تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

تحقیق تازه؛ نمایندگان مردم بیشتر به دنبال منافع شخصی خود هستند

یک تحقیق تازه نشان می دهد که 53 درصد شهروندان کشور از نمایندگان خود راضی نیستند و می گویند که آنان بیشتر به دنبال منافع شخصی خود هستند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در تازه‌ ترین تحقیق خود اعلام کرد: 53 درصد از مردم کشور به این باورند که نمایندگان‌ شان در پارلمان به دنبال منافع شخصی خود هستند.

این تحقیق که با عنوان «اصلاح نظام انتخاباتی و تجرب? انتخابات پارلمانی در افغانستان» انجام شده، نشان می دهد که 45 درصد از اشتراک‌کنندگان دید منفی نسبت به کارکردهای کمیسیون مستقل انتخابات دارند، در حالی که 47 درصد آن‌ها کارکرد این کمیسیون را مثبت ارزیابی می‌کنند. 18 درصد عملکرد این کمیسیون را «بسیار بد» می‌دانند و نیمی از این رقم (9 درصد) کارکردهای این کمیسیون را «بسیار عالی» خوانده‌اند.

بر بنیاد این تحقیق، 28 درصد از اشتراک‌کنندگان پشتون انتخابات پارلمانی را مهمترین نوع انتخابات عنوان کرده‌اند. این رقم برای تاجیک‌ها به 14 درصد، اوزبیک‌ها 16 درصد و برای هزاره‌ها به 13 درصد می‌رسد.

از مجموع اشتراک‌کنندگان این تحقیق، 68 درصد گفته‌اند که در انتخابات پارلمانی پیش‌رو اشتراک می‌کنند. 15 درصد اشتراک نخواهند کرد و حدود 16 درصد نیز عنوان کرده‌اند که هنوز در این باره تصمیم نگرفته‌اند.

تحقیق مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان دربار? اشتراک مردم در انتخابات پارلمانی گذشته می‌گوید که باشندگان شهرها 58 درصد در دور پیشین اشتراک داشتند، در حالی که این رقم برای روستانشینان به 72 درصد می‌رسد.

شمار قابل توجهی از اشتراک‌کنندگان این تحقیق (31 درصد) گفته‌اند که نمایندگان به ملت پاسخگو اند. 24 درصد گفته‌اند که به حوزه‌های انتخاباتی‌ خود پاسخگو اند. این رقم در پاسخگویی به رئیس جمهور به 15 درصد می‌رسد. 13 درصد نیز گفته‌اند که نمایندگان به هیچ وجه پاسخو نیستند و 2 درصد نیز عنوان کرده‌اند که نمایندگان به خارجی‌ها پاسخگو اند.

34 درصد از زنان اشتراک‌کننده در این پژوهش گفته‌اند که از گرایش سیاسی نمایندگان خود در انتخابات پیشین پارلمانی آگاهی داشته‌اند. این رقم در مردان به 14 درصد می‌رسد.

اعتماد به نامزدها یکی دیگر از بخش‌های این پژوهش بوده است. در این قسمت 63 درصد گفته‌اند که به نامزدان تحصیل‌کرده و مسستقل اعتماد دارند، 11 درصد به نامزدان احزاب سیاسی، 10 درصد نیز گفته‌اند، به نامزدانی اعتماد می‌کنند که از جامع? قومی خودشان باشند و 6 درصد گفتند که به هیچ نامزدی اعتماد ندارند.

سلام وطندار اضافه کرد که اشتراک‌کنندگان زن نسبت به مردان کمتر به نقش زنان در پارلمان خوش‌بین‌اند؛ 19 درصد از اشتراک‌کنندگان زن می‌گویند که به نامزدان زن رأی نمی‌دهند و 29 درصد نیز مخالفت خود را نسبت تخصیص کرسی‌ها از سوی زنان در پارلمان ابراز داشته‌اند.

در این پژوهش با 1305 تن در 13 ولایت کشور گفت‌وگو شده است.

کشته شدن 400 نیروی امنیتی افغانستان در یک هفته اخیر

روزنامه نیویارک تایمز با نشر گزارشی گفته است که تنها در یک هفته گذشته حدود 400 تن از سربازان امنیتی افغان در نبرد با گروه‌های هراس افگن کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری صنا، این روزنامه نوشته است که تلفات سربازان امنیتی از جمله نیروهای ارتش و پولیس دو برابر شده و در یک روز به 57 نفر رسیده است.

به گزارش نیویارک تایمز، بعد از 17 سال جنگ امریکا در افغانستان، گروه طالبان از قدرت بیشتری برخوردار است. این گروه مناطق بیشتری را نیز تحت کنترول گرفته و همچنان تلفات نیروهای امنیتی نیز به سطح بالایی رسیده است.

روزنامه نیویارک تایمز نوشته است که در سال 2016 نیز شماری زیاد از نیروهای امنیتی در نبرد با طالبان کشته شدند که اوسط تلفات نیروهای امنیتی افغان به 22 نفر در روز می‌رسید.

این روزنامه امریکایی به نقل از مقامات افغان گزارش داده است که تلفات نیروهای امنیتی در ماه‌های اخیر در روز بین 30 تا 40 نفر می‌رسد و نسبت به دو سال گذشته دو برابر شده است.

نیویارک تایمز گزارش می‌دهد که با افزایش شمار تلفات نیروهای امنیتی در نبرد با طالبان، آمار جلب جذب ارتش نیز کاهش یافته است.

عبدالقدوس، رئیس مرکز جلب جذب ارتش در هلمند به این روزنامه گفته است که روزانه دو تا سه نفر برای پیوستن به ارتش در این ولایت درخواست می‌دهند.

تلفات سربازان امنیتی در هفته اخیر در حالی به سطح بالایی افزایش یافته که حدود یک ماه پیش جنرال اسکات میلر به‌عنوان فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان آغاز به کار کرده است. پیش از این جنرال جان نیکلسون به‌عنوان فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان فعالیت می‌کرد.

زلمی خلیل‌زاد گفت‌وگوهای صلح افغانستان با طالبان را رهبری خواهد کرد

وزیر خارجه امریکا می گوید که زلمی خلیل‌زاد تلاش‌های واشنگتن را در بار? چگونگی پشتیبانی از گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان و زمینه سازی این گفت‌وگوها، رهبری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «مایک پومپیو» وزیر خارجه امریکا اعلام کرد که زلمی خلیل‌زاد تلاش‌های واشنگتن را در بار? چگونگی پشتیبانی از گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان و زمینه سازی این گفت‌وگوها، رهبری خواهد کرد و در این گفت‌‍وگوها حضور خواهد داشت.

پومپیو گماشته‌شدن زلمی خلیل‌زاد را به حیث نمایندل ویژ? امریکا برای روند صلح افغانستان، اولویت دادن به گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان می‌داند.

مایک پومپیو، از خلیل‌زاد همچون بهترین گزینه برای رسیدن به این هدف نام می‌برد و می‌گوید که او در افغانستان زاده و بزرگ شده و تجربه کار در این کشور را نیز دارد.

وزیرخارج? ایالات متحده، می‌گوید که مطمئن است زلمی خلیل‌زاد توانایی به موفقیت رسانیدن مأموریت برقراری صلح در افغانستان را دارد.

از بی باوری ها تا نارسایی ها در پروسه انتخابات/ کمیسیون های انتخاباتی به حرف ها و تصمیم های خود صادق نیستند

بی باوری ها به کارکرد کمیسیون های انتخاباتی همچنان ادامه دارد و تعدادی از نهادهای ناظر انتخابات و نامزدان می گویند که این کمیسیون ها حتی به حرف ها و تصمیم های خود صادق نیستند.

با وجود مشکلات و چالش های فرا روی انتخابات، تأخیر در اعلام فهرست نهایی نامزدان و حذف نام 25 نامزد از فهرست، واکنش های تندی را در پی داشت.

کمیسیون انتخابات چه می گوید؟

«عبدالعزیز ابراهیمی» معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به خبرگزاری صنا می گوید که کمیسیون شکایات انتخاباتی باید فهرست نهایی نامزدان انتخابات را به تاریخ 10 اسد با کمیسیون انتخابات شریک می کرد، اما این پروسه با تأخیر 4 روزه روبرو شد.

معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرد که به زودی فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی اعلام می شود.

ابراهیمی با بیان اینکه تأخیر در اعلام فهرست نهایی نامزدان روی برگزاری انتخابات در 28 میزان تأثیر خواهد گذاشت، پیرامون 19 مورد تخطی ای که از سوی کمیسیون انتخابات انجام شده، نخواست صحبتی داشته باشد.

وی تصریح کرد که اکنون تنها مشکلی که کمیسیون انتخابات با آن مواجه است، مشکلات امنیتی می باشد که امیدواریم این چالش به زودی حل شود و امنیت تأمین گردد.

بی باوری های نهادهای ناظر انتخاباتی به کارکرد کمیسیون های انتخاباتی

در همین حال نهادهای ناظر انتخابات از کارکرد کمیسیون انتخابات راضی به نظر نمی رسند.

«مهدی مبشر» رئیس نهاد حرکت شهروندی به خبرگزاری صنا می گوید که متأسفانه کمیسیون انتخابات از آغاز تا حال در کارهایش اشتباهات و سهل انگارهای داشته که سبب شده است بی باوری ها نسبت به کار این کمیسیون بیشتر شود.

مبشر افزود: کمیسیون انتخابات در تصمیم گیری هایش قاطع نیست، مدتی اعلام کرد که انتخابات را با استفاده از سیستم الکترونیکی برگزار می کند، اما بعداً آن رد کرد و تذکره ها را معیار قرار داد، بعداً گفت که کاپی تذکره هم امکان دارد و دوباره آن را نیز رد کردند و خلاصه در تقسیم اوقات برگزاری انتخابات را که خودش تدوین کرده است مطابق آن کار نمی کند.

وی با بیان اینکه کمیسیون های انتخاباتی تاکنون با نهادهای ناظر انتخاباتی نیز همکاری درست نداشته اند، تصریح کرد:حالا کمیسیون شکایت های انتخاباتی نیز در بررسی شکایات علاقمند نیست که نهادهای جامعه مدنی عملکردشان را نظارت کند که این هم پرسش برانگیز است و هم بی اعتمادی بار می آورد.

دیدگاه یکی از نامزدان حذف شده

با این حال شماری از نامزدان حذف شده نیز کارکرد کمیسیون انتخابات را مورد انتقاد قرار داده و حکومت را متهم اصلی این قضایا می دانند.

«سید ظاهر مسرور» نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت بلخ که نامش از فهرست نهایی حذف شده، به صنا گفت: نامم از لیست نهایی نامزدان انتخابات حذف شده و ادعای که بر علیه من صورت گرفته، ادعای شخص است.

مسرور افزود: دلیل حذف نام من از لیست نهایی، غصب زمین به زور اسلحه است، در حالیکه هیچگونه اسناد قانونی در این مورد وجود ندارد.

وی اظهار داشت که تصمیم حذف نام من، تصمیم غیر قانونی و غیر عقلانی بوده که تحت فشار برخی رقیبان سیاسی من صورت گرفته است.

معاونت دوم ریاست اجراییه عامل اصلی حذف نامم از فهرست نهایی است

سید ظاهر مسرور تصریح کرد: من استیناف خواهی کرده ام و امیدوارم این قضیه در جلسه استیناف خواهی حل شود.

مسرور می گوید که کمیسیون های انتخاباتی تحت فشار حکومت قرار دارد، اما همانگونه که دیده می شود، حکومت کنونی دو شاخه است که ارگ و ریاست اجراییه می باشد.

وی گفت که ارگ ریاست جمهوری در حذف نام من نقشی ندارد، بلکه معاونت دوم ریاست اجراییه عامل اصلی حذف نام من از فهرست نهایی است.

کمیسیون ویژه رسیدگی به شکایات انتخاباتی زیر بار حکومت

در همین حال «فوزیه کوفی» نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت بدخشان که نامش از فهرست نهایی حذف شده، می گوید که حذف برخی از نامزدان که صدای مردم بودند و در برابر تک‌روی‌های حکومت صدا بلند می‌کردند، جز برنام? سیاسی حکومت است.
کوفی افزود که کمیسیون ویژ? رسیدگی به شکایات انتخاباتی زیربار حکومت رفته و با آنان برخورد سلیقه‌یی کرده است.

در گفته ها در حالیست که اکثر سیاسیون، شهروندان، فرهنگیان و چهره های حکومتی به شفافیت در انتخابات باورمند نیستند.

عبدالله: رای دهندگان بایومتریک می‌شوند

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که اعلام تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای استفاده از سیستم بایومتریک، تشویش مردم و احزاب سیاسی را رفع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ داکتر عبدالله امروز جمعه (30 سنبله) در مراسم هفتمین سال ترور برهان‌الدین ربانی در کابل گفت: «خوشبختانه گفته می‌توانم با تصمیمی که کمیسیون انتخابات اعلام خواهد کرد مبنی بر استفاده از بایومتریک در روز انتخابات، یک تشویش عمده مردم افغانستان و احزاب سیاسی را رفع خواهد کرد که مساله بسیاری اساسی است.»

او تبصره‌ها در مورد تشکیل یک تکت برای انتخابات ریاست جمهوری آینده را رد کرد و افزود که هرگونه تصمیم او براساس مشوره با مردم گرفته خواهد شد.

رییس اجراییه کشور گفت که حکومت وحدت ملی متعهد به برگزاری انتخابات شفاف است.

به گفته او، در کنار شکایت‌ها، نارسایی‌ها و نابرابری‌های حکومت وحدت ملی، کار این حکومت باید تا انتخابات ریاست جمهوری آینده ادامه یابد.

در همین حال، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور نیز در این مراسم گفت که احزاب سیاسی بر خواسته‌های شان مبنی بر تغییر در سیستم و استفاده از بایومتریک در انتخابات پارلمانی پایبند هستند.

آقای ربانی افزود که انتخابات غیر شفاف به نفع چند آدم سودجو و زورگو خواهد بود اما آینده کشور و نسل‌های بعدی ما را تیره و تار خواهد ساخت.

او علاوه کرد: « هرگونه برنامه آگاهانه و ناآگاهانه که اصول مردم سالار را تضعیف و یا بدنام سازد در حقیقت دشمنی با فردای بهتر مردم می باشد.»

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه نیز گفت که استفاده از بایومتریک در روز انتخابات گامی برای حل عقلایی بحران افغانستان است.

محقق گفت: « اگر بایومتریک قبول شده باشد، یک گامی در جهت راه حل عقلایی افغانستان است. خواهش من این است که حکومت احزاب را همانطوری که در کتابچه به رسمیت شناخته در عمل نیز به رسمیت بشناسد.

نمایندگان احزاب را بخواهد و در یک جلسه با کمیسیون و … روی طریقه اجرایی بایومتریک به توافق برسند، این راه هم به نفع حکومت است و هم به نفع مردم و احزاب سیاسی.»

استفاده از بایومتریک رای دهندگان روز چهارشنبه (28 سنبله) از سوی عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در ششمین نشست ملی انتخابات مطرح شد.

صیاد در این نشست گفته بود: « ما درحال حاضر با شرکت‌های مختلف در تماس هستیم که در روز انتخابات پارلمانی، رای‌دهنده بایومتریک شود.»

محمد محقق همچنان در واکنش به هشدار وزارت داخله مبنی بر استفاده از زور در برابر هواداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان گفت که استفاده از زور در واقع اعلام جنگ داخلی دیگر در برابر احزاب سیاسی است.

معاون دوم ریاست اجراییه تأکید کرد که استفاده از زور چیزی است که افغانستان توان آن را ندارد، ممکن است کسی آغاز بتواند ولی ختمش از عهده هیچ کسی برامده نیست، باید از راه مذاکره، مفاهمه و برادری تمام مشکلات را حل کنیم.»

پیشتر وزارت داخله اعلام کرده بود در صورتی که احزاب و جریان‌های سیاسی دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایات را بسته و کار این کمیسیون را مختل سازند، نیروهای امنیتی در برابر آنان از زور کار خواهند گرفت.

محقق: حکومتی ایجاد خواهیم کرد که اقتدار ملی را به نمایش بگذارد

عضو رهبری ائتلاف بزرگ ملی می گوید که سیاست‌گران بی‌ تجربه وحدت ملی را تکه‌تکه کرده‌اند و با پررویی احزاب سیاسی را به استفاده کردن از زور تهدید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «محمد محقق» عضو رهبری ائتلاف بزرگ ملی و معاون ریاست اجراییه در یکی از مساجد شهر کابل گفت: حکومتی ایجاد خواهیم کرد که اقتدار ملی را به نمایش بگذارد.

محقق افزود که امروز تروریستان با اتکا به حامیان‌ خارجی‌شان سلاح‌های پیشرفته دارند، اکثر تلفات نظامیان افغان ناشی از تک تیراندازهای تروریستان است، اما نیروهای ما هنوز هم از M4 و کلاشینکوف استفاده می‌کنند، آنهایی که در چوکات پولیس محلی و خیزش مردمی کار می‌کنند حتی همین کلاشینکوف را هم ندارند.

وی تصریح کرد: اگر حکومت به سربازان ارتش سلاح‌ های پیشرفته نمی‌ دهد، حداقل تجهیزات متوسط در اختیار آنان‌ قرار دهد.

معاون ریاست اجراییه اظهار داشت: در سال اول حکومت وحدت ملی برای حفاظت از مساجد چند میل سلاح توزیع کردند، اما چند روز بعد روند توزیع سلاح به باد فراموشی سپرده شد. حفاظت از مسجد چقدر مصرف دارد؟ مصارف میلیاردی را تامین می‌توانند، اما برای مساجد شیعیان یک هزار نفر نیرو را گماشته نمی‌توانند؟

محمد محقق خطاب به رئیس جمهور غنی گفت: وقتی به زور حکومت می‌ کنید، جواب طالبان و داعش را چگونه می‌ دهید؟ هنوز آنقدر غیرت داریم که در مقابل زورگویی‌ های‌تان ایستاده شویم.

معاون دوم ریاست اجرایی تأکید کرد که تمام شهروندان افغانستان باید در مقابل قاتلان مردم بسیج شوند و توطئه‌ها را افشا کنند.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟