راهکار کنترل تیروئید


عملکرد طبیعی غده تیروئید برای رشد جسمی، ذهنی و تنظیم متابولیک بدن در تمام گروه‌های سنی کودکان ضروری است و این مسئله در سال‌های اولیه عمر که رشد و تکامل مغز از سرعت بیشتری برخوردار است، اهمیت به‌مراتب بالاتری دارد.
راهکار کنترل تیروئید
فهیمه سهیلی‌پورl عملکرد طبیعی غده تیروئید برای رشد جسمی، ذهنی و تنظیم متابولیک بدن در تمام گروه‌های سنی کودکان ضروری است و این مسئله در سال‌های اولیه عمر که رشد و تکامل مغز از سرعت بیشتری برخوردار است، اهمیت به‌مراتب بالاتری دارد.
 
 
وجود مقادیر کافی از هورمون‌های تیروئید برای تکامل مغز در حال رشد در زمان جنینی هم بسیار ضروری است. هرچند غلظت هورمون‌های تیروئیدی در نیمه اول حاملگی، در خون جنین به نسبت پایین است، اما همین میزان اندک اهمیت بسیار بالایی دارد. آنچه شایسته توجه ویژه است، آن است که در نیمه اول حاملگی، با وجود نیاز بسیار بالا به هورمون‌های تیروئیدی، غدد تیروئید جنین هنوز به‌درستی نمی‌تواند این هورمون‌ها را بسازد و از این نظر کاملا به هورمون‌های تیروئیدی مادر (که از جفت عبور کرده و به جنین می‌رسد) وابسته است.
 
این نکته دلیل اهمیت بسیار بالای درمان کم‌کاری تیروئید مادر در زمان حاملگی و به‌خصوص نیمه اول این دوران طلایی است. متأسفانه هنوز هم گاه و بی‌گاه پزشکان با مادران بارداری برخورد می‌کنند که از سال‌ها پیش از حاملگی به‌علت ابتلا به کم‌کاری تیروئید -که معمولا ماهیت خود‌ایمنی یا اتوایمیون دارد و «بیماری هاشیماتو» نامیده می‌شود- تحت درمان با لووتیروکسین بوده‌اند، اما در زمان حاملگی با این تصور غلط که «هورمون‌ها ممکن است سلامت جنین و رشد طبیعی او را به‌خطر بیندازد؟!»، از ادامه مصرف لووتیروکسین سر باز می‌زنند!
 
متأسفانه چنین مادرانی به‌این وسیله سلامت جسمی، روحی، روانی و عملکردی جنین و کودک خود را بدون دریافت کمترین بهایی، از دست می‌دهند! این در حالی است که با شروع حاملگی نیاز به مصرف هورمون‌های تیروئیدی در خانم‌هایی که از قبل کم‌کاری تیروئید داشته‌اند، در بسیاری موارد افزایش می‌یابد. جالب است بدانیم حتی گاهی اوقات در خانم‌هایی که قبل از بارداری به‌علت کاهش عملکرد ساب‌کلینیکال یا خفیف، نیازی به شروع لووتیروکسین نبوده است، استفاده از قرص لووتیروکسین الزامی می‌شود. در تمام این دوران، پیگیری دقیق عملکرد تیروئید و تنظیم مناسب دوز دارو با نظر متخصص غدد به‌شدت توصیه می‌شود.
 
راهکار کنترل تیروئید
 
از کم‌کاری تیروئید در مادران باردار که بگذریم به کم‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان می‌رسیم؛ بیماری‌ای که شایع‌ترین اختلال مادرزادی در سیستم غدد درون‌ریز و متابولیسم و یکی از شایع‌ترین علل قابل پیشگیری عقب‌ماندگی ذهنی در کودکان دانسته شده است. جالب است بدانیم که علت این کم‌کاری، معمولا با کم‌کاری مادر در زمان حاملگی متفاوت است و نباید کم‌کاری تیروئید مادر در زمان حاملگی را عامل به‌وجودآورنده «کم‌کاری مادرزادی تیروئید» در نوزاد دانست. همچنان‌که پیش‌تر بیان شد، علت کم‌کاری تیروئید در بزرگسالان معمولا بیماری‌های خودایمنی است، در‌حالی‌که کم‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان بسته به اینکه گذرا یا دائمی باشد، علل کاملا متفاوتی دارد.
 
فرم دائمی این بیماری معمولا به‌علت اختلالات تکاملی غده تیروئید شامل عدم تشکیل این غده (اژنزی) یا تشکیل ناقص و غیرطبیعی آن (دیسژنزی) یا عدم توانایی غده ظاهرا نرمال در ساخت هورمون‌های تیروئیدی (دیس‌هورمونوژنز) است. هرچند در اکثر کتاب‌ها و مقالات علمی، اختلالات تکاملی غده تیروئید را تا 85 درصد علل مربوط به کم‌کاری مادرزادی دائمی تیروئید دانسته‌اند، اما در کشور ما با توجه به شیوع بالای ازدواج‌های فامیلی، مورد دوم یعنی اختلال ساخت هورمون‌های تیروئید از شیوع بالاتری نسبت به بسیاری از جوامع برخوردار است.
 
هنوز هم برخی از علل اختلال در تکامل غده تیروئید به‌درستی مشخص نشده، اما این پدیده معمولا مولتی‌فاکتوریال (چندعلتی) بوده و عوامل مختلف محیطی در کنار مداخلات پیچیده ژنی در بروز آن مؤثر دانسته شده است. امروزه تأثیر بسیاری از ژن‌ها در اختلال تکامل غده تیروئید به اثبات رسیده است.
 
راهکار کنترل تیروئید
 
از علل منجر به کم‌کاری مادرزادی تیروئید گذرا، می‌توان به مواردی همچون کمبود ید، در معرض ید قرار‌گرفتن مادر یا نوزاد، درمان‌های ضد‌تیروئید مادر، وجود آنتی‌بادی‌های بلوک‌کننده برخی هورمون‌ها با منشأ مادری و استفاده روتین از محلول‌های ضد‌عفونی‌کننده یددار در مناطق عاری از کمبود ید، اشاره کرد.
 
در کم‌کاری مادرزادی تیروئید گذرا، جهت جلوگیری از تأثیر کمبود هورمون تیروئید بر رشد و تکامل مغزی و جسمی کودک، درمان با لووتیروکسین، حداکثر تا سه‌سالگی ادامه می‌یابد. اما در فرم دائمی این درمان باید از زمان تولد تا آخر عمر ادامه داشته باشد.
 
گاهی اوقات دائمی‌بودن کم‌کاری مادرزادی تیروئید، از اولین روز‌های تولد و در همان زمان تشخیص کم‌کاری، تشخیص داده می‌شود. اما گاهی نیز لازم است پزشک در پایان سه‌سالگی با نصف‌کردن یا قطع کامل قرص تیروئید و بررسی مجدد کودک حدود چهار تا شش هفته بعد، ابتلا به فرم دائمی و نیاز به دریافت مادام‌العمر داروی تیروئید یا عدم نیاز به شروع مجدد لووتیروکسین را مشخص کند. در هر دو فرم کم‌کاری گذرا یا دائمی تیروئید که به‌صورت مادرزادی ایجاد شده باشد، تشخیص و درمان سریع و به‌موقع و پیگیری‌های دقیق در سه سال اول عمر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
علت کم‌کاری مادرزادی تیروئید هرچه باشد، باید دانست که به طور‌کلی رابطه معکوسی بین زمان تشخیص و شروع درمان با هورمون تیروئید و ضریب هوشی (IQ) نوزاد در سال‌های بعدی زندگی او وجود دارد. بنابراین تشخیص زودرس و بهنگام و درمان سریع و مناسب، لازمه دستیابی کودکان مبتلا به این بیماری به توانایی‌های ذهنی حداکثری است.
 
این در حالی است که بیش از 95 درصد مبتلایان به کم‌کاری مادرزادی تیروئید در زمان تولد هیچ علامتی از این بیماری نشان نداده و در موارد علامت‌دار هم در روز‌های اول این علائم بسیار ناچیز و بعضا غیر‌قابل‌تشخیص هستند. علت این مسئله را می‌توان به عبور هورمون‌های تیروئید مادر از طریق جفت و اثر حفاظتی آن‌ها در جنین نسبت داد. چیزی که به‌لطف خدا از بسیاری از عوارض جنینی، حتی در نوزادان مبتلا به عدم تشکیل کامل تیروئید (آژنزی) جلوگیری می‌کند.
 
راهکار کنترل تیروئید
 
با توجه به نداشتن علائم واضح و مشخص جهت تشخیص زودهنگام این بیماری در زمان تولد و عوارض جبران‌ناپذیر بیماری درمان‌نشده در زمان مناسب و نظر به شیوع نسبتا بالای این بیماری در جوامع مختلف دنیا و با توجه به اینکه در اکثر موارد بیماری تک‌گیر بوده و امکان پیش‌بینی بروز آن وجود ندارد، ضرورت «غربالگری کم‌کاری مادرزادی تیروئید» سال‌هاست که در جوامع مختلف مطرح شده و امروزه در بسیاری از نقاط دنیا ازجمله کشور عزیزمان به همت پیش‌کسوتان و بزرگان این رشته در حال انجام است.

آیا خوابیدن جلوی باد پنکه ضرر دارد؟


روز‌های داغ و شب‌های گرم تابستان، بدون کولر و خنک کننده هوا می‌تواند خیلی سخت و غیرقابل تحمل باشد و شما را مجبور کند که به دنبال یک راهکار جدی برای خنک کردن خودتان باشید.
آیا خوابیدن جلوی باد پنکه ضرر دارد؟
 
روز‌های داغ و شب‌های گرم تابستان، بدون کولر و خنک کننده هوا می‌تواند خیلی سخت و غیرقابل تحمل باشد و شما را مجبور کند که به دنبال یک راهکار جدی برای خنک کردن خودتان باشید.
 
در طول روز معمولا کولر روشنه، اما برای شب‌های گرم خیلی‌ها ترجیح می‌دهند از کولر استفاده نکنند و به جای آن از لوازم خنک کننده ضعیف‌تر مثل پنکه در اتاق خواب استفاده کنند. اما فکر می‌کنید خوابیدن زیر باد پنکه در طول شب، چه مضرات یا مزایایی دارد؟
 
همیشه از اطراف می‌شنویم یا می‌خوانیم که خوابیدن زیر باد پنکه در طول شب خطرناک است، اما آیا روشن گذاشتن پنکه در طول شب واقعا می‌تواند خطر جدی را برای سلامتی ما به همراه داشته باشد؟ جواب کوتاه: بستگی دارد!

برای بعضی افراد خوابیدن زیر باد پنکه سقفی یا پنکه زمینی، باعث می‌شود راحت‌تر به خواب بروند و در طول شب گرمشان نشود؛ این درحالی است که وجود پنکه در طول شب باعث از خواب پریدن، تحریک آسم یا خشکی چشم در بعضی دیگر افراد شود. اگر در یک اتاق گرم و بسته با جریان هوای کم می‌خوابید، حتی فکر خوابیدن بدون پنکه هم برایتان غیرقابل تصور است و برای کسانی که همسایه پرسروصدا دارند، صدای پنکه کمک می‌کند تا فراموش کنند که یک دیوار مشترک با افراد بی‌ملاحضه و شلوغ دارند.

به همین دلیل پاسخ به این سوال برای برخی از افراد مثبت و برای برخی منفی است؛ اما خوابیدن در معرض باد پنکه چه ضرری برای سلامتی دارد و این که چطور می‌توانیم از مزایای پنکه برای بهبود خواب بهره‌مند شویم را در این مقاله بررسی می‌کنیم.
 
چرا هنگام خواب پنکه را روشن می‌گذاریم؟

نویز سفید
صدایی که یک پنکه تولید می‌کند به نویز سفید (White Noise) شبیه است. نویز سفید نوعی صدا است که از ترکیب فرکانس‌های مختلف است که نوعی زمزمه (Hum) را می‌سازند که به افراد کمک می‌کند تا راحت‌تر بخوابند. استفاده از پنکه شبیه استفاده از یک دستگاه تولید کننده نویز سفید ارزان و خانگی است.

اکثر مردم به این دلیل جذب این ایده کمک کردن نویز سفید به خوابیدن می‌شوند که صدا‌ها ونویز‌های پس‌زمینه آزاردهنده مثل صدای ماشین‌ها، همسایه‌ها، کوبیده شدن در و پنجره‌ها را در خود حل می‌کند. حتی برای کسانی که نمی‌توانند در سکوت مطلق بخوابند نیز موثر و مفید واقع می‌شود.
 
آیا خوابیدن جلوی باد پنکه ضرر دارد؟
 
کنترل دما
پنکه راه حل ارزان قیمتی برای خنک کردن اتاق‌های گرم، نسبت به دیگر لوازم خنک کننده است. اگر معمولا در تخت خواب احساس گرما می‌کنید، پنکه می‌تواند کمک کند تا کلافگی شما از بین برود و احساس راحت‌تری داشته باشید. پنکه نمی‌تواند به اندازه کولر‌ها اتاق را خنک کند، اما ما راهی پیشنهاد می‌کنیم که کمک می‌کند تا پنکه شما تبدیل به یک کولر شود:
4 تا 6 بطری آب بردارید
به هر بطری 2 تا 3 قاشق غذاخوری نمک اضافه کنید
بطری‌ها را در فریز قرار دهید
وقتی آماده خواب هستید، بطری‌های یخ زده را از فریز خارج کنید و داخل یک سینی قرار دهید. (سینی برای جمع کردن آب زیر بطری‌هاست)
سینی بطری‌ها را جلوی پنکه خود قرار دهید
پنکه را روشن کنید، باد پنکه با عبور از بطری‌های آب یخ زده خنک‌تر می‌شود.

عوارض باد پنکه
خوابیدن در اتاق‌های بسته احساس خفگی به آدم می‌دهند و شب‌ها می‌توانند هوای گرفته‌ای داشته باشند. با استفاده از تهویه هوا، شما هوای راکد اتاق را با هوای تازه جابه‌جا می‌کنید و همچنین از ایجاد بوی نم یا ماندگی هم جلوگیری می‌کنید. حتما برای شما هم پیش آمده که نصف شب به اتاقی که یک یا چند نفر در آن جا خوابیده‌اند بروید و احساس کنید که چقدر هوای اتاق گرفته و سنگین است! با اضافه کردن یک پنکه می‌توانید هوای اتاق بدون پنجره و گرم را بهتر کنید.
 
حساسیت
همانطور که پنکه هوای اتاق را جابه‌جا می‌کند، باعث حرکت ذرات خاک و آلودگی هم می‌شود. با حرکت هوا این ذرات هم راه خود را به سینوس‌ها پیدا می‌کنند و اگر زمینه آلرژی، حساسیت و آسم دارید، خوابیدن در مقابل جریان مستقیم پنکه می‌تواند برای شما به شدت مشکل‌ساز شود. همچنین اگر از نزدیک به پنکه خود نگاه کنید متوجه می‌شوید که روی پره‌های آن خاک جمع شده است. این ذرات خاک هر بار که شما پنکه را روشن می‌کنید در هوا پخش می‌شود.
 
آیا خوابیدن جلوی باد پنکه ضرر دارد؟
 
خشکی هوا
جریان هوای مستقیم در بدن شما ممکن است باعث ایجاد خشکی پوست شود. کرم‌ها و لوسیون‌های بدن می‌توانند کمک کنند تا از خشکی پوست جلوگیری کنند، اما اگر شما پوست خیلی خشکی دارید باید مرتب پوست خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که خوابیدن در معرض باد پنکه خشکی پوست شما را بیشتر نمی‌کند.

برخی از افراد با چشمان نیمه‌باز می‌خوابند که شاید شنیدنش برای بعضی‌ها عجیب باشد، اما بسیار رایج است. این افراد با خوابیدن در معرض باد مستقیم پنکه دچار خشکی چشم می‌شوند و این موضوع می‌تواند به حساسیت‌های بسیار جدی چشمی منتهی شود. اگر هنگام خواب از لنز چشم استفاده می‌کنید نیز باید هوشیار این موضوع باشید. همچنین افراید که هنگام خواب دهان‌شان باز می‌ماند و کسانی که در خواب با دهان نفس می‌کشند، ممکن است در اثر باد پنکه، شدیدا دچار خشکی دهان و گلو شوند. یک لیوان آب در کنار تخت خواب می‌تواند به این موضوع کمک کند، اما آیا شما حاضر هستید که به دلیل خشکی دهان از خواب بیدار شوید؟
 
آیا خوابیدن جلوی باد پنکه ضرر دارد؟

سردرد سینوسی
جریان مستقیم هوا می‌تواند راه مخاط و بینی را هم خشک کند، که این موضوع بر روی سینوس‌ها تاثیر می‌گذارد. اگر خشکی بینی و مخاط خیلی شدید شود، بدن عکس‌العمل نشان می‌دهد و شروع به تولید ماده مخاطی برای جبران آن می‌کند. به همین دلیل شما بیشتر دچار آبریزش، کیپ شدن بینی و سردرد‌های سینوسی می‌شوید.

گرفتگی عضلات
افرادی که شب‌ها پنکه را روشن می‌گذارند و در معرض باد مستقیم پنکه می‌خوابند، اکثر مواقع صبح‌ها با گرفتگی عضلات یا خشکی بدن بیدار می‌شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که وقتی جریان هوای سرد مسقیم به عضله برخورد می‌کند باعث سفت شدن و گرفتگی عضلات می‌شود. این مشکل در گردن و صورت رخ مشخصا بیشتر رخ می‌دهد و اگر شما با گردن درد یا خشکی گردن از خواب بیدار شدید ممکن است به دلیل جریان باد پنکه‌ای باشد که در طول شب به شما خورده است.
 
بهترین دما برای خواب
پنکه برای کسانی که در اتاق‌هایی با در و پنجره بسته می‌خوابند و کسانی که در طول شب زیاد گرمشان می‌شود مناسب است، چون پنکه با چرخش و تهویه هوا می‌تواند باعث خنک‌تر شدن اتاق شود. اگر در محیط زندگی شما سر و صدا زیاد است، پنکه می‌تواند ارزان‌ترین روش برای کاهش صدا‌های پس‌زمینه باشد. صدای پنکه حتی می‌تواند به کسانی که همسرشان شب‌ها خروپف می‌کند کمک کند تا صدای کمتری بشنوند.
 
آیا خوابیدن جلوی باد پنکه ضرر دارد؟
 
اگر باد پنکه باعث تحریک آلرژی یا حمله آسمی شما می‌شود، یا اگر باعث خشکی سینوس‌ها و خشکی پوست شما می‌شود، شما به یک جایگزین دیگر به‌جای پنکه احتیاج دارید. بعضی از مواقع حتی با تمیز کردن پره‌های پنکه یا تعویض مدل قدیمی با یک مدل جدید بتواند خطر تحریک آلرژی یا بیماری‌های تنفسی را کاهش دهد. یا شاید با روشن کردن گزینه چرخش پنکه و دورتر قرار دادن پنکه از خودتان بتوانید خشکی پوست را کاهش دهد. پنکه به خودی خود مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند و این نوع استفاده و فیزیک شما است که تعیین می‌کند می‌توانید پنکه را به هنگام خواب روشن بگذارید یا خیر.
 
علت سرماخوردگی
احتمال اینکه بیماری شما را بدتر کند پایین است، اما با این کار هیچ لطفی هم به خودتان نمی‌کنید! جریان باد مستقیم می‌تواند سینوس‌های شما را تحریک کند و باعث شود آبریزش بینی و کیپ شدن بینی شما بیشتر شود و ویروس‌های سرما خوردگی را هم به اطراف پخش کند که باعث افزایش احتمال بیمار شدن اطرافیان‌تان می‌شود.
 
آیا خوابیدن جلوی باد پنکه ضرر دارد؟
 
باد پنکه برای گوش ضرر دارد؟
اگر صدایی به بلندی کامیون بدهد، بله! صدای بلند چرخش پره‌ها و صدای مکرر به هم خوردن قطعات فلزی هنگام چرخش و نزدیک قرار دادن گوش به پنکه در تمام شب، قطعا برای گوش شما خوب نیست. اگر قرار است از یک پنکه در اتاق خواب خود استفاده کنید، مطمئن شوید یک سالم و کم صدا است.

برای دفع سنگ کلیه چه باید کرد؟


رییس انجمن اورولوژی ایران ضمن تشریح سه عامل مهم بروز سنگ کلیه و همچنین راه‌های درمان و پیشگیری از آن گفت: بروز سنگ کلیه در مردان 1.2 تا 1.5 برابر بیشتر از زنان است.
برای دفع سنگ کلیه چه باید کرد؟
 
رییس انجمن اورولوژی ایران ضمن تشریح سه عامل مهم بروز سنگ کلیه و همچنین راه‌های درمان و پیشگیری از آن گفت: بروز سنگ کلیه در مردان 1.2 تا 1.5 برابر بیشتر از زنان است.

عباس بصیری| جراح کلیه و مجاری ادرار، درباره روند تشکیل سنگ کلیه گفت: تشکیل سنگ کلیه مانند تشکیل هر گونه املاح، کریستال و رسوب در طبیعت است. هرگونه املاح و مواد رسوبی در ادرار تا حدودی محلول است و اگر به غلظت اشباع و فوق اشباع برسند، به صورت مواد ریز در کلیه رسوب کرده و تکرار این روند طی مدت زمانی سنگ کلیه را تشکیل می‌دهد.

وی افزود: در بعضی افراد ممکن است کریستال‌ها و رسوبات زیادی وجود داشته باشد، اما سنگ کلیه تشکیل نشود. در عین حال در برخی افراد امکان تشکیل سنگ کلیه با املاح کم وجود دارد. برهمین اساس عواملی در تشکیل سنگ کلیه نقش دارند.

بصیری با بیان اینکه سابقه فامیلی و ژنتیک در تشکیل سنگ کلیه نقش دارد، افزود: ساختار و ساختمان کلیه فرد (گرفتگی یا بدفرمی کلیه)، میزان مصرف مایعات و املاح و مواد غذایی از عوامل دیگری هستند که در تشکیل سنگ کلیه تاثیرگذارند.

انواع سنگ‌های کلیه
بصیری ضمن تشریح انواع سنگ‌های کلیه، گفت: سنگ‌های ریزی که در مسیر دستگاه ادراری حرکت کنند و جایی گیر بیفتند که سبب انسداد ادرار شوند از بهترین انواع سنگ هستند؛ چرا که این نوع سنگ‌ها با علائم و درد همراه بوده و قابل تشخیص و درمان است. اما گاهی اوقات سنگ خیلی بزرگ در کلیه تشکیل می‌شود و انسداد ناگهانی ایجاد نمی‌کند. این نوع سنگ هیچ علامتی ندارد و فرد متوجه آن نمی‌شود و معمولا موجب نارسایی و یا از بین رفتن کلیه می‌شود.
 
علائم سنگ کلیه
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره علائمی که هنگام بروز سنگ کلیه رخ می‌دهد، گفت: در سنگ کلیه‌ای که انسداد ادراری ایجاد می‌کند، فشار به کلیه و گشادی سیستم ادراری، درد پهلو، تب و لرز، وجود خون در ادرار رخ می‌دهد. در عین حال در سنگ‌های بزرگ، درد ایجاد نمی‌شود و علامت خاصی ظهور نمی‌کند.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه اعصاب کلیه و اعصاب دستگاه گوارش فوقانی از نظر دستگاه اعصاب خودکار با یکدیگر مشترکند، علائم دستگاه ادرار با یک ریفلکس عصبی در دستگاه گوارش می‌تواند مشکل ایجاد کند. در صورت بروز سنگ کلیه با درد و سوزش ادرار ممکن است حالت تهوع و استفراغ نیز ظاهر شود.

بصیری درباره گشادی سیستم ادراری خاطرنشان کرد: اگر گشادی یا گرفتگی سیستم ادراری با عفونت و یا میکروب همراه باشد، تب و لرز، عفونت خون و عفونت کلیه را بدنبال خواهد داشت که خطرناک است و به سرعت باید درمان شود.
 
برای دفع سنگ کلیه چه باید کرد؟

روش‌های درمانی سنگ کلیه
این جراح کلیه و مجاری ادرار در ادامه صحبت‌هایش، با بیان اینکه نوع درمان بسته به اندازه سنگ متفاوت است، گفت: برای سنگ‌هایی که انسداد ادراری و درد ایجاد می‌کنند، ابتدا درمان‌های دارویی را در نظر می‌گیریم و در 80 درصد موارد امکان دفع این نوع سنگ‌ها به اندازه پنج میلی متر وجود دارد؛ بنابراین بیمار با مصرف دارو، مایعات زیاد، نمک نخوردن، تحرک فیزیکی و ورزشی می‌تواند سنگش را دفع کند.

وی افزود:، اما امکان دفع سنگ‌های بزرگ‌تر از پنج میلی‌متر کمتر است. زمانی که این اندازه به هشت میلی‌متر برسد، امکان دفع آن بسیار پایین می‌آید مگر در کسانی‌که سابقه دفع سنگ‌های زیادی را دارند. ممکن است این افراد سنگی تا 10 میلی‌متر را دفع کنند.

بصیری درباره روش‌های غیر دارویی گفت: زمانیکه اندازه سنگ تا حد 1.5 تا دو سانتی‌متر باشد از دستگاه سنگ‌شکن که دستگاهی است که خارج از بدن با شوک به سنگ‌ها موجب خرد شدن آن‌ها می‌شود، استفاده می‌کنیم. در این حالت اندازه سنگ بسیار مهم است و باید پزشک بداند سنگ به چند قطعه تقسیم می‌شود و آیا همه قطعات از بدن فرد دفع می‌شود یا خیر. اگر قطعه سنگی در کلیه جا بماند، تشکیل یک سنگ جدید را می‌دهد.

وی ادامه داد: سقف سنگ‌شکنی تا دو سانتی‌متر است. ثابت شده است قدرت شکستن سنگ بالای 2 سانتی متر کمتر است و یا در صورت شکستن تمام قطعات آن دفع نمی‌شود که خود این موضوع موجب بروز مشکل در بیمار می‌شود. در این صورت روش سنگ‌شکنی پاسخگو نیست و باید از روش‌های دیگری استفاده کرد.

بصیری درباره روش‌های دفع سنگ با اندازه بیشتر از 2 سانتی‌متر گفت: در درجه اول از روش‌های آندوسکوپی استفاده می‌کنیم؛ در این روش از طریق مجاری ادارا وارد میزنای می‌شویم و سنگ را شکسته و خارج می‌کنیم. در روشی دیگر با ایجاد یک سوراخ در پهلو به سمت کلیه لوله‌ای را وارد کلیه می‌کنیم و از طریق لوله با وسیله‌ای سنگ را شکسته و خارج می‌کنیم.

وی با بیان اینکه جراحی باز و لاپاراسکوپی در سه تا پنج درصد موارد انجام می‌شود، افزود: روش‌های درمانی سنگ کلیه علاوه براندازه، به جنس سنگ، وزن فرد (هرچه چاق‌تر باشد امکان دفع مشکل‌تر است)، محل سنگ و جنسیت فرد بستگی دارد.
 
برای دفع سنگ کلیه چه باید کرد؟

بروز سنگ کلیه در زنان بیشتر است یا مردان؟
بصیری در پاسخ به این سوال که سنگ کیله در مردان بیشتر بروز می‌کند یا زنان؟ گفت: آمار سنگ کلیه در مردان 1.2 تا 1.5 برابر از زنان بیشتر است. این درحالیست که زمان تشکیل سنگ در مردان از دهه سوم زندگی (30 سالگی) آغاز می‌شود و در زنان وفور سنگ سازی از حدود سن یائسگی است.

روش‌های پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه
رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری درباره روش‌های پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه، گفت: اگر سنگی ایجاد شده باشد باید با دارو درمانی یا روش‌های دیگر ابتدا خارج شود و راه پیشگیری در سنگ ایجاد شده، وجود ندارد. در عین حال از ایجاد سنگ‌های جدید با رژیم‌های غذایی و دارو‌ها می‌توان پیشگیری کرد.

وی افزود: در راستای پیشگیری از سنگ‌های دستگاه ادراری در بیمارستان لبافی‌نژاد کلینیک پیشگیری از سنگ‌های دستگاه ادراری تاسیس شده که زیر نظر مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیه فعالیت می‌کند. هدف کلی این کلینیک اجرای روش‌های صحیح پیشگیری است.

بصیری در پایان درباره رژیم‌های غذایی برای دفع سنگ کلیه، افزود: در این خصوص باید جنس سنگ را در نظر گرفت. برای مثال در سنگ‌های اسیداوریک باید ادرار بیمار را قلیایی کرد تا سنگ در آن حل شود. فرد باید از خوردن پروتئین‌های حیوانی به خصوص انواع گوشت‌ها پرهیز کند و به سمت گیاه‌خواری رود، مایعات زیاد مصرف کند و از خوردن نمک بپرهیزد و حجم ادرار خود را بالا برد.

راهکار‌های درمان قوز قرنیه


به طور معمول، قرنیه یک شکل کروی، مانند توپ دارد. با این حال، گاهی اوقات ساختار قرنیه به اندازه کافی قوی نیست تا این شکل گرد را نگه دارد بنابراین قرنیه مانند یک مخروط به سمت بیرون برآمده میشود. این وضعیت قوز قرنیه یا کراتوکونوس نامیده می‌شود.
راهکار‌های درمان قوز قرنیه
 ما همه چیز را از طریق قرنیه، که لنز روشن بیرونی یا “شیشه جلو” چشم است، می‌بینیم. به طور معمول، قرنیه یک شکل کروی، مانند توپ دارد. با این حال، گاهی اوقات ساختار قرنیه به اندازه کافی قوی نیست تا این شکل گرد را نگه دارد بنابراین قرنیه مانند یک مخروط به سمت بیرون برآمده میشود. این وضعیت قوز قرنیه یا کراتوکونوس نامیده می‌شود.
 
 

فیبر‌های کوچک پروتئینی در چشم موسوم به کلاژن به شما کمک می‌کنند تا قرنیه را در جای خود نگه دارید و از برآمده شدن آن جلوگیری میکنند. هنگامی که این فیبر‌ها ضعیف می‌شوند، نمی‌توانند شکل قرنیه را حفظ کنند و قرنیه به تدریج، بیشتر شکل مخروطی به خود می‌گیرد.

کراتوکونوس به علت کاهش آنتی اکسیدان‌های محافظتی در قرنیه ایجاد می‌شود. سلول‌های قرنیه مانند اگزوز ماشین، محصولات زیان آوری را تولید می‌کنند. به طور معمول، آنتی اکسیدان‌ها این محصولات زیان آور را از بین می‌برند و از فیبر‌های کلاژن محافظت می‌کنند. اگر سطح آنتی اکسیدان‌ها پایین باشد، کلاژن ضعیف می‌شود و قرنیه برآمده میشود.

به نظر می‌رسد کراتوکونوس ارثی باشد. اگر دچار این مشکل هستید و فرزند دارید، بهتر است معاینه چشم‌های فرزندتان را از سن 10 سالگی آغاز کنید. این وضعیت در افراد مبتلا به مشکلات خاص پزشکی، از جمله شرایط خاص آلرژیک، سریع‌تر پیشرفت می‌کند. قوز قرنیه می‌تواند با مالیدن مزمن چشم نیز مرتبط باشد.

کراتوکونوس معمولا در سنین نوجوانی شروع می‌شود. اما می‌تواند در دوران کودکی یا تا سن 30 سالگی نیز شروع شود. این بیماری ممکن است در افراد بالای 40 سال و بیشتر نیز رخ دهد، اما در این سنین کمتر شایع‌تر است.

تغییرات در شکل قرنیه ممکن است به سرعت رخ دهند یا ممکن است طی چندین سال رخ دهند. این تغییرات می‌توانند منجر به تاری دید، درخشش و دیدن هاله نور در شب و دیدن نور به صورتی خطی شوند.
 
راهکار‌های درمان قوز قرنیه

تغییرات می‌توانند در هر زمانی متوقف شود، یا می‌توانند چندین دهه ادامه داشته باشند. هیچ راهی برای پیش بینی پیشرفت این بیماری وجود ندارد. در اکثر افراد مبتلا به کراتوکونوس، در نهایت هر دو چشم مبتلا میشوند، اگر چه همیشه وضعیت یکسانی ندارند. قوز قرنیه معمولا ابتدا در یک چشم و بعد در چشم دیگر ایجاد می‌شود.

در وضعیت کراتوکونوس شدید، کشش فیبر‌های کلاژن می‌تواند منجر به زخم شدید شود. اگر پشت قرنیه پاره شود، می‌تواند متورم شود و چند ماه طول بکشد تا تورم از بین برود. این وضعیت اغلب باعث زخم بزرگ قرنیه می‌شود.

آیا قوز قرنیه یا کراتوکونوس می‌تواند به بینایی آسیب وارد کند؟
تغییرات در قرنیه ممکن است تمرکز را بدون عینک و یا لنز‌های تماسی برای چشم غیرممکن سازد. در حقیقت، اگر شرایط شدید باشد، برای بازگرداندن بینایی ممکن است پیوند قرنیه لازم باشد.

جراحی اصلاح بینایی لیزری – LASIK – برای افرادی که مبتلا به کراتوکونوس هستند، خطرناک است، زیرا می‌تواند قرنیه را تضعیف کند و بینایی را بدتر کند. حتی اگر فردی به میزان اندکی کراتوکونوس داشته باشد، نباید جراحی LASIK را انجام دهد.

کراتوکونوس چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 
کراتوکونوس از دو طریق بینایی را تغییر می‌دهد:

از آنجا که شکل قرنیه از شکل کروی به شکل مخروطی تغییر می‌یابد، سطح صاف تبدیل به سطح موج دار می‌شود. این مشکل آستیگماتیسم نامنظم نامیده می‌شود.

از آنجا که جلو قرنیه بزرگتر میشود، دید به سمت نزدیک بینی گرایش پیدا میکند. به این معنی که فقط اشیاء نزدیک می‌توانند به وضوح دیده شوند. هر چیزی که خیلی دور باشد، تار دیده میشود.

چشم پزشک در طول معاینه چشم ممکن است متوجه علائمی شود. شما نیز ممکن است علائمی را که میتوانند ناشی از کراتوکونوس باشد، ذکر کنید. این علائم شامل موارد زیر می‌باشند:

تغییر ناگهانی بینایی در یک چشم
دوبینی هنگامی که فقط با یک چشم نگاه کنید
عدم وضوح اشیاء دور و نزدیک
دیدن هاله‌ای از نور در اطراف چراغ‌های روشن
دیدن نور به صورت خطی
مشاهده تصاویر شبح مانند دوتایی یا سه تایی
مشکل در رانندگی کردن به دلیل تاری دید، به ویژه در شب

برای اینکه مطمئن شوید که کراتوکونوس دارید، پزشک باید اندازه قرنیه را اندازه گیری کند. چندین روش متفاوت وجود دارد که می‌توان این کار را انجام داد.

رایج‌ترین روش “توپوگرافی قرنیه” است که گرفتن عکس از قرنیه و تجزیه و تحلیل آن در عرض چند ثانیه می‌باشد. کودکانی که والدین آن‌ها مبتلا به کراتوکونوس هستند بعد از 10 سالگی باید هر ساله قرنیه آن‌ها توسط پزشک بررسی شود.
 

راهکار‌های درمان قوز قرنیه
حتی اگر توپوگرافی قرنیه کودک شما طبیعی باشد، انجام این آزمایش به صورت سالانه همچنان حائز اهمیت است. ممکن است تغییرات ظریفی در طول زمان وجود داشته باشند که نشان دهند بیماری شروع شده است. با آزمایشات سالانه، پزشک می‌تواند، نتایج را برای شناسایی این تغییرات مقایسه کند.

چگونه کراتوکونوس درمان می‌شود؟

درمان معمولا با عینک جدید شروع می‌شود. اگر عینک بینایی کافی فراهم نیاورد، ممکن است لنز‌های تماسی، معمولا لنز‌های تماسی سخت دارای قابلیت نفوذ گاز، توصیه شود. در موارد خفیف، عینک‌های جدید معمولا می‌توانند دید را بهتر کنند. هر چند در نهایت، احتمالا استفاده از لنز‌های تماسی یا درمان‌های دیگر برای تقویت قرنیه و بهبود دید ضروری هستند.
 
 
راهکار‌های درمان قوز قرنیه

درمانی تحت عنوان پیوند متقاطع بین رشته‌های کلاژن قرنیه (Collagen Cross-Linking یا CXL) اغلب به جلوگیری از بدتر شدن وضعیت کمک میکند. روش گذاشتن حلقه داخل قرنیه یا Intacs گذاشتن قطعات نیم دایره در زیر سطح قرنیه است تا شکل مخروطی را کاهش دهد و بینایی را بهبود بخشد.

یک روش لیزر ویژه موسوم به PTK می‌تواند ناهمواری‌های سطح قرنیه را صاف کند و باعث بهبود راحتی لنز تماسی شود. اگر عینک‌ها و لنز‌های تماسی، بینایی پایدار با کیفیت خوب را فراهم نیاورند، قدم بعدی پیوند قرنیه خواهد بود این روش شامل برداشتن مرکز قرنیه و جایگزینی آن با قرنیه اهدا کننده است که در جای آن قرار می‌گیرد.
 
منبع: وب‌سایت راستینه

کدام روغن طبیعی برای درمان ترک پوست مفید است؟


ترک پوست بدن (Body Stretch Mark) یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی خصوصا در زنان باردار و نوجوانان در دوران بلوغ است. خط‌ها و راه‌راه‌های بلند ناشی از ترک‌های پوستی ظاهر ناخوشایندی دارند، اما باعث هیچ نوع مشکل پوستی نخواهند شد.
کدام روغن طبیعی برای درمان ترک پوست مفید است؟
 
ترک پوست بدن (Body Stretch Mark) یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی خصوصا در زنان باردار و نوجوانان در دوران بلوغ است. خط‌ها و راه‌راه‌های بلند ناشی از ترک‌های پوستی ظاهر ناخوشایندی دارند، اما باعث هیچ نوع مشکل پوستی نخواهند شد.
 
بسیاری از ترک‌های پوست به مرور زمان محو و کمرنگ می‌شوند، ولی تعداد زیادی از افراد دوست دارند هرچه زودتر آن‌ها را از بین ببرند. شاید درمان قطعی ترک‌های پوستی ممکن نباشد، اما روغن‌های طبیعی تاثیر خود را در پیشگیری و درمان ترک پوستی ثابت کرده‌اند.
 
ترک بدن وقتی رخ می‌دهد که لایه میانی یا درمیس (Dermis) پوست، بیش از حد کشیده می‌شود و آسیب می‌بیند. این آسیب در اثر کشیدگی باعث زخم‌هایی می‌شود که با شکل ترک پوست دیده می‌شوند. ترک پوست در این زمان‌ها رخ می‌دهد:

ترک‌های پوستی دوران بارداری (تا 90 درصد خانم‌ها)
ترک‌های پوست به علت رشد در دوران بلوغ
ترک‌های پوستی ناشی از چاقی

بالا بودن میزان هورمون استروئید بر اثر دارو یا بیماری هم با ترک پوست مرتبط است. ترک‌های پوست بدن ابتدا رنگ قرمز و بنفش دارند و بعد به مرور زمان به رنگ سفید و براق تبدیل می‌شوند. متاسفانه خانم‌ها بیشتر از آقایان دچار ترک پوست می‌شوند. این ترک‌های پوستی معمولا در این نواحی بدن ایجاد می‌شوند:

سینه
باسن و اطراف آن
شکم
ران‌ها
بازو‌ها

برخی از روغن‌های طبیعی، در رفع جای ترک پوست موثرتر از بقیه هستند. اسانس روغن یا روغن اسانسی هر گیاه (Essential Oil) در واقع عصاره و روغن آن دانه یا گیاه است که بسیار قوی است. روغن اسانس با روغن طبیعی تفاوت دارد. روغن طبیعی معمولا یکی از روغن‌های پایه است که گیاه خاصی مثلا گل بنفشه را طی فرایند خاصی به آن اضافه می‌کنند. اما روغن اسانس، عصاره روغنی است که از یک دانه یا گل گرفته می‌شود.

برای بهره‌مند شدن از خواص روغن اسانس، باید آن را با روغن پایه ترکیب یا به صورت آماده از عطاری‌ها تهیه کنید. این 8 روغن که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، در آروماتراپی و طب سنتی تاثیر خود را در برطرف کردن جای زخم، ترمیم و آبرسانی پوست، به خوبی نشان داده‌اند.
روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ برای درمان ترک پوست
بادام تلخ با بادامی که ما به صورت بو داده یا شیرین می‌خوریم متفاوت است و خوراکی نیست. عصاره بادام تلخ را می‌گیرند و با آن روغن بادام تلخ تهیه می‌کنند. تحقیقی در سال 2012 نشان داد که می‌توان از روغن بادام تلخ برای کاهش ترک پوست بدن استفاده کرد. محققان این تحقیق را بر روی 141 خانم انجام دادند.
 
 
کدام روغن طبیعی برای درمان ترک پوست مفید است؟
طبق مشاهدات محققان، ترک پوست در 20 درصد خانم‌هایی که ماساژ با روغن بادام تلخ را امتحان کرده بودند و 38.8 درصد کسانی که روغن را بدون ماساژ استفاده کرده بودند بهبود پیدا کرد.

این نشان می‌دهد تحقیقات بیشتری احتیاج است تا بتوان در مورد موثر بودن بادام تلخ به توافق رسید. روغن بادام تلخ همچنین دارای نوعی ترکیبات سمی است؛ بنابراین ممکن است استفاده مکرر از آن در دوران بارداری زیاد ایمن نباشد.
 
روغن نارنج
روغن اسانس نارنج را از عصاره پوست نارنج می‌گیرند. تحقیقاتی نشان داد که این روغن می‌تواند پوست را نرم و لطیف و از شکنندگی آن به خوبی جلوگیری کند. این تاثیرات روغن نارنج می‌تواند از ظاهر شدن ترک پوست جلوگیری و ترک‌های ایجاد شده روی پوست را کم کند.
 
کدام روغن طبیعی برای درمان ترک پوست مفید است؟

افرادی که پوست خیلی حساسی دارند ممکن است به اسانس روغن نارنج حساسیت داشته باشند و افرادی که پوست خیلی روشن دارند ممکن است دچار عوارضی مانند حساسیت به نور شوند؛ پس بهتر است قبل از استفاده کمی از روغن را روی پوست خود تست کنید.
 
روغن اسطوخودوس
عصاره اسطوخودوس را بیشتر از همه به دلیل خاصیت التیام بخشی و آرام‌بخشی‌اش می‌شناسند. اما روغن اسطوخودوس فواید زیادی مثل التیام زخم و رفع جای زخم دارد. تحقیقی که در سال 2016 روی روغن اسطوخودوس انجام شد نشان داد که این روغن می‌تواند فرایند کلاژن‌سازی را افزایش دهد و بافت جدیدی بسازد که پوست را تشویق به ترمیم جای زخم می‌کند.
 
کدام روغن طبیعی برای درمان ترک پوست مفید است؟

به همین دلیل برای درمان ترک‌های پوستی روغن اسطوخودوس را پیشنهاد می‌کنند. اما به علت قدرت بالای این روغن، لازم است قبل از استفاده حتما آن را تست کنید تا مطمئن شوید برای پوست شما مناسب است یا خیر.
 
روغن بهارنارنج
روغن اسانس بهارنارنج از شکوفه درخت نارنج گرفته می‌شود. اکثر شواهدی که معتقدند روغن بهارنارنج در رفع ترک‌های پوستی موثر است، بر اساس طب سنتی است. این روغن همچنین از قدیم برای روشن کردن پوست و رفع مشکلات پوستی توصیه شده است.

همچنین تحقیقات نشان داده است که روغن اسطوخودوس به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی تاثیرات خوبی نشان داده است. خاصیت آنتی‌اکسیدان روغن بهارنارنج، با کمک به سلول‌های پوست برای احیا مجدد، باعث بهبود ظاهر پوست و رفع ترک پوست می‌شود.
 
روغن آرگان
این روغن به دلیل خواص زیادی که برای پوست و مو دارد، در لوازم بهداشتی و آرایشی بسیار معروف شده است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که روغن آرگان می‌تواند خاصیت کشسانی پوست را بهبود ببخشد. با افزایش خاصیت کشسانی، پوست ترک نمی‌خورد و به این شکل می‌توان از ترک پوست جلوگیری کرد.

روغن پاتچولی
معمولا مردم از روغن گیاه پاتچولی برای بهبود خلق و خو و سرحال شدن استفاده می‌کنند. اما عصاره پاتچولی قدرت خوبی در ترمیم زخم و رفع جای زخم هم دارد. تحقیقات نشان داده است که این روغن دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی بوده و با تحریک کلاژن‌سازی می‌تواند باعث بهبود و درمان ترک پوست بدن شود.
 
روغن هسته انار
عصاره‌ای که از هسته دانه انار می‌گیرند دارای آنتی‌اکسیدان، ضد التهاب و خواص سفت کنندگی است. تحقیقاتی در سال 2017 انجام شد که نشان داد پمادی که از روغن هسته انار و صمغ قرمز رنگ درخت اژد‌ها (Dracaena Tree) تهیه شده، باعث افزایش خاصیت کشسانی و ارتجاعی پوست شده و پوست را ضخیم کرده است. همین موضوع باعث شد که محققین استفاده از کرم یا پماد ساخته شده با روغن هسته انار و عصاره این درخته که خون اژد‌ها (Dragon’s Blood) نام دارد را برای درمان قطعی ترک‌های پوستی توصیه کنند.
 
کدام روغن طبیعی برای درمان ترک پوست مفید است؟
 
 
روغن کندر
عصاره کندر برای قرن‌ها مورد استفاده بوده و این به دلیل قدرت خارق‌العاده آن در ترمیم و مراقبت از پوست است. روغن کندر به راحتی از طریق پوست جذب می‌شود و فرولیک اسید و ویتامین‌های موجود در آن خاصیت آنتی‌اکسیدانی خود را به پوست می‌دهند که این موضوع باعث نرمی و سلامت پوست می‌شود.

7 راهکار مفید تغذیه‌ای برای پاکسازی کبد


شاید برایتان جالب باشد بدانید کبد بزرگترین غده در بدن است و کار‌های بسیار مهمی از جمله تجزیه سموم و تصفیه خون را انجام می‌دهد؛ به همین دلیل پاکسازی کبد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
7 راهکار مفید تغذیه‌ای برای پاکسازی کبد
شاید برایتان جالب باشد بدانید کبد بزرگترین غده در بدن است و کار‌های بسیار مهمی از جمله تجزیه سموم و تصفیه خون را انجام می‌دهد؛ به همین دلیل پاکسازی کبد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در حقیقت کبد سموم بدن را به دام انداخته و آن‌ها را به مواد بی‌ضرر برای بدن تبدیل می‌کند و به این ترتیب نقش بسیار مهمی در سلامت بدن دارد. مسلما خود کبد هم نیاز به مراقبت دارد تا بتواند سلامت ما را تضمین کند.
 
 
 
متاسفانه زندگی امروزی از جمله آب و هوای نه چندان مطلوب، استرس و فشار‌های روانی، تغذیه پرکالری و پرچربی و ناسالم می‌تواند کبد را به انواع اختلالات دچار کند و آنوقت است که شاید درمان‌ها چندان پاسخگو نباشد. یعنی حتی اگر با درمان و دارو بتوانید سلامت کبدتان را دوباره احیا کنید با این حال این کبد همان کبد سالم و پرکار قبل نخواهد شد و مثل یک چینی بند زده خواهد بود.
 
پس به شما پیشنهاد می‌کنیم بیش از هرچیز به فکر پیشگیری باشید و کدام پیشگیری موثرتر و بهتر از پاکسازی کبد از طریق تغذیه؟ ادامه این مطلب را بخوانید تا بدانید چطور از طریق تغذیه می‌توانید کنترل سلامتی کبدتان را در دست بگیرید.
 
جای چربی را با سبزیجات عوض کنید
اگر به دنبال یک تغذیه مطلوب برای سلامت و پاکسازی کبد خود هستید اولین توصیه این است که تا می‌توانید به جای چربی‌های مضر و یا غذا‌های پرکالری و پرچربی، از سبزیجات استفاده کنید. استفاده از سبزیجات با برگ‌های سبز مثل اسفناج شما را در داشتن تغذیه مناسب برای سلامت کبد دو گام جلو می‌اندازد.
 
سبزیجات با برگ سبز، می‌تواند مواد شیمیایی، فلزات سنگین و مضر موجود در بدن، حشره‌کش‌ها و… را خنثی کرده و کمک حال کبد باشد. باید بگوییم استفاده از سبزیجات به جای غذا‌های پرچرب و پرکالری به خودی خود خوب و مفید است، اما اگر بتوانید اختصاصا خانواده کلم خصوصا کلم بروکلی را به طور ویژه مصرف کنید نتیجه کارتان فوق العاده خواهد بود. البته این موضوع سلیقه شخصی ما نیست و تحقیقات علمی نشان می‌دهد کلم بروکلی می‌تواند در برابر بیماری کبد چرب غیرالکلی از بدن مراقبت کند.
 
پیشنهاد سبز و خوش‌خوراک تغذیه‌ای
اگر میانه خوبی با کلم و مزه آن ندارید خوشبختانه تا دلتان بخواهد می‌توانید خلاقیت داشته باشید و به شکل‌ها و طعم‌های مختلف از این سبزی ضد‌کبد‌چرب استفاده کنید. استفاده از سالاد کلم و سبزیجات و افزودن مقداری سرکه (خصوصا سرکه بالزامیک) و یا آبلمیو یک پیشنهاد فوق العاده است. اگر دوست داشته باشید می‌توانید از پودر سیر (سیر هم از جمله غذا‌های مفید برای سلامتی کبد است)، فلفل، روغن زیتون و… به عنوان چاشنی کلم استفاده کنید تا غذای ضد کبد چرب‌تان را تکمیل کرده باشید. استفاده از کلم بروکلی در انواع غذا‌ها مثل سوپ، خوراک مرغ، ماکارونی و پاستا و… یک پیشنهاد ویژه تغذیه‌ای برای پاکسازی کبد است. اگر کمی خوش خوراک‌تر باشید حتی می‌توانید کلم بروکی آب‌پز یا کبابی یا حتی سوخاری را به عنوان یک پیش غذا یا میان وعده انتخاب کنید.
 
میوه‌هایی برای سلامت کبد
در لیست میوه‌های تقویت‌کننده سلامت کبد، از سیب، گریپ فروت، بلوبری، توت فرنگی، مرکبات، هویج، لیموترش و… به چشم می‌خورد. کافیست در مصرف میوه‌ها کمی دقت بیشتری به خرج داده و میوه‌هایی که دوست کبد هستند را انتخاب کنید تا رژیم غذایی برای سلامت کبد خود را تکمیل کنید.
 
نوشیدنی مفید برای سلامت کبد
یک خبر خوب این است که اگر شیفته قهوه هستید و بدون فنجان قهوه، زندگی برایتان مزه‌ای ندارد باید بگوییم کبدتان از این موضوع خوشحال خواهد بود چرا که کمک بزرگی به سلامت او می‌کنید. شاید تحقیقات و نتایج ضد و نقیضی درباره نوشیدن قهوه و خواص آن وجود داشته باشد که برخی از آن‌ها شما را به نوشیدن آن تشویق و برخی دیگر منع می‌کنند.
 
اما درباره سلامت کبد با استفاده از نوشیدن قهوه باید بگوییم که تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن 2 تا 3 فنجان قهوه می‌تواند تاثیر مهمی بر سلامت کبد داشته و آسیب‌ها را از این عضو حیاتی بدن دور کند. خبر خوشحال کننده-تر اینکه همچنان که از نوشیدن فنجان قهوه خود لذت می‌برید، حتی سرطان کبد را هم از خود دور می‌کنید چرا که محققان به این نتیجه رسیده‌اند که نوشیدن قهوه می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان کبد را کاهش دهد.
 
غذا‌های برای پیشگیری از آسیب‌های کبد
بدنتان را سرشار از فیبر کنید تا بتوانید با بیماری‌ها یا آسیب‌های کبدی مبارزه کنید. بله، فیبر می‌تواند از کبد شما محافظت کند. از جمله غذا‌های پرفیبر که برای سلامتی کبد سفارش شده، جودوسر است که تحقیقات نشان می‌دهد می‌تواند به عنوان غذایی برای پیشگیری از اختلالات کبدی به کار رود. برنج و غلات را هم به فهرست غذا‌های پرفیبر برای داشتن کبد سالم اضافه کنید.
 
خوش خوراک‌هایی که دوست کبد هستند
بهتر است به جای چیپس و پفک و میان وعده‌های بی‌خاصیت و پرضرر، به فکر تغذیه با آجیل‌ها و مغزدانه‌ها باشید. چرا؟ چون کبدتان به آن‌ها نیاز دارد. بادام، میان ظرف آجیل، نقش پادشاه ضد اختلالات کبدی را ایفا می‌کند. البته گردو هم چیزی از بادام کم ندارد و با داشتن مقادیر بالای آنتی اکسیدان‌ها، اسید‌های چرب امگا 3، گلوتاتیون و… به دفع آمونیک کمک کرده، کبد را پاکسازی کرده و سلامت آن را تضمین می‌کند.
 
نسخه‌ای برای صبح
اگر در میان طب سنتی به دنبال غذا‌هایی برای سلامتی کبدتان جستجو می‌کنید و از جمله کسانی هستید که به طور جدی طب سنتی را برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها مهم می‌دانند، تاثیر معجزه آسای خاکشیر برای پاکسازی کبد را از یاد نبرید. طب سنتی معتقد است که نوشیدن خاکشیر می‌تواند به سلامت کبد کمک کند.
 
برای این منظور توصیه می‌شود 2 قاشق غذاخوری خاکشیر را در 2 لیوان آب بجوشانید و صبح‌ها به صورت ناشتا میل کنید. البته به یاد داشته باشید بعد از نوشیدن خاکشیر برای پاکسازی کبد، تا نیم‌ساعت بعد چیزی نخورید.
>