تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

دلسوزی اشرف غنی به طالبان؛ آمار تلفات طالبان قلبم را می‌شکند

رئیس جمهور غنی با بیان اینکه تلفات طالبان قلبش را می شکند، اظهار داشت که از آنجایی که طالبان نیز افغان هستند، برایش سخت است که افغان ها کشته می شوند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رئیس جمهور غنی در صحبت با وایس نیوز می گوید که بدترین بخش کار من زمانی است که هنگام صبح، گزارش امنیتی را می‌خوانم و از آمار تلفات آگاه می‌شوم؛ تنها این نیست که قلبم برای نیروهای امنیتی که قهرمانان واقعی اند می‌شکند، که برای طالبان نیز، چون آن‌ها افغان هستند و من رییس‌جمهور تمام افغان‌ها هستم.

غنی همچنین هشدار می‌دهد که اگر نظام کنونی در افغانستان سقوط کند، این کشور به “مرکز پرورش و پایگاه” دهشت افگنی بین المللی مبدل خواهد شد.

او می‌افزاید که هرگاه افغانستان به پناهگاه امن هراس افگنان مبدل شود، در آن صورت این کشور به محل حمله بر بخش‌های دیگر مبدل خواهد شد.

محمد اشرف غنی، در پیوند به مذاکرات صلح با گروه طالبان می‌گوید که آتش‌بس حکومت افغانستان با گروه طالبان در جریان روز های عید فطر امسال نشان داد که افغانستان برای مصالحه آماده است.

افغانستان آمادگی مذاکرات بدون پیش‌شرط با طالبان را دارد

معاون نماینده ویژه رئیس جمهور غنی برای کشورهای مشترک المنافع، می گوید که کابل آمادگی دارد تا با طالبان بدون پیش شرط و در چاوکات قانون اساسی افغانستان مذاکره کند.

به گزارش خبرگزاری صنا ، محمد ابراهیم تامیل ؛ معاون نماینده رییس جمهور در امور کشورهای مشترک المنافع می گوید : “حکومت افغانستان بارها اعلام کرده است که همیشه برای گفت و گو آماده است و هیچ پیش شرطی ندارد جز این که این مذاکرات در چاوکات قانون اساسی افغانستان برگزار شود.”

وی تصریح کرد: ما برای هرگونه گفتگوی مستقیم با طالبان آماده هستیم تا به همه خواسته های آنها گوش دهیم و نظر خود را در مورد آن بیان کنیم.

به نقل از اسپوتنیک ، پیش از این شیرآغا یک تن از رهبران طالبان در مصاحبه ای با CNN، گفت که این جنبش در راستای مذاکرات صلح با مقامات افغانی بدون مشارکت میانجی حاضر به گفت و گو می باشد.

شایان ذکر است که نشست “فرمات مسکو” در مورد حل و فصل وضعیت در افغانستان، ابتدا برای 4 سپتامبر برنامه ریزی شده بود، اما به درخواست کابل، این نشست به تعویق افتاد.

اکنون وزارت امور خارجه روسیه و افغانستان برای تعیین تاریخ جدید و شرایط نشست آینده موافقت خواهند کرد. روز سه شنبه واسیلی نبنزنیا، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل، گفت که روسیه برای شرکت ایالات متحده در نشست مسکو حساب می کند.

محقق: حکومتی ایجاد خواهیم کرد که اقتدار ملی را به نمایش بگذارد

عضو رهبری ائتلاف بزرگ ملی می گوید که سیاست‌گران بی‌ تجربه وحدت ملی را تکه‌تکه کرده‌اند و با پررویی احزاب سیاسی را به استفاده کردن از زور تهدید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «محمد محقق» عضو رهبری ائتلاف بزرگ ملی و معاون ریاست اجراییه در یکی از مساجد شهر کابل گفت: حکومتی ایجاد خواهیم کرد که اقتدار ملی را به نمایش بگذارد.

محقق افزود که امروز تروریستان با اتکا به حامیان‌ خارجی‌شان سلاح‌های پیشرفته دارند، اکثر تلفات نظامیان افغان ناشی از تک تیراندازهای تروریستان است، اما نیروهای ما هنوز هم از M4 و کلاشینکوف استفاده می‌کنند، آنهایی که در چوکات پولیس محلی و خیزش مردمی کار می‌کنند حتی همین کلاشینکوف را هم ندارند.

وی تصریح کرد: اگر حکومت به سربازان ارتش سلاح‌ های پیشرفته نمی‌ دهد، حداقل تجهیزات متوسط در اختیار آنان‌ قرار دهد.

معاون ریاست اجراییه اظهار داشت: در سال اول حکومت وحدت ملی برای حفاظت از مساجد چند میل سلاح توزیع کردند، اما چند روز بعد روند توزیع سلاح به باد فراموشی سپرده شد. حفاظت از مسجد چقدر مصرف دارد؟ مصارف میلیاردی را تامین می‌توانند، اما برای مساجد شیعیان یک هزار نفر نیرو را گماشته نمی‌توانند؟

محمد محقق خطاب به رئیس جمهور غنی گفت: وقتی به زور حکومت می‌ کنید، جواب طالبان و داعش را چگونه می‌ دهید؟ هنوز آنقدر غیرت داریم که در مقابل زورگویی‌ های‌تان ایستاده شویم.

معاون دوم ریاست اجرایی تأکید کرد که تمام شهروندان افغانستان باید در مقابل قاتلان مردم بسیج شوند و توطئه‌ها را افشا کنند.

9 نیروی امنیتی در حملات طالبان در قندوز کشته و زخمی شدند

مقامات محلی از حمله جنگجویان طالبان بر یک پوسته نیروهای ارتش در ولسوالی قلعه‌زال ولایت قندوز خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ اسدالله سادات، یک عضو شورای ولایتی قندوز گفت است، طالبان شب گذشته بر یک پوسته نیروهای ارتش در ساحه آق‌تپه بازار ولسوالی قلعه‌زال حمله کرده‌اند.

اسدالله سادات افزود که در این حمله معاون فرماندهی پولیس قلعه‌زال به شمول 5 سرباز ارتش کشته و 4 تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

رئیس جمهور غنی به هند رفت

رئیس جمهور غنی صبح امروز با هیئت همراهش راهی دهلی جدید شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ رئیس جمهور غنی صبح امروز در راس یک هیات عالی رتبه دولتی، عازم دهلی پایتخت هند گردید.

قرار است رئیس‌جمهور کشور در این سفر برعلاوه دیدار با نارندرا مودی صدراعظم هند، در مراسمی که از سوی بنیاد هند ترتیب یافته و در آن شخصیت های اکادمیک و دانشمند حضور خواهند داشت، سخنرانی نماید.

یک عالم دینی در بغلان کشته شد

مولوی غیاث الدین یک تن از علمای ولایت بغلان از سوی طالبان به گلوله بسته شد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ مولوی غیاث الدین از علمای ولایت بغلان صبح امروز در ولسوالی حسن تال زمانی که به سوی خانه اش در حرکت بود، از سوی طالبان با شلیک گلوله به قتل رسید.

در همین حال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، با محکوم کردن این عمل، اعلام کرد که مولوی غوث الدین یکی از متنفذین ولسوالی حسن تال و از فعالین حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان بوده و عمر پر بارش را در تعلیم و آموزش فرزندان آن ولسوالی سپری کرده بود.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟