قیمت روغن افزایش نمی‌یابد

قیمت روغن افزایش نمی‌یابد

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، محمد رضا مرتضوی در خصوص وضعیت روغن در کشور گفت: به طور کلی وضعیت ما اکنون بد نیست و بایستی مراقب ذخایر خود از قبیل آنچه که در راه است و آنچه که در کارخانه‌ها داریم، باشیم.

وی  ادامه داد: براساس گزارشی که از دبیر انجمن روغن نباتی گرفتم میزان موجودی‌های بخش خصوصی و دولتی و آن میزانی که در راه داریم به مقدار کافی است با این حال لازم است بانک مرکزی نسبت به گشایش اعتبار و تخصیص ارز و سایر بوروکراسی‌های اداری سرعت خود را افزایش دهد تا ذخایر ما افزایش یابد.

نایب رئیس کانون صنایع غذایی کشورافزود: اگر بخواهیم طی 6 ماه آینده بابت ذخایر خیال‌مان راحت باشد نیاز به همکاری بانک مرکزی وزارت صنعت و کارخانجات است  که این کار را جزو اولویت‌های خود قرار دهند.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود روغن در بازار کمیاب است، گفت: من این را تایید نمی‌کنم شما امروز به هر فروشگاهی مراجعه کنید روغن موجود دارد اما اینکه مردم بیشتر از نیاز می‌خرند حقیقت دارد چون این ماده غذایی قابلیت نگهداری دارد ولی جایی وجود ندارد که شما روغن بخواهید و بگویند نه یا کمتر بفروشند.

دبیر کل خانه صنعت معدن و تجارت افزود: من هفته گذشته در بازار بودم از فروشنده‌ها پرس‌وجو کردم هیچ کدام مشکلی نسبت به کمبود نداشتند. درواقع در بحث خرده‌فروشی هیچ مشکلی نداریم و فقط در مورد افزایش ذخایر باید زودتر اقدام کنیم زیرا از زمان سفارش تا رسیدن بار و باز کردن ال‌سی حداقل دو ماه طول می‌کشد.

وی گفت:در صورت همکاری نهادهای ذیربط، تضمین می‌دهم هیچ‌گونه کمبودی در بخش مواد اولیه صنایع غذایی وجود نداشته باشد.

مرتضوی گفت: در چند هفته اخیر کارخانجات تولید روغن تقاضای افزایش قیمت داشته‌اند که تاکنون با تقاضای آنها موافقت نشده است.(ایلنا)

تکواندو کار ایرانی به فینال بازی‌های آسیایی رسید

تکواندو کار ایرانی به فینال بازی‌های آسیایی رسید

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، امروز (سه شنبه) در ادامه رقابت‌های تکواندوی هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی جاکارتا «سعید رجبی» که پیش از این برابر حریفانی از کره جنوبی و چین در راند طلایی به پیروزی دست یافته بود به مصاف «روسلان زاپاروف» از قزاقستان رفت.

هرچند راند نخست با برتری نماینده قزاقستان آغاز شد، اما رجبی در ثانیه‌های پایانی با وارد کردن 2 ضربه سنگین به هوگوی حریف به چهار امتیاز دست یافت.
رجبی در راند دوم برتری خود را حفظ کرد تا 7 بر 4 از رقیب قدرتمند خود پیش باشد.

در راند سوم و سرنوشت‌ساز؛ رجبی همچنان با برنامه و به دور از احساسات مبارزه را دنبال کرد و اجازه استفاده از ضربات بالا (سه امتیازی) را به رقیب نداد تا در نهایت به پیروزی 11 بر 7 دست یابد و فینالیست شود.

رجبی تا ساعتی دیگر برای کسب مدال طلای این وزن با «دمیتری شوکین» ازبکستانی رو در رو خواهد شد.

کاروان ورزشی ایران با 280 ورزشکار مرد و 98 ورزشکار زن در هجدهمین دوره باز‌ی‌های آسیایی جاکارتا حضور دارد. نمایندگان کشورمان در 42 ماده و رشته ورزشی به مصاف حریفان خود می روند.

مدال آوران ایران در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا تا این لحظه به شرح زیر است:

** طلا
حسن یزدانی وزن 86 کیلوگرم کشتی آزاد
علیرضا کریمی وزن 97 کیلوگرم کشتی آزاد
پرویز هادی وزن 125 کیلوگرم کشتی آزاد

** نقره
کوروش بختیار تکواندو پومسه
مرجان سلحشوری تکواندو پومسه
زهرا کیانی ووشو تالو

** برنز
رضا اطری وزن 57 کیلوگرم کشتی آزاد
فرزان عاشورزاده وزن منهای 58 کیلوگرم تکواندو
علی پاکدامن شمشیربازی سابر(ایسنا)

فرو ریختن جایگاه خبرنگاران در مسابقات ژیمناستیک بازی‌های آسیایی

فرو ریختن جایگاه خبرنگاران در مسابقات ژیمناستیک بازی‌های آسیایی

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، در حاشیه روز دوم بازی های آسیای و در جریان رقابت‌های ژیمناستیک تعداد زیادی خبرنگار حضور داشتند. تراکم آن ها در جایگاه نه چندان محکم خبرنگاران موجب شد تا جایگاه رسانه خراب شود و فرو بریزد.

البته به سبب ارتفاع کم این حادثه آسیب جدی هیچ خبرنگاری را به دنبال نداشت.(ایسنا)

ثبت پیرترین زوج جهان در گینس

ثبت پیرترین زوج جهان در گینس

به‌گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)،  وایرد،«ماسائو ماتسوموتو»108 ساله با همسرش «میاکو سونودا» 100 ساله در سال 1937 میلادی ازدواج کرده است.

این زوج ژاپنی سال‌هاست که در کنار هم زندگی عاشقانه‌ای را تجربه کرده و دارای 5 دختر و 13 نوه هستند که اکنون از آنها نگهداری می‌کنند.

این زوج درحالی هشتادمین سالگرد ازدواج خود را جشن گرفتند که نام آنها در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.(روزنامه ایران)

تاثیر افزایش دما بر قیمت گوشت مرغ

تاثیر  افزایش دما بر قیمت گوشت مرغ

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، رضا سالمی افزود:? به منظور تأمین نیاز شهروندان و مدیریت بازار روزانه 300 تا 500 تن مرغ منجمد با قیمت هر کیلو 6750 تومان و 100 تا 150 تن گوشت گرم مرغ با قیمت هر کیلو 8175 تومان در میدان مرکزی بهمن، میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌ها توزیع و عرضه می‌شود.

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران افزود: این شرکت هر کیلو مرغ منجمد را در سردخانه 6320 تومان و هر کیلو گوشت گرم را هر کیلو 7600 تومان دراختیار توزیع کنندگان قرار می‌دهد.

سالمی گفت:? با افزایش جوجه‌ریزی و رفع مشکلات قطع برق و توزیع گوشت مرغ با قیمت مصوب بازار این محصول تا پایان هفته متعادل می‌شود.

وی افزود:? قیمت کارشناسی هر کیلوگرم گوشت مرغ 9250 تومان است و بیشتر از آن مورد تأیید نیست.

مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران درباره اقدامات تنظیم بازار تخم مرغ گفت: در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند تخم مرغ با قیمت شانه‌ای 12 هزار و 600 تومان توزیع می‌شود.

سالمی افزود: تخم مرغی که در میادین توزیع می‌شود تولید داخل است و وارداتی نیست.(تسنیم)

واردات 900 هزار تن برنج با ارز دولتی/ این محصول احتکار پذیر نیست

واردات 900 هزار تن برنج با ارز دولتی/ این محصول احتکار پذیر نیست

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج، اظهار کرد: این روزها هر شب خبر برخورد با احتکار برنج از رسانه‌ها پخش می‌شود و این امر خود این نگرانی را بین مردم ایجاد می‌کند که قرار است در بازار برنج کمبود یا گرانی ایجاد شود در حالی است که قیمت این محصول در بازار تنها بر اساس افزایش نرخ ارز تغییر یافته و مشکلی برای تامین نیاز مردم وجود ندارد.

وی با ذکر مثالی افزود: در صورتی که این خبر مطرح شود که بانک‌ها در حال ورشکستگی هستند ممکن است همه مردم پول‌های خود را به یکباره از بانک‌ها بیرون بکشند و این خبر واقعا منجر به ورشکستگی بانک‌ها شود و بانک‌ها قادر نخواهند بود این نیاز مردم را پاسخ دهند.

وی افزود: این شرایط در بازار برنج نیز متصور است و در صورتی که در مردم این نگرانی ایجاد شود که تامین برنج با مشکل برخورده است و هر یک به جای مصرف مشخص خود اقدام به ذخیره‌سازی چند برابری کنند بازار برنج نیز به هم می‌ریزد.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ادامه داد: یک میلیارد دلار در 5 ماهه سال جاری برای واردات برنج اختصاص یافته و 900 هزار تن برنج به کشورمان وارد شده است؛ این اعداد نشان می‌دهد مشکلی برای تامین مصارف کشور وجود ندارد.

ذخیره احتیاطی برنج توسط دولت و بخش خصوصی

کشاورز تصریح کرد: علاوه بر عرضه معمول برنج در بازار مصرف بخش خصوصی و دولتی نیز ذخایر احتیاطی را در نظر گرفته‌اند تا در روزهای تحریم نیز مشکلی برای نیاز مردم وجود نداشته باشد.

وی اظهار کرد: زمانی که افرادی غیرتخصصی برای مبارزه با احتکار وارد عمل می‌شوند و موجودی انبار را به حراج می‌گذارند این امر عملکرد تاثیر معکوسی در بازار خواهد داشت و این نگرانی را میان مردم ایجاد می‌کند که در تامین برنج با مشکل مواجهیم در حالی که در هفته‌های اخیر مشکلی بابت افزایش قیمت برنج نداشته‌ایم و قیمت این محصول تنها براساس تغییر نرخ ارز بالا رفته است.

احتمال قاچاق برنج های وارداتی به خارج از کشور

وی با بیان اینکه محصول برنج کالایی احتکارپذیر نیست، گفت: بالا رفتن نرخ دلار در بازار آزاد باعث شده است که عملا قاچاق برنج به کشور صرفه نداشته باشد اما باید در این شرایط مواظب باشیم که کالایی که با ارز دولتی به کشور وارد شده است به صورت قاچاق از کشورمان خارج نشود.

دبیر انجمن وارد‌کنندگان برنج ادامه داد:‌ در بازرسی‌هایی که از انبارهای برنج انجام می‌شود باید موارد بهداشتی خروج تدریجی برنج برای عرضه به بازار، بررسی شود تا اینکه افراد محصول خود را برای عرضه در ماه‌های آینده با قیمتی بالاتر نگه ندارند اما اینکه بخواهیم به یکباره محصول انباری را که به‌تدریج در حال عرضه به بازار است ، یکجا در بازار عرضه کنیم مشکلاتی ایجاد می‌کند.

وی افزود: این عملیات نشان می‌دهد که ممکن است در بازار برنج التهاب ایجاد کرده و مردم را تشویق به احتکارهای خانگی کند و منجر به ایجاد بحرانی در عرضه این محصول استراتژیک ایجاد می‌کند.

کشاورز اظهار کرد: در شرایط فعلی واردکنندگان برنج محصول خود را  با سود حداقلی و در مواقعی حتی با یک تا دو درصد ضرر  می‌فروشند زیرا باید نقدینگی لازم برای تامین ارز  کالاهای وارداتی تامین کنند.

دبیر انجمن وارد‌کنندگان برنج با بیان اینکه نباید به گرانی و کمبود در بازار برنج دامن بزنیم گفت: مردم نگرانی بابت تامین برنج نداشته باشند زیرا میزان تامین برنج در مقایسه با سال گذشته تغییری نکرده است.

وی یادآور شد: سال قبل یک میلیون و 40 هزار تن برنج در مدت 5 ماهه ابتدایی سال به کشور وارد شده بود که این رقم در سالجاری 900 هزار تن است، دلیل فاصله 140 هزار تنی آن نیز به خاطر اختصاص دیرهنگام ارز است اما اکنون این محصولات در گمرک قرار داشته و بزودی وارد کشور می‌شود.

دلایل افزایش قیمت برنج خارجی

دبیر انجمن وارد‌کنندگان برنج درباره دلایل افزایش قیمت برنج خارجی از سال‌جاری اظهار کرد: نرخ ارز اختصاصی به واردات برنج در سال جاری در مقایسه با سال گذشته 1100 تا 1200 تومان افزایش‌ یافته، همچنین هزینه‌های حمل و نقل نیز با افزایش مواجه شده که این امر منجر به بالا رفتن 1500 تومانی قیمت هر کیلوگرم برنج نسبت به سال گذشته است.

وی اظهار کرد: قیمت عمده‌فروشی هر کیلوگرم برنج هندی 1121 وارداتی که به طور معمول بیشتر از همه نوع برنج‌ها به کشور وارد می‌شود 7500 تومان است و به قیمت حدود 8 هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد، قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم  برنج پاکستانی نیز 7900 تومان است.

وی درباره واردات برنج از تایلند گفت: با توجه به اینکه کشورمان ضوابط بهداشتی سختگیرانه‌ای برای واردات برنج دارد امکان واردات برنج تایلندی به کشورمان وجود ندارد زیرا این برنج با وجود اینکه استانداردهای کُدکس اروپا را دارد اما با ضوابط بهداشتی ما نمی‌خواند.(تسنیم)

>