گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

اصلاح نظام بانکی اولویت مهم اقتصاد

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار اقتصادی

تجارت آنلاین: روز گذشته و در جلسه شورای معاونین وزارت امور اقتصادی و دارایی که با حضور رییس جمهور برگزار شد، فرهاد دژپسند وزیر جدید اقتصاد در سخنانی برنامه‌های خود را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تشریح و اعلام کرد ...

گروه اقتصاد کلان: روز گذشته و در جلسه شورای معاونین وزارت امور اقتصادی و دارایی که با حضور رییس جمهور برگزار شد، فرهاد دژپسند وزیر جدید اقتصاد در سخنانی برنامه‌های خود را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تشریح و اعلام کرد برای عبور از دوران فعلی اراده‌ای آهنین دارد. او سرفصل‌های کاری خود را بهبود فضای کسب و کار، تسریع در سرمایه گذاری، حل مشکل بیکاری اصلاح نظام بانکی و کارآمدسازی گمرکات و امور مالیات عنوان نمود. البته حسن روحانی در همین جلسه و پیش از اظهارات دژپسند گفت: «به آقای دژپسند گفتم اولین مسئولیت شما در وزارت اقتصاد، مسئولیت اصلاح نظام بانکداری است و شما کاری کنید که اولا بانک‌ها از بنگاه‌داری خارج شوند. در حال حاضر تسهیلاتی که بانک‌ها می‌دهند، اول به بنگاه‌های خودشان می‌دهند. بانک باید از بنگاه‌داری خارج شود تا بتواند عادلانه رفتار کند». در گزارش حاضر ابتدا گزیده اظهارات وزیر اقتصاد و پس از دیدگاه کارشناسان در خصوص اهمیت اصلاح نظام بانکی به نظر خوانندگان ارجمند می‌رسد.

*اراده آهنین وزیر
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برنامه‌های مشخصی در این وزارتخانه برای عبور از شرایط کنونی کشور تدوین شده است و برای اجرای آن اراده آهنین داریم. به گزارش تجارت از وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرهاد دژپسند در جلسه شورای معاونان این وزارتخانه که صبح دوشنبه با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: در این وزارتخانه برنامه‌های مشخصی تدوین شده تا در زمینه اداره بهتر دولت، بهبود فضای کسب و کار، سرعت بخشی به سرمایه گذاری و در نهایت رشد و حل معضل بیکاری و همچنین در زمینه کنترل و مدیریت تورم عملکرد بهتری داشته باشیم. دژپسند گفت: این برنامه ریزی‌ها در قالب امور گمرکات، کارآمدسازی امور مالیاتی کشور، اصلاح نظام بانکی، استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری خارجی، مناطق آزاد و همچنین امور بیمه‌ها قابل تحقق خواهد بود. وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بازار سرمایه یکی از ابزارهای مهم برای عبور از شرایط کنونی است، اظهار داشت: دولت، سرمایه‌های گرانقدر و انباشته شده‌ای در اختیار دارد که می‌تواند با خصوصی سازی، زمینه استفاده بهتر از این دارایی‌ها را به نفع مردم فراهم آورد.

*هم افزایی برای عبور از شرایط دشوار
دژپسند شرایط کنونی را ویژه خواند و اراده، همدلی، همکاری، تعاون و پشتکار را از ملزومات مقابله با برنامه‌های سخت دشمن و خنثی کردن این فشارها دانست. وی ادامه داد: در دوران پس از انقلاب، کمتر دوره‌ای از نظر حساسیت، مشابه این دوره بوده است. وی با تاکید بر اینکه با یک برنامه منسجم می‌توان از این شرایط ویژه عبور کرد، افزود: در کشورمان ابزار، موقعیت و امکانات عالی داریم که با استفاده از آنها می‌توان از این شرایط عبور کرد. دژپسند با بیان اینکه وزارت امور اقتصادی و دارایی به معنای واقعی کلمه، یک ابر وزارتخانه است، گفت: دامنه فعالیت‌های این وزارتخانه به گونه‌ای است که می‌تواند در حوزه‌های مختلف حضور یافته و شرایط را برای عبور از این دوران فراهم کند. وزیر امور اقتصادی و دارایی با یادآوری اینکه در شرایط کنونی، دشمن درصدد ناامید کردن و انقطاع مردم از حکومت است، افزود: در مقابل، ما نیز برنامه‌های اجرایی مشخص داریم.

*حمایت از بانک مرکزی
اواخر مهرماه گذشته بود که اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی ، پس از ارائه گزارش رئیس کل بانک مرکزی در مورد چالش‌های نظام بانکی، بر حمایت از اقدامات بانک مرکزی در زمینه اصلاح نظام بانکی تاکید کردند. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه‌ای به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، پس از ارائه گزارش رئیس کل بانک مرکزی در مورد چالش‌های نظام بانکی، بر حمایت از اقدامات بانک مرکزی در زمینه اصلاح نظام بانکی تاکید کردند. بانک مرکزی نیز موظف شد که پیشنهادات اجرایی برای اصلاح نظام بانکی را به جلسه سران ارائه کند.

*تحول در نظام بانکی
پیش تر رئیس کمیته پولی، مالی و بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بحث اصلاح قانون نظام بانکی گفته بود : با این قانون ساختار بانک مرکزی تغییر می‌کند و بانک مرکزی کاملا متحول می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بحرینی با حضور در برنامه شبکه خبر سیما گفت: از اولین روزی که طرح قانون بانکداری اسلامی‌بدون ربا در مجلس نهم اعلام وصول شد تا امروز که طرحی جامع در کمیسیون اقتصادی داریم، بخش عمده از آن تصویب شده است. وی افزود: این طرح، طرحی جامع است که قانون عملیاتی بدون ربا و قانون پولی -بانکی سال بانکی را زیر نظر دارد. این قانون همچنین ساختار بانک مرکزی را نیز تغییر می‌دهد و بانک مرکزی با مصوبه کمیسیون اقتصادی کاملا متحول می‌شود. بحرینی افزود: در مجلس علاوه بر لایحه ناقص دولت سه طرح اعلام وصول شده داشتیم: 1- طرح بانک مرکزی برای تحول بانک مرکزی 2- طرح بانکداری جمهوری اسلامی‌که نظام بانکداری را باید مدیریت کند 3- طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی‌ایران است که اکنون در صحن مجلس مطرح است. بانک توسعه اسلامی‌مکمل بانک مرکزی است. وقتی نظامات بانکی کشورها مطالعه می‌شود بانک توسعه قوی وصل به بانک مرکزی مطرح است. وی گفت: در کشور ما وزرات اقتصاد تخصص مالیات، خزانه و گمرک را به عهده دارد و مدیریت بانک به عهده وزارت اقتصاد نیست. اگر مجلس نیز در اصلاح ساختار نظام بانکی نظارت نداشته باشد ذینفعان نیز همچنان نگران خواهند بود. وظیفه بانک مرکزی پایش مقررات نظام بانکی است که به دلیل انجام ندادن وظایف است که مجلس ورود کرده است. وی اظهار داشت: در ایران صحن علنی نسبت به تک تک کلمات نیز نظر می‌دهد و باید به صورت جامع همه موارد در نظر گرفته شود. ما درباره نهادها باید از تجربه کشورهای دیگر استفاده کنیم. در این طرح برای بانک ساختار بندی مشخص شده و با بانکداری جهانی منطبق است. در وضع مطلوب باید تجربه موفق دنیا را بگیریم و با فرهنگ و الزامات دینی و فقهی و شرایط کشور حتی به لحاظ ظرفیت کشور بومی‌سازی کنیم که در این طرح همه موارد و تجربه بانکداری دنیا دیده شده است.

*ابرپروژه اصلاح نظام بانکی
عیوضلو مدیر ابرپروژه اصلاح نظام بانکی دیگر مهمان برنامه گفت: وزارت اقتصاد 8 ابرپروژه را دنبال می‌کرد که یکی از آن ابرپروژه اصلاح نظام بانکی است. که در پیرو ان عملیات بانک مرکزی و سازماندهی بانکها و آی تی مطرح شد که بر اساس وضعیت مطلوب و استراتژی فرایند تصویب شود. وی افزود: در قانون نویسی همه موارد باید دیده شود و برنامه نویسی جامع باشد که همه جوانب در نظر گرفته و دیده شود. در دنیا در تصویب قوانین ریز قوانین نوشته می‌شود اما در کشور ما شوراها و هیئت‌ها خود مشکل هستند که بیشتر به پسرفت می‌رسیم تا پیشرفت. عیوضلو در ادامه افزود: تا زیرساخت نباشد و دستورالعمل و روند مشخص نباشد و به جمع بندی کامل و جامع نرسیم، به پیشرفت و نتیجه نخواهیم رسید.وی افزود: شورای فقهی باید نگاه کلان داشته باشد و نباید نگاه صرفا فقهی باشد. در مجلس قوانین تصویب می‌شود اما همزمان باید ایین نامه‌ها باشد که بخش

*وزیر اقتصاد اصلاح نظام بانکی را در دستور کار قرار دهد
در اظهار نظری دیگر یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشورگفت‌: وزیر اقتصاد اگر بتواند نظام بانکی را اصلاح کند، بزرگترین خدمت را به مردم کرده است. ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این که وزرا باید چه مسائلی را در اولویت کاری خود قرار دهند، اظهار کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی که امروز داریم وزیر اقتصاد باید اولویت اول خود را اصلاح نظام بانکی قرار دهد، چرا که نظام بانکی به یک معضل وحشتناک تبدیل شده است. وزیر اقتصاد باید تمام کارهای خود را کنار بگذارد و اصلاح نظام بانکی را ارجح قرار دهد چرا که 40 سال است که این کار باید انجام شود اما نشده است. وی در ادامه بیان‌ کرد: اگر وزیر اقتصاد این کار را انجام دهد بزرگترین خدمت را به مردم کرده است.

*جمع بندی
به این ترتیب و با توصیه اکید رییس جمهور و نمایندگان مجلس به نظر می‌رسد اصلاح نظام بانکی یک ضرورت حیاتی و لازم الاجرا است تا با تمسک به آن بسیاری از بی انضباطی‌های پولی و مالی سامان داده شود و شرایط برای ایجاد بهبود در حوزه‌های گوناگون اقتصادی از جمله معیشت خانوارها، فضای کسب و کار، رونق تولید و ... فراهم شود.

addup.center