دلار به در ابتدای سال به 5 هزار تومان رسید و پوند به هفت هزار تومان. این وضعیت هشداری جدی برای آغاز سالی سخت از نظر اقتصادی تلقی شد.

با اینحال بازهم با دخالت دولت دلار به زیر 5 هزار تومان آمد، روشن بود که این نرخ بسیار شکننده است و پیش بینی‌ها درست از آب درآمد، با از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی بعد از 13 فروردین نرخ ارز دوباره از 5 هزار گذشت و از حالا 5700 تومان عبور کرده است..

اتفاقی که زندگی ایرانی‌ها در سال 97 را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. این اتفاق در شرایطی می‌افتد که هنوز آمریکا نظر نهایی خود را درمورد برجام اعلام نکرده است. پیش بینی‌ها از این حکایت دارد که ترامپ قصد خروج از برجام را دارد. اگر این اتفاق رخ دهد شوک تازه ارزی به کشور وارد می‌شود.

به گفته ناظران یکی از مهم‌ترین عوامل که رفتار معامله‌گران را تحریک کرده است، به نبود اطمینان سیاسی بازمی‌گردد. از نظر آنها، احتمال خروج آمریکا از برجام و پیامد‌های آن، تنش‌های منطقه‌ای با عربستان و بعضا امارات از جمله مسائلی سیاسی است که در واکنش معامله‌گران اثر دارد.

قرار است در اردیبهشت ماه دولت آمریکا نظر نهایی خود را درباره برجام اعلام کند. اگر شیب افزایش دلار به همین تندی باشد، ممکن است دلار به رقم شش هزار تومان هم برسد. (اینجا را بخوانید)
نگرانی شدید مردم از پرواز دلار

واکنش ها‌ی تند به افزایش قیمت ارز
از امروز صبح که نرخ دلار روند افزایش شدیدی به خود گرفته است، بسیاری از مردم در فضای مجازی خشم خود را از دولت بروز می‌دهند. بیشتر عصبانیت‌ها از حسن روحانی است، او که سال گذشته به مردم وعده داده بود که نگران قیمت ارز نباشند.

کاربری به نام احمد نوشته است: «در اثر ناکارآمدی دولت و 5 سال تعلل و گره زدن هر چیزی به برجام، مردم با گرانی و از دست رفتن سرمایه‌هایشان مواجه شده‌اند. اگر رئیس جمهور به خاطر این غصه دِق کند و بمیرد کار ارزشمندی انجام داده است.»

بسیاری از کاربران به کنایه توافق هسته‌ای و وعده‌های دولت را یادآوری می‌کنند.

کاربری به نام یگانه توئیت کرده است: «همون قدر که به احمدی نژاد اعتراض می‌کردیم بابت دلار 4 هزار تومنی به تو هم اعتراض می‌کنیم آقای روحانی بابت دلار 5500، 5700، 5750 و قیمت بعدی که نمی‌دونم چقدره! دقیقا داری چه کار می‌کنی؟!»

عده‌ای نیز سیاست خارجی دولت و حکومت را نقد می‌کنند و می‌گویند، وضعیت کنونی دلار ناشی از وضعیت سیاست خارجی منطقه‌ای ایران، به بن بست خوردن برجام و ... است. کاربری در این باره معتقد است: «از سوریه شدن میترسیدی؟ حالا ونزوئلا شدن رو ببین.»

منتقدان سیاسی دولت با شور فراوانی نظر‌های خود را درباره وضعیت دلار اعلام می‌کنند. هادی کاربری است که به سخنان انتخاباتی حسن روحانی کنایه زده و نوشته است "واقعیت‌ها را به مردم نمیگویند. بابا جمعه تمام میشه شنبه‌ای هم میاد! چطور آب و صابون بیاریم روتون رو بشوریم؟ "

ایناروس هم توئیت کرده است "خدایی با چه انگیزه‌ای بریم کار کنیم وقتی دستمزدمون داره میشه پهن." محسن هم نوشته است: "صبح حقوقم 350 دلار بود الان شد 280 دلار. "
منبع :

جای خالی تدبیر در بازار ارز و سکه


حال که بازار غیررسمی ارز با محدودیت امنیتی و بگیر و ببند همراه شده است، دلالان سودجو در خلا نظارت‌ها و کنترل بازار، این بار وارد بازار سکه شده‌اند و از آنجا که بازار سکه نیز عرضه و تقاضای متعادلی ندارد و مستعد التهاب است، قیمت سکه روز به روز حباب‌گونه بالا می‌رود
قیمت سکه دیروز در حالی به 2 میلیون و 500 هزار تومان رسید که کارشناسان افزایش کاذب نرخ آن را ناشی از بی‌تدبیری مسوولان در ساماندهی بازارهای مهم اقتصادی چون طلا و ارز می‌دانند.

به گزارش وطن امروز، دولت برای ساماندهی بازار ارز ابتدا قیمت دلار را 4200 تومان (در قالب ارز تک‌نرخی) اعلام کرد و با امنیتی کردن بازار خرید و فروش ارز خارج از معامله رسمی، محدودیت‌هایی را برای فعالان این بازار ایجاد کرد اما پس از چند روز خود دولت نرخ 4200 تومانی ارز رسمی را شکست و اندک‌اندک به قیمت آن اضافه کرد تا جایی که اکنون دلار رسمی هر روز نرخ جدیدی به خود می‌گیرد.

از طرفی بازار غیررسمی ارز نیز که قبلا توسط دلالان مدیریت می‌شد حال به کوچه پس‌کوچه‌ها برای معاملات قاچاقی ارز رفته است. حال که بازار غیررسمی ارز با محدودیت امنیتی و بگیر و ببند همراه شده است، دلالان سودجو در خلا نظارت‌ها و کنترل بازار، این بار وارد بازار سکه شده‌اند و از آنجا که بازار سکه نیز عرضه و تقاضای متعادلی ندارد و مستعد التهاب است، قیمت سکه روز به روز حباب‌گونه بالا می‌رود. التهاب و نابسامانی بازار در کنار وجود 1500 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان از یک طرف و رکود حاکم در بخش‌های اقتصادی از سوی دیگر موجب شده است اکنون سرمایه‌های سرگردان سیل‌آسا هر روز سر از بازاری درآورند.

کارشناسان معتقدند با کاهش نرخ سود بانکی در سال گذشته و خروج سرمایه‌ها از بانک‌ها، سایر بازارهای غیررسمی فعال شده‌اند و باید دید دولت چه راهکاری برای ساماندهی درست بازارهای اقتصادی در پیش می‌گیرد تا سیل نقدینگی، اقتصاد کشور را به ورطه نابودی نکشد. به هر حال دیروز قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید درحالی رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را زد که هنوز مشخص نیست بانک مرکزی قصد ورود به این بازار را دارد یا خیر؟! قیمت سکه در راستای سیر صعودی که مدت‌هاست در پیش گرفته، دیروز 21 خردادماه رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را هم زد تا بار دیگر بازار طلا و سکه شاهد نرخ‌های جدید و البته نجومی باشد.

فعالان بازار طلا نمی‌توانند پیش‌بینی دقیقی از آینده این بازار داشته باشند ولی همگی اذعان دارند قیمت‌های این روزهای سکه واقعی نیست و حباب بالایی دارد. این نخستین‌بار نیست که بازار طلا حبابی شده است؛ سال قبل و زمانی که قیمت سکه رشد چشمگیری داشت و به یک میلیون و 500 هزار تومان رسید، مسوولان بانکی و بازاری‌ها از حباب 400-300 هزار تومانی قیمت سکه سخن می‌گفتند و بعد از آن شد که بانک مرکزی دستور آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی را داد. حراج سکه در بانک کارگشایی چند ماه ادامه داشت و بانک مرکزی به منظور مدیریت بیشتر بازار تصمیم گرفت بار دیگر طرح پیش‌فروش سکه را برای مردم اجرا کند و با این حساب پیش‌فروش نیز چند ماه اجرا شد ولی با این حال هنوز بازار سکه به آرامش نرسیده است که مهم‌ترین علت این ناآرامی‌ کوچ سرمایه‌های سرگردان به بازار سکه است؛ با نجومی شدن قیمت‌ها در بازار مسکن و خودروهای لوکس، بسیاری از دارندگان سرمایه ترجیح داده‌اند سرمایه‌های خود را در طلا به کار گیرند تا سود بیشتری عایدشان شود، البته نباید از نقش معامله‌گران بازار آتی سکه در افزایش قیمت‌های اخیر سکه غافل شد.

حبابی بودن قیمت سکه
رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: بانک مرکزی در شرایطی که نرخ سکه با حباب قیمتی بسیار بالا مواجه است باید وارد عمل شود و با عرضه سکه به بازار کنترل این آشفته‌بازار را به دست گیرد، چرا که اکنون میزان عرضه و تقاضا در چنین کالایی متعادل نیست. آیت‌ محمدولی افزایش لحظه‌ای قیمت سکه و رسیدن نرخ آن به یک میلیون و 500 هزار تومان را ناشی از عوامل متعدد دانست و گفت: یکی از عمده دلایل رشد کاذب قیمت سکه، امنیتی شدن بازار ارز از سوی دولت است، چرا که فعالان این بازار از بیم رصد معاملات ارز و برخورد و محدودیت‌های موجود به بازار سکه کوچ کرده‌اند و با روانی کردن جو بازار موجب التهاب‌آفرینی بازار سکه و گرانی آن شده‌اند.

وی دلیل دیگر گران شدن سکه را عدم همخوانی میزان عرضه و تقاضای آن در بازار عنوان کرد و افزود: از آنجایی که سرمایه‌گذاران برای کسب سودآوری هنگفت در کوتاه‌مدت همیشه به شکل سیل‌آسا وارد بازارهای جذاب می‌شوند. در چنین شرایطی بازار سکه با توجه به کمبود آن می‌تواند برای سفته‌بازان بازاری جذاب باشد. محمدولی وجود رکود اقتصادی در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور و نوسان نرخ طلا و ارز را دلیل دیگر هجوم سرمایه‌گذاران به بازار سکه عنوان کرد و گفت: سفته‌بازان در بازارهای موازی غیررسمی با رصد بازارها، نقدینگی‌های خود را به سمت چنین بازارهای مستعدی روانه می‌کنند که این موضوع به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اضافه کرد: نوسان قیمت طلا در بازار موجب سردرگمی تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و فروشندگان صنف طلا در کشور شده است. در چنین شرایطی دولت باید با تدابیر ویژه و ایجاد راهکارهای درست مانع رشد لحظه‌ای قیمت سکه که اکنون بیش از 300 هزار تومان حباب دارد شود.

بازار دلالان سکه شده است
نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید دارد تاثیر ضعف مدیریت دولت در بازار ارز، در بازار سکه نیز نمایان شده و این بازار را به دست دلالان داده است. سیدحسن حسینی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه قیمت سکه بشدت بالا رفته است، اظهار داشت: کنترل بازار ارز و سیاست‌هایی که بر این بازار حاکم شد باعث افزایش قیمت ارز و در کنار آن گرانی سکه شده است. وی با اشاره به نشست کمیسیون اقتصادی مجلس با تیم اقتصادی دولت، گفت: در این جلسات تاکید شد اقدامات دولت برای مدیریت بازار ارز خوب بود اما این سیاست‌ها و گام‌هایی که برداشته شد ناکافی بود.

وی با بیان اینکه بازار سکه به دست دلالان افتاده است، ادامه داد: خرید و فروش سکه توسط متقاضیان این بازار انجام نمی‌شود، بلکه بازار به دست دلالان افتاده و حضور آنها تعیین‌کننده قیمت سکه شده است.
منبع :
>