تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی: مبلغ یارانه پرداختی به احزاب، هزینه اجاره یک دفتر هم نمی شود


دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی گفت: تشکل های سیاسی برای فعالیت باید هزینه کنند، اما مبلغ یارانه پرداختی به احزاب، هزینه اجاره یک دفتر هم نمی شود.
«محمد رضا راه چمنی» با بیان اینکه کمک 2 میلیاردی دولت به احزاب مبلغ کمی است، افزود: براساس قانون احزاب و تشکل های سیاسی نمی توانند کار اقتصادی انجام دهند و منابع درآمدی احزاب از حق عضویت اعضا کسب می شود. تشکل های سیاسی برای فعالیت باید هزینه کنند، اما کمک دولت، هزینه اجاره یک دفتر هم نمی شود.
وی با بیان اینکه تشکل های سیاسی نظام را بیمه می کنند و مشروعیت آن را افزایش می دهند، افزود: احزاب در قالب پروژه ملی تلاش می کنند تا فضای گفت وگو و رقابت در کشور ایجاد شود تا مردم در انتخابات حضور گسترده ای داشته باشند.
راه چمنی با اشاره به اینکه کمک دولت به احزاب لطمه ای به استقلال تشکل ها نمی زند، افزود: مگر یارانه ای که به مطبوعات پرداخت می شود مانع استقلال رسانه ها شده است؟ یارانه دولت به احزاب هیچ منافاتی با کارکرد تشکل ها ندارد همانطور که یارانه ای که دولت به مطبوعات پرداخت می کند با رسالت رسانه ها هیچ منافاتی ندارد. 
دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی درخصوص نحوه تقسیم یارانه احزاب گفت: تقسیم مساوی یارانه به احزاب درست نیست بلکه این مبلغ براساس یک سری شاخص و ضوابط هایی باید پرداخت می شود. حزبی که فعالتر یا شعبه های استانی اش بیشتر است یا تارنما و نشریه دارد به دلیل هزینه بالا قطعا به کمک بیشتری نیاز دارد. 

رهبر انقلاب به سوالی درباره «استفاده از عَلَم در مراسم عزاداری» چه پاسخی داد


پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقم معظم رهبری نوشت: استفاده از علم اشکالی ندارد ولی نباید جز امور دین شمرده شود.
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری سوالی درباره استفاده از عَلَم در مراسم عزاداری و پاسخ رهبر انقلاب به آن را منتشر کرد:
سؤال: استفاده از عَلَم در مراسم عزاداری سیدالشهدا(علیه السلام) با قراردادن آن در مجلس عزا یا حمل آن در دسته عزاداری چه حکمی دارد؟
جواب: فی نفسه اشکال ندارد ولی نباید این امور جزء دین شمرده شوند.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی: این رژیم به فعالیت‌های خود برای ممانعت از مجهز شدن دشمنانش به سلاح ادامه می‌دهد


نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد، این رژیم به فعالیت‌های خود برای ممانعت از مجهز شدن دشمنانش به سلاح ادامه می‌دهد.
دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد، وی در نشست کابینه گفت، این رژیم به اقدامات خود در راستای منع دشمنان خود در به دست آوردن سلاح پیشرفته ادامه می‌دهد.نتانیاهو این اظهارات را به دنبال حمله به فرودگاه بین‌المللی دمشق ایراد کرد که مقامات سوری آن را به اسرائیل نسبت دادند.

وی افزود: خطوط قرمز اسرائیل روشن‌تر از هر زمان دیگر و تصمیم ما برای احترام گذاشتن به آن خطوط قوی‌تر از هر وقت دیگر است.
مقامات اسرائیل اخبار مربوط به حمله موشکی به فرودگاه دمشق را رد یا تایید نکردند و گلعاد آردان، وزیر امنیت داخلی اسرائیل مسؤولیت حمله به این فرودگاه را بر عهده نگرفت و اعلام کرد، دولتش به دنبال منع استقرار نظامی ایران در سوریه است.
وی گفت، اسرائیل تلاش می‌کند مانع از انتقال سلاح و تجهیزات نظامی پیشرفته به حزب‌الله، هم‌پیمان ایران در سوریه شود.
از سوی دیگر، به دنبال گزارشی که روزنامه یدیعوت آحارونوت اسرائیل منتشر کرد که در آن نوشته بود، ارتش این رژیم قصد دارد برای بررسی درخواست‌های زندانیان امنیتی محکوم به حبس ابد کمیته تشکیل دهد، نتانیاهو اعلام کرد، مدت محکومیت زندانیان امنیتی کاهش نمی‌یابد.
زندانیان امنیتی موجود در زندان‌های اسرائیل خواستار کاهش مدت زمان محکومیت خود شده‌اند.
آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل هم در پیامی توئیتری نوشت، مادامی که در این سمت قرار دارد، محکومیت هیچ تروریستی حتی یک ساعت هم کاهش نمی‌یابد.
 

جانشین بسیج:بسیج و دولت در کنار یکدیگرند/ اقتدار دولت نباید تحت الشعاع قرار گیرد


جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: بسیج تمام ظرفیت خود را بدون هیچگونه منت در اختیار دولت برای عبور از پیچ‌های خطرناک تحریمی قرار می‌دهد و حاضر به هیچ اقدامی که اقتدار دولت جمهوری اسلامی را تحت‌الشعاع قرار دهد نیست بلکه برعکس بسیج و دولت در کنار یکدیگر ید واحده‌ای در برابر مستکبران عالم برای خنثی‌سازی نقشه‌های شوم‌شان خواهند بود.
سردار محمدحسین سپهر در تشریح رزمایش سراسری اقتدار عاشورایی بسیج گفت: رزمایش سراسری اقتدار عاشورایی بسیج در قالب بسیجیان سپاهیان محمد رسول الله (ص) 2 از نه شهریورماه جاری تا 29 شهریورماه در مرحله اول،‌ با حضور هزار گردان بیت‌المقدس بسیج در شهرستان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: این نیروها به مدت 24 ساعت به اردوگاه‌های بسیج مراجعه می‌کنند تا در این اردوگاه‌ها، آمادگی‌های جسمی، رزمایشی، فرهنگی، اعتقادی پیدا کرده و ضمن تجدید سازماندهی در این رزمایش گسترده شرکت کنند.
جانشین رییس سازمان بسیج گفت: هدف این رزمایش ایجاد امید و نشاط در بین بسیجیان و مردم و همچنین اعلام آمادگی برای دفاع از کشور، ترساندن دشمن و تولید اقتدار برای نظام و پیام خدمت‌رسانی است.
وی ادامه داد: همزمان از 9 تا 29 شهریور 7014 گروه جهاد سازندگی بسیج در قالب 150 هزار نفر جهادگر در این مدت 20 روز همزمان با رزمایش هزار گردان بسیج در مناطق محروم و حاشیه‌ شهرها، مناطق روستایی و مناطق مرزی به خدمت‌رسانی در عرصه‌های مختلف عمرانی، کشاورزی، فرهنگی و درمانی مشغول هستند.
سردار سپهر افزود: همچنین در بخش‌های مختلف سازندگی و حتی کلینیک درمانی، صنایع و کارگاه‌ها با تشکیل گروه‌های متخصص از صاحبنظران قرار است 35 هزار واحد تولیدی نیمه کاره نیمه‌تعطیل و تعطیل و آسیب‌دیده را پایش و بررسی کنیم تا با ارائه راه حل، آنها را از این وضع تعطیلی موجود عبور دهیم.
وی ادامه داد: در مرحله دوم رزمایش که در پایان نیمه اول مهرماه برگزار خواهد شد، 700 هزار نفر از همین بسیجیان در مراکز استان‌های کشور و همزمان هم یکصد هزار نفر از بسیجیان استان تهران با عنوان سپاهیان محمد رسول الله 2 یادآور سپاهیان حضرت محمد 1 هستند که در سال 65 در تهران برای کمک به یگان‌های رزم و اعزام نیرو به جبهه‌ها رفتند؛ این جمع انبوه با عنوان رزمایش خدمت و کمک به گروه‌های جهاد سازندگی و بسیج سازندگی اجتماع می‌کنند.
جانشین رییس سازمان بسیج گفت: گروه‌های جهاد سازندگی در این رزمایش یک میثاق‌نامه و یک عهدنامه‌ای را با خودشان، مردم و مسئولین امضا می‌کنند که تا پایان سال در مناطق محروم به خدمت‌رسانی مشغول شوند امروز که جنگ ما جنگ اقتصادی است؛ بسیج برای کمک به دولت، مردم و مبارزه با اتاق جنگ اقتصادی که دشمن در خارج از مرزهای ما راه‌اندازی کرده است؛ در عرصه اقتصاد، سازندگی و معیشت مردم وارد عمل خواهد شد.

سرلشکر خالد نزار، صدام را به دست داشتن در کشته شدن وزیر امور خارجه اسبق الجزایر متهم کرد


وزیر دفاع سابق الجزایر پس از گذشت سی و شش سال از یکی از اسرار این کشور پرده برداشت و فاش کرد صدام دیکتاتور معدوم عراق، قاتل وزیر امور خارجه اسبق الجزایر است که به گفته این مقام ارشد سابق الجزایری هواپیمای حامل محمد الصدیق بن یحیی و همراهانش در جریان سفر به جمهوری اسلامی ایران در سال ماه مه سال 1982 میلادی برای میانجیگری بین بغداد و تهران در جریان جنگ تحمیلی با یک فروند موشک هوا به هوا بر فراز مرز‌های عراق با ترکیه هدف قرار گرفت و به کشته شدن وی و همراهانش منجر شد.
روزنامه سعودی الشرق الاوسط در پایگاه اینترنتی خود در یادداشتی به قلم «بوعلام غمراسه» نوشت: سرلشکر خالد نزار وزیر دفاع سابق الجزایر، صدام رئیس جمهور اسبق عراق را به دست داشتن در کشته شدن محمد الصدیق بن یحیی وزیر امور خارجه اسبق الجزایر و 13 الجزایری دیگر در حادثه منفجر کردن هواپیمایی متهم کرد که سوم ماه مه سال 1982 میلادی حامل بن یحیی بود.

نزار گفت: شاذلی بن جدید رئیس جمهوری اسبق الجزایر روی این قضیه سرپوش گذاشت.
بخش دوم از یادداشت‌های وزیر دفاع سابق الجزایر که از سال‌های 1990 تا 1993 عهده دار این سمت بود و ماه آینده منتشر خواهد شد، حاوی شهادت و گواهی جنجال برانگیزی در ارتباط با یکی از خطرناکترین جنایات در تاریخ سیاسی معاصر الجزایر یعنی کشته شدن محمد الصدیق بن یحیی وزیر امور خارجه الجزایر، هشت نفر از کارکنان وزارت خارجه و یک خبرنگار و چهار نفری بود که کادر اصلی پرواز هواپیمای «گرومن گولفستریم» را تشکیل می‌دادند. هواپیمای مذکور 36 سال پیش در حین عبور از حریم هوایی بین عراق و ترکیه منفجر شد و این هیأت الجزایری به ریاست بن یحیی، در آن دوره در حال میانجیگری در خاورمیانه با هدف پایان دادن به جنگ ویرانگر بین عراق و ایران بود.
پایگاه اینترنتی «الجزایر الوطنیه» که متعلق به پسر نزار است و وی آن را اداره می‌کند بخش‌هایی از خاطرات وی را منتشر کرد. در این خاطرات به طور قابل توجهی به «نقش صدام در ترور بن یحیی توجه شده است، زیرا صدام مخالف آن بود که یک فرد عرب مسؤلیت داوری در جنگ بین یک کشور عربی و یک غیر عربی را عهده دار باشد.

در شهادت و گواهی نزار آمده است: کمیته تحقیق فنی به ریاست صالح قوجیل وزیر حمل و نقل الجزایر و اعزامی به منطقه‌ای که لاشه هواپیما در آن پیدا شد «بقایایی از موشک هوا به هوایی که در حمله به هواپیما از آن استفاده شده بود دست یافت. این موشک جزو سلاح‌هایی بود که روسیه به عراق داده بود و الجزایر مشخصاً شماره سریال این موشک را در اختیار دارد.
نزار افزود: به گفته افسر نظامی سابق الجزایر که در زمان این حادثه فرمانده نیرو‌های زمینی و فرد مهمی در حکومت این کشور بود، کارشناسان هواپیمایی الجزایر «موفق شدندمشخصات فنی موشک را» که متعلق به نیروی هوایی عراق بود شناسایی کنند.

نزار در تلاش برای سندیت بخشیدن به گفته خود تاکید کرد: میانجیگری الجزایر به ریاست بن یحیی برای پایان دادن به جنگ عراق و ایران از سال 1980 تا 1988 همه شرایط و زمینه‌های موفقیت را داشت و الجزایر با قدرت این میانجیگری را پیگیری می‌کرد، اما صدام به هیچ عنوان نپذیرفت که یک کشور عربی داوری بین یک کشور عربی با یک کشور غیر عربی را به عهده بگیرد. از نظر وی، دشمن یک کشور عربی به طور حتم دشمن همه اعراب است و از نظر صدام، الجزایری‌ها برای دخالت در مسأله‌ای وارد شده اند که ربطی به آن‌ها ندارد».

بخشی از این شهادت و گواهی به علل مخالفت ارتش الجزایر برای نجات صدام در تهاجم عراق (به کویت) در تابستان 1990 میلادی مربوط می‌شود. نزار در این زمینه گفت: «به رغم ابراز همبستگی مردم الجزایر با عراق در جنگ 1990 میلادی، اما الجزایر در آن روز احساس نمی‌کرد مشکلاتی را که صدام به وجود آورده است به این کشور ربطی داشته باشد».
گفتنی است این نخستین بار است که یک مقام عالی رتبه الجزایری به زمان انفجار هواپیما اشاره می‌کند و می‌گوید یک کشور و یک رئیس جمهور مسؤل کشته شدن بن یحیی 50 ساله هستند. این جنایت از جمله اسرار الجزایر در زمان حکومت الشاذلی (از سال 1979 تا 1992) و همچنین در دوره‌های کوتاه ریاست جمهوری محمد بو ضیاف، علی کافی، الیامین زروال و حتی دوره ریاست جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور کنونی الجزایر بود».
 

فراهانی عنوان كرد: اردوغان، سیاست تهاجمی را در پیش گرفت|


ابراهیم فراهانی کارشناس مسائل ترکیه در کافه خبر خبرآنلاین به بررسی وضعیت ترکیه جدید پس از انتخابات ریاست جمهوری و چشم انداز سیاستهای اردوغان پرداخته است. وی می‌گوید: بحران اجتماعی در ترکیه می‌تواند کودتای مدرن هم باشد.
ترکیه در سالهای اخیر با وضعیت پر و فراز و نشیبی پیش رفته است و سرعت توسعه سالهای اوج قدرت حزب و عدالت و توسعه را دیگر ندارد. اردوغان دوستان نزدیک خود را یکی پس از دیگری کتار گذاشت و حالا با تغییر قانون اساسی و تبدیل به رئیس جمهور بی رقیب چالشهای بسیاری پیش رو دارد که پیش از این با آنها مواجه نبوده است. سقوط ارزش لیر، چالشهای جدید با ایالات متحده آمریکا و مسائل منطقه ای چون بحران سوریه برخی از اینهاست. در این باره با ابراهیم فراهانی کارشناس مسائل ترکیه در کافه خبر خبرآنلاین گفت و گو کرده ایم که از نظر می گذرانید:
در حال حاضر پس از انتخابات در ترکیه و پیروزی اردوغان با کدام ترکیه روبرو هستیم؟ اردوغان می تواند شرایط ترکیه را با ثبات پیش ببرد؟

ابراهیم فراهانی
در روندی که اردوغان به قدرت رسیده؛ سال 2001 حزب عدالت توسعه تشکیل می‌شود؛ در سال 2002 حزب عدالت و توسعه به قدرت می‌رسد و عبدالله گل رئیس جمهور می شود، بعد از آن در 2003 اردوغان به قدرت می‌رسد، چون یک سال مشکل قانون اساسی داشت. اما چرا اردوغان و دوستان او به قدرت می‌رسند؟ بحث توسعه و بحث اقتصاد ترکیه در حقیقت مطرح است. سال 96 که اربکان به قدرت می‌رسد، سال 97 سرکوب می‌شود. یعنی یک اسلامگرای محافظه‌کار توسط یک کودتای پست مدرن کنار گذاشته می‌شود، اما سال 2001 اسلامگراها تصمیم می‌گیرند که به قدرت برسند. برای همین حزب عدالت توسعه تشکیل می‌شود. اما می پذیرند که شرایطی را قبول ‌کنند. اولین شرایطی که قبول می‌کنند، ضدیت نداشتن با اسرائیل است، عدم ضدغرب بودن است، چون اربکان این‌ها را داشته است. سال 2001 برای این‌که به اقتصاد ترکیه کمک شود، بدهی‌های ترکیه توسط صندوق بین‌المللی پول تضمین می‌شود که دست اروپا است، یعنی به ترکیه اجازه می‌دهند که اقتصادش رشد کند. اما پایه‌گذار اقتصاد ترکیه بعد از کودتای 1980، ترگوت اوزال است. اولا ارتشی‌ها به اوزال اجازه می‌دهند که نخست وزیر شود، دوما یک کار مناسبی که می‌کند، متوجه می‌شوند که در 1983 وقتی به قدرت می‌رسد، دو روند دارد اتفاق می‌افتد. یکی این‌که پایان جنگ سرد است؛ یعنی ترکیه در جنگ سرد به‌عنوان سد نفوذ شوروی است.
پس ترکیه دیگر این خاصیتی که سد نفوذ باشد، برای غرب ندارد، برای ناتو ندارد. این را درک می‌کند. دومین مسئله جهانی‌شدن است که آنرا هم درک می‌کنند. یعنی درک می‌کنند که باید اقتصادشان رشد کند تا اسلامگراها هم رشد کنند. از سال 1980 به بعد یک اسلامگرای میانه به نام فتح الله گولن به‌عنوان این‌که مدارس امام جماعت را می‌تواند توسعه دهد، یک اسلام جدید، اسلام اجتماعی را در مقابل انقلاب اسلامی ایران که 1970 انقلاب ایران و ‌انقلاب امام خمینی است، شکل می دهد. این با شیعه مخالف نیست، با شیعه انقلابی مخالف است. مثلا با شیعه آیت‌الله سیستانی مخالف نیست، ‌با شیعه انقلابی مخالف است. اصلا با اسلام انقلابی سنی هم مخالف است، اصلا با انقلاب اسلامی مخالف است، اسلامی که می‌خواهد به قدرت برسد، مخالف است. طرز فکرش را کلا اگر بخواهی در یک کلمه بگویی، می‌گوید در قرآن چیزی به نام این‌که «اطیعواالله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منكم»؛ ما از آن «اولی الامر منکم» ولایت فقیه درمی‌آوریم، آن طرف سنی خلیفه درمی‌آورد. این است که اصلا چنین چیزی در قرآن نیست. در قرآن نگفته چه کسی حکومت کند. 
فرائت متفاوتی از شیعه و نگاه آن به حکومت دارد و سعی می کند آنرا گسترش دهد؟
ما می‌گوییم چه کسی حکومت کند؟ می‌گوییم ولی فقیه، نماینده امام. این را ما از روایت درآوردیم. اهل سنت هم روایتش را دارد. می‌گوید این را نمی‌گوید که چه کسی حکومت کند، می‌گوید چگونه حکومت کند؛ چگونگی حکومت را تشریح کرده که به عدالت رفتار کند، شخص حاکم را مشخص نکرده است. این در ذهن خیلی از روشنفکران دینی ما است، مثل دکتر محمد مجتهد شبستری. کلا اجازه می‌دهند که با او همکاری کند و بیاید جلو. برویم سال 97 که اربکان ساقط می‌شود؛ گولن همکاری می‌کند، یعنی با اربکان مخالف بوده، اما سال 2001 که حزب عدالت توسعه تاسیس می‌شود توسط شاگردان اربکان که یعنی عبدالله گل و اردوغان که مستقیم شاگردان خود اربکان هستند ، اجازه می‌دهند که با گولن همکاری کند. چرا گولن می‌خواهد همکاری کند؟ 
دلیلش این است که می خواهند ساختار آتاتورکی و سکولار ‌را کنار بگذارند، حالا در قوه قضاییه و در پلیس می‌خواهند نیرو بگذارند. حزب عدالت توسعه نیرو ندارد. نیرو باید از کجا بیاورد؟ از گولنی‌ها. از گولنی‌ها نیرو می گیرند که بعد این‌ها می‌آیند جلو و بعدها اختلافاتی شکل می گیرند. یکی بعد از آن کشتی آزادی ترکیه که می‌خواست حصر غزه را بشکند و اسرائیل 10 نفر ترک را شهید می‌کند،
 
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟