گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

ترکیه مساله خاشقجی را بین‌المللی کند

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

دیده‌بان حقوق بشر همچنین از عربستان نیز خواست تا به منظور اطمینان از سلامتی فعالان زن بازداشت شده اجازه دسترسی ناظران بین‌المللی مستقل به این زنان را بدهد.
 دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرد که ترکیه باید از سازمان ملل بخواهد تحقیقات بین‌المللی و مستقلی را درخصوص قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی انجام دهد.

 به نقل از شبکه الجزیره، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد: ترکیه باید با ارسال درخواستی به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل خواستار انجام تحقیقاتی مستقل و بین‌المللی درخصوص قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی شود.

در این بیانیه آمده است: انجام یک تحقیق بین‌المللی زیر نظر دبیرکل سازمان ملل، برای فشار بر مقامات، شاهدان و مظنونان در عربستان به منظور همکاری درخصوص این قتل دارای ارزش و اعتبار خواهد بود.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه بیانیه خود تاکید کرده که هدف از این تحقیق از بین بردن تلاش‌ها برای محافظت از مقامات سعودی و تحریف واقعیت است.

در همین راستا، ساره لیا ویتسن، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای دیده‌بان حقوق بشر نیز عنوان داشت: این تحقیق سازمان ملل بهترین فرصت برای واداشتن عربستان به ارائه حقایق و اطلاعات مورد نیاز درباره دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در این جنایت بوده و دسترسی به اطلاعات مذکور تنها از طریق منابع سعودی ممکن است.

وی افزود: در حال حاضر مانع اصلی بر سر راه انجام یک تحقیق بین‌المللی به ریاست دبیر کل سازمان ملل، عدم وجود یک درخواست کتبی و رسمی از سوی ترکیه برای انجام چنین تحقیقی است. مقامات ترکیه بارها در اظهاراتی به طور علنی اعلام کردند که از چنین تحقیقی حمایت می‌کنند اما به شکل رسمی خواستار چنین اقدامی نشده‌اند. این یک امر گیج کننده است.

دیده‌بان حقوق بشر همچنین از عربستان نیز خواست تا به منظور اطمینان از سلامتی فعالان زن بازداشت شده اجازه دسترسی ناظران بین‌المللی مستقل به این زنان را بدهد.

این سازمان با اشاره به "دروغ پردازی‌های مداوم" ریاض از زمان قتل خاشقجی، تاکید کرد که عربستان باید یک تحقیق فوری و موثق را درباره ادعاهای مطرح شده در زمینه شکنجه و بد رفتاری با افراد بازداشت شده انجام دهد.
addup.center