گروه خبری اقتصادی

تخلف محرز دولت در پرداخت یارانه نقدی از محل بودجه عمومی


رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در سال 96 یارانه‌های نقدی را از محل بودجه عمومی پرداخت کرده که این تخلف محرز است و باید پاسخگو باشد.
به گزارش ماد ؛ محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تخلف دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی انتقاد کرد و گفت: طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت می‌بایست از محل مابه‌التفاوت افزایش قیمت حامل‌های انرژی نسبت به پرداخت نقدی یارانه‌ها اقدام کند که متأسفانه این کار صورت نگرفته و دولت در این زمینه تخلف کرده است.

وی افزود: دولت در سال 96 یارانه‌های نقدی را از محل بودجه عمومی پرداخت کرده که این تخلف محرز است و باید پاسخگو باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تخلف دیگر دولت در پرداخت یارانه‌‌های نقدی، اظهار داشت: دولت در سال 96، یازده هزار میلیارد تومان از محل بودجه عمومی کشور برای پرداخت یارانه‌های نقدی خرج کرده که این رقم می‌بایست تا پایان سال پرداخت می‌شد.

پورابراهیمی در پایان خاطرنشان کرد: با این وضعیت مشخص نیست که دولت تا پایان سال از محل کدام منابع بودجه لازم برای پرداخت یارانه‌های نقدی را تأمین خواهد کرد.
منبع : تسنیم

شکل گیری بازار سیاه و غیر رسمی ارز


95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به‌ صورت حساب‌های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات است. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می‌گیرد، میان حساب‌های بانکی جا‌به‌جا می‌شود. به این ترتیب جای نقدینگی مشخص است.
95 درصد از نقدینگی موجود در کشور، به‌ صورت حساب‌های بانکی و 5 درصد دیگر به شکل مسکوکات است. تقریباً این روند ثابت است و تغییراتی هم که صورت می‌گیرد، میان حساب‌های بانکی جا‌به‌جا می‌شود. به این ترتیب جای نقدینگی مشخص است.

به گزارش روزنامه ایران، اما مسأله این است که در شرایط کنونی با وضعیتی که برای بازار ارز وجود دارد، مردم چه رفتاری خواهند کرد؟

نخستین راه این است که اگر سود بانکی جاذبه داشته باشد، قطعاً سعی می‌کنند در حساب‌های کوتاه مدت و میان مدت وارد شوند. اما حالا جاذبه سپرده‌ها نیز کاهش یافته و به‌نظر حتی بخشی از مشکلات کنونی، می‌تواند به‌خاطر دستکاری در سیاست‌های سود بانکی باشد.

به‌صورت دستوری، نرخ سپرده‌ها 10 درصد پایین آمد و همین باعث شد که سوداگرها فرصت پیدا کردند و روی موج کوچک‌ترین ناآرامی‌ها سوار شدند و اوضاع بازار را متلاطم کردند. اگر سود بانکی صحیح مدیریت می‌شد، بازار ارز هم نابسامان نمی‌شد.

اما حالا که امکانات بانکی وجود ندارد، یک راه ورود افراد به بازار سکه است. در حال حاضر با پیش فروش سکه، چند نوع رفتار شکل می‌گیرد. سکه دارها، سکه‌هایشان را در بازار اصلی گران‌تر می‌فروشند و بعد پیش خرید می‌کنند، به این ترتیب بازار هم کنترل می‌شود و خوب است. به فرض تصور کنید، کسی که 4 سکه دارد در بازار با قیمت بالا می‌فروشد و بعد با قیمت پایین‌تر برای یک سال دیگر 5 سکه پیش خرید می‌کند و به این ترتیب به اندازه یک سکه سود کرده است. این سیاست می‌تواند به بخشی از نیازهای کنونی جواب دهد. در بازارهای دیگر مانند مسکن نیز گمان نمی‌کنم که به سادگی نقدینگی جریان یابد. پس‌اندازهای خرد به سمت بازار مسکن نمی‌روند و بیشتر به بازار ارز، طلا و سکه می‌آیند. مگر افرادی که پس‌اندازهای کلان دارند و در آن صورت ممکن است که به‌جای سودای خرید ارز، به فکر خرید مسکن بیفتند.

ولی باید توجه داشت که تمام صف‌های دلار، ناشی از نیازهای کاذب نبود. در بخشی از بازار ارز نیاز واقعی وجود دارد. دانشجو، بیمار، کسانی که تعهدات ارزی دارند و... درست است که برای تمام آنها راهکار در نظر گرفته شده، اما ممکن است که افراد به ارز بیشتری نیاز داشته باشند. با روندی که حالا برای شرایط احراز ارز طی می‌شود، خیلی‌ها ممکن است که براحتی و بزودی به ارز مورد نیازشان نرسند. در این شرایط چه می‌شود؟

بازار غیر رسمی و سیاه شکل می‌گیرد. مگر موادمخدر ممنوع نیست، پس چطور معامله می‌شود؟ ارز هم به سمت کالای قاچاق شدن می‌رود. چرا که صرافی‌ها و دلالان به‌صورت حضوری از معامله منع شده‌اند اما تلفن‌هایشان که کار می‌کند! آدم‌هایی که کارت داده‌اند و تبلیغ کرده‌اند، معاملات زیرزمینی ارز را شروع می‌کنند. ممکن است بخشی از نقدینگی سرگردان به سمت بازار سکه و طلا و... برود اما برای نیازهای واقعی مبادلاتی، باید ساز و کار دیگری در نظر گرفته شود. همه چیز باید به عهده منطق بازار گذاشته شود. باید به سبک کشورهایی مثل ترکیه، روسیه، برزیل، آرژانتین و شیلی و... کار به عهده بازار گذاشته شود، آنگاه بازار مدیریت شود؛ نه قیمت.
منبع :

اقدام جدید چین برای شناسایی شهروندانش


دولت چین برای شناسایی شهروندان خود، درصدد ایجاد و ساخت یک پایگاه داده بر اساس صدای شهروندان است.
به گزارش ماد ؛ به نقل از وب سایت تایم، دولت چین در تازه ترین اقدام خود برای افزایش امنیت سایبری و ایجاد نظارت گسترده بر اینترنت، تصمیم گرفته است پایگاه داده یا دیتابیسی را ایجاد کند تا در آن صدای شهروندان مختلف ثبت و ضبط شده باشد و در صورت لزوم و به منظور شناسایی آنان، از داده های صوتی این پایگاه استفاده کند.

سه روز پیش بود که دیده‌بان حقوق بشر، با توجه به اسناد و گزارش‌های منتشر شده پلیس اعلام کرد که مقامات دولت چین در حال گردآوری الگوهای صوتی شهروندان چینی هستند. به نظر می‌رسد این تصمیم، بخشی از یک اقدام گسترده‌ تر در راستای ایجاد دیتابیس یا پایگاه داده اطلاعات بیومتریک باشد. این الگوهای صوتی در کنار اطلاعات شخصی که پلیس در اختیار دارد متصل خواهد شد و در نتیجه می تواند به شناسایی سریعتر مجرمان کمک کند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، ساخت و ایجاد این دیتابیس صوتی از سال 2012 آغاز شده و استان آن هویی واقع در چین ، از نخستین مناطق اجرای آزمایشی این طرح بوده است.

یک شرکت بنام آی فلای تک در استان آنهویی در اجرای این طرح با حکومت و دولت چین همکاری کرده است. دو سال بعد از این همکاری، پلیس این استان اعلام کرد که خواهان تسریع این طرح است . در سال 2015، این استان حدود 70 هزار مجموعه الگوهای صوتی از شهروندان چینی خود داشت.

دیده‌بان حقوق بشر بر این باور است که هیچ توجیه رسمی و واضحی برای این کار وجود ندارد. البته باید گفت که تحلیلگران و کارشناسان بسیاری معتقدند که این کار می‌تواند به تحقیقات جنایی کمک کند.

بر اساس شواهد موجود، هر دوی این ادعاها درست است چرا که از سویی، این طرح به تحقیقات جنایی و شناسایی مجرمان واقعی به پلیس کمک کرده است و از سویی دیگر نیز، دولت چین تحت پوشش این طرح، اقدام به شنود و جاسوسی اطلاعات شخصی افراد و شهروندان عادی نظیر مهاجران داخلی و یا متقاضیان گذرنامه می‌کند.
منبع : ایسنا

اتو خدمت سایپا در بازار خودرو تاثیر گذار بوده است


قناتی گفت: طرح اتو خدمت سایپا در راستای تحریک بازار بسیار خلاقانه و تاثیر گذار بوده و باعث رونق این بازار شده است.
به گزارش ماد، امیر حسین قناتی مدیرکل دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص وام 25 میلیونی که قرار است دولت برای خرید خودرو به مردم پرداخت کند گفت: خوشبختانه دولت با نگاه راه انداختن بازار خودرو و ایجاد رونق اقدام به ایجاد تسهیلات و پرداخت این وام کرده است.

وی افزود: در چند سال اخیر به دلیل نبود توان خرید از سوی مردم این بازار دچار رکود شدیدی شده است و دولت برای کمک به این صنعت با وجود مشکلات مختلف اقتصادی اقدام موثر انجام داده است.

قناتی گفت: این رکود در بازار خودرو بی سابقه بوده است ولی با همت دولت و حضور بانک ها در این مورد قطعا مشکلات بر طرف خواهد شد و رونق مجدد به این بازار بر خواهد گشت.

وی تصریح کرد: این وام زمانی اثر بخش خواهد بود که در زمان خودش پرداخت شود و با توجه به اینکه از زمان اعلام آن مدتی گذشته در صورتی که به جامعه تزریق نشود قطعا اثر بخشی لازم را  نخواهد داشت.

وی افزود: با توجه به تاخیر از زمان اعلام تا زمان اجرای این طرح مشتریان از خرید دست نگه داشته اند و منتظر انجام این طرح هستند که این موضوع اثر رکود را تشدید کرده است و امیدوارم بانک مرکزی هرچه زودتر راه کار اجرایی این طرح را به بانک ها اعلام کند.

مدیرکل دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت معدن و تجارت با اشاره به عدم تاثیرگذاری کمپین نخریدن خودرو ایرانی بر خلاف تصور عمومی در این بازار گفت: بر خلاف آنچه تصور عامه مردم است این کمپین تاثیر چندان موثری در کاهش رونق بازار خودرو نداشته و عواملی همچون عدم نقدینگی و پائین بودن قدرت خرید مردم و تاثیر روانی پسا تحریم به دلیل حضور کشورهای پیشرفته و مدرن در صنعت خودروسازی در کشور و حضور محصولات این کشورها باعث شده رکود بر این بازار حاکم شود.

قناتی در خصوص راهکارهای تحریک بازار و ترغیب مشتریان به خرید، طرح اتوخدمت سایپا را بسیار مناسب دانست و گفت: شرکت سایپا با ایجاد خلاقیت در ترغیب مردم  برای خرید سعی کرده این بازار راکد را به نوعی به تکاپو و حرکت وادارد که در این زمینه موفق هم بوده است و امیدوارم سایر شرکت های خودروساز نیز از این طرح الگو برداری نموده و در این زمینه طرح های نوینی را اجرا نمایند.
منبع : سایپا نیوز

تکرار خاطرات سال 90


نرخ دلار امروز در رکوردی تازه از 5700 هزار تومان نیز عبور کرد. همزمان رئیس مجلس شورای اسلامی از مأموریت کمیسیون اقتصادی مجلس و جلسه با وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی برای رسیدگی به نوسانات ارزی خبر داد.
نرخ دلار امروز در رکوردی تازه از 5700 هزار تومان نیز عبور کرد. همزمان رئیس مجلس شورای اسلامی از مأموریت کمیسیون اقتصادی مجلس و جلسه با وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی برای رسیدگی به نوسانات ارزی خبر داد.


به گزارش فرارو، در نشست علنی امروز امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی نادر قاضی در تذکر شفاهی گفت: «آقای لاریجانی؛ جلوی گرانی ارز را بگیرید تا مشکلات حاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی حاصل نشود.»

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم ریالها به دلار تبدیل شود، افزود: «ادامه این روند باعث ورشکستگی بانک‌ها خواهد شد.»

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر گفت: «باید حساسیت لازمی در این زمینه وجود داشته باشد، البته کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این زمینه مامور شده و در اولین فرصت یعنی دوشنبه هفته جاری نشستی را با وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برگزار خواهد کرد.»

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید کمیسیون اقتصادی گزارشی از نشست مذکور به صحن علنی مجلس ارائه کند، افزود: «ما نیز از مسئولان دعوت خواهیم کرد تا درخصوص علت گرانی‌های ارز و نحوه کنترل آن به نمایندگان توضیح دهند.»

در همین حال حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور امروز در توئیتی نوشت: «ارز ارزان می‌شود، اما نه با مماشات با محتکران جسوراسکناس و قاچاقچیان قهار اربیل و استانبول.»

همزمان صبح امروز نرخ دلار در بازار تهران رکوردی تازه به جای گذاشت. در بازار فزایش قیمت دلار و سکه ادامه یافت؛ به طوری که نرخ دلار از مرز 5700 تومان عبور کرد.

براساس گزارش قیمت دلار و یورو روی تابلوی اعلان قیمت صرافی‌ها ارقام دیگری را نشان می‌دهد و متفاوت از قیمت واقعی است که در میان دلالان و دستفروشان به فروش می‌رسد. البته گفتنی است که برخی صرافی‌ها به صورت محدود فروش دلار و یورو دارند و دلار را با نرخ 5480 تومان و یورو را با قیمت 6500 تومان عرضه می‌کنند.

همچنین در میان دستفروشان دلار به قیمت 5150 تا 5250 خریداری و بین 5300 تا 5700 تومان به دست متقاضیان می‌رسد.

در شهر‌های مختلف نیز دلار قیمت‌های متفاوتی دارد. در کرج 5420 تومان، اما در مشهد 5440 تومان دلار معامله می‌شود. سایت‌های آنلاین اعلام نرخ ارز، قیمت دلار و یورو را اعلام نمی‌کنند. قیمت پوند نیز از 7000 تومان گذشته است.

از طرف دیگر سکه نیز رکورد تازه از خود به جا گذاشته است و یک میلیون هشتصد و بیست و پنج هزار تومان معامله می‌شود.

درهمین حال بانک مرکزی بعد از حذف ارز مبادله‌ای از برخی مشمولان، این بار ارز دانشجویان را نیز حذف کرد.

در جریان ایجاد تغییراتی در اختصاص ارز مبادله‌ای و به دنبال آن حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ ارز، از سال گذشته بانک مرکزی با بازنگری در مجموعه مقررات ارزی اقدام به حذف ارز مبادله‌ای از مشمولینی کرد که حدود 20 گروه اصلی را شامل می‌شوند. طبق آخرین تغییرات که از اسفندماه سال گذشته اعمال شده است، دانشجویان نیز از دریافت ارز مبادله‌ای کنار گذاشته شده‌اند که البته دارای شرایط خاصی برای دانشجویان بورسیه و آزاد است.

افزایش نرخ ارز با شیب تند از اواخر سال گذشته نگرانی‌های زیادی را در کشور به وجود آورد.

به گونه‌ای که دلار به 5 هزار تومان رسید، اما تدابیر بانک مرکزی باعث شد کمی کاهش یابد.

بانک مرکزی برای مدتی توانست با ارائه مشوق‌هایی التهاب بازار را فرونشاند و از عطش شهروندان برای انبار کردند ارز‌های خارجی در خانه کم کند. یکی از این اقدامات، مداخله پلیس و برخورد با دلالان ارز بود.

بانک مرکزی برای فرونشاندن التهاب بازار ارز تدابیر سه گانه‌ای را هم معرفی کرد.

انتشار گواهی "سپرده ریالی" یکی از تدابیری بود که متقاضیان می‌توانستند پول خود را در بانک قرار دهند و در سررسید‌های یک ساله سود 20 درصد دریافت کنند.

گواهی "سپرده ریالی ارز بنیان" از دیگر پیشنهاداتی بوده که بانک مرکزی برای دور نگهداشتن مردم از هجوم به بازار ارز در دستور کار خود قرار داد.

سومین جزء مجموعه تدابیر ضدالتهاب بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز پیش فروش سکه بود. بانک مرکزی امیدوار بود با دادن این سه راه کسانی که نسبت به نوسانات نرخ ارز نگرانی دارند، تشویق کند که نقدینگی خود را صرف خرید ارز نکنند.

در همین حال در آستانه تعطیلات نوروزی و در روز‌های پایانی اسفند ماه به دلیل افزایش تقاضای مسافران خارج از کشور برای تهیه ارز، عرضه دلار و یورو با محدودیت‌های شدیدی همراه بود؛ بعضی از صرافی‌ها از عرضه این نوع ارز‌ها خودداری می‌کردند.

با وجود کنترل نسبی قیمت در پایان سال، در سال جدید روند افزایش قیمت ارز متوقف نشد. در سال جدید ارز آنقدر گران شد تا جایی که دلار به در ابتدای سال به 5 هزار تومان رسید و پوند به هفت هزار تومان. این وضعیت هشداری جدی برای آغاز سالی سخت از نظر اقتصادی تلقی شد.

با اینحال بازهم با دخالت دولت دلار به زیر 5 هزار تومان آمد، روشن بود که این نرخ بسیار شکننده است و پیش بینی‌ها درست از آب درآمد، با از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی بعد از 13 فروردین نرخ ارز دوباره از 5 هزار گذشت و از حالا 5700 تومان عبور کرده است..

اتفاقی که زندگی ایرانی‌ها در سال 97 را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. این اتفاق در شرایطی می‌افتد که هنوز آمریکا نظر نهایی خود را درمورد برجام اعلام نکرده است. پیش بینی‌ها از این حکایت دارد که ترامپ قصد خروج از برجام را دارد. اگر این اتفاق رخ دهد شوک تازه ارزی به کشور وارد می‌شود.

به گفته ناظران یکی از مهم‌ترین عوامل که رفتار معامله‌گران را تحریک کرده است، به نبود اطمینان سیاسی بازمی‌گردد. از نظر آنها، احتمال خروج آمریکا از برجام و پیامد‌های آن، تنش‌های منطقه‌ای با عربستان و بعضا امارات از جمله مسائلی سیاسی است که در واکنش معامله‌گران اثر دارد.

قرار است در اردیبهشت ماه دولت آمریکا نظر نهایی خود را درباره برجام اعلام کند. اگر شیب افزایش دلار به همین تندی باشد، ممکن است دلار به رقم شش هزار تومان هم برسد. (اینجا را بخوانید)
نگرانی شدید مردم از پرواز دلار

واکنش ها‌ی تند به افزایش قیمت ارز
از امروز صبح که نرخ دلار روند افزایش شدیدی به خود گرفته است، بسیاری از مردم در فضای مجازی خشم خود را از دولت بروز می‌دهند. بیشتر عصبانیت‌ها از حسن روحانی است، او که سال گذشته به مردم وعده داده بود که نگران قیمت ارز نباشند.

کاربری به نام احمد نوشته است: «در اثر ناکارآمدی دولت و 5 سال تعلل و گره زدن هر چیزی به برجام، مردم با گرانی و از دست رفتن سرمایه‌هایشان مواجه شده‌اند. اگر رئیس جمهور به خاطر این غصه دِق کند و بمیرد کار ارزشمندی انجام داده است.»

بسیاری از کاربران به کنایه توافق هسته‌ای و وعده‌های دولت را یادآوری می‌کنند.

کاربری به نام یگانه توئیت کرده است: «همون قدر که به احمدی نژاد اعتراض می‌کردیم بابت دلار 4 هزار تومنی به تو هم اعتراض می‌کنیم آقای روحانی بابت دلار 5500، 5700، 5750 و قیمت بعدی که نمی‌دونم چقدره! دقیقا داری چه کار می‌کنی؟!»

عده‌ای نیز سیاست خارجی دولت و حکومت را نقد می‌کنند و می‌گویند، وضعیت کنونی دلار ناشی از وضعیت سیاست خارجی منطقه‌ای ایران، به بن بست خوردن برجام و ... است. کاربری در این باره معتقد است: «از سوریه شدن میترسیدی؟ حالا ونزوئلا شدن رو ببین.»

منتقدان سیاسی دولت با شور فراوانی نظر‌های خود را درباره وضعیت دلار اعلام می‌کنند. هادی کاربری است که به سخنان انتخاباتی حسن روحانی کنایه زده و نوشته است "واقعیت‌ها را به مردم نمیگویند. بابا جمعه تمام میشه شنبه‌ای هم میاد! چطور آب و صابون بیاریم روتون رو بشوریم؟ "

ایناروس هم توئیت کرده است "خدایی با چه انگیزه‌ای بریم کار کنیم وقتی دستمزدمون داره میشه پهن." محسن هم نوشته است: "صبح حقوقم 350 دلار بود الان شد 280 دلار. "
منبع :

نقش التهاب بازار ارز بر بازار مسکن


به دنبال تصمیم مالکان برای همپوشانی قیمت مسکن با تحولات جاری اقتصاد که مهمترین آن در رشد قیمت ارز بروز یافته بود، قیمت پیشنهادی مسکن در پایان سال گذشته تا 50 درصد و قیمت قطعی تا 41 درصد رشد نشان داد. متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آخرین ماه از سال 1396 نیز 26 درصد افزایش یافت.
معاملات مسکن در اسفندماه 11.3 درصد نسبت به میانگین سال 1396 کاهش داشته و سهم واحدهای قدیمی ساز از کل معاملات مجموعا 55.8 درصد افزایش یافت که نشان می دهد قیمت مسکن که از اوایل سال 1395 به کف نزدیک شده بود مجددا دچار حباب شده است.

به گزارش ایسنا، بازار مسکن شهر تهران در اسفندماه دچار سکته ماهیانه شد. در این ماه به دلیل جهش یکباره قیمت ارز شاهد کوچ سرمایه های غیرمصرفی به بازارهای طلا و ارز بودیم که باعث افت 33 درصدی معاملات نسبت به ماه قبل بود. همچنین خرید و فروش مسکن در اسفندماه نسبت به میانگین سال 1396 بالغ بر 11.3 درصد کاهش یافت.

نکته قابل توجه دیگر کاهش قابل توجه فروش واحدهای نوساز بود. در اسفندماه 1396 سهم واحدهای تا 5 سال ساخت نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن 8.6 درصد کاهش یافت و در مقابل سهم واحدهای 16 تا 20 سال 29 درصد و بیش از 20 سال 26 درصد اضافه شد. این نمایه حاکی از آن است که به دنبال جهش قیمت مسکن در نیمه دوم سال گذشته، متقاضیان به سمت خرید واحدهای متناسب با بضاعت رفته اند. بنابراین قیمت مسکن مجددا دچار حباب شده است.

اثر التهابی بازار ارز در بازار مسکن به شکل افت شدید معاملات و جهش قیمتها بروز پیدا کرد. به دنبال تصمیم مالکان برای همپوشانی قیمت مسکن با تحولات جاری اقتصاد که مهمترین آن در رشد قیمت ارز بروز یافته بود، قیمت پیشنهادی مسکن در پایان سال گذشته تا 50 درصد و قیمت قطعی تا 41 درصد رشد نشان داد. متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آخرین ماه از سال 1396 نیز 26 درصد افزایش یافت.

رشد بازار مسکن با وجود جهش قیمت‌ها در پایان سال قبل هم‌اکنون حدود 10 درصد نسبت به سه بازار رقیب پایین‌تر است. اگر شرایط بازار مسکن را در مقایسه با سه بازار رقیب یعنی سکه، ارز و بورس بررسی کنیم متوجه می‌شویم این بازار نسبت به سه بازار رقیب از رشد کمتری برخوردار بوده اما نسبت به سال‌های قبل اوضاع مناسب‌تری را داشته است. بخش مسکن شهر تهران در 12 ماهه سال 1396 رشد 11.5 درصدی قیمت را تجربه کرد؛ در حالی که رشد قیمت سکه در 10 ماهه سال قبل 25 درصد، ارز 21 درصد و بورس تهران 28 درصد بود.

اگر نرخ دلار 4200 تومان را در نظر بگیریم یعنی سکه هم‌اکنون 450 هزار تومان حباب دارد و روی کاغذ باید فعال اقتصادی از خرید سکه اجتناب کند و بازار سکه دچار افت خواهد شد. در آن صورت می‌توان انتظار داشت که سرمایه‌ها وارد بازارهای مسکن و بورس شود.
منبع :
>