تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

بی‌توجهی به آثار تاریخی پایتخت ایران


واقعیت این است که صنعت گردشگری در کشور ما مغفول مانده است و این در حالی ست که می‌تواند پاسخگوی برخی از مشکلات باشد.
کشور ما حوزه تمدنی دارد و مثلاً چشمه علی 7 هزار سال سابقه دارد؛ ویژگی تمدن ایران گفت‌وگو بوده است و الواح تخت جمشید به زبان‌های مختلف است که نشان می‌دهد همزمان در یک مرکز که کار حکومتی، عمرانی و زیست محیطی انجام می‌شود حوزه‌های مختلف در کنار هم حضور داشتند و حوزه تمدنی را تعریف می‌کردند.
در داستان‌های اساطیری و فردوسی، هر منطقه ایران پهلوان منتخب خود را داشته است و وقتی ایران در معرض خطر قرار می‌گرفت همه پهلوانان از تمامیت فرهنگی و آب و خاک و آیین مشترک دفاع می‌کردند و در طول زمان، این فرهنگ به مناسبات فیمابین تغییر کرد.
برای مثال معماری مساجد تفاوت هایی دارد و آنچه ایران را ایران کرده، وحدت در عین کثرت است. از مسؤولان میراث فرهنگی انتظار داریم این تنوع را حفظ کنند و بازتاب دهند، چرا که اگر این آثار از بین برود به فرهنگ، ادبیات و طبیعت ایران آسیب وارد می شود.
بدون تعارف چشمه علی و زاینده رود خشک شد و کارون و دریاچه ارومیه و قم در معرض آسیب جدی است؛ ما زمانی در تهران به جای پونک و ونک، منابع گیاه ون و به جایی به عنوان نارمک، باغ‌های انار داشتیم و هر جای تهران و ایران برای خود هویت داشت.
بسیاری از آثار میراث فرهنگی که در 50 سال اخیر ثبت شده از بین رفته است و خیلی از میراث معماری و هویت تاریخی ما دارد از بین می رود. اگر ما کمی بی توجهی می کردیم همین کاخ گلستان نیز از ثبت جهانی خارج شده بود.
بسیاری از آثار تاریخی تهران را شناسایی نکرده‌ایم و به همین منظور سندی را در شورای شهر تهران تصویب کردیم که این موضوع سامان پیدا کند. با از بین رفتن بسیاری از آثار تهران مواجهیم و علت آن خلاهای قانونی است.
برای اولین بار در شورای اول تهران خیابان ولیعصر(عج) را به ثبت رساندیم اما چرا اکنون مسؤولان از مترو به سبب خشک شدن بسیاری از درختان شکایت نمی‌کنند؟ چرا به خاطر از بین رفتن بسیاری درختان خیابان ولیعصر کسی شکایت نمی‌کند؟

قیمت دلار چقدر شد؟/ سکه 4.565.000 تومان شد


قیمت سکه و دلار امروز در بازار تهران افزایش یافت؛ به طوری که سکه با قیمت 4 میلیون و 565 هزار تومان و دلار 14 هزار و 391 تومان فروخته شد.
سکه امامی امروز در بازار تهران 4 میلیون و 565 هزار تومان، سکه بهار آزادی 4 میلیون و 151 هزار تومان، نیم‌سکه 2 میلیون و 110 هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و 110 هزار تومان و سکه گرمی 640 هزار تومان فروخته شد.
حدول طلا
قیمت طلای 18عیار امروز در بازار بدون تغییر ماند و با قیمت 394 هزار و 320 تومان به فروش رفت.
جدول طلا
قیمت دلار نیز در بازار 26 تومان، یورو 68 تومان، پوند 64 تومان، درهم امارات 13 تومان و یوان چین 5 تومان افزایش قیمت داشت.
بر این اساس، دلار در بازار 14 هزار و 391 تومان، یورو 16 هزار و 821 تومان، پوند انگلیس 18 هزار و 914 تومان، درهم امارات 3 هزار و 914 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 268 تومان و یوان چین 2 هزار و 92 تومان بود.

طبیبیان : دولت تا زمانی که بودجه را اصلاح نکند، نمی‌تواند اقتصاد را سامان دهد


داستان نقدینگی پیچیده شده است، در تیرماه حجم نقدینگی 1602هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به اسفندماه سال گذشته 4.7 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (تیر 97 نسبت به تیر 96)، 20.1 درصد افزایش داشت.
به نظر می‌رسد اکنون حجم نقدینگی افزایش یافته باشد. دولت در کنترل نقدینگی موفق نبوده و عدم توانایی در کنترل و هدایت نقدینگی وضعیت اقتصادی را بحرانی کرده است. کسری بودجه، بدهی دولت به بانک‌ها، عدم نظارت بر خلق پول در موسسات پولی و بانک‌های خصوصی، سیاست‌های اشتباه در حوزه ارز و سکه و نرخ‌های دستوری از جمله عوامل رشد نقدینگی است، اما راهکارهای کنترل نقدینگی چیست؟
به عقیده کارشناسان، راهکارهایی برای کنترل نقدینگی وجود دارد، اما آیا در شرایط فعلی ایران قابلیت اجرایی دارد؟ ایران در مرحله پیش از آبان ماه یعنی موعد اعمال تحریم‌های نفتی قرار دارد و نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها شرایط اقتصادی کشور را ملتهب کرده است، اما در این میان نگرانی افزایش نقدینگی همیشگی بوده و امروز نیز این نگرانی تشدید شده است.
رشد نقدینگی به تعبیر اقتصاددانان یکی از نشانه‌های بیماری اقتصاد ایران است و درمان اولیه آن با اصلاح ساختار نظام بانکی میسر خواهد شد که ابزار آن در دست بانک مرکزی و زیر نظر دولت است و در غیر این صورت یعنی عدم اصلاح نظام بانکی بیماری اقتصادی تداوم خواهد یافت. 
محمد طبیبیان

اقتصاد ایران بیمار است
«اقتصاد ایران بیمار است و نیاز به معالجه دارد» این تعبیر محمد طبیبیان از این روزهای کشور است. محمد طبیبیان، اقتصاددان معتقد است که برای معالجه اقتصاد باید به اقتصاددانان رجوع کرد. پزشک اقتصاد ایران اقتصاددانان هستند و دولت به عنوان مسئول اقتصاد برای درمان آن‌ اقدام کند.
این اقتصاددان در پاسخ به این سوال خبرگزاری خبرآنلاین که راهکار کنترل نقدینگی چیست؟ گفت: وظیفه رسانه و کارشناسان اقتصادی ارایه راهکار اقتصادی به دولت نیست، زیرا دولت تشکیلات کارشناسی دارد. مانند این است که کسی بخواهد ساختمانی را بسازد، این فرد نمی‌تواند از هر کس راهکاری دریافت کند بنابراین باید به مهندس معمار مراجعه کند . در مورد کشور همین مساله با کمی پیچیدگی است، دولت باید تشکیلات کارشناسی قوی داشته باشد که برای آن اطلاعات دقیق تهیه کند.
این اقتصاددان که سابقه کار در سازمان برنامه و بودجه را دارد، تاکید کرد: سازمان برنامه و بودجه این وظیفه را دارد که از وضعیت کشور اطلاعات دقیقی در اختیار رئیس دولت قرار دهد و این وظیفه رسانه‌ها و کارشناسان نیست.

مناظره 2 اقتصاددان در خصوص روش های کنترل نقدینگی


کامران ندری، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی و محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با حضور در خبرآنلاین بحثی جذاب در خصوص احتمال ونزوئلایی شدن، ابرتورم و راهکارهای کنترل نقدینگی داشتند.
ایران ونزوئلا خواهد شد؟ راه‌های کنترل نقدینگی چیست؟ ایران دچار ابرتورم می‌شود؟ و ... این‌ها سئوالاتی است که با حضور محمدقلی یوسفی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی و کامران ندری، عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی به بحث گذاشته شد. هر چند چشم‌انداز پیش روی برای کامران ندری تفاوت‌های فراوانی با آن‌چه محمدقلی یوسفی ترسیم می‌کرد داشت اما هر دو بر این اعتقاد بودند که وضعیت اقتصاد ایران غیر عادی است. 
آن‌چه در ادامه می‌خوانید، مشروح مناظره خبرگزاری خبرآنلاین میان محمدقلی یوسفی و کامران ندری درباره وضعیت اقتصاد کشور است.
آنچه در بازارهای ایران می‌گذرد، غیر عادی است ؛ از بازار طلا و سکه گرفته تا بازار مسکن و حتی اقلام مصرفی مانند پوشک. بسیاری نقدینگی سرگردان در جامعه را عامل به هم ریختگی بازارها در شرایط کنونی می دانند و قائل به این هستند که با مدیریت نقدینگی می توان از دام تورم فزاینده پیش رو جست . نظر شما در این خصوص چیست؟
ندری: مسئولیت مدیریت نقدینگی در جامعه با بانک مرکزی است. حالا لازمه عملکرد درست این سیستم چیست؟ اول باید به این نهاد قدرت و اقتدار لازم را دهید؛‌ بانک مرکزی کشور از آن اقتدار لازم هیچ‌گاه برخوردار نبوده است؛ نه به لحاظ قانونی و نه در عمل، بنابراین حاکمیت برای پیشبرد اهداف و مقاصد سیاسی خود معمولا متوسل به رشد نقدینگی متوسل شده و با خلق پول و اعتبار دست به انجام امور می‌زنند. برای نمونه، مسکن‌مهر را با خلق پول و اعتبار، ‌تامین مالی کردند و یا حتی بخشی از یارانه‌هایی که به مردم پرداخت شد، در زمان خود با خلق پول و اعتبار توسط بانک مرکزی تامین اعتبار شد. ‌‌در دوره جدید بسیاری از فعالیت‌هایی که بانک‌ها در حال انجام دادن هستند نیز با خلق پول و اعتبار است؛ در حالی که ظاهرا در حال انجام فعالیت‌های عمرانی هستند، اما در نهایت این فعالیت عمرانی با خلق پول و اعتبار، ‌تامین مالی شده است. 
اکنون عامل اصلی رشد نقدینگی، افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی است و ریشه مشکلات ما از ناحیه رشد بالای نقدینگی به وضعیت نامناسب بانک‌ها و عدم توانایی بانک مرکزی در کنترل این وضیت است. 
یوسفی:‌ باید نکاتی را در اینجا اشاره کنم. نقدینگی معلول است و علت محسوب نمی‌شود. این‌که بگوییم نقدینگی این مشکلات را ایجاد کرده و در رسانه‌ها تاکید می‌کنند که مشکل ما نقدینگی است و کسی هم نمی‌پرسد که نقدینگی را چه کسی آورده، زیرا از آسمان نمی‌آید و کارکرد مستقل خود را ندارد، بنابراین باید پرسید چه عواملی باعث افزایش نقدینگی شده است. ‌بخشی مربوط به آن چیزی است که آقای ندری اشاره کرد؛ ‌بانک‌ها خلق پول می‌کنند، اما سوال است که چرا بانک‌ها این کار را می‌کنند و باید برگردیم به ریشه مسایل، زیرا در اقتصادهایی مانند ایران که متکی به درآمد نفتی است، بخشی از نقدینگی به صورت طبیعی و ذاتی است و هرکس که آن را نادیده بگیرد،‌ درکی از اقتصاد و شرایط ایران ندارد.
‌ما برای چه نفت صادر می‌کنیم که دلار به‌دست بیاوریم که زندگی روز‌مره را بگذرانیم. سال به سال صادرات نفت زیاد می‌شود.دلاری که می‌گیریم در بانک مرکزی معادل آن باید ریال وجود داشته باشد که یعنی نقدینگی، بنابراین در کشورهای نفت‌خیز مثل ایران وجود نقدینگی یک امری طبیعی است و مساله اساسی این است که نقدینگی باید به سمت تولید مولد،‌ بخش‌های تولیدی و اشتغال برود و رفاه جامعه افزایش یابد و باعث شود رونق اقتصادی به‌دست آید و اقتصاد رشد کند.
اما چه کی شود؟ چون نفت در اختیار دولت است، در نهایت دولت بزرگ می‌شود و تولید رونق پیدا نمی‌کند و اقتصاد رانتی به وجود می‌آید، ‌در نتیجه نفت صادر می‌کنیم، درآمد آن را به بانک مرکزی می‌دهیم و معادل آن پول می‌گیریم و هر وقت با کسری بودجه مواجه شدیم، دوباره از بانک مرکزی می‌خواهیم دارایی‌هایش را ارزیابی کند و نرخ ارز را تغییر دهد و اسم آن را تک نرخی می‌گذاریم و دوباره این بانک پول چاپ می‌کند و در اختیار دولت قرار می‌دهد. دولت هم دایم بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و باید گفت به میزانی که دولت بزرگ می‌شود، هزینه‌های دولتی بالا می‌رود و در نهایت نقدینگی افزایش می‌یابد. 

زنگنه استیضاح می شود؟!


یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم حضور رییس جمهور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: رییس جمهور باید تحریم‌های ظالمانه و خارج از مقررات بین‌المللی آمریکا علیه ایران را برای ملت‌ها تبیین کند.
فریدون حسنوند، در مراسم تحویل گیری 2222 خودروی سنگین اسکانیا در جمع خبرنگاران در مورد اخباری که مبنی بر استیضاح بیژن زنگنه منتشر شده بود، توضیح داد: تاکنون چیزی تحت عنوان استضیاح وزیر نفت به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیامده است.
وی افزود: ممکن است بعد از تعطیلات مجلس این موضوع مطرح شود و در این صورت وزیر نفت باید به مجلس شورای اسلامی بیاید تا نظرات وزیر و نمایندگان مطرح شود.
بر اساس این گزارش روز گذشته (شنبه) اخباری مبنی بر کلید خوردن طرح استیضاح وزیر نفت به کمیسیون انرژی در برخی از رسانه‌ها منتشر شد.
 

فروش «تنگه ابوقریب» از 4 میلیارد گذشت


بر خلاف آثار کمدی، فیلم‌های اجتماعی فروش خوبی را در گیشه تجربه نکردند و رقم فروششان پایین‌‌تر از حد انتظار است، این در حالی‌ است که با آغاز ماه محرم اکران آثار کمدی متوقف شده است.
با آغاز ماه محرم نمایش فیلم‌های کمدی به مدت ده روز در سینماها متوقف شد و حالا سالن‌ها در تسخیر آثار اجتماعی و جدی‌اند. در هفته گذشته کمدی‌ها از جمله هزار پا تا آخرین روزی که روی پرده بودند فروش خوبی داشتند و البته دیگر فیلم‌های روی پرده با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه نشدند.در گزارشی که در ادامه می‌خوانید روند فروش فیلم‌های روی پرده در هفته گذشته را بررسی کردیم.
«تنگه ابوقریب» 4 میلیاردی شد
فیلم سینمایی «تنگه ابوقریب» به کارگردانی بهرام توکلی در ادامه روندی که در هفته‌های گذشته هم با استقبال مخاطبان روبه رو شده بود هفته قبل هم روند فروش خوبی را پشت سر گذاشت. این فیلم که در ژانر دفاع مقدس ساخته شده است، هفته گذشته مرز 4 میلیارد تومان را رد کرد و تعداد زیادی از مخاطب را به سالن‌های سینما کشاند. مخاطبانی که بیشترشان بعد از تماشای این اثر تحت تاثیر قرار گرفتند.
این فیلم از حضور بازیگران جوانی چون جواد عزتی، امیر جدیدی، مهدی پاکدل، حمیدرضا آذرنگ، مهدی قربانی، علی سلیمانی و ... بهره برده است.
وقتی «دم سرخ‌ها» اوج می‌گیرد
هفته گذشته فیلم‌های کمدی آخرین تلاش‌هایشان را برای فروش کردند چون از اواسط هفته گذشته با آغاز ماه محرم آثار کمدی از پرده پایین آمدند و بعد از دهه محرم دوباره اکرانشان از سر گرفته می‌شود. با این حال «هزارپا» که همچنان پرفروش بود و 36 میلیاردی شد، «دم سرخ‌ها» ساخته آرش معیریان هم فروشش اوج گرفت و حالا دو میلیارد و نیم فروخته است. البته بی تردید مصادف شدن اکران این فیلم‌ها با  ماه محرم در فروش آنها بی تاثیر نخواهد بود.

چرا این فیلم‌ها موفق نشدند؟
فیلم‌ «شعله‌ور» بر خلاف ساخته حمید نعمت‌الله، یعنی «رگ خواب» چندان در جذب مخاطب موافق نبود، امین حیایی بازیگر نقش اصلی این اثر بود و فیلم هم به روایت قصه‌ای جالب و نو پرداخته بود اما این تفاوت ظاهرا چندان هم به مذاق مخاطب خوش نیامده است. با این حال اما این فیلم به مرز یک میلیارد نزدیک شده و با توجه به اضافه شدن سالن‌هایش از دو هفته پیش می‌توان به فروش بالاترش امیدوار بود.
 «همه چی عادیه»، «پشت دیوار سکوت»، «داش آکل» و «آخرین بار کی سحر رو دیدی؟» اما با وجود اینکه بیش از سه هفته از اکرانشان می‌گذرد در گیشه موفق نبودند، این فیلم‌ها در سالن‌های محدودی اکران شدند و همین نیز در فروش پایین شان تاثیر داشته است. «چراغ‌های ناتمام»  و « یک کیلو و بیست و یک گرم» هم تا کنون از ناکام‌های اکران بودند.
 
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟