گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری پزشکی

بیماری‌های التهابی روده در کمین زنانی که سزارین می‌کنند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار پزشکی

دکتر همایون واحدی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره بیماری‌های التهابی روده اظهار کرد: برای کاهش ابتلا به بیماری‌های التهابی روده ابتدا باید عوامل مستعد کننده همچون کم‌تحرکی، بدغذایی، چاقی، استعمال سیگار، استفاده از فست فودها و مصرف چیپس و پفک را کنار گذاشت.

وی افزود: این خوراکی‌های نامناسب که متاسفانه از کودکی خانواده‌ها به فرزندان خود می‌دهند سبب شده تاچربی، شوری و کربوهیدارت‌های نامناسب وارد بدن کودکان شود و آنها را مستعد بیماری‌های همچون التهاب روده کند.

واحدی عنوان کرد: زایمان‌های سزارین زنان سبب شده تا این مادران بیش از زنانی که زایمان طبیعی دارند به بیماری‌های التهابی روده مبتلا شوند بنابراین به مادران باردار توصیه می‌شود تا اگر مشکلی ندارند و از نظر پزشک معالج خود توانایی زایمان طبیعی را دارند از سزارین خودداری کنند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه آب و هوا از جمله آلودگی و گردوخاک نیز موجب ابتلا به این بیماری‌ها می‌شود، گفت: از طریق دارو می‌توان بیماری‌های التهابی روده را کنترل کرد البته بیمار نیز باید توصیه‌های پزشک را مدنظر قرار دهند چراکه هرچه زودتر این بیماری درمان شود عوارض ناشی از آن  کمتر است.

وی با بیان اینکه اختلال در سیستم عملکرد ایمنی بدن می‌تواند سبب بروز بیماری‌های التهابی روده شود، عنوان کرد: هنگامی که سیستم ایمنی بدن به سلول‌های روده حمله کرده و آنها را از بین ببرد فرد دچار بیماری‌های التهابی روده می‌شود.