گروه خبری اقتصادی

رویترز: ایران قیمت نفت خود را 80 سنت ارزان کرد


یک منبع آگاه گفت، شرکت ملی نفت ایران قیمت رسمی نفت سبک خود برای ماه سپتامبر در بازار آسیا را 80 سنت نسبت به ماه قبل کاهش داده و به یک دلار و 20 سنت بالاتر از شاخص عمان و دوبی رسانده است.
رویترز: ایران قیمت نفت خود را 80 سنت ارزان کرد
 به نقل از رویترز: قیمت رسمی نفت سنگین ایران برای ماه سپتامبر نیز با 60 سنت کاهش 90 سنت پایین تر از شاخص عمان و دوبی تعیین شده است. همچنین قیمت نفت فروزان ایران هم 75 سنت پایین تر از شاخص عمان و دوبی تعیین شده که 75 سنت پایین تر از ماه گذشته است.

قیمت نفت سروش ایران برای ماه سپتامبر نیز با 80 سنت کاهش نسبت به ماه قبل 5 دلار و 55 سنت پایین تر از شاخص عمان و دوبی تعیین شده است.

همچنین قیمت تمام انواع نفت های ایران برای ارسال به بازارهای شمال غرب اروپا، مدیترانه و سیدی کریر در ماه سپتامبر کاهش داشته است.

ایجاد 821 شغل مستقیم در استان اصفهان با تسهیلات بانک صنعت و معدن


از میان طرح های یاد شده می توان به سایپا كاشان ، توان امید پاسارگاد ، شیرگاز آذران ، نسوز اكباتان و فولاد اردستان اشاره كرد كه سهم بالایی در اشتغالزایی را به خود اختصاص داده اند.
ایجاد 821 شغل مستقیم در استان اصفهان با تسهیلات بانک صنعت و معدن
 تعداد 10 طرح صنعتی با تسهیلات بانك صنعت و معدن درسال 1396 در استان اصفهان به بهره برداری رسید و در نتیجه آن 821 شغل جدید ایجاد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانك صنعت و معدن، برای اجرای طرح های یاد شده مبلغ 6 میلیون و 600 هزار یورو تسهیلات ارزی و 52 میلیارد تومان تسهیلات ریالی توسط این بانك پرداخت شده است.

از میان طرح های یاد شده می توان به سایپا كاشان ، توان امید پاسارگاد ، شیرگاز آذران ، نسوز اكباتان و فولاد اردستان اشاره كرد كه سهم بالایی در اشتغالزایی را به خود اختصاص داده اند.

گفتنی است طرح های صنعتی زیادی با بهره مندی از تسهیلات بانك صنعت و معدن در سال های اخیر در كشورمان به بهره برداری رسیده است.

ضرورت موضوعیت بخشی به "آبخیزداری" در افکار عمومی


دنیا الان به این سمت حرکت می کند که بسیاری از سدها را جمع آوری کند و کلیه سرمایه گذاری خود را جهت تقویت سفره های زیرزمینی از طریق اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری معطوف کرده است.
ضرورت موضوعیت بخشی به "آبخیزداری" در افکار عمومی
 وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که اجرای عملیات آبخیزداری بهترین شیوه حفظ خاک،پوشش گیاهی و ذخیره سازی آب در سفره های زیرزمینی است،بر ضرورت موضوعیت بخشی «آبخیزداری» در سطح ملی و محلی تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی تدبیر وامید،محمود حجتی امروز پنجشنبه در نشست سراسری مدیران ستادی و استانی سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور که به منظور بررسی عملکرد استانها در اجرای پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری برگزار شد، اظهار داشت: فلسفه وجودی انجام خدمات ما جلب رضایت مردم است،

وی با بیان این که بر اساس گزارش های موجود در بسیاری از استانها اقدامات قابل توجهی در زمینه آبخیزداری و آبخوانداری در حال انجام است،تصریح کرد:جا دارد از طریق رسانه ها اقدامات صورت گرفته به سمع و نظر افکار عمومی رسانده شود تا علاوه بر موضوعیت بخشیدن به مسئله آبخیزداری در سطح ملی و محلی برای این حرکت عظیم پشتوانه سازی شود.

حجتی، خدمت به مردم در منابع طبیعی را کاری خداپسندانه دانست و بر لزوم رفع موانع مشارکت مردم در اجرای طرح های منابع طبیعی تاکید کرد.

وی خاطر نشان کرد: همه چیز در عرصه کاری بستگی به دیدگاه و نگرش ما دارد که چگونه با مردم رفتار کنیم زیرا زمانی ما می توانیم به مردم ثابت کنیم که خدمت گذار آنها هستیم که بتوانیم باور عمومی آنان را بالا ببریم.

وزیر جهاد کشاورزی خطاب به مدیران منابع طبیعی تاکید کرد: اگر کسی در عرصه های منابع طبیعی تقاضای اجرای طرح های تولیدی را داشت راه را به روی او نبندیم بلکه می توانیم با آموزش و ترویج مسیر درست حفظ منابع طبیعی را برایش ترسیم نماییم.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: در مقاطعی گفته شد مالچ برای عرصه های بیابانی بسیار مضر است و مدتی هم مالچ پاشی را تعطیل کردند اما اکنون می بینیم که همین مالچ در مناطق بیابانی خوزستان چقدر جواب مثبت داده و اقدامات قابل توجه نهال کاری در کنار مالچ پاشی در این استان انجام شده است.

وی استان هرمزگان را استانی پیشرو در آبخیزداری نام برد و گفت: با اقدامات مردم و خیرین و کمک منابع طبیعی و استاندار اکنون بیش از 58 میلیارد تومان اعتبار تنها برای اجرای عملیات آبخیزداری به این استان اختصاص یافته است.

حجتی درباره اهمیت آبخیزداری خاطر نشان کرد:دنیا الان به این سمت حرکت می کند که بسیاری از سدها را جمع آوری کند و کلیه سرمایه گذاری خود را جهت تقویت سفره های زیرزمینی از طریق اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری معطوف کرده است.

وی یادآوری کرد:کار در منابع طبیعی استانها همت می خواهد زیرا اگر بخواهیم کاری انجام دهیم همه امکانات وجود دارد اما اگر اراده ای برای انجام یک کار وجود نداشته باشد همه امکانات جمع شوند آن کار انجام نخواهد شد.

وی به کاشت زراعت چوب در استان های شمالی بویژه در غرب استان گیلان اشاره کرد و گفت: زراعت چوب می تواند علاوه بر تامین معیشت مردم، فشار را از روی جنگل ها بردارد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان یک بار دیگر به مدیران منابع طبیعی توصیه و تاکید داشت: توانمندی و ظرفیت های فراوانی در عرصه های کشور وجود دارد و از آنان خواست با استانداران استان ها ارتباط بیشتری داشته باشند که قطعا در توفیق منابع طبیعی بسیار اثر گذار است.


قیمت مرغ به 11هزار و 400 تومان رسید


یک منبع آگاه در اتحادیه پرنده و ماهی گفت: قیمت مرغ در این هفته روند افزایشی داشته و تا 11 هزار و 400 تومان در خرده فروشی‌ها رسیده است.
قیمت مرغ به 11هزار و 400 تومان رسید
 قیمت مرغ گرم در عمده فروشی درب کشتارگاه 10هزار و 350 تومان بوده و به واحدهای صنفی 10500 تومان تحویل داده شده است.

یک منبع آگاه در اتحادیه پرنده و ماهی  گفت: قیمت مرغ در این هفته روند افزایشی داشته و تا 11 هزار و 400 تومان در خرده فروشی‌ها رسیده است.

وی با اشاره به ضرورت افزایش نظارت دولت بر خرده‌فروشی‌ها افزود: قیمت مرغ گرم در عمده فروشی درب کشتارگاه هم 10هزار و 350 تومان بوده و به واحدهای صنفی 10500 تومان تحویل داده شده است.

این منبع آگاه دلیل افزایش قیمت مرغ را گرم بودن هوا و شرایط جوی دانسته و خاطرنشان کرد: گرمای هوا باعث کاهش جوجه ریزی و کم شدن وزن مرغ شده و میل به جوجه ریزی را در تولیدکنندگان کاهش می‌دهد. با کاهش عرضه قیمت مرغ در بازار افزایش یافته است.

 

ثروتمندترین کشورهای دنیا تا سال 2020


صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است ماکائو تا پایان سال 2020 به درآمد سرانه 143 هزار و 116 دلاری دست یابد و از قطر که پیش‌بینی می‌شود درآمد سرانه‌اش به 139 هزار و 151 دلار باشد، جلو زند.
ثروتمندترین کشورهای دنیا تا سال 2020
 صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد درآمد سرانه ساکنان ماکائو تا سال 2020 از قطر جلو بزند.

به نقل از بلومبرگ، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است ماکائو تا پایان سال 2020 به درآمد سرانه 143 هزار و 116 دلاری دست یابد و از قطر که پیش‌بینی می‌شود درآمد سرانه‌اش به 139 هزار و 151 دلار باشد، جلو زند.

ماکائو یک منطقه خودمختار چین است که قبلا مستعمره چین بود و از 2 دهه پیش که خودمختاری خود را به دست آورد، در مسیر توسعه حرکت می کند. درآمد سرانه این منطقه  در سال 2001 تنها 34هزار و 500 دلار بود. انتظار می‌رود اختلاف درآمد ساکنان این دو کشور حتی بیشتر از این هم شود و به حدود 13هزار دلار در سال 2023 برسد.

پس از این دو کشور، سنگاپور در رده چهارم قرار خواهد داشت و هنگ کنگ در جایگاه دهم قرار خواهد گرفت. جایگاه پنجم نیز متعلق به آسیایی‌ها و در اختیار کشور برونئی خواهد بود. در بین کشورهای اروپایی نیز لوکزامبورگ، ایرلند و نروژ بالاترین درآمد سرانه را خواهند داشت. لوکزامبورگ سوم و ایرلند و نروژ در رده ششم و هفتم قرار دارند. در بین کشورهای منطقه نیز به جز قطر، نام امارات و کویت دیده می‌شود و این دو کشور در رده های هشتم و نهم بالاترین درآمد سرانه قرار دارند.یک هفته نوسانات غیرمنتظره در بورس تهران


در هفته گذشته بورس تهران برخلاف هفته‌های پیش شاهد کاهش بیش از 1000 واحد در شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بود به طوری که در چهارشنبه 17 مردادماه نماگر بازار در تراز 131 هزار و 521 قرار داشت اما با گذشت پنج روز کاری این شاخص به رقم 130 هزار و 476 رسید.
یک هفته نوسانات غیرمنتظره در بورس تهران
در هفته‌ای که گذشت فعالان بازار سرمایه شاهد کاهش قیمت سهم‌ها نسبت به هفته‌های قبل‌تر بودند. اما در مجموع در طی یک ماه گذشته روند قیمت‌ سهم‌ها رو به افزایش بود و شاخص کل بارها کانال‌شکنی کرد.

 در هفته گذشته بورس تهران برخلاف هفته‌های پیش شاهد کاهش بیش از 1000 واحد در شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بود به طوری که در چهارشنبه 17 مردادماه نماگر بازار در تراز 131 هزار و 521 قرار داشت اما با گذشت پنج روز کاری این شاخص به رقم 130 هزار و 476 رسید.

در هفته‌های گذشته شاهد نوسانات غیرمنتظره در قیمت سهام بسیاری از شرکت‌ها مخصوصا شرکت‌هایی که صادرات محور هستند، بودیم. اصلی‌ترین علت این موضوع نوسانات شدید قیمت ارز، در طی ماه‌های گذشته بود چرا که با افزایش قیمت دلار شرکت‌های صادرات‌محور همچون پتروشیمی‌ها، گروه محصولات شیمیایی، نفتی‌ها و فلزات اساسی می‌توانند در صورت‌های مالی خود سود شناسایی کنند.

در پنج روز کاری گذشته، شاخص آزاد شناور 1278 واحد افت کرد و از تراز 140 هزار و 307 واحدی تا رقم 139 هزار و 92 واحد پایین رفت.

همچنین شاخص بازار اول با 501 واحد کاهش به رقم 95 هزار و 770 رسید و شاخص بازار دوم با 3364 واحد افت، تا رقم 267 هزار و 301 واحد عقب نشست. در عین حال شاخص 50 شرکت فعال در بورس با 58 واحد افت از رقم 5756 تا رقم 5698 پایین رفت.

در هفته‌های گذشته در بسیاری از روزهای معاملاتی شاهد صف خرید پایدار در برخی از گروه‌ها بودیم و در بعضی از اوقات این صف خرید به یکباره به صف فروش بدل می‌شد. حال و هوای این روزهای بازار سرمایه باعث شده نوسان‌گیران حرفه‌ای سود خوبی را کسب کنند. در عین حال ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک در بازار بسیار بیشتر شده و کارشناسان به سرمایه‌گذاران غیر حرفه‌ای برای انجام سرمایه‌گذاری بدون آگاهی قبلی هشدار می‌دهند.
>