گروه خبری سیاسی

برای جلوگیری از روند انتخابات بحران‌زای فعلی، ناگزیریم به گزینه‌های بعدی متوسل شویم


احزاب و جریان‌های بزرگ سیاسی به حکومت و کمیسیون انتخابات هشدار می‌دهند که اگر برای شفافیت انتخابات به عنوان پروسه ملی اقدام نکنند،‌ آنان برای این‌که مانع روند انتخابات فاسد و بحران‌زای فعلی گردند، ناگزیراند به گزینه‌های بعدی متوسل ‌شوند.
برای جلوگیری از روند انتخابات بحران‌زای فعلی، ناگزیریم به گزینه‌های بعدی متوسل شویم


احزاب و جریان‌های بزرگ سیاسی به حکومت و کمیسیون انتخابات هشدار می‌دهند که اگر برای شفافیت انتخابات به عنوان پروسه ملی اقدام نکنند،‌ آنان برای این‌که مانع روند انتخابات فاسد و بحران‌زای فعلی گردند، ناگزیراند به گزینه‌های بعدی متوسل ‌شوند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ نشست رهبران ایتلاف بزرگ ملی، شورای حراست و ثبات و شخصیت‌های تاثیرگزار ملی، امروز جمعه (19 اسد) در کابل برگزار شد و آنان موضع مشترک‌شان در مورد "انتخابات و مصالحه" را اعلام کردند.

اشتراک کنندگان این نشست، با صدور اعلامیه‌ای از کارکرد حکومت وحدت ملی به شدت انتقاد کرده و گفتند:" با تاسف در چهارسال اخیر، نه تنها به‌خواست‌های برحق و قانونی مردم توجه صورت نگرفت، بلکه به گونه منظم، قانون اساسی و سایر قوانین افغانستان، آگاهانه نقض گردیدند... در سالیان گذشته، سیاست‌ها و اعمال این حکومت، موجب تفرقه در میان صفوف مردم افغانستان شده و دامن زدن به افتراق، جدایی و دشمنی میان باشندگان این سرزمین، عملاً به سیاست حاکم در دستگاه حکومت وحدت ملی تبدیل شده است:"

آنان با اشاره به زوال حاکمیت قانون در بخش‌های مهمی از قلمرو کشور طی چهارسال گذشته و سقوط بیشتر مناطق به‌دست نیروهای مسلح مخالف نظام تاکید کردند که امروزه، بیشتر از هر زمان دیگری وحدت ملی ما در معرض تهدید و تخریب قرار گرفته است. قانون اساسی و نظام حقوقی ما در حال تضعیف است. حق حاکمیت ملی ما آشکارا زیر سوال رفته است. مردم افغانستان از تصمیم گیری بر روند‌های ملی و سرنوشت ساز، مانند صلح و نظارت قانونی و تاثیرگذار بر روندهای انتخاباتی و دموکراتیک، محروم شده اند.

رهبران احزاب و جریان‌های سیاسی تاکید کردند که نحوه آمادگی برای برگزاری انتخابات و شکل دهی این روند و همچنین ایجاد و تشکیل نهادهای انتخاباتی با نقض مکرر قوانین مربوط همراه بوده است. با وجود هزینه‌های هنگفت، روند ثبت نام رای دهندگان پر از دستکاری و ابهام بوده و زمینه یک تقلب سازمان یافته را فراهم کرده است که همه این مسایل نشان می‌دهند رهبران حکومت وحدت ملی، برای تمکین به اراده مردم و برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه، شفاف و فراگیر، اراده سیاسی ندارند.

به گفته این رهبران؛‌ فرایند مبهم و دستکاری شده توزیع تذکره‌های جعلی و ثبت نام، نشان می‌دهد که روند انتخابات آینده به گونه‌ی طرح ریزی شده است که زمینه هرنوع تقلب، تخطی و مهندسی نظام‌مند، به سود سران حکومت افغانستان در آن فراهم باشد و برگزاری انتخابات تحت چنین شرایطی، به گونه اجتناب ناپذیر، دال بر تقلب از پیش سازماندهی شده است.

این احزاب و جریان‌های سیاسی در اعلامیه‌شان خواهان آغاز ثبت نام رای دهندگان براساس سیستم بایومتریک؛ تغییر نظام انتخاباتی و نظارت احزاب از روند انتخابات شده اند.

در اعلامیه آمده که سران حکومت باید تا دو هفته پس از انتشار این اعلامیه، به منظور شفاف‌سازی و تضمین سلامت انتخابات، به این خواسته‌های برحق احزاب جواب مثبت بدهند.

اعلامیه افزوده؛‌ در صورتی که حکومت و کمیسیون انتخابات، برای شفافیت انتخابات به عنوان پروسه ملی، در مدت تعیین شده اقدام نکنند، احزاب، جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی افغانستان، برای پاسداشت از قوانین کشور و کلیت نظام مردم سالاری، برای این‌که مانع روند انتخابات فاسد و بحرانزای فعلی گردند، ناگزیر اند به گزینه‌های بعدی متوسل ‌شوند. همچنان از جامعه بین‌المللی تقاضا می‌کنیم که از خواست مردم افغانستان مبنی بر برگزاری انتخابات عادلانه، شفاف، فراگیر و عاری از تقلب حمایت و پشتیبانی جدی نمایند تا از هر نوع تقلب مهندسی شده و سازمان‌یافته جلوگیری به عمل آید.

در این اعلامیه همچنان آمده که احزاب، ایتلاف‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی، در عین حال‌که تاکید بر حفاظت از دستاوردهای هجده سال گذشته دارند، مذاکرات بین‌الافغانی را،‌ با همکاری جامعه جهانی و کشورهای منطقه، مناسب‌ترین راه حل برای پایان معضل جنگ در کشور می‌دانند.

اعلامیه افزوده:"ما همچنان این را یک خلای بزرگ‌ می‌دانیم که تا اکنون یک حرکت ملی و برخاسته از متن مردم، برای دست یابی به صلح عادلانه راه نیفتاده است و ما با اتکا به اجماع بزرگ ملی که شکل داده ایم، با تشکیل «هیئت ملی برای مصالحه» که متشکل است از نمایندگان احزاب، ایتلاف‌های سیاسی، حوزه‌ مقاومت، شورای ملی و جامعه مدنی؛ آماده‌گی کامل خود را برای آغاز مذاکرات مستقیم ابراز نموده و طی روزهای آینده اسامی کامل اعضای هیئت و طرح و برنامه کاری‌شان را، به همه مردم افغانستان پیشکش ‌می‌نماییم. از حکومت افغانستان و جامعه جهانی در خواست می کنیم که از شکل گیری و برنامه‌های "هیئت ملی برای مصالحه" حمایت همه جانبه و قاطع نمایند و همچنان از تحریک طالبان افغانستان درخواست می‌نماییم که به این ندای صلح طلبانه‌ مردم افغانستان، لبیک گویند."

این در حالی است که پیش از این حکومت و کمیسیون انتخابات، طرح انتخاباتی این احزاب و جریان‌های سیاسی را رد کرده است.

خبرگزاری جمهور- کابل
 
 
 

حکومت باید امنیت کارمندان کمیسیون را تامین کند


رییس کمیسیون انتخابات از امنیت جانی کارمندان این کمیسیون در مرکز و ولایات ابراز نگرانی کرده و از حکومت می‌خواهد که امنیت کارمندان کمیسیون را تامین کند.
حکومت باید امنیت کارمندان کمیسیون را تامین کند


رییس کمیسیون انتخابات از امنیت جانی کارمندان این کمیسیون در مرکز و ولایات ابراز نگرانی کرده و از حکومت می‌خواهد که امنیت کارمندان کمیسیون را تامین کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور، عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون انتخابات، بعد از ظهر امروز دوشنبه (22 اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت:"نگرانی ما عدم امنیت است که خلل در امور کاری ما ایجاد می‌کند."

شماری از هواداران برخی از نامزدان مجلس نمایندگان که نام آنان از فهرست نهایی حذف شده‌اند، امروز در مقابل دروازه کمیسیون انتخابات تجمع کرده و برای ساعاتی دروازه کمیسیون را بستند.

همزمان با تجمع معترضان، یک حمله کننده انتحاری مواد همراهش را در نزدیکی دروازه کمیسیون انفجار داد.

این رویداد،‌ باعث نگرانی جدی مسوولان کمیسیون انتخابات شده است و آنان از حکومت می‌خواهند که امنیت کارمندان کمیسیون را درنظر بگیرند.

آقای صیاد گفت:" عدم امنیت باعث خواهد شد تا خلل در امور کاری کمیسیون ایجاد شود."

آقای صیاد خطاب به معترضان گفت:"تظاهرات شما  در چوکات قانون حق‌تان است ولی اینکه مانع برای کار ما ایجاد می‌کنید قابل قبول نیست."

صیاد افزود:"برسی مشکلات شما از صلاحیت کمیسیون مستقل انتخابات نیست بلکه وظیفه کمیسیون شکایات انتخاباتی است مشکل‌تان را با آنها حل کنید".

رییس کمیسیون انتخابات گفت:" لیست نامزدان انتخاباتی با نشان‌های انتخاباتی آنها به شکل شفاف به گونه قرعه‌کشی نهایی شده است و تا پایان امروز نشر می‌شود."

آقای صیاد به مردم افغانستان اطمینان داده گفت:" ما تعهد داریم که مطابق قانون و تقسیم اوقات کاری خویش پیش برویم اما اگر کسی برای کار ما مانع ایجاد کند در آن صورت  مسوول ما نیستیم."

سید حفیظ الله هاشمی کمیشنر کمیسیون انتخابات نیز گفت:"متاسفانه امروز تعدادی ازمعترضین دروازه‌های دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات و چند دفتر ولایتی ما را بسته کرده‌اند این کار خلاف قوانین نافذه کشور است."

کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از بررسی شکایات علیه نامزدان مجلس نمایندگان، 35 نامزد مجلس نمایندگان را از فهرست نهایی حذف کرده است.

خبرگزاری جمهور- کابل
 

جوامع بین المللی در مبارزه با تروریزم هماهنگ نیست/ رویداد غزنی یک تراژیدی ملی بود


رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با انتقاد از نبود هماهنگی در سطح جهانی در مبارزه با تروریزم گفت که از جوامع بین المللی می‌خواهد که به گونه هماهنگ در برابر تروریزم مقابله کنند.
جوامع بین المللی در مبارزه با تروریزم هماهنگ نیست/ رویداد غزنی یک تراژیدی ملی بود

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با انتقاد از نبود هماهنگی در سطح جهانی در مبارزه با تروریزم گفت که از جوامع بین المللی می‌خواهد که به گونه هماهنگ در برابر تروریزم مقابله کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت که امروز چهارشنبه (24 اسد) در مراسم یادبود از قربانیان حوادث تروریستی در کابل صحبت می‌کرد گفت که نابودی تروریستان و هراس افگنان از توان یک کشور و ملت بیرون است.

آقای عبدالله با اشاره به این که تروریزم قوم، مذهب، دین و فرهنگ ندارد، تاکید ورزید که گروه‌های تروریستی به همین دلیل در برابر تمام ارزش‌های انسانی و بشری، قد علم کرده است.

او از جامعه بین المللی خواست که به‌گونه هماهنگ و یک‌پارچه در برابر تروریزم و هراس‌افگنی بیاستند، چون این پدیده تهدیدی در برابر همه کشورهای جهان است.

به گفته او، تروریستان جهانی و منطقه‌یی به‌نحوی هماهنگ عمل می‌کنند و برنامه همه آنان، هراس‌افگنی و دشمنی با بشریت است و مبارزه با این پدیده مستلزم برنامه منسجم جهانی است.

رییس اجرایی از نبود هماهنگی جهانی در مبارزه با تروریزم انتقاد کرد و گفت: "شبکه های تروریستی هماهنگی کامل دارند و پیام شان واضح است؛ اما ماهای که قربانی تروریزم هستیم همنوا با قربانیان تروریزم هستیم، ولی کار (مبارزه) ما منسجم نیست، حتی پیام ما واضح نیست."

آقای عبدالله با اشاره به حمله اخیر طالبان بر شهر غزنی گفت: "آنچه در غزنی و فاریاب روی داد، یک تراژیدی ملی بود ولی اجرای عدالت در برابر عاملان رویدادهای تروریستی، تحقیقات بیطرفانه و رسیدگی به خانواده‌های قربانیان از مسوولیت‌های عمده حکومت است."

آقای عبدالله تاکید ورزید که رقم قربانیان غزنی نشاندهنده وسعت این فاجعه است.

به گفته او، یاد کردن از قربانیان تروریزم در افغانستان و اکتفا کردن تنها به یاد کردم ادای مسوولیت نیست، بل حکومت قربانیان تروریزم را عملاً در برنامه های توسعوی و اجتماعی خود چه از لحاظ خدمات صحی، اجتماعی و تعلیم شامل کرده و فضای هم فکری را با قربانیاد ایجاد کرده است.

با این وجود، ولادیمیر ایوانویچ اورونک معاون سرمنشی سازمان ملل متحد نیز از عدم مبارزه هماهنگ با تروریستان ابراز نگرانی کرد و گفت: "سال گذشته جنگجویان داعش از سوریه شکست خورده، اکثر آنها به خانه‌های شان برگشتند و یا هم در کشور دیگر چون افغانستان رفته اند که اگر با آنان مبارزه نشود، نگرانی‌های را در پی خواهد داشت."

آقای اورونکوف که به تاز‌گی به کابل آمده است تاکید ورزید که او برای شنیدن نظریه‌های مقام‌های حکومتی، عالمان، جامعه مدنی و قربانیان تروریزم در افغانستان آمده است.

او خاطر نشان کرد که سازمان ملل متحد در پی آن است که چگونه مانع رشد تروریزم در سطح جهان شده و چگونه به قربانیان تروریزم رسیدگی کرده می تواند.

این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر افغانستان امروز چهار شنبه از روز بین المللی گرامی داشت از قربانیان تروریزم در کابل یادبود به عمل آورد.

معاون سرمنشی خاص سازمان ملل متحد از مهمانان ویژه این مراسم بود.

خبرگزاری جمهور- کابل
 

سازمان ملل آماده کمک به افغانستان در بخش ردیابی منابع مالی تروریستان است


معاون سرمنشی سازمان ملل متحد گفته است که این سازمان آماده است افغان‌ها را در بخش ارتقای ظرفیت برای مبارزه با دهشت‌افگنی و ردیابی منابع مالی دهشت‌افگنان و جلوگیری از آن کمک و همکاری نماید.
سازمان ملل آماده کمک به افغانستان در بخش ردیابی منابع مالی تروریستان است

معاون سرمنشی سازمان ملل متحد گفته است که این سازمان آماده است افغان‌ها را در بخش ارتقای ظرفیت برای مبارزه با دهشت‌افگنی و ردیابی منابع مالی دهشت‌افگنان و جلوگیری از آن کمک و همکاری نماید.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی، امروز سه‌شنبه (23 اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفت که ولادیمیر ورونکوف معاون سرمنشی سازمان ملل متحد و مسوول دفتر مبارزه علیه تروریزم این سازمان در سفرش به کابل با داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی دیدار کرد.

داکتر عبدالله در این دیدار از تلاش‌های این نهاد برای مبارزه با دهشت‌افگنی و حمایت از حکومت افغانستان در این مبارزه تشکر و قدردانی کرد.

وی گفت، تروریزم دشمن بشریت و تهدیدی برای صلح و امنیت جهانی به شمار می‌رود و افغانستان به عنوان کشور خط مقدم جنگ علیه این پدیده‌ شوم آماده هرنوع همکاری با جامعه جهانی برای نابودی و دفع خطرات دهشت‌افگنی است.

در همین حال آقای ورونکوف از حمایت همه جانبه سازمان ملل از دولت افغانستان در امر مباره با تروریزم اطمینان داد.

وی همچنان وعده سپرد که آماده است افغان‌ها را در بخش ارتقای ظرفیت برای مبارزه با دهشت‌افگنی و ردیابی منابع مالی دهشت‌افگنان و جلوگیری از آن کمک و همکاری نماید.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های امریکایی و افغان بارها گفته اند که تروریستان در خاک پاکستان پناهگاه‌های امن دارند و از آنجا تمویل و تجهیز می‌شود.قاچاق مواد مخدر و سنگ‌های قیمتی از دیگر منابع تمویل طالبان خوانده می‌شود.

خبرگزاری جمهور- کابل

 
 

35 نامزد مجلس نمایندگان از فهرست نهایی حذف شدند(+ اسامی نامزدان حذف شده)


کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از بررسی شکایات علیه نامزدان مجلس نمایندگان، تصمیم نهایی خود را اعلام کرد که براساس آن 35 نامزد مجلس نمایندگان از فهرست نهایی حذف شده‌اند.
35 نامزد مجلس نمایندگان از فهرست نهایی حذف شدند(+ اسامی نامزدان حذف شده)

کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از بررسی شکایات علیه نامزدان مجلس نمایندگان، تصمیم نهایی خود را اعلام کرد که براساس آن 35 نامزد مجلس نمایندگان از فهرست نهایی حذف شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛علی‌رضا روحانی سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی بعد از ظهر امروز شنبه (20 اسد) در یک نشست خبری در کابل، تصمیم نهایی این کمیسیون در ارتباط به شکایات شهروندان علیه نامزدان انتخابات پیشرو را اعلام کرد.

آقای روحانی گفت که براساس تصمیم نهایی کمیسیون شکایات انتخاباتی نام 35 تن از نامزدان انتخابات پارلمانی که علیه‌شان شکایات نیز درج شده است، به دلیل عضویت و فرماندهی در گروه‌های مسلح غیر قانونی از فهرست نهایی نامزدان حذف شده‌اند.

وی این تصمیم کمیسیون را ناشی از بررسی‌های دقیق و کارشناسانه کمیسیون براساس شکایات شهروندان و اسنادی که علیه این نامزدان در نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی کشور وجود داشته، عنوان نمود.

پیش از این کمیسیون شکایات انتخاباتی، اعلام کرده بود که 25 نفر از فهرست نهایی حذف شده‌اند.

گویا در مرحله نهایی تصمیم روی حذف متهمان به عضویت درگروه‌های مسلح غیرقانونی، کمیسیون کسانی دیگری را نیز واجد الشرایط حذف تشخیص داده و نام این نامزدان را از فهرست نهایی کاندیدان حذف کرده است.

اسامی نامزدانی که براساس تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی از فهرست نهایی حذف شده اند قرار ذیل است:

- محب بالله - ارزگان
- احمد شاه شمس - ارزگان
- امان الله هوتکی - ارزگان
- عبدالرحمن شهیدانی - بامیان
- فوزیه کوفی - بدخشان
- محمد نبی بیان - بدخشان
- عبدالصمد عبدالحمید - بدخشان
- مریم کوفی - بدخشان
- سید جعفر نادری - بغلان
- اسدالله اسلام زوی - بغلان
- حیات الله وفا - بغلان
- اسد الله شریفی - بلخ
- غلام حیدر جیلانی - پروان
- نور احمد سکندر - پروان
- الله خیر - پکتیا
- نوید ابراهیم خیل - پکتیا
- بشیر قانت - تخار
- اسدالله ایوب - تخار
- لیاقت الله بابکر خیل - خوست
- جبار جبارخیل - خوست
- معصومه خاوری - سمنگان
- محمد آصف عظیمی - سمنگان
- رییس خیرالله - سمنگان
- سخی نوید - فاریاب
- قیس حسن - کابل
- الحاج مولوی تره‌خیل محمدی - کابل
- سید داوود نادری - کابل
- صداقت زاهد - کابل
- ضیا الحق امرخیل - کابل
- احسان الله عاطف - کابل
- شیرعلی احمدزی - کابل (کوچی)
- زرداد فریادی - کابل (کوچی)
- شایسته باز ناصری - کندز
- اکبر استانکزی - لوگر
- جاوید زمان – ننگرهار

 
 
 
 
 

ترامپ؛ تحریم جهان، تحقیر امریکا


ترامپ در اعمال تحریم های ضد ایرانی اش، دست کم به لحاظ سیاسی و تبلیغاتی، شکست خورده است؛ شکستی که نتیجه آن، تحقیر بی سابقه امریکا از سوی کشورهای مستقل جهان بوده است.
ترامپ؛ تحریم جهان، تحقیر امریکا
بر بنیاد گزارش ها، دونالد ترامپ به تازگی 11 کشور جهان را با استفاده از اهرم تحریم و مجازات های مالی و اقتصادی، تنبیه کرده است؛ از روسیه و چین و ترکیه تا پاکستان و ایران.
 
در این میان، تحریم های یکجانبه علیه ایران که با اعمال فراسرزمینی قوانین ملی امریکا بر علیه شرکت ها، بانک ها و مؤسسات مالی خارجی همراه است، خشم و نارضایتی برخی کشورهای دیگر را برانگیخته است.
 
تاکنون از اتحادیه اروپا و ترکیه تا چین و پاکستان رسما اعلام کرده اند که حاضر به اجرای تحریم های یکجانبه امریکا علیه ایران نیستند. افغانستان هم خواستار مستثنی شدن این کشور از تحریم های ضد ایرانی و استمرار مبادلات اقتصادی با ایران شده است.
 
عراق ضمن ناعادلانه و غیر مشروع عنوان کردن تحریم های ضد ایرانی ترامپ، اعلام کرده است که با اکراه آن را اجرا خواهد کرد؛ اما تشکل های پیشتاز انتخابات پارلمانی آن کشور- از جمله مقتدی صدر- که به زودی اقدام به تشکیل دولت ائتلافی خواهند کرد، اعلام کرده اند که حاضر نیستند با این تحریم های یکجانبه و معارض با قوانین بین المللی، همراهی کنند.
 
تا اینجای کار، ترامپ در اعمال تحریم های ضد ایرانی اش، دست کم به لحاظ سیاسی و تبلیغاتی، شکست خورده است؛ شکستی که نتیجه آن، تحقیر بی سابقه امریکا از سوی کشورهای مستقل جهان بوده است.
 
اقدام ترامپ به ویژه این برداشت را در میان ملت های مستقل و قدرت های دیگر جهان، تقویت کرده است که امریکای به رهبری او، با استفاده از ابزار تحریم، در صدد تأمین یکجانبه و خودخواهانه منافع داخلی امریکاست و در این راستا به اندازه ای اقتدارگرایانه عمل می کند که حتی نورم و نظم بین المللی و منافع و اهداف راهبردی شرکای سنتی امریکا را نیز نادیده می گیرد.
 
واکنش بی سابقه جهانی به ویژه به تحریم های ضد ایرانی ترامپ آنهم در شرایطی که ایران یکی از سختگیرانه ترین توافقات بین المللی در زمینه نظارت بر برنامه صلح آمیز هسته ای خود را امضا و اجرا کرده و علیرغم تصمیم قانون شکنانه ترامپ در خروج یکجانبه از آن، همچنان به مفاد آن پایبند مانده است، نشانگر آن است که جهان دیگر حاضر نیست تابع و تسلیم تحریم های تنبیهی امریکا علیه ملت های آزاد باشد.
 
دولت امریکا در حالی توافقنامه اتمی ایران و جهان را به باد تمسخر می گیرد و از آن خارج شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی، 11 بار پیاپی تعهد و پایبندی تهران به آنچه در چارچوب توافق اتمی بر عهده گرفته است را تأیید کرده است.
 
این بدان معناست که امریکا در این کارزار تازه در یک سو ایستاده و همه دیگر کشورها و سازمان های جهان به استثنای چند رژیم مزدور و سرکوبگر و غیر دموکراتیک در خاور میانه که فقط با حمایت امریکا به بقای خود ادامه می دهند، در سوی دیگر آن.
 
غایت و نهایت این روند، به انزوا و تحقیر تاریخی امریکا منتهی خواهد شد؛ رویدادی که ظاهرا برای ترامپ و دولت خودرای او مهم نیست؛ اما در بلندمدت، عواقب دردناکی برای ایالات متحده خواهد داشت.
 
در این شکی نیست که اقتصاد و تجارت و سیاست و هژمونی و اقتدار بین المللی امریکا، مواردی همبسته هستند که با ابزارهایی مانند راه اندازی جنگ، وضع تحریم های ظالمانه یکجانبه و چندجانبه، استفاده ابزاری از اهرم هایی مانند حقوق بشر و اخیرا نیز مبارزه با تروریزم و... به حیات خود ادامه می دهند و از آنها قدرت می گیرند؛ اما ترامپ با استفاده افراطی و دیوانه وار از این ابزارها در صدد است تا اقتدار جهانی امریکا را از مسیر زوال بازگرداند و یکشبه، این کشور را سلطان و سرور بلامنازع جهان سازد؛ اما او با نابخردی، خیره سری، افراط و اقتدارگرایی جنون آمیز و لجام گسیخته، روند افول اقتدار ایالات متحده، انزوا و تحقیر بی سابقه آن را تسریع خواهد بخشید و از اهدافی که در قالب وضع تحریم های یکجانبه علیه ملت های دیگر، پیگیری می کند، به زیان امریکا، نتیجه وارونه خواهد گرفت.
 
محمدرضا امینی - جمهور
 
>