تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری سیاسی

اقوام همسو: جز به نام قوم خود، به نام هیچ قومی دیگر تذکره نمی گیریم

شورای اقوام همسو اظهار داشت که جز به نام قوم خود، بنام هیچ قوم دیگر تذکره نمی گیریم.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ اقوام همسو متشکل از سادات، بیات، خلیلى، قرلق، غورى، تیمورى و فرملى یکبار دیگر به درج قومیت هاى مذکور در شناسنامه هاى برقى تأکید کردند.

«سید محمد علی جاوید» به نمایندگی از اقوام همسو گفت که افغانستان کشورى کثیر الاقوام است و قرن ها این اقوام با حفظ هویت خود در کنار هم برادرانه زندگى کرده اند، اما بیش از یکسال است اداره توزیع تذکره هاى برقى اعلام کرد که نام همان 14 قومى که در قانون اساسى ذکر شده، در شناسنامه ها نوشته مى شود و سایر اقوام باید به نام یکى از آنها تذکره بگیرند.

جاوید افزود که این مسئله را نه عقل مى پذیرد و نه شرع، زیرا عقل مى گوید کسى که از یک قوم نباشد نباید خود را به آن قوم ملطق نماید و قرآن هم تعدد اقوام و قبایل و شعبه ها را به رسمیت شناخته است.

وی تصریح کرد که در قانون اساسى بعد از اینکه از 14 قوم نام مى برد، مى گوید:”وسایر اقوام ساکن در کشور. این خود واضح مى سازد تنها 14 قوم در این کشور زندگى نمى کنند و اقوام دیگر نیز مى باشند که با 14 قوم مذکور حقوق و امتیازات برابر دارند. لذا اگر نام آن 14 قوم در تذکره ذکر مى گردد، نام سایر اقوام نیز باید نوشته شود.

جاوید گفت: مقامات حکومتى براى این تصمیم غیر منطقى خود هیچ دلیلى ارائه نمى کنند، در صورتى که هر گونه تغییر و تصرف باید بر مبناى دلیل و منطق باشد.

وی افزود: من تعجب مى کنم که چرا رئیس جمهور محترم هنوز دستور ثبت نام سایر اقوام را نداده است در حالى نه تنها به دولت و وحدت ملى ضرر ندارد بلکه موجب تقویت دولت و تحکیم وحدت ملى مى شود، اما تحمیل نام یک قوم به قوم دیگر باعث کینه مى گردد و بر وحدت ملى شدیدا ضربه مى زند.

این چهره سیاسی به حکومت هشدار داد که دست اندکاران حکومت بدانند که شوراى اقوام همسو تصمیم گرفته اند که جز به نام قوم خود به نام هیچ قومى دیگر تذکره نگیرند و طبعاً در انتخابات هم شرکت نخواهند کرد و نافرمانى هاى مدنى را أغاز خواهند نمود.

سید محمد علی جاوید اظهار داشت که وقتى چندین میلیون مردم این سرزمین تذکره نگیرند، یک بحران عظیم اجتماعى به میان خواهد أمد. لذا از مقام ریاست جمهورى تقاضا مندیم تا در این مورد دستور صادر نمایند.

رئیس جمهور غنی: شمریان و یزدیان عصر می‌خواهند افغانستان را به کربلای دیگر تبدیل کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور می‌گوید که هدف دشمنان مردم افغانستان ایجاد تفرقه قومی و مذهبی در کشور است و حکومت و مردم از این دسیسه دشمنان آگاهند.

به گزارش خبرگزاری صنا، آقای غنی که در رأس یک هیأت بلندپایه حکومتی در مراسم عاشورای حسینی در مسجد رسول اکرم(ص) غرب کابل اشتراک کرده بود، تصریح کرد: عاشورا همواره درس مقاومت در برابر بی عدالتی و نابرابری و ستمگری ها بوده است.

وی بیان داشت که شمریان و یزدیان عصر می‌خواهند که افغانستان را به کربلای دیگر تبدیل کنند.

محمداشرف غنی بیان داشت که حملات انتحاری و تروریستی که در نقاط مختلف کشور از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد، درد و رنج همه مردم است.

آقای غنی افزود:” درد و رنج همه مردم یکی است اما دشمنان می‌خواهند به آن جنبه قومی و مذهبی دهند.”

وی تاکید کرد که حکومت و مردم افغانستان از توطئه و دسیسه دشمنان آگاه است و برای مقابله آن آمادگی دارد.

محمداشرف غنی گفت که پیروزی از آن مردم افغانستان است و دشمنان به جز روسیاهی و شکست دستاوردی نخواهند داشت.

آقای غنی خاطر نشان ساخت که موفقیت و پیروزی در برابر دشمنان به همکاری مردم و حکومت و آگاهی و شناخت از دشمن ارتباط دارد.

وی خاطر نشان ساخت که اصلاحات کلیدی در بخش امنیتی روی دست گرفته شده و تغییراتی نیز در سطح رهبری نیروهای امنیتی در شهر کابل به میان آمده است.

گفتنی است که مراسم‌های عزاداری عاشورای حسینی در سراسر کشور به ویژه در شهر کابل در میان تدابیر شدید امنیتی و با حضور گسترده مردم در مساجد و زیارتگاه‌ها برگزار شد.

همایون: سرور دانش باید از پارلمان معذرت‌ بخواهد

همایون همایون، معاون اول مجلس نمایندگان پس از اظهارات اخیر سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، می‌گوید وی باید از پارلمان معذرت بخواهد.

به گزارش خبرگزاری صنا، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری روز گذشته در مراسمی گفته بود که اعضای پارلمان افغانستان باید در مورد موضوعات که به منافع ملی ارتباط دارد، رای شان را طوری استفاده نمایند که واقعیت‌ها را در نظر گیرند و منافع شخصی را نسبت به منافع ملی ترجیه ندهند.

آقای دانش هم‌چنان گفته بود که برخی از اعضای پارلمان به اساس منافع شخصی‌شان، علیه پیمان امنیتی افغانستان با امریکا رای داده تا در این پیمان تعدیل به وجود آید.

معاون دوم ریاست جمهوری هم‌چنان اظهار کرده بود” آیا واقعا سیاسیون و برخی از اعضای پارلمان از جالش‌ها و واقعیت‌ها کشور بی‌خبر اند، یا هم در خیال بی‌صبرند و یا عقد? بر علیه حکومت باعث شده تا همه کشور را به دشمنان این مرز و بوم تسلیم نمایند.

در همین ارتباط، آقای همایون که ‌ام‌روز رهبری جلس? عمومی شورای ملی را بر عهده داشت، گفت که لغو یا تعدیل پیمان امنیتی با امریکا به اساس قانون اساسی، از صلاحیت‌های پارلمان است، زیرا خان? ملت، قو? مقننه می‌باشد.

آقای همایون گفت که وضعیت امنیتی در افغانستان خراب است و به همین اساس اعضای پارلمان تصمیم گرفتند تا در این پیمان تعدیل به وجود آید.

او هم‌چنان به کمیسیون‌های اختصاصی دستور داد تا مواد توافق‌نام? امنیتی با امریکا را به شکل درست بررسی کرده و جزئیات آن را هرچه‌ زودتر به پارلمان ارایه نماید.

آقای همایون به معاون دوم ریاست جمهوری هشدار داد که نباید آن‌گونه اظهارات را در قبال پارلمان بیان نماید، در غیر آن شورای ملی مجبور خواهد شد تا کارکرد های وی را بررسی کرده و در بار? خودش تصمیم بگیرد.

او تاکید کرد که باید معاون دوم ریاست جمهوری از اعضای پارلمان افغانستان معذرت خواهی نماید.

گفتنی‌ست که قبل ازین شماری از چهره‌های سیاسی تاثیرگذار در افغانستان نیز گفتند که باید در پیمان امنیتی با امریکا تعدیل به وجود آیند.

سیاست‌مداران کشور به این نظرند که پیمان امنیتی در بهبود وضعیت در افغانستان تاثیری نداشته‌است.

همایون: اشرف غنی از کمک‌های امریکا به شکل خانوادگی فساد مالی انجام می‌دهد

همابون همایون معاون اول مجلس نمایندگان، ریس جمهور را متهم کرده که از کمک‌های امریکا برای مردم افغانستان به صورت خانوادگی فساد مالی انجام می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری صنا، آقای همایون در نشست علنی مجلس که امروز چهارشنبه (28 سنبله)برگزار شد، گفت؛ محمد اشرف غنی به وزارت دفاع دستور داده که از کمک‌های امریکا برای تبلیغات ریاست جمهوری سال آینده پول جمع‌آوری کند.

وی افزود: تنها از یک پروژه کوچک وزارت دفاع برای تأمین هزینه‌های انتخاباتی رییس جمهوری در سال آینده، بیش از یک میلیارد افغانی فساد صورت گرفته است.

معاون اول مجلس با اشاره به جزیات این فساد مالی گفت، سه شرکت داخلی برای ترمیم جناتورها به قیمت 70 میلیون افغانی برنده اعلام شده بودند، اما وزارت دفاع بعد از برنده شدن این شرکت‌ها، آن‌ها را غیر واجد شرایط اعلام می‌کند. سپس وزارت دفاع دوباره با پیشنهاد به یکی از این شرکت‌ها، قیمت 70 میلیون افغانی را به بیش از یک میلیارد افغانی برای ترمیم هزینه‌های جناتورهای وزارت دفاع می‌رساند.

همایون همایون هم چنین علاوه کرد، برادر آقای رییس‌جمهور نیز از پول‌های پروژه پروموت، در امریکا خانه خریده است.

او، لورا غنی، همسر رییس جمهوری را نیز به فساد مالی متهم کرد و افزود که بانوی اول 280 میلیون دالر از کمک‌های امریکا برای کمک به زنان را حیف و میل کرده است.

معاون اول مجلس نمایندگان گفت، برای این فسادهای خانوادگی رییس جمهوری اسناد کافی در دست دارد و به زودی تمامی اسناد را به نهادهای عدلی و قضایی ارسال می‌کند.

خلیل‌زاد و ویلز با نماینده‌گان طالبان در دبی دیدار کرده‌اند

یکی از روزنامه های کشور در چاپ امروز خود از دیدار زلمی خلیل‌زاد و الیس ویلز با نمایندگان طالبان در امارات متحده عرب خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری صنا، روزنامه ویسا امروز (چهارشنبه، 28 سنبله) نوشته است که معاون وزارت خارجه امریکا و مشاور وزارت خارجه امریکا در امور افغانستان در دیدار شان با طالبان در قسمت آزاد نمودن برخی از زندانیان طالبان وعده نموده‌اند.

روزنامه از قول وحید مژده که شخص نزدیک به طالبان گفته می‌شود، نوشته که در این نشست در مورد حضور امریکا در افغانستان و سند امنیتی امریکا و افغانستان نیز بحث شده‌است.

مسعود: تأخیر در برگزاری انتخابات را قبول داریم، اما تقلب را نه!

عضو رهبری ائتلاف بزرگ ملی با بیان اینکه عدم توجه به خواست های ما، بسته شدن دفاتر کمیسیون انتخابات در ولایات را به همراه خواهد داشت، گفت که تأخیر در برگزاری انتخابات، بهتر از تقلب در انتخابات است.

به گزارش خبرگزاری صنا؛ «احمد ضیا مسعود» عضو رهبری ائتلاف بزرگ ملی در یک نشست خبری گفت که ما خواهان برگزاری انتخابات شفاف هستیم و تأخیر در برگزاری این پروسه ملی، بهتر از تقلب در انتخابات است.

مسعود همچنان تاکید کرد که اگر به خواست‌های شان پاسخ داده نشود، بسته شدن دفاتر کمیسیون‌های انتخاباتی را ادامه می‌دهند.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟