گروه خبری سیاسی

واکنش یونیسف به حمله سعودی‌ها علیه اتوبوس حامل کودکان در یمن


صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد، حمله به اتوبوس حامل کودکان در یمن نقطه‌ای شرم‌آور است که باید به آن به عنوان عاملی برای به خود آمدن و پایان دادن به مناقشه در این کشور استفاده شود.
واکنش یونیسف به حمله سعودی‌ها علیه اتوبوس حامل کودکان در یمن
 صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) اعلام کرد، حمله به اتوبوس حامل کودکان در یمن نقطه‌ای شرم‌آور است که باید به آن به عنوان عاملی برای به خود آمدن و پایان دادن به مناقشه در این کشور استفاده شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک ، هنریه‌تا فور، مدیر اجرایی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)‌ حمله اخیر ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها به اتوبوس حامل کودکان در یمن را زنگ خطری دانست و گفت: این اتفاق باید طرفین درگیری را گرد هم آورد تا به مناقشه پایان  دهند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ سازمان ملل متحد پیش از این اعلام کرد که در حمله سعودی‌ها به این اتوبوس که در استان صعده واقع در شمال یمن رخ داد، دست‌کم 50 تن به شهادت رسیده و بیش از 70 تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس گزارش‌ها، قریب به اتفاق تلفات این حمله کودکان زیر 13 سال بودند.

فور خاطرنشان کرد: حمله وحشیانه به اتوبوسی در یمن که در آن تعداد قابل توجهی از کودکان جان باخته‌اند، نقطه شرم‌آوری در جنگ وحشتاک این کشور است.

وی ادامه داد: پرسشی که اکنون مطرح می شود این است که آیا این نقطه به عنوان نقطه عطف عمل خواهد کرد و باعث خواهد شد که جناح‌های مختلف از جمله سازمان ملل متحد و سایر جناح‌های جامعه بین‌المللی برای کودکان اقدام درستی انجام دهند و مناقشه را پایان بخشند، یا خیر؟

وی افزود: جناح‌های حاضر در این درگیری و سایر جناح‌های صاحب نفوذ از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد باید مسیر پایان دادن به این فاجعه را حداقل به خاطر کودکان یمنی انتخاب کنند.

گرایش های مختلفی در حوزه هست اما به تنها بخشی که اجازه تجمع داده می شود، مجموعه تندرو است/ باید نگران آسیب دیدن حوزه‌های علمیه بود


تا آنجایی که اطلاع دارم گرایش های مختلفی در حوزه هست اما به تنها بخشی که اجازه تجمع داده می شود، همین مجموعه تندرو است. این را هم توجه داشته باشیم که اصلاح طلبان هرگز نخواهند توانست اجازه برگزاری اجتماعی را داشته باشند تا بلکه پاسخ این گروه را بدهند، یا اعتراضی علیه سایر نهادها داشته باشند. این اقدامات یکطرفه کشور را به کجا خواهد کشاند؟
گرایش های مختلفی در حوزه هست اما به تنها بخشی که اجازه تجمع داده می شود، مجموعه تندرو است/ باید نگران آسیب دیدن حوزه‌های علمیه بود
تجمع اعتراضی برخی از طلاب حوزه علمیه قم در اعتراض به اقدامات دولت دوازدهم، اگرچه انتقادات حامیان دولت را به همراه داشت اما از نظر یک فعال سیاسی اصلاح طلب، یک اتفاق خوب در جهت آزادی بیان عنوان می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید, غلامحسین کرباسچی که خود نیز تحصیلات حوزوی داشته اما ملبس به لباس روحانیت نیست در تحلیل اقدام روز پنجشنبه برخی از طلاب معتقد است: «اصل اینکه در کشور دولتی روی کار است که با همه معضلات داخلی و خارجی آنقدر تحمل دارد که کارگران، کارمندان، بازنشستگان، فرهنگیان و... اعتراض می کنند و کسی هم با آنها برخوردی نمی کند و خشونتی علیه آنها به کار نمی برد، باعث افتخار است.»

کرباسچی با این جمله که تأثیر تخریبی شعارهای طلبه‏ ها، بیشتر به خود شعاردهنده ها برمی گردد، بیش از اینکه نگران وضعیت کشور باشد نگران آسیب رسیدن به باورها و اعتقادات مردمی است که برای مباحث دینی خود به این افراد رجوع می کنند. مشروح گفت وگوی روزنامه ایران با وی را در ادامه بخوانید:

 برخی از طلاب حوزه علمیه قم، تجمعی را روز پنجشنبه شکل دادند و در آن هجمه هایی علیه دولت در قالب شعارهای خود داشته اند. چرا فقط دولت از سوی این طیف محکوم می شود و تلاش می شود که نقش سایر نهادها در پدید آوری وضعیت فعلی کشور دیده نشود؟ اگر در کشور آزادی وجود داشته باشد و دستگاه های اجرایی و بخصوص دولت که در رأس نظام اجرایی کشور قرار دارند مخاطب اعتراضات مردم قرار بگیرند، خوب است.

 مهم این است کسانی که حرف و اعتراضی علیه دولت دارند، در ابراز احساسات خود آزاد باشند. این آزادی می تواند یا به صورت فردی باشد یا به صورت اجتماعاتی که نمونه آن را روز پنجشنبه دیدیم. این نقطه منفی ای نیست. می توان گفت باعث افتخار است که یک دولت مخالفان خود را در هرجایی، از دانشگاه گرفته تا حوزه و بازار و خیابان ها تحمل کند و اجازه دهد تا انتقاد کنند. البته کلماتی که به کار برده می شود و شعارهایی که سر داده می شود و پلاکاردهایی که نوشته می شود، اگر جنبه توهین و اتهام و افترا داشته باشد، بالطبع پذیرفته نیست و در جامعه هم اثر معکوس خواهد داشت. طلبه ها هم بخشی از جامعه هستند و حق دارند در رابطه با مسائل مختلف سیاسی و اجتماعی کشور چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی ابراز نظر و مسائل خود را مطرح کنند. اما این اولین بار نیست شعارهایی که هدفی جز تخریب دولت را دنبال نمی کنند از سوی برخی حوزویان مطرح می شود... حوزه ها امروز سر و سامانی هم پیدا کرده و مدیریت نسبتاً متمرکزی هم در آنجا حاکم است.

 اینگونه نیست که هرج و مرجی وجود داشته باشد و هرکسی بتواند هر حرکتی را داخل حوزه به طور خودسرانه راه اندازی کند. اگر احساس شود حوزه های علمیه ما که مراجعی برای اعتقادات و باورهای دینی مردم هستند، در مسائل سیاسی جهت‏ گیری های خاصی داشته و به یک گروه یا حزب سیاسی تبدیل شوند حال به اسم حوزه یا اسم طلبه ها باشد، به اعتقادات و باورهای مردم یعنی همان کسانی که قصد مراجعه به این افراد را دارند لطمه جدی وارد می شود. اگر جهت‏ گیری های سیاسی عمده شود و بحث های گروهی بخواهد در مراکز حوزه و نزد شخصیت های حوزوی پررنگ شود، می تواند به اعتقادات مردم آسیب برساند. مردم دیگر حرف‏ ها و بحث هایی که از ناحیه بزرگان و مراجع و کسانی را که برای بحث های اعتقادی به آنان مراجعه می کنند نمی توانند باور کنند و یک ضربه اساسی به آنها وارد خواهد شد. اگر نارسایی های مختلفی در جامعه و در بخش های مختلف اقتصادی و سیاسی و قضاوت و قانونگذاری وجود داشته باشد و احساس شود که این مجموعه طلاب به بخشی از این مسائل بنا به هر دلیلی حساسیت دارند و تنها به همان بخش می پردازند، آنگاه در بین مردم صورت خوشی نخواهد داشت. اگر بنابر پرداختن این نارسایی ها باشد خوب است که به گونه ای به آن پرداخته شود که احساس جهت گیری سیاسی در آن وجود نداشته باشد.

ما گاهی اوقات در ایام انتخابات تحرکاتی را از همین مجموعه ها می ‏بینیم. حال چه به شکل دعوت از سخنرانان خاص و شخصیت های سیاسی باشد و چه به شکل برگزاری تجمعات. اولین آسیب این رفتارها در وهله اول به خود حوزه ها می رسد. تا آنجایی که من اطلاع دارم شخصیت ها و مراجع بزرگی که در حوزه هستند عمدتاً با این نوع حرکات مخالفند. این شخصیت ها به هیچ وجه نسبت به توهین و افترا نظر مساعدی ندارند. باز هم تأکید می کنم که نقد دولت یا دستگاه اجرایی خودبه خود کار منفی نیست ولی اگر حالت تخریبی و اتهام داشته باشد بی فایده است. شما معتقدید که اعتراض و انتقاد کردن از دستگاه های اجرایی و بخش های مختلف حکومت یک کار منفی نیست. اما سؤال این است با چه روشی این انتقادات باید منتقل شود؟ این رفتارهای تخریبی با توجه به اوضاعی که کشور در داخل و خارج با آن روبه روست، چه تأثیری خواهد داشت؟ یکی از اهداف محافل افراطی در امریکا و دولت این کشور این است که احساسات مردم را علیه نظام ایران برانگیزاند. آنها قصد دارند که به بهانه های مختلف به هرج و مرج و به هم ریختگی و بلبشوی سیاسی در داخل کشور دامن بزنند. حال اگر بنا باشد که بخش های مختلفی که انتقاد و اعتراضی دارند در این راستا حرکت کنند و تشویش به وجود آورده و به گونه ای رفتار کنند که از بیرون احساس شود که به هم ریختگی در داخل کشور آنقدر نضج گرفته که به داخل حوزه هایی که همیشه از دولت جمهوری اسلامی در طول 40 سال حمایت می کردند هم رسیده، معلوم نیست که مفید باشد. روی صحبت من با مراکزی است که چنین اقداماتی را هدایت و مدیریت می کنند. می بینیم که بخش های زیادی از مدیریت های مختلف در حوزه حتی از کمک های دولتی برای مسائل درسی و بیمه و مسکن و مخارج جاری استفاده می کنند. اینها باید توجه کنند که اگر این وضعیت تضعیف شود و مشکلاتی برای دولت ایجاد شود در خیلی از مسائل اخلال ایجاد می شود. به هرحال اصل اینکه در کشور دولتی روی کار است که با همه معضلات داخلی و خارجی آنقدر تحمل دارد که کارگران، کارمندان، بازنشستگان، فرهنگیان و... اعتراض می کنند و کسی هم با آنها برخوردی نمی کند و خشونتی علیه آنها به کار نمی برد واین باعث افتخار است. البته خوب است دولت بداند همیشه مورد سؤال اقشار مختلف مردم قرار می گیرد و پاسخ لازم را هم باید برای این اعتراضات داشته باشد. به نظر شما این اقدامات سازمان یافته است یا بنابر گفته خودشان به طور خودجوش شکل می گیرد؟ اطلاعاتی از سازمان یافتگی آن نداریم. این موضوع را باید مسئولان اطلاعات سپاه و نهادهای امنیتی و وزارت اطلاعات که به مسائل مسلط هستند بگویند. ما از مسائل درونی آنجا اطلاعات ویژه نداریم ولی ظواهر امر نشان می دهد که هر کسی نمی تواند براحتی به حوزه برود و تظاهراتی را شکل بدهد. خیلی ها هم هستند که در همین حوزه به خیلی از مسائل دیگر اعتراض دارند. در همین فضای مجازی ببینید بسیاری از حرف ها از ناحیه همین طلاب و حتی بزرگان حوزه مطرح می شود اما آنان هیچوقت چنین اجازه ای ندارند که به مرکز حوزه بروند و چنین اجتماعی را برپا کنند، شعار بدهند و سخنرانی کنند. به هر حال از سازمان یافتگی آن خبر نداریم ولی ظواهر امر نشان می دهد که هیچوقت کسی نیامده که در جهت دفاع از دولت تجمع کند.

 این همه علیه دولت تظاهرات می شود یک دفعه هم بیایند به نفع دولت تظاهرات کنند. از روز اولی که دولت روی کار آمده تظاهرات مختلفی در آنجا راه افتاده که همه در یک جهت خاص بوده است. بعید می دانم که در حوزه چنین یکپارچگی تام و کمالی وجود داشته باشد که تمام چند ده هزار نفری که در آنجا درس می خوانند همه یکنواخت فکر کنند. تا آنجایی که اطلاع دارم گرایش های مختلفی در حوزه هست اما به تنها بخشی که اجازه تجمع داده می شود، همین مجموعه تندرو است. این را هم توجه داشته باشیم که اصلاح طلبان هرگز نخواهند توانست اجازه برگزاری اجتماعی را داشته باشند تا بلکه پاسخ این گروه را بدهند، یا اعتراضی علیه سایر نهادها داشته باشند. این اقدامات یکطرفه کشور را به کجا خواهد کشاند؟

 این فضای اعتراضی اگر در کشور وجود داشته باشد، به نفع ماست. به نفع دولت و همه دستگاه هایی است که با این تجمعات کارهای آنها هم ارزیابی می شود. دستگاه هایی که از آنها سؤال نشود دیر یا زود به فساد بیشتری کشانده می شوند. در همه کشورهای آزاد می بینیم که در مورد هر مسأله ای عده ای معترض هستند و می آیند و اعتراض می کنند. نباید بگذاریم که به جایی کشیده شود. نباید هم واهمه ای داشته باشیم. من البته از یک طرف دیگر نگاه می کنم. اینکه این قصه چه آسیبی به اعتقادات و باور مردم و تضعیف حوزه و جایگاه آن در ذهنیت مردم معتقد و مذهبی می زند. مبادا یک وقت حوزه ما تبدیل به حوزه اختصاصی جناح تندرو یا محافظه?کار تبدیل شود. حوزه باید متعالی تر و برتر از حرف های سیاسی باشد. اگر دولت درست برخورد کند این اعتراضات نباید ما را به وحشت بیندازد. در کشور آزاد باید همه دستگاه ها و مجموعه های فعال مورد ارزیابی مردم قرار بگیرند. اما شعارهای آنها اعتراضی نیست و بیشتر جنبه تخریب و توهین دارد... توهین و تخریب تأثیر تبلیغاتی ندارد. چون تأثیر تخریبی آن بیشتر به خود شعاردهنده ها برمی گردد. در نهایت هم مردم خود به خوبی در این باره قضاوت خواهند کرد.


شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد


‏لایحه اصلاح ‎قانون پولشویی در ‎چهار بند مغایر با موازین شرع مقدس و قانون اساسی شناخته شد و جهت اصلاح به ‎مجلس اعاده گردید. ملاک بررسی ‎شورای نگهبان در مغایرت یا عدم مغایرت یک مصوبه، موازین شرع مقدس و قانون اساسی است.
شورای نگهبان لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را رد کرد
سخنگوی شورای نگهبان از اعاده لایحه اصلاح مبارزه با پولشویی به مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید، عباسعلی کدخدایی در یادداشتی در این باره نوشت:

‏لایحه اصلاح ‎قانون پولشویی در ‎چهار بند مغایر با موازین شرع مقدس و قانون اساسی شناخته شد و جهت اصلاح به ‎مجلس اعاده گردید. ملاک بررسی ‎شورای نگهبان در مغایرت یا عدم مغایرت یک مصوبه، موازین شرع مقدس و قانون اساسی است.

رئیس جمهور درگذشت عزت‌الله انتظامی را تسلیت گفت


اینجانب درگذشت این هنرمند محبوب را به خانواده محترم انتظامی، جامعه فرهنگی و هنری کشور، و همه علاقمندان به هنر تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان، صبر و سلامتی مسئلت دارم.
رئیس جمهور درگذشت عزت‌الله انتظامی را تسلیت گفت
رئیس جمهور در پیامی با تسلیت درگذشت عزت الله انتظامی هنرمند توانا و پیشکسوت کشورمان، تصریح کرد که این بازیگر محبوب، صاحب سبک و پرتلاش سینما و تئاتر، با خلق آثاری فاخر و به یاد ماندنی، نقشی ممتاز در اعتلای هنر ایران عزیز ایفا کرد.

 متن پیام تسلیت حجت الاسلام و حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت هنرمند توانا و پیشکسوت کشورمان مرحوم عزت الله انتظامی موجب اندوه و تأثر شد.

این بازیگر محبوب، صاحب سبک و پرتلاش سینما و تئاتر، با خلق آثاری فاخر و به یاد ماندنی، نقشی ممتاز در اعتلای هنر ایران عزیز ایفا کرد.

اینجانب درگذشت این هنرمند محبوب را به خانواده محترم انتظامی، جامعه فرهنگی و هنری کشور، و همه علاقمندان به هنر تسلیت می‌گویم و از درگاه ایزد منان برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان، صبر و سلامتی مسئلت دارم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

تصاویر/ حضور سینماگران در منزل "آقای بازیگر"


عزت الله انتظامی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر صبح امروز 26 مرداد ماه در بیمارستان "باهنر تهران" درگذشت. جمعی از هنرمندان برای همدردی با خانواده مرحوم مقابل منزل وی حضور یافتند.
تصاویر/ حضور سینماگران در منزل "آقای بازیگر"

علم‌الهدی: اگر رهبری نبودند، دولتی‌ها در این برجام لعنتی، بیشتر امتیاز می‌دادند


دید مصدق دین ندارد و هم‌پیمان می‌شود ولی نوکر نمی‌شود ولی شاه نوکر می‌شود. مصدق را برکنار کردند و 25 سال این ملت در زیر اسارت امریکا و چکمه‌های امریکایی‌ها درآمدند. این عبرت دوم بود.
علم‌الهدی: اگر رهبری نبودند، دولتی‌ها در این برجام لعنتی، بیشتر امتیاز می‌دادند
امام جمعه مشهد خطاب به مسئولان کشور تاکید کرد: فکر غلط مصدق مبنی بر اینکه بدون وابستگی به قدرت خارجی نمی‌توانیم زندگی کنیم، به قیمت یک ربع قرن اسارت ملت تمام شد. این پندار غلط را از سرخود بیرون کنید. اگر بنا شد امریکا نباشد، اروپا هم نباشد

 حجت‌الاسلام سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته مشهد گفت:‌ جریان 28 مرداد دو نکته عبرت‌آموز دارد. نکته نخست این است که بعد از قرن‌ها زندگی مردم در حاکمیت‌های استبدادی و استعماری در دوران قاچار و دوران رضاخانی - که فاقد یک نظام مردمی بودند و مردم خودشان برای خودشان تصمیم نمی‌گرفتند - در سال 1330 نهضتی از سوی آیت‌الله کاشانی با هماهنگی با قدرت‌های سیاسی ملی مانند نهضت آزادی و جبهه ملی تشکیل شد و حکومتی مردمی تشکیل شد که خود مردم این حکومت را تشکیل دادند.

جریان‌های ملی در نهضت ملی شدن صنعت نفت اعتقادی به دین نداشتند

به نوشته ایلنا، وی با بیان اینکه جریان‌های ملی که با نهضت دینی یک روحانی هماهنگ شدند، اعتقادی به دین نداشتند و می‌خواستند از دین به عنوان ابزار قدرت و سکوی پرش استفاده کنند، اظهار داشت: در بحبوبه این حکومت، آنها در مجلات و جرایدشان علیه میرزای شیرزای و شیخ فضل‌الله نوری مطلب نمی‌نوشتند و به ارزش‌های دینی اهانت می‌کردند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: چون آنها به دین اعتقاد نداشتند به پای دین در امتداد استقلال نایستادند که این مایه عبرت است. اگر کسی در سیاست به پای دین آمد، باید دین را قبول داشته باشد یعنی سیاست فرع دین است. باید به عنوان تکلیف دینی وارد سیاست شود و نه آنکه دین ابزار ورود به قدرت شود.

وقتی انگلیسی‌ها را بیرون کردیم، مصدق امریکا را وارد کشور کرد

علم‌الهدی با تاکید بر اینکه در انقلاب اسلامی نیز ملی‌گرایان همین انحراف را داشتند ولی دینداری مردم آنها را عقب زد، تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی کنی می‌فرمودند در جلسه شورای انقلاب، مهندس بازرگان گفت علما شما قیام کردید و انقلاب پیروز شد ولی الان به مسجدها و منابر خود بازگردید و مملکت را به ما بدهید تا اداره کنیم. ایشان می‌گفت من به مهندس بازرگان گفتم یادتان می‌آید در مسجد آیت‌الله طالقانی که آمدید، در سخنرانی خود گفتید اسلام مدیریت،‌ اقتصاد، حقوق و سیاست دارد و همه مسائل اسلام روزه و نماز نیست. خب ما راه افتادیم و نظام ستمشاهی را ساقط کردیم و الان می‌خواهیم حکومت کنیم.

وی افزود: نکته دوم این است که زمانی که می‌خواستند نفت را ملی کنند، مصدق فکر می‌کرد بدون وابستگی به قدرت خارجی نمی‌توانیم زندگی کنیم. برحسب این اشتباه بزرگ، وقتی انگلیسی‌ها را بیرون کردیم، مصدق با امریکایی‌ها دست داد و امریکا را وارد کشور کرد. نمی‌دانست هر دو یک جنس بوده و هر دو عامل شیطان هستند.

اینکه امریکا هم‌پیمان نمی‌خواهد بلکه نوکر می‌خواهد

امام جمعه مشهد با بیان اینکه امریکا هم‌پیمان نمی‌خواهد بلکه نوکر می‌خواهد، خاطرنشان کرد: امریکا دید مصدق دین ندارد ولی ملیت و هویت دارد ولی شاه نه دین، نه ملیت و نه هویت ندارد. دید مصدق دین ندارد و هم‌پیمان می‌شود ولی نوکر نمی‌شود ولی شاه نوکر می‌شود. مصدق را برکنار کردند و 25 سال این ملت در زیر اسارت امریکا و چکمه‌های امریکایی‌ها درآمدند. این عبرت دوم بود.

علم‌الهدی خطاب به مسئولان کشور ابراز داشت: فکر غلط مصدق مبنی بر اینکه بدون وابستگی به قدرت خارجی نمی‌توانیم زندگی کنیم، به قیمت یک ربع قرن اسارت ملت تمام شد. این پندار غلط را از سرخود بیرون کنید. اگر بنا شد امریکا نباشد، اروپا هم نباشد.

اگر رهبری نبودند، دولتی‌ها در برجام شکست‌خورده و لعنتی، بیشتر امتیاز می‌دادند

وی اضافه کرد:‌ شما می‌خواهید با اروپایی که یک عضو آن انگلیس، یک عضو آن آلمان و عضو دیگرش فرانسه است، توافق کنید. آلمانی که سلاح شیمیایی به دست صدام داد و عزیزان و جانبازان شیمیایی ما هنوز در کشور هستند. انگلیسی که با همه جنایتکاری‌هایش، در حدود 200 سال گذشته جز جنایت و ظلم کاری دیگری نکرده است. تنها مسائل جنگ و کشتار جنگ مطرح نیست. انگلیسی‌ها در سال 1298 در این مملکت شاید اندازه 10 برابر کشتار جنگ جهانی اول مردم ما را کشتند. می‌خواهید با اینها برجام را ادامه بدهید.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به بیانات رهبری در چند روز گذشته بیان کرد: رهبری صریحا گفتند آقای رئیس‌جمهور آمد و صریحا اعتراف کرد که اگر محدودیت‌های شما نبود، ما امتیازهای بیشتری می‌دادیم. اگر رهبری نبودند و ایشان مانع نمی‌شد، در این برجام شکست‌خورده و لعنتی، دولتی‌ها بیشتر امتیاز می‌دادند. چشم باز کردند، دیدند امریکا زیرحساب زده، هزاران سانتریفیوژ ما به حلب پاره تبدیل شده و چاله راکتور ما را بتون ریخته‌اند.

با رهبری با یک اخلاص هماهنگی کنیم

علم‌الهدی ادامه داد: بجای اینکه مردم از چنگال مضیقه معیشتی نجات دهید که عده‌ای افراد سودجو از این شرایط استفاده می‌کنند، می‌دزدند، می‌خورند و می‌‌برند، بعد بگوییم با فرانسه، انگلیس و آلمان توافق کنیم؟ مگر هواپیمای صدام از فرانسه نبود؟ مگر انگلیسی‌‌‌‌ها از ابتدای انقلاب فساد نکردند؟ این واقعا عقل و فکر است؟‌ تجربه هم چیز خوبی است. امیدوارم عزیزان ما متوجه شوند. وقتی رهبری می‌گویند در همین موضوع که اجازه دادیم، اشتباه کردیم و بعدا می‌‌‌‌گویند اینها به خطوط قرمز من عمل نکردند و اگر عمل می‌کردند به این وضعیت گرفتار نمی‌شدیم. ما در آن باره ضربه خوردیم و به وضعیت کنونی رسیدیم.

وی افزود: با رهبری با یک اخلاص هماهنگی کنیم، نه اینکه وضعیت مردم به گونه‌‌‌‌ای قرار بگیرد تا رهبری در فشار قرار بگیرد و بعد بگوییم چه کنیم و بگویید آقا هر چه شما بگویید. این خیانت و جنایت است و درست نیست. با همه قدرت مشکلات مردم را حل کنید و به رهنمودهای رهبری عمل کنیدو چهار سال است که می‌‌گویند اقتصاد مقاومتی ولی یک دهم آنها عمل نشده است.
>