گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

خودرو و ذغال چینی، علت اصلی تولید بی سابقه دی اکسید کربن در سال 2018

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سبک زندگی

علت اصلی تولید بی سابقه دی اکسید کربن در سال 2018،  افزایش قابل توجه مصرف زغال در چین اعلام شد. 

به گزارش تلکسیران، علت اصلی تولید بی سابقه دی اکسید کربن در سال 2018،  افزایش قابل توجه مصرف زغال در چین  اعلام شده است.

پژوهش ها نشان می دهد رونق گرفتن بازار اتومبیل و افزایش مصرف زغال در چین از عوامل اصلی تولید بی سابقه دی اکسید کربن در سال جاری است. افزایش سه درصدی این گاز در سال جاری درحالی اتفاق می افتد که دولت چین سعی دارد اقتصاد لغزان این کشور را تقویت کند.

همزمان تصاعد این گاز از خودروها، وسایل نقلیه باری و هواپیماها در همه جهان در حال افزایش بوده است. تولید انرژی های تجدیدپذیر هم در سال 2018 افزایش یافت اما نه آنقدر که این افزایش آلاینده ها را جبران کند.

این تحقیقات که توسط گروهی به نام "پروژه جهانی کربن" (جی سی پی) انجام شد پیش بینی می کند میزان افزایش دی اکسید کربن در سال جاری در نهایت 2.7 درصد باشد که خیلی بیشتر از افزایش 1.6 درصدی آن در سال 2017 است . این افزایش نگرانی  هایی به وجود آوره زیرا دانشمندان مدعی بودند که میزان تولید دی اکسید کربن برای حدود سه سال نسبتا ثابت مانده بود.

خودرو و ذغال چینی، علت اصلی تولید بی سابقه دی اکسید کربن در سال 2018

بیشتر بخوانید:

علت افزایش مصرف ذغال در چین چیست؟

هرچند بالاترین میزان مصرف زغال همچنان  به سال 2013 مربوط است اما امسال هم مصرف آن دوباره افزایش یافته. چین، که بزرگترین تولید گننده گازهای گلخانه ای است، افزایش 4.7 درصدی در تولید دی اکسید کربن داشته است.

پیشتر در جریان گفت و گوهای نشست تغییرات اقلیمی سازمان ملل در لهستان، پروفسور کورین لا کوئر از دانشگاه ایست  گفته بود که افزایش این گاز در چین ناشی از تصمیم دولت پکن است.

پروفسور لاکوئر می گوید: 

دولت چین در دو سال گذشته اقتصادش را تقویت کرده است و این اقتصاد، متکی بر ساخت و ساز و صنایع سنگین، زغال و فولاد است. وقتی اقتصاد را تقویت می کنید شاهد افزایش تصاعد گازهای گلخانه ای خواهید بود.

از جمله سایر کشورهای موثر در افزایش تولید گازهای گلخانه ای در سال 2018 می توان به  آمریکا اشاره کرد که به دلیل زمستان خیلی سرد و تابستان داغ  تقاضا برای مصرف انرژیدر این کشور بسیار بالا رفت.

بزرگترین متصاعدکنندگان دی اکسدی کربن در جهان چه کشورهایی هستند؟

در سال 2018 چین در صدر تولید دی اکسید کربن قرار گرفت.  بعد از آن آمریکا و اتحادیه اروپا از نظر تولید این گاز در جایگاه دوم و سوم هستند. هند، روسیه، ژاپن، آلمان، ایران، عربستان سعودی، کره جنوبی و کانادا در رتبه های بعدی قرار دارند.

اقتصاد درحال رونق هند شاهد افزایش 6.3 درصدی تولید گازهای گلخانه ای این کشور بود. عربستان سعودی، ایران، ترکیه، عراق و کره جنوبی پنج کشوری هستند که در یک دهه گذشته بعد از متصاعدکنندگان اصلی (چین، آمریکا، اتحادیه اروپا و هند) بیشترین تاثیر را بر تولید این گاز داشته اند.

تاثیر اتومبیل ها در افزایش مصرف دی اکسید کربن

عامل مشترک جهانی که تنها به کشورهای پیشرفته محدود نمی شود و همه کشورها  از غنی گرفته تا کم درآمد را شامل می شود، ادامه افزایش مصرف نفت در بخش حمل و نقل است. در اتحادیه اروپا میزان سوخت مورد استفاده برای پروازها و تردد زمینی 4 درصد افزایش یافته و در آمریکا هرچند میزان مصرف زغال کاهش یافت اما مصرف سوخت های فسیلی توسط اتومبیل ها 1.4 درصد افزایش یافت.

پروفسور لاکوئر می گوید: 

به غیر از قضیه زغال، تصاعد ناشی از مصرف نفت در اتومبیل ها و کامیون ها و سایر وسایل نقلیه باری و هوانوردی  نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه بیشتر و بیشتر شده است که به افزایش خودروها در سراسر جهان مربوط است.

شواهد نشان می دهد که امروزه مردم کشورهای جهان از اتومبیل های بنزینی و دیزلی بزرگتری استفاده می کنند و بیشتر از گذشته به سفر می روند.

عدم پایبندی کشورها به توافق پاریس

دانشمندان می گویند اگر قرار باشد تصاعد جهانی دی اکسید کربن براساس توافق پاریس از 2020 روندی نزولی را شروع کند این افزایش نشانه های خوبی ندارد. واقعیت این است که کشورهای جهان به تعهدات خود که سه سال پیش در جریان توافق اقلیمی پاریس متعهد شدند پایبند نیستند.

آینده صنعت حمل و نقل

علی رغم وضعیت ناامیدکننده خودروها در سال 2018، آینده موتورهای احتراقی معلوم نیست. اتومبیل هایی شارژی ده سال پیش بسیار نادر بودند اما اکنون سه میلیون از آنها در بازارهای جهانی وجود دارد. هرچند که  استفاده از اتومبیل های برقی در حال افزایش است اما سرعت این روند کافی نیست.

نروژ از سال 2025 فروش اتومبیل هایی که الکتریکی نباشند را ممنوع خواهد کرد. بریتانیا، فرانسه، هلند و هند نیز می گویند تا قبل از سال 2040 چنین خواهند کرد.

صنایع اتومبیل دربرابر دوراهی پیش رو بی تفاوت نبوده اند. شرکت فولکس واگن می گوید آخرین نسل اتومبیل های بنزینی و دیزلی را در سال 2026 تولید خواهد کرد. هرچند این تصمیم مورد استقبال بسیاری قرار گرفته اما به عقیده خیلی ها این مقدار کافی نیست. 

روزی راجرز از موسسه "صلح سبز" می گوید: 

برای  خارج کردن از دور تولیدو فعالیت اتومبیل هایی که باعث گرمایش  جهانی و سمی شدن هوا می شوند، نمی توانیم نزدیک به یک ربع قرن صبر کنیم. ساکنان شهرهای آلوده و شهرهایی که با فاجعه های ناشی از تغییرات اقلیمی روبرو هستند مستحق عملکردی بهتر از این هستند.

حرکت آهسته اما مثبت به سمت بهره مندی از انرژی های سبز

در این مدت انرژی های سبز با سرعتی که افزایش نیاز به سوخت های فسیلی را جبران کند رشد نکرده اند اما کارشناسان می گویند این خبر بعضی پیشرفت های قابل توجه را از نظر دور می دارد.

هزینه انرژی های تجدیدپذیر همچنان در حال سقوط است. مراکش، مکزیک، شیلی و مصر اکنون هر کیلووات ساعت برق را با سه سنت (آمریکا) یا کمتر تولید می کنند. که ارزان تر از گاز طبیعی است.

بیش از 50 درصد ظرفیت تازه تولید برق مربوط به انرژی های نوین است. حجم تولید برق از انرژی باد و خورشید هر سال دو برابر می شود. مصرف زغال در بیشتر مناطق توسعه یافته جهان درحال عقب نشینی است.

هرچند که آمریکا از توافق اقلیمی پاریس خارج شده، اما بسیاری از شهروندان آمریکایی حامی این توافق هستند. در اطراف جهان، حدود 9000 شهر و ناحیه شهری که نماینده 16 درصد جمعیت جهان است به پیمان پاریس متعهدند.

طی یک دهه گذشته، 19 کشور از جمله بریتانیا، ایرلند، فرانسه و آمریکا ضمن حفظ رشد اقتصادی از تولید دی اکسید کربن خود کاسته اند.

کریستیانا فیگوئرز رئیس امور اقلیمی سازمان ملل با اشاره به این که اجرای توافق پاریس تا پیش از سال 2015 غیرممکن به نظر می رسید نوشت:

همین مساله در مورد غیرکربنی کردن اقتصاد صدق می کند. جوانان بی پروا، جامعه مدنی، کسب و کارها، سرمایه گذاران، شهرها و دولت ها در تعقیب هوای پاک، اشتغال و استقلال در زمینه انرژی با تلاش جمعی خود مسیر جدید به سوی تصاعد صفر تا سال 2050 را رقم می زنند.

 


addup.center