گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

غیابت امریکا خالی‌گاه بزرگ نشست صلح مسکو است


نشست مسکو در مورد صلح افغانستان در حالی برگزار می‌شود که امریکا به عنوان بزرگترین کشور دخیل در موضوع افغانستان در این نشست حضور ندارد.

نشست مسکو در مورد صلح افغانستان در حالی برگزار می‌شود که امریکا به عنوان بزرگترین کشور دخیل در موضوع افغانستان در این نشست حضور ندارد.

در نشست مسکو برعلاوه دعوت طالبان از کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، ایران، چین، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجکستان، قرغیستان، آذربایجان و امریکا به شکل رسمی دعوت شده اند؛ اما دولت امریکا این تقاضای مسکو را رد کرده است.

تنش امریکا و روسیه بر سر حل مساله جنگ افغانستان و تامین صلح در کشور به یکی از نگرانی‌های جدی مردم افغانستان تبدیل شده و همه‌ی آگاهان امور سیاسی خواستار تلاش بیشتر حکومت برای ایجاد هماهنگی میان این دو غول جهانی است.

مولوی عبدالرحمان رحمانی یک عضو مجلس نمایندگان در این خصوص به خبرگزاری جمهور گفت: "موصوع جنگ و صلح افغانستان باید از مجرای واحد جهانی حل گردد؛ اما دولت امریکا به خاطری از شرکت در نشست صلح مسکو ابا ورزیده است که نمی‌خواهد کلید و یا صلاحیت صلح افغانستان را به دست روسیه بسپارد."

آقای رحمانی افزود، در ابتدا امریکا در مورد نشست صلح مسکو موقف روشن نداشت؛ اما بعداً رسماً اعلام کرد که در این نشست شرکت نمی‌کند.

به گفته او، هم‌اکنون که دولت امریکا به عنوان یکی ازطرف‌های اصلی معامله در افغانستان در نشست مسکو شرکت ندارد، این نشست یکجانبه برگزار شده و هیچ سودی برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان و برقراری امنیت در کشور ندارد.

صالح محمد سلجوقی دیگر عضو مجلس نیز امریکا را غایب بزرگ در نشست صلح مسکو می‌داند.

آقای سلجوقی در این مورد گفت: "تک‌تازی‌های دو قدرت جهانی امریکا و روسیه در افغانستان روند صلح را کند می‌سازد؛ زیرا این دو قدرت هرکدام در پی منافع خود هستند و رقابت خود را در افغانستان کشانده اند."

او خاطر نشان کرد که دولت افغانستان باید با دیپلماسی قوی سیاسی ابتکار عمل را در دست گرفته و در راستای ایجاد هماهنگی میان امریکا و روسیه برای حل مساله جنگ در کشور تلاش کند.

عرفان الله عرفان نایب منشی مجلس نیز عدم حضور امریکا در نشست صلح مسکو را خالی‌گاه بزرگ این نشست خواند و به باور او اینگونه، مردم افغانستان در مورد تامین صلح در کشور، زود به نتیجه نخواهند رسید.

اما، سوال اساسی اینجا است که دولت افغانستان چه اقدام‌های را برای ایجاد هماهنگی میان قدرت‌های بزرگ جهانی بر سر موضوع صلح افغانستان ایجاد کند.

صالح محمد سلجوقی در این خصوص گفت که دولت افغانستان باید قدرت‌های بزرگ جهانی از جمله امریکا و رسیه را قانع سازد که هرگونه تلاش برای آغاز مذاکرات صلح میان حکومت و طالبان باید از مجرای سازمان ملل متحد و دولت افغانستان با مساعی کشورهای منطقه و جهان انجام شود.

در غیر آن، به گفته آقای سلجوقی، تلاش‌های پراگنده سبب تشدید رقابت میان امریکا و روسیه شده و ابتکار عمل از دست حکومت افغانستان خارج خواهد شد.

عبدالله امینی- خبرگزاری جمهور