تبلیغات در تلکسیران

اخبار جعلی هیجان کاذب دارند/ سواد رسانه ای را از کودکی آموزش بدهیم


مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها گفت: بچه‌ای که با ماهواره، موبایل، اینترت، بازیهای کامپیوتری و ... سر و کار دارد باید دانش رسانه‌ای هم از همان سنین به او آموخته شود.
اخبار جعلی هیجان کاذب دارند/ سواد رسانه ای را از کودکی آموزش بدهیم
مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها گفت: بچه‌ای که با ماهواره، موبایل، اینترت، بازیهای کامپیوتری و ... سر و کار دارد باید دانش رسانه‌ای هم از همان سنین به او آموخته شود.

«حمید ضیایی پرور» مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در پاسخ به این سوال که چرا به رغم جعلیات موجود در شبکه‌های اجتماعی همچنان اخبار نادرست مورد پذیرش یا حداقل توجه قرار می‌گیرد؟ گفت: معمولا اخبار نادرست و جعلی هیجان و جذابیت کاذب و زودرسی به مردم تلقین می‌کند. برای مثال وقتی شنیده می‌شود در میدان پاستور تیراندازی شده مردم دیگر به درستی و غلط بودن خبر توجهی نمی‌کنند و حتی اینکه منبع خبر درست است یا نه نیز برایشان اهمیت ندارد.

وی ادامه داد: بررسی صحت و سقم اخبار نیاز به سطحی از دانش و سواد رسانه‌ای دارد و این وظیفه دستگاه‌های حاکمیتی بوده که این دانش را در اختیار مردم قرار دهند. با این حال سه سال است که درسی به نام سواد رسانه‌ای را در مقطع تحصیلی دهم قرار دادند اما کافی نیست.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در ادامه با اشاره به اینکه باید  آموزش سواد رسانه‌ای را در مقطع تحصیلی به بچه‌ها آموخت، بیان داشت: همین امروز در کلاسی حضور داشتم و استاد به من گفت در سوئد بچه‌های کلاس چهارم دبستان را به کلاس های راهنمایی رانندگی می‌برند و به مدت دو روز مقرراتی را به او یاد می‌دهند. بهترین سن برای یادگیری همان مقطع ابتدایی است که ذهن کودکان آماده است، اما در کشور ما تا 18 سال نباید سمت رانندگی رفت! 

وی در ادامه گفت: سواد رسانه‌ای جزو همین موارد است، بچه‌ای که با ماهواره، موبایل، اینترت، بازیهای کامپیوتری و ... سر و کار دارد باید دانش رسانه‌ای هم به او آموخته شود و دلیل مهمتر اینکه این آموزش دیرتر از موعد مقرر به بچه‌ها داده می‌شود.

ضیایی پرور درباره اینکه حاکمیت مدام سعی در پاک کردن صورت مسئله دارد، افزود: راهبرد و سیاست کلی حاکمیت و همه دستگاه‌ها نسبت به حوزه رسانه و فضاها عمدتا فضاتی تهدید انگارانه، محدود و نرفتن بوده و با پاک کردن صورت مسئله سعی کردند فرد را قانع کنند. در حالیکه کاربران ما از فضای مجازی به کثرت استفاده می‌کنند و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم ضریب نفوذ موبایلی و اینترنتی زیاد شده و مردم از آنها استفاده می‌کنند، اما دانش این را فرا نگرفته‌اند.

وی ادامه داد: فرهنگ استفاده از فضای مجازی و موبایل نیز جزو سواد رسانه‌ای است و اغلب حوزه فضای مجازی، روزنامه ،موبایل، اینترنت، استفاده از اپلیکیشن‌ها و شیوه‌های مختلف خدمات الکترونیک به حوزه سواد رسانه‌ای مربوط می‌شود.

مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها درباره راهکارهایی برای کاهش اقبال مردم یا حداقل بالا رفتن قدرت تشخیص آنها و همچنین افزایش سواد رسانه‌ای آنها گفت: بخش زیادی از این موضوع به عهده NGOها است که در تمام دنیا بررسی شده‌اند. در هلند سوئد کانادا و ... NGOها مرکزیت آموزش سواد رسانه‌ای را در کشور در دست می‌گیرند و این وظیفه، خیلی حاکمیتی نیست. 

وی در ادامه بیان داشت: NGOها اینطور نیست که بیایند و تمام حوزه را در دست بگیرند. برای مثال در حوزه موبایل اگر اپراتورهای ما درآمد زیادی کسب می‌کنند باید فرهنگ سازی و سواد موبایلی هم به کاربران یاد بدهند. اگر زیرساخت‌های اینترنتی درآمد کسب می‌کنند باید سواد محیط مجازی را هم یاد بگیرند و این در مورد مطبوعات، صدا و سیما و ... هم مصداق بارز دارد. متاسفانه در ایران اگر بطری زباله هم کنار خیابان باشد مردم از چشم دولت می‌بینند در صورتیکه بخش زیادی از این موضوع به مردم و رده‌های مردمی برمی‌گردد. 

قیمت گلاب در بازار چقدر است؟


گلاب یک لیتری گل سی با مبلغ 13 هزار و 500 تومان در بازار به فروش می‌رسد.
قیمت گلاب در بازار چقدر است؟
گلاب یک لیتری گل سی با مبلغ 13 هزار و 500 تومان در بازار به فروش می‌رسد.

قیمت انواع گلاب در بازار با کاهش نسبی مواج شده است، به طوریکه گلاب یک لیتری سمیه از 15 هزار تومان به 12 هزار و 450 تومان کاهش پیدا کرده است.

رنو استپ وی را بشناسید


با توجه به علاقه روز افزون بازار داخلی به خودرو‌های شاسی بلند، پارس خودرو زمان را غنیمت شمرده است تا با تولید نسخه رنو ساندرو ، مشتاقین به خودرو‌های کراس اوور را جذب کند.
رنو استپ وی را بشناسید
با توجه به علاقه روز افزون بازار داخلی به خودرو‌های شاسی بلند، پارس خودرو زمان را غنیمت شمرده است تا با تولید نسخه رنو ساندرو ، مشتاقین به خودرو‌های کراس اوور را جذب کند.

با توجه به علاقه روز افزون بازار داخلی به خودرو‌های شاسی بلند و کراس اوور، پارس خودرو زمان را غنیمت شمرده است تا با تولید نسخه مرتفع‌تر رنو ساندرو بتواند مشتاقین به خودرو‌های کراس اوور را جذب کند.

قابل توجه است که پارس خودرو تصمیم به تولید نسل اول ساندرو استپ وی کرده، که از لحاظ ظاهر بسیار مشابه ساندرو تولیدی در حال حاضر این مجموعه است. 

ساندروی استپ وی دارای طول 4024 میلی متر، ارتفاع 1564 میلی متر، فاصله بین دو محور 2588 میلی متر و عرض 1753 میلی متر (بدون احتساب آینه ها) است. ساندرو استپ وی نسبت به مدل استاندارد ساندرو طبق کاتالوگ رسمی سازنده و بررسی نشریات معتبر 20 تا 30 میلی متر (این مقدار طبق ادعای پارسخودرو 50 میلی متر می‌باشد) بسته به بازار عرضه شده، افزایش ارتفاع را تجربه کرده است. این افزایش ارتفاع موجب شباهت این خودرو با کراس اوور‌ها در ذهن بینندگان می‌شود.

از تغییرات استپ وی نسبت به مدل استاندارد ساندرو می‌توان به استفاده از پارکابی و دستگیره‌های کروم کاری شده و قاب آینه و فلاپ‌های در زیر سپر جلو و عقب نقر‌های رنگ اشاره کرد. از دیگر تغییرات ظاهری میتوان به رینگ‌های 16 اینچی آلومینیومی و ریل‌های سقف نام برد. ظاهر تیره تر کاسه چراغ‌های جلوی خودرو، نمایی اسپورت‌تر نسبت به ساندرو به بیننده القا می‌کند. نکته مهم در طراحی ظاهری استیکر Step Way روی درب راننده است که حتی بینندگان کم توجه تر را هوشیار به تفاوت این خودرو با ساندروی معمولی می‌کند.

می‌توان به راحتی ادعا کرد که استپ وی در بخش طراحی داخلی، کپی برابر اصل با نسخه ساندرو استاندارد است. اما اگر کمی تیزبین باشید به این مطلب پی خواهید برد که جایگاه شاسی بوق خودرو از کنار فرمان به مشابه خودرو‌های روز دنیا بر روی سینه فرمان منتقل شده است. (امید است این تغییر ارگونومیک در نسخه تولید داخل به جهت همسان سازی تولید با ساندرو حذف نگردد)

از آن جایی که پارس خودرو متاسفانه مبادرت به تولید نسل اول استپ وی کرده است، مشتریان از موتور‌های نسل جدید رنو همانند TCe 90 و dCi 90 که به ترتیب موتور‌های بنزینی و دیزل سه سیلندر با حجم 900 سی سی و مجهز به توربوشارژر و استاندارد آلایندگی یورو 6 هستند، محروم خواهند ماند.

همان طور که گفته شد با توجه به نسل خودروی تولیدی، از موتور نام آشنا k4m رنو، مشابه به موتور‌های استفاده شده در ساندرو و ال90 استفاده شده است. موتور مورد نظر با حجم 1600 سیسی و 16 سوپاپ توانایی تولید ماکزیمم 105 اسب بخار و 140 نیوتن متر گشتاور را دارد. طبق ادعای مدیران پارس خودرو، این خودرو با گیربکس مختص به خود، در دو نسخه اتوماتیک و دستی به بازار ارائه خواهد شد.

از نظر امکانات این خودرو مشابه به ساندرو مجهز به چهار شیشه برقی، سیستم رادیو و پخش مجهز به usb، دو ایربگ، سیستم تهویه مطبوع دستی، ترمز‌های دیسکی در جلو و کاسه‌ای در عقب به همراه سیستم‌های کمکی ABS و EBD، فرمان هیدرولیک و فضای بار 320 لیتر خواهد بود.

معرفی جدیدترین محصول BMC


شرکت ترکی BMC که قبلا نیز محصولاتی از این شرکت در کشورمان عرضه شد، جدید ترین ساخته خود را در بزرگ ترین نمایشگاه خودروهای تجاری دنیا به معرض نمایش گذاشت.
معرفی جدیدترین محصول BMC
شرکت ترکی BMC که قبلا نیز محصولاتی از این شرکت در کشورمان عرضه شد، جدید ترین ساخته خود را در بزرگ ترین نمایشگاه خودروهای تجاری دنیا به معرض نمایش گذاشت.

این خودرو توسط شرکت معروف و شناخته شده پینین فارینا طراحی شده است که با این وجود نتوانسته نظر مثبت کارشناسان را به خود جلب کند تا جایی که بسیاری از افراد به عدم مهارت این شرکت ایتالیایی در طراحی خودروهای سنگین اشاره می کنند. محصول جدید BMC به نام Tugra از پیشرانه های ساخت کامینز به همراه گیربکس ساخت ZF استفاده می کند که در نمونه های دو تا چهار محوره با تیپ حرکتی 2×4 تا 4×8 عرضه خواهد شد.

همه حاشیه‌های نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی (+عکس)


گالری‌دار: «در ابتدا از کپی بودن کارها آگاهی نداشتیم. در دو روز برگزاری نمایشگاه، عده زیادی از هنرمندان و اساتید واکنش‌های منفی نسبت به نقاشی‌های خانم میلانی داشتند»!
همه حاشیه‌های نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی (+عکس)
گالری‌دار: «در ابتدا از کپی بودن کارها آگاهی نداشتیم. در دو روز برگزاری نمایشگاه، عده زیادی از هنرمندان و اساتید واکنش‌های منفی نسبت به نقاشی‌های خانم میلانی داشتند»!

 نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی(فیلم‌ساز) با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» از همان آغاز برگزاری جمعه( 16 شهریور)، با واکنش‌ و حواشی زیادی روبه‌رو شد.

در ابتدا اعتراضاتی بر سینماگر بودن میلانی شکل گرفت و حرف‌هایی گفته می‌شد مبنی بر اینکه فضای گالری‌ها را نباید با شهرت و ارتباطات اشغال کرد. عده‌ای که خود را دانشجوی رشته هنر می‌نامیدند روز افتتاحیه در گالری ایوان (محل برگزاری نمایشگاه میلانی) حضور پیدا کردند و خواهان لغو نمایشگاه شدند.

عده‌ای از هنرمندان عرصه تجسمی نقاشی‌های میلانی را ضعیف و کپی‌ شده برشمردند از آثار «جنی میلیهوف» هنرمند روسی ساکن سرزمین‌های اشغالی که در حوزه طراحی کتاب کودک و کارت پستال فعال است و برخی آثار «آمادئو مودیلیانی» نقاش مشهور ایتالیایی.

آنها همچنین به قیمت‌گذاری‌ بالای این نمایشگاه اشاره و ابراز کردند که 20 میلیون تومان قیمت مناسب چنین آثاری نیست. «جنی میلیهوف» در استوری حساب کاربری‌اش در اینستاگرام به این موضوع واکنش نشان داده و نوشت: «یک فرد مشهور تصویر مرا کپی کرده و فروخته است!»

تهمینه میلانی پس از این در صفحه اینستاگرامش نوشت: «من الان رفتم در صفحه خانم jenny meilihove و این تصویرو دیدم و متوجه شباهت نقاشی خودم با کار ایشان شدم. از این بابت قلبا متأسفم. این تابلو را از نمایشگاه خارج و‌ صدمه ی وارد شده را جبران می كنم. حقیقتا نمی دانستم این تصویر که احتمالا روی یک‌کارت پستال برایم ارسال شده در ناخودآگاهم نقش بسته است. ایشان را تا دیشب نمی شناختم و‌ حتما از ایشان هم عذرخواهی خواهم کرد.»

سعید فلاح‌فر کارشناس و منتقد هنری خطاب به تهمینه میلانی، چندین سوال مطرح می‌کند: خانم میلانی عزیز، من هم مثل همه شما اهالی سینما حق دارم دوربین فیلمبرداری گوشی‌ام را روشن کنم و فیلم بسازم. هیچکس هم حق ندارد جلوی کارم را بگیرد، اما آیا حق دارم با سلیقه مخاطب بازی کنم؟ آیا اجازه دارم با رابطه و استفاده از نام و شهرت و پارتی، بهترین فصل اکران سینما را اشغال کنم؟ آیا اجازه دارم از ناآگاهی مخاطب برای دزدیدن مخاطب شما استفاده کنم؟ آیا اجازه دارم از اطمینان مردم به دانش و سلیقه خودم سوءاستفاده کنم؟

وی همچنین خطاب به مدیر گالری ایوان (حوری قدیمی) که میزبان نمایشگاه نقاشی های تهمینه میلانی شده است، تاکید می کند: آیا این روند و انتخاب، سطح سواد شما از نقاشی است یا مسحور شهرت و پول شده اید؟ شما از معافیت‌های مالیاتی در فعالیت‌های فرهنگی، برای اینچنین نمایشگاه هایی استفاده می‌کنید؟ این توهین به مخاطبی نیست که به اعتماد انتخاب و حرفه شما به گالری می‌آید؟ آیا این فروش فرهنگ عمومی در ازای سودجویی و رونق افتتاحیه نیست؟

بعد از بالا گرفتن حواشی‌های ناشی از این اتفاقات که پیکان بسیاری از انتقادها به طرف گالری ایوان بود، مدیر گالری ایوان بعد از 2 روز ناچار به توضیح شد و طی بیانیه‌ای اعلام کرد: « تهمینه میلانی سال گذشته یک نمایشگاه عکس در گالری «آریانا» داشت که با استقبال خوبی نیز روبه‌رو شد. به‌ همین دلیل می‌خواستیم اولین گالری باشیم که از آثار ایشان در حوزه نقاشی حمایت می‌کنیم. در ابتدا از کپی بودن کارها آگاهی نداشتیم. در دو روز برگزاری نمایشگاه، عده زیادی از هنرمندان و اساتید واکنش‌های منفی نسبت به نقاشی‌های خانم میلانی داشتند.

امروز مستنداتی مبنی بر صحت کپی بودن نقاشی‌های میلانی به‌ دستمان رسید. به‌ همین دلیل نیز تصمیم گرفتم نمایشگاه را لغو کنم. [...] خانم میلانی از من خواستند که نمایشگاه را لغو نکنم. اما من باید منافع گالری و حرفه خودم را حفظ کنم.»

«افشین پرورش» ـ عکاس ـ از جمله معترضان به نمایشگاه تهمیه میلانی بود در صفحه اینستاگرامش نوشت : «در پی اعتراض گسترده‌ی هنرمندان، دانشجویان، اساتید و کارشناسان تجسمی، «گالری ایوان» به نمایش تولیدات «تهمینه میلانی» خاتمه داد.

[...] فضای گالری‌ها حق هنرمندان است و هیچ فرد بی‌صلاحیتی حق این را ندارد که به واسطه ارتباطات خاص، سرمایه، شهرت و ... فضای آنها را اشغال کند. موفقیت در این رویداد خاص نشان داد که می‌شود با اتحاد و همبستگی و پیگیری مداوم، تاثیرگذار بود و جامعه تجسمی را از فساد و سقوط نجات داد.»

در مرحله آخر حالا تهمینه میلانی از «مدیر گالری ایوان و سایر اشخاص مسبب حاشیه‌های اخیر» به دلیل تعطیلی غیرقانونی نمایشگاه در دادسرای عمومی انقلاب شکایت کرد.

عبدالمجید وزیری - وکیل تهمینه میلانی - ضمن تایید ثبت شکایت علیه مسؤول گالری، اعلام کرد که از کلیه افرادی که با استفاده از هر حربه‌ای قصد برهم زدن نمایشگاه و همچنین درصدد تضعیف هنر و هنرمند ایرانی به قصد تخریب شخصیت موکل در رسانه‌های داخلی و خارجی همچنین فضای مجازی و اقدام به نشر اکاذیب کرده‌اند با ارائه مستندات و دلایل قانونی در محاکم ذی‌صلاح طرح دعوی کرده‌ام تا برخورد در خور و شایسته اعمال مرتکبین با آنها صورت گیرد.

بزرگمهر حسین‌پور در گفتگو با دیباچه بیان می‌کند: در واقع خانم میلانی آزاد بود که نمایشگاه نقاشی برگزار کند و این امری رایج در دنیا است. ‎نگاه دوم این است که، نسخه برداری خانم میلانی از آثار غیر مشهور، قابل دفاع کردن نیست و راهی که برای دفاع از خود در پیش گرفته اشتباه و باعث می شود منتقدین راحت تر و بی پرواتر از وی انتقاد کنند.

[...] ‎آشنازدایی کردن با آثار معروف یک تکنیک در عرصه هنری است، مثلا مارسل دوشان و سالوادور دالى هر دو آثار تصویرى معروف خود را با تغییر در تابلوى مونالیزا خلق كردند، یا با اثر شام آخر بسیار شوخی گشت و شوخی هنرمندان با آثار معروف یک امر رایج است، اما ما نمی توانیم آثاری که معروف نیست را کپی و بگوییم قصدمان همان آشنا زدایی بوده است. راه دیگر ذکر منبع در پایین اثر است البته با كسب اجازه كتبى از صاحب اصلى اثر و پرداخت مبلغ كپى رایت توافقی، که از این امر هم زیاد استفاده می شود.

بعد از تمام این کش و قوس‌ها آنچه حائز اهمیت است اینست که در دنیای امروز به مدد ارتباطات گسترده و آگاهی از اتفاقات سراسر دنیا، دیگر جایی برای پنهان‌کاری و یا فریب دادن مخاطب باقی نمانده است و با توجه به شبکه‌های اجتماعی در کمترین زمان ممکن هر موضوعی می تواند در تمام جهان رصد شود و مورد نقد و بررسی قرار گیرد.

انتقاد اول متوجه گالری ایوان و مدیریت آن است، کسی که بعنوان گالری دار فعالیت می کند حداقل شرط لازم شناخت از حرفه‌ی گالری داری، ساختار تصویر و تاریخ هنر است و برای پذیرش فرد متقاضی نمایشگاه، باید سابقه‌ی کاری و فکری متقاضی را مورد بررسی دقیق قرار دهد. جالب اینجاست که این تابلوها، تاریخ هم ندارند.

مسئولان گالری معترفند که شهرت و اعتبار خانم میلانی دلیل اصلی تخصیص وقت برای نمایش بوده، نه پورتفولیو و سابقه ی او در عرصه ی تجسمی و ارزش کیفی و هنری نقاشیها. البته این رویه غلط در بسیاری گالریهای تهران اعمال می شود.

انتقاد دوم به تهمینه میلانی و واکنش‌های او به این ماجراست هر چه زمان بیشتر سپری شد و استدلال‌های ایشان را شنیدیم فقط عذر بدتر از گناه بود، برخورد تهمینه میلانی مصداق بارز برخوردهای مربوط به دهه 60 و 70 است که زمینه اطلاع رسانی و آگاهی‌یابی محدود به چند روزنامه و مجله بود و عمدتا تا از موضوعی خبردار می شدیم و صحت و سقم آن را می فهمیدیم زمان زیادی سپری می شد و عملا دیگر آبها از آسیاب افتاده و کسی به یاد نمی‌آورد که اصل موضوع چه بوده است.

هر کسی آزاد است در هر رشته هنری و یا هر شغلی فعالیت داشته باشد اما از راه درست و سالم.

چهره متفاوت «امیر جدیدی» روی پوستر فیلم پرفروش


خانه طراحان انقلاب اسلامی جدیدترین پوستر فیلم سینمایی "تنگه ابوقریب" را منتشر کرد.
چهره متفاوت «امیر جدیدی» روی پوستر فیلم پرفروش
خانه طراحان انقلاب اسلامی جدیدترین پوستر فیلم سینمایی "تنگه ابوقریب" را منتشر کرد.

جدیدترین پوستر فیلم سینمایی "تنگه ابوقریب" توسط خانه طراحان انقلاب اسلامی و با طرحی از امیر خالقی منتشر شد. تصویری از این پوستر را مشاهده می‌کنید:

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟