تبلیغات در تلکسیران

طعم خوش نذری


باز هم‌ ماه محرم فرارسیده؛ ‌ماه بیرق و علم و روضه‌های حسینی. این روزها که در کوچه پسکوچه‌های شهر قدم‌می‌گذارید، رایحه خوش اسپند تکیه‌ها و چای تازه دم حسینیه‌ها مشامتان را پر می‌کند.
طعم خوش نذری
باز هم‌ ماه محرم فرارسیده؛ ‌ماه بیرق و علم و روضه‌های حسینی. این روزها که در کوچه پسکوچه‌های شهر قدم‌می‌گذارید، رایحه خوش اسپند تکیه‌ها و چای تازه دم حسینیه‌ها مشامتان را پر می‌کند.

 در میان ازدحام روزمرگی‌های مردم، وقتی از خیابان‌های شهر می‌گذرید، بیرق‌های سبز و مشکی چشمانتان را می‌نوازد. 3روز از شروع محرم حسینی می‌گذرد؛ ماهی که اگر بهوش باشید و بگوش، بعد از گذشت قرن‌ها، صدای «هل من ناصر ینصرنی» حسین(ع) را خواهید شنید؛ صدایی که از دل چادرهای سیاه عزاداری به گوش می‌رسد و سفینه نجاتی می‌شود برای انسان‌هایی که سال‌ها در غفلت به سر برده‌اند.

با فرارسیدن دهه اول‌ماه محرم بساط داغ نذری دادن در هیئت‌ها برپا می‌شود. شاید با شنیدن این جمله تصویر ذهنی شما هم از نذری‌های شب‌های محرم یک پرس قیمه و قورمه سبزی هیئتی در ظرف‌های یکبار مصرف باشد و چای ساده و شیر داغی که ممکن است در خیابان‌ها با خرما و قند و نهایتا حلوا توسط تکیه‌ها پخش شود. اما چند سالی است که بحث نذری دادن در‌ ماه محرم از حالت سنتی خارج شده و گهگاهی در گوشه و کنار شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران نذری‌هایی را می‌بینید که جالب و عجیب هستند؛ از چنجه و میگوی سوخاری گرفته تا پیتزا، ساندویچ و شیرموز.

سبزی‌پلو با ماهی

هیئت «یا زهرا(س)» برای بسیاری از ساکنان شمالی پایتخت هیئتی نام آشناست. این هیئت شب‌های تاسوعا و عاشورا از عزاداران حسینی با سبزی‌پلو با ماهی پذیرایی می‌کند که در نوع خودش جالب است. به نظر می‌رسد این رسم از زمانی که محرم و عید نوروز با هم همزمان شده بود، به یادگار مانده و هر سال تکرار می‌شود.

باقلاپلو در طرشت

در حوالی خیابان طرشت هیئتی به‌نام «عاشقان ثارالله» وجود دارد که فعالیت خود را از سال 69 آغاز کرده است. این هیئت برای پذیرایی از عزاداران حسینی بنا را بر پخت غذاهای پرمایه و مشکل گذاشته است. باقلاپلو با گوشت، جوجه‌کباب و کباب کوبیده از جمله غذاهای خاص این هیئت است.

میگو و کباب برگ

هیئتی در خیابان پاسداران در طول 10 شب محرم غذاهای متفاوتی را بین عزاداران توزیع می‌کند. تمامی این غذاها از یکی از رستوران‌های معروف محدوده خیابان دولت تهیه می‌شود. در این هیئت به عزاداران کباب کوبیده، کباب برگ و گاهی هم میگوی سوخاری داده می‌شود. این هیئت  در ظهر عاشورا و روز دهم محرم نیز با کباب ترکی از عزاداران پذیرایی می‌کند که این کار طی چند سال اخیر به رسم ویژه و خاص این هیئت تبدیل شده است.

چنجه در نیاوران

در منطقه نیاوران نیز هیئتی وجود دارد که ظهر روز عاشورا به عزاداران چنجه می‌دهد. غذای خاص این هیئت به اندازه‌ای است که به همه عزاداران یک پرس چنجه برسد. نظم در این هیئت حرف اول را می‌زند و جالب اینجاست که نه‌تنها به عزاداران بلکه به اغلب خانه‌های اطراف هیئت نیز غذای نذری داده می‌شود.

ساندویچ کالباس در بلوار فردوس

ساندویچ‌های نذری بلوار فردوس از دیگر نذری‌های جالب و محبوب در دهه اول‌ماه محرم است. اکنون چند سالی است که هیئت‌ها و خیران این منطقه ساندویچ کالباس را به‌عنوان نذری ثابت این محدوده انتخاب کرده‌اند و با ساندویچ‌های گرم و سرد از عزاداران پذیرایی می‌کنند.

کارامل و رانی در شهرآرا

یک پرس چلوکباب با برنج ایرانی و گوشت راسته گوسفندی به همراه یک پکیج همراه که شامل دسر و کارامل، نوشابه پپسی یا رانی، آدامس، ماست و سماق است، یکی از نذری‌های خیابان شهرآراست. هرسال در ظهر روز تاسوعا صف طولانی‌ای در خیابان شهرآرا برای گرفتن این نذری خاص و متفاوت تشکیل می‌شود. طبق گفته صاحبان این نذر، هرسال هزار پرس از این غذا بین مردم توزیع می‌شود.

غذای شمالی در بازار

یکی دیگر از نذری‌های جالب به هیئت جوادالائمه(ع) در بازار اختصاص دارد. این هیئت ویژه هموطنان شمالی به‌خصوص شهر لاهیجان است. در این هیئت با انواع غذاهای شمالی از عزاداران حسینی پذیرایی می‌شود. هرچند که حضور همه عزاداران در این هیئت آزاد است اما اغلب شهروندان شمالی به این هیئت می‌روند زیرا در آنجا می‌توانند غذای نذری باب طبع خودشان را بخورند.

نذری شبانه‌روزی

هیئت‌های بازار بزرگ تهران تنها هیئت‌هایی هستند که در طول دهه محرم به‌صورت شبانه‌روزی از عزاداران حسینی پذیرایی می‌کنند. شما هر ساعت از شبانه‌روز که به این ناحیه از پایتخت بروید، می‌توانید سیب‌زمینی و تخم‌مرغ آب‌پز نذری بخورید. ابتدای راسته زرگرها تشت‌های استیل و آلومینیومی بزرگی قرار‌می‌دهند که در آن سیب‌زمینی و تخم‌مرغ پخته وجود دارد که با نان بین مردم توزیع می‌شود.

فسنجان معروفِ کن

بسیاری از کسانی که به هیئت‌های محرمی منطقه کن می‌روند، می‌دانند که در این هیئت‌ها فسنجان غذای ثابت و همیشگی است. 
در کنار تمام غذاهای نذری این هیئت‌ها، یک ملاقه فسنجان نیز ریخته می‌شود. به‌همین‌خاطر شما در یک پرس غذای نذری همیشه 2 نوع غذا دارید و می‌توانید از طعم منحصربه‌فرد فسنجان نذری اهالی کن لذت ببرید.

کباب ترکی‌های دولت‌آباد

کباب ترکی‌های نذری هیئت‌های خیابان دولت‌آباد نیز یکی دیگر از نذری‌های خاص و جالب محرم است. در روز تاسوعا و عاشورا هیئت‌های این خیابان با کباب ترکی و فلافل از عزاداران پذیرایی می‌کنند. چند سالی است که کباب ترکی به غذای نذری ثابت هیئت‌های این محله تبدیل شده است.

نذر لواشک در رشت

در آخر نیز عجیب‌ترین نذر محرمی، نذر لواشک در شهر رشت است؛ نذری که گفته می‌شود دلیل آن برآورده شدن حاجت یک کودک و قبول شدن نذر لواشکش بوده است. اکنون 9سال است که اعضای این خانواده در یکی از خیابان‌های رشت در بین کودکان عزادار لواشک توزیع می‌کنند.

پیتزای نذری

چند سالی است که غذاهای فست‌فودی نیز به فهرست غذاهای نذری برخی از هیئت‌ها اضافه شده است. البته اغلب مواقع این نذری‌ها توسط مالکان فست‌فودی‌ها توزیع می‌شود و هیئت‌ها در آن نقشی ندارند. اما در یکی از هیئت‌های خیابان 15خرداد از عزاداران و سینه‌زن‌های هیئت بعد از مراسم با پیتزا پذیرایی می‌شود. گرچه تهیه این حجم پیتزا کار ساده‌ای نیست ولی نوآوری جوان‌ها در این هیئت پای فست‌فود را هم به مجالس عزاداری باز کرده است.

مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوب باشند


رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: دادگاه پرونده سکه ثامن قبل از تعطیلات گذشته اطلاعاتی را از ما خواست که ارائه کردیم.
مالباختگان سکه ثامن منتظر خبر خوب باشند
رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: دادگاه پرونده سکه ثامن قبل از تعطیلات گذشته اطلاعاتی را از ما خواست که ارائه کردیم.

آیت محمد ولی بیان کرد: اتحادیه طلا و جواهر پیگیر موضوع پرونده سکه ثامن است و با توجه به پیگیری دستگاه قضایی حساب‌های مدیر سایت سکه ثامن در همه­ بانک‌های کشور مسدود شده و این فرد تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: بر اساس اطلاعاتی که پلیس فتا به اتحادیه اعلام کرده به زودی به مالباختگان شرکت سکه ثامن خبر خوبی داده خواهد شد.

رئیس­ اتحادیه طلا و جواهر گفت: سکه ثامن هیچ مجوزی از این اتحادیه­­ نداشته­ و­ بر اساس شنیده ها مبلغ کلاهبرداری این سایت اینترنتی سکه و طلا، مبلغ 200 میلیارد تومان برآورد می شود که دستگاه قضا در حال پیگیری این پرونده است.

محمد ولی درباره تعیین تکلیف وضعیت مالباختگان شرکت سکه ثامن که در حوزه معاملات آنلاین طلا و سکه فعالیت داشت، افزود: دستگاه قضایی تصمیم گیرنده برای مشتریان سکه ثامن و اموال مسدود شده کاربران این سایت است و مشتریان نیز باید به دادگاه مراجعه کنند و با طرح شکایت منتظر سپری شدن­ روند قانونی و تعیین تکلیف دستگاه قضا برای این پرونده باشند.

رئیس­ اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به نحوه رسیدگی پرونده سکه ثامن توسط این اتحادیه، گفت: شرکت سکه ثامن با عنوان تجارت الکترونیک ثامن در زمینه فعالیت معاملات آنلاین طلا و سکه از ابتدای فعالیت خود دفتری در شهرستان بناب داشت اما حدود 5 ماه است که دفتری را در تهران دایر کرد و اتحادیه نیز از همان ابتدای کار این شرکت در تهران، وظیفه خود دانست تا فعالیت آن را بررسی و نگرانی‌های خود را به مسئولان به صورت قانونی مطرح کند.

محمد ولی ادامه داد: در همین راستا اتحادیه طلا و جواهر ضمن بررسی قانونی پرونده، اخطارهای رسمی را به شرکت ثامن اعلام کرد و پس از این که شرکت سکه ثامن در چارچوب‌های اعلام شده فعالیت نکرد، به جمع بندی رسیدیم و دستور پلمب این شرکت با پیگیری این­ اتحادیه صادر شد و این پرونده هم اکنون از سوی دستگاه قضایی و پلیس فتا در حال پیگیری است.

وی­ درباره این که اتحادیه در زمینه سایت‌های آنلاین معامله طلا و جواهر مسئول است یا خیر؟ گفت: اتحادیه طلا و جواهر تهران به شرکت سکه ثامن و در مجموع به همه­ سایت‌های معاملات آنلاین طلا هیچگونه مجوزی را اعطا نکرده و تاییدیه‌ای از سوی اتحادیه برای معاملات سکه و طلا در فضای مجازی صادر نشده؛ همچنین هیچ فردی به اتحادیه طلا و جواهر به منظور شکایت یا استعلام و بررسی نحوه فعالیت شرکت سکه ثامن یا سایر شرکت‌های فعال در این حوزه مراجعه نکرده است.

*اتحادیه مسئول پاسخگویی به مالباختگان سکه ثامن نیست

رئیس­ اتحادیه طلا و جواهر با بیان این که اتحادیه مسئول رسیدگی و پاسخگویی به مشتریان سکه ثامن نیست، تصریح کرد: اتحادیه مجوزی را به سایت‌های معامله آنلاین طلا و سکه نداده و این سایت را قانونی معرفی نکرده که حالا پاسخگوی تعداد زیادی سرمایه گذار و مالباخته شرکت سکه ثامن باشد و صرفا این افراد باید برای پیگیری سرمایه خود به دستگاه قضایی مراجعه کنند؛ مردم باید بدانند که اتحادیه از هیچ پیگیری در پرونده سکه ثامن کوتاهی نکرده­ و با توجه به نامه نگاری‌ها و بررسی‌های اتحادیه طلا و جواهر 29 روز پیش، نامه پلمپ سکه ثامن به صورت قانونی صادر شد.

* اتحادیه برای سکه ثامن تبلیغ نکرده است

وی با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در فضای مجازی، گفت: مسئله تبلیغ شرکت سکه ثامن توسط سایت اتحادیه طلا و جواهر سوء برداشت است چرا که اتحادیه اصلا سایتی ندارد و سایتی که با این مضمون فعالیت می‌کند به اتحادیه طلا و جواهر تعلق ندارد ضمن اینکه پایگاه اطلاع رسانی رسمی اتحادیه به زودی راه‌اندازی و معرفی خواهد شد.

محمد ولی تاکید کرد:اتحادیه اکیدا هیچ مجوز مستند یا غیر مستندی به سکه ثامن یا سایر سایت‌ها و سامانه‌های معامله آنلاین طلا و سکه اعطا نکرده است.

*تعامل اتحادیه طلا با وزارت صمت­­ برای توقف فعالیت سایت‌های اینترنتی معاملات طلا

رئیس­ اتحادیه طلا و جواهر درباره سایت‌های خرید و فروش سکه و طلای اینترنتی، گفت: سیاست اتحادیه طلا و جواهر این است که هیچ سایتی در زمینه خرید و فروش سکه و طلا فعالیت نداشته باشد تا زمانی که بستر برای فعالیت معاملات سکه و انواع مصنوعات طلا در فضای مجازی آماده شود تا به نوعی فضای این دسته از معاملات ساماندهی جامع شود.

وی افزود: در حال حاضر هیچ مجوزی به سایت‌های اینترنتی فعال در زمینه معاملات طلا داده نشده و اتحادیه به وسیله همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال آن است تا مجوزهای سایت‌های اینترنتی این حوزه را لغو و فعالیت آن‌ها را متوقف کند تا زمانی که چارچوب برای فعالیت این دسته از شرکت‌ها مشخص شود.

محمد ولی­­ با پیشنهاد به مردم برای سرمایه گذاری، گفت: هیچ سایت اینترنتی برای خرید طلا و سکه مجوزی ندارد و از مردم درخواست می‌کنیم تا از سامانه‌های اینترنتی معاملات طلا استفاده نکنند تا مشکلی برای سرمایه آن‌ها ایجاد نشود

اینفوگرافی / حادثه تروریستی اهواز به روایت آمار


همزمان با برگزاری رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سی و هشتمین سالگرد دفاع مقدس، چهار تروریست به این مراسم در اهواز حمله کردند.
اینفوگرافی / حادثه تروریستی اهواز به روایت آمار
همزمان با برگزاری رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سی و هشتمین سالگرد دفاع مقدس، چهار تروریست به این مراسم در اهواز حمله کردند.

همزمان با برگزاری رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سی و هشتمین سالگرد دفاع مقدس، چهار تروریست به این مراسم در اهواز حمله کردند. گروه الاحوازیه مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت؛ حمله‌ای که 25 شهید و بیش از 60 زخمی بر جای گذاشت.

 

مرگ پسر 14 ساله در حین کفتربازی!


پسر نوجوان حین گرفتن کبوتر از پشت‌بام ساختمان هفت طبقه به پایین سقوط کرد و جان باخت.
مرگ پسر 14 ساله در حین کفتربازی!
پسر نوجوان حین گرفتن کبوتر از پشت‌بام ساختمان هفت طبقه به پایین سقوط کرد و جان باخت.

ساعت 21 شب پنجشنبه (29 شهریور جاری) مأموران کلانتری 132 نبرد، مرگ مشکوک پسر 14 ساله‌ای را به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام کردند.

بنابر اظهارات مأموران و تحقیقات اولیه، متوفی همراه با چهار دوستش به بالای ساختمان هفت طبقه متروکه‌ای رفته و برای گرفتن یک کبوتر اقدام کرده بود که ناگهان از پشت‌بام به پایین سقوط کرده و جان باخته است.

همزمان با اعلام مراتب این اتفاق به سجاد منافی‌آذر؛ بازپرس امور جنایی تهران، دستور انتقال جسد متوفی به پزشکی قانونی و تحقیقات درباره این پرونده صادر شد.

بررسی‌های نشان داد که این حادثه عمدی نبوده است اما با این حال تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.

آینده بهتر کودک در گرو دغدغه کم‌تر و محیط سالم‌تر است


معاون امور اجتماعی بهزیستی گفت: هرچه کودک دغدغه کمتری داشته باشد و در فضای سالم‌تری زندگی کند، آینده بهتری خواهد داشت.
آینده بهتر کودک در گرو دغدغه کم‌تر و محیط سالم‌تر است
معاون امور اجتماعی بهزیستی گفت: هرچه کودک دغدغه کمتری داشته باشد و در فضای سالم‌تری زندگی کند، آینده بهتری خواهد داشت.

غلامحسین حقدادی در مراسم طرح مهرانه (برنامه حمایت تحصیلی از کودکان کار) که در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد، اظهار کرد: دوران کودکی دوران بسیار مهمی است و تربیت تاثیر بسیاری دارد. توجه به این نکته که باید اقدامات مناسبی در خصوص تربیت و پرورش کودکان داشته باشیم در آینده آن‌ها تاثیر به‌سزایی دارد.

وی ادامه داد: اگر والدین تمایل دارند کودکانشان در آینده شغل و زندگی خوبی داشته باشند باید پایه‌های بنیادی آن را در کودکی تقویت کنند. افرادی که موفق می‌شوند در آینده هوش، شخصیت، پشتکار و... خوبی داشته باشند در دوران کودکی پرورش یافته‌اند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی خاطر نشان کرد: ممکن است خانواده‌ها شرایط و امکانات کافی برای پرورش کودکان خود نداشته باشند اما نباید دست از تلاش بردارند. هرچه کودک دغدغه کمتری داشته باشد و در فضای سالم‌تری زندگی کند آینده بهتری خواهد داشت.

حقدادی افزود: اینکه خانواده‌ها بتوانند کودکانی فعال پرورش دهند که در امرار معاش به خانواده کمک کنند ناپسند نیست اما باید توجه کنیم که فضایی برای رشد کودکان نیز در نظر بگیریم. نکته مهم دیگری که باید مطرح شود این است که کودکان نباید به هیچ وجه از تحصیل بازبمانند.

وی اظهارکرد: بسیاری از نوابغ و افراد مهمی که در جوامع بوده‌اند در کودکی شرایط مالی خوبی نداشتند و انگیزه‌ای برای رسیدن به مقامات بالا داشتند. خانواده‌ها باید انگیزه لازم را در کودکان خود ایجاد کنند زیرا آن‌ها غالبا با استعداد هستند.

استقلال با توقف در خانه نساجی به استقبال دربی رفت


دیدار تیم‌های فوتبال نساجی قائمشهر و استقلال در هفته هفتم لیگ برتر برنده‌ای نداشت.
استقلال با توقف در خانه نساجی به استقبال دربی رفت
دیدار تیم‌های فوتبال نساجی قائمشهر و استقلال در هفته هفتم لیگ برتر برنده‌ای نداشت.

در ادامه بازی‌های هفته هفتم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور، تیم‌های نساجی مازندران و استقلال از ساعت 19:30 امروز (شنبه) در ورزشگاه شهید وطنی و به قضاوت حسین زرگر به مصاف هم رفتند که این دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید. استقلال با این تساوی هفت امتیازی شد و با یک بازی کمتر نسبت به تیم‌های دیگر در رده یازدهم جدول ایستاد تا مهیای دربی روز پنجشنبه شود. نساجی شش امتیازی هم در جایگاه سیزدهم قرار گرفت.

ترکیب نساجی: حامد لک، مجتبی ممشلی، حامد شیری، جرج ولیسیانی، فرشاد فرجی، محمد آبشک، احمد عبدالله‌زاده، سجاد آشوری (67 - امید سینگ)، علی‌اصغر عاشوری (87 - مهرداد عبدی)، سیدمحمد میری و محمدمهدی نظری (72 - محمد عباس‌زاده).

ترکیب استقلال: سیدمهدی رحمتی، خسرو حیدری (69 - الحاجی گرو)، پژمان منتظری، آرمین سهرابیان، میلاد زکی‌پور، علی کریمی، فرشید باقری، روح‌الله باقری (84 - اللهیار صیادمنش)، مرتضی تبریزی، طارق همام و وریا غفوری.

نیمه اول

دقیقه 12: پاس عمقی خوبی توسط روح‌الله باقری به مرتضی تبریزی داده شد، اما این بازیکن نتوانست ضربه محکمی به سمت دروازه بزند و توپش را به راحتی حامد لک در اختیار گرفت.

دقیقه 24: محمد آبشک به دلیل تکل روی طارق همام از داور بازی کارت زرد گرفت.

دقیقه 31: میلاد زکی‌پور به داخل محوطه جریمه نساجی نفوذ کرد و پس از چند بار سر توپ زدن، اقدام به شوت زدن کرد که در ابتدا مدافعان دفع توپ کردند و در ادامه ارسال او ثمری نداشت.

دقیقه 39: پاس وریا غفوری به مرتضی تبریزی رسید و این بازیکن توپ را برای روح‌الله باقری مهیا کرد که حامد لک موفق به مهار ضربه این بازیکن شد.

نیمه دوم

دقیقه 54: ارسال محمد آبشک از روی نقطه کرنر به محوطه جریمه استقلال را مجتبی ممشلی زد که محکم نبود و مهدی رحمتی گرفت.

دقیقه 56: توپ ارسالی به محوطه جریمه نساجی را آرمین سهرابیان با سر زد که این بار حامد لک توپ را در آغوش گرفت.

دقیقه 58: سیدمحمد میری، مهاجم نساجی با کارت زرد داور جریمه شد.

دقیقه 59: شوت علی‌اصغر عاشوری از بالای دروازه استقلال به بیرون رفت.

دقیقه 61: ضربه سر فرشید باقری، هافبک استقلال این بار از بالای دروازه نساجی راهی اوت شد.

دقیقه 66: روح‌الله باقری، مهاجم استقلال از داور کارت زرد گرفت.

دقیقه 86: پاس ارسالی در محوطه جریمه نساجی به گرو رسید و ضربه این بازیکن با اختلاف ناچیز از بالای دروازه به بیرون رفت.

دقیقه 87: احمد عبدالله‌زاده، هافبک نساجی به دلیل خطا روی الحاجی گرو با کارت زرد جریمه شد.

دقیقه 90: توپ ارسالی از نقطه کرنر را سهرابیان باز هم با ضربه سر به بیرون زد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟