درگیری تماشاگران دیدار استقلال و تراکتورسازی

* هواداران استقلال طارق همام، مارک نیومایر و الحاجی‌گرو را تشویق می‌کردند.

* هواداران استقلال اشکان دژاگه و مسعود شجاعی دو کاپیتان تیم ملی ایران را که به تراکتورسازی پیوستند، مورد تشویق قرار دادند.

* مقابل درب ورزشگاه، ورودی هواداران را تفکیک کرده بودند تا طرفداران دو تیم با یکدیگر تداخل پیدا نکنند.

* عوامل انتظامی با زبان آذری از طرفداران تراکتور می‌خواستند آرامش خود را حفظ کرده و تنها خود را تشویق کنند.

* نحوه بلیت‌فروشی برای هواداران تراکتورسازی بسیار بد بود و همین مسئله باعث شده بود تا آنها نسبت به این قضیه معترض بوده و درگیری کوچکی هم با عوامل انتظامی پیدا کنند.

* طرفداران استقلال با شعار علیه ناظر داوری و بازی، نسبت به ارائه جایگاه بیشتر به هواداران تراکتور اعتراض داشتند.

* هواداران‌ تراکتورسازی از لحظه ورود به استادیوم علیه وینفرد شفر و بازیکنان استقلال شعار دادند.

* صادق درودگر مدیرعامل تراکتورسازی و لیدرهای این باشگاه دقایقی با مسئولان یگان ویژه جلسه‌ای را در کنار زمین برگزار کردند.

* جو آرامی در ورزشگاه حاکم نبود و مسئولان سازمان لیگ با بلند کردن صدای موزیک، اجازه نمی‌دادند اعتراض هواداران تراکتورسازی شنیده شود.

* مقابل در ورزشگاه درگیری فیزیکی بین تعدادی از هواداران تراکتور و استقلال به وجود آمد که با دخالت نیروی انتظامی، این قائله خاتمه پیدا کرد.

شفر: بهتر بود که در این هفته باختیم!


سرمربی تیم فوتبال استقلال پس از شکست در هفته چهارم لیگ برابر پارس جم به تارتار برای پیروزی مقابل تیمش تبریک گفت و مدعی شد که از پاس‌های اشتباه شاگردانش ناراحت بوده و نه عملکرد داور.
شفر: بهتر بود که در این هفته باختیم!
شفر: بهتر بود که در این هفته باختیم!وینفرد شفر، پس از پایان دیدار تیم‌های پارس جنوبی و استقلال نکاتی را بیان کرد که در ادامه می‌خوانید: 
اول از همه به تیم پارس جنوبی به خاطر کسب سه امتیاز تبریک می‌گویم. در تمرینات و جلسات با بازیکنان صحبت کرده بودیم که زمانی به مشکل می‌خوریم که حریف رو به ضربات هوایی بیاورد. می‌دانستیم دروازه‌بان‌شان و بازیکن شماره سه آنها رو به بازی مستقیم می‌آورند و تنها راه گلزنی آنها همین است. روی گل تیم پارس دیر رسیدیم و توپ به پشت خط دفاعی‌مان رسید. آرمین سهرابیان باید زودتر می‌ایستاد و توپ را به دروازه‌بان‌مان می‌داد.

شانس‌های زیادی برای گل‌های اول، دوم و حتی سوم داشتیم اما باختیم
در نیمه اول برای گل زدن خیلی محکم نبودیم، اما در مورد نیمه دوم چه چیزی می‌توانم بگویم؟! ما شانس‌های زیادی برای گل‌های اول، دوم و حتی سوم داشتیم. در نیمه دوم خوب بازی کردیم، اما باختیم.

هنوز تیم ساختن ما کامل نشده است
چیزی که باید یاد بگیریم، تیم ساختن است. هنوز تیم ساختن ما کامل نشده است. دیدید که مارکوس نیومایر و بازیکن عراقی در نیمه دوم بازی کردند. در نیمه اول مرتضی تبریزی منتظر توپ بود، اما توپ به پشت او می‌رسید یا در نیمه دوم زمانی که رضا آذری می‌خواست پاس بدهد، مهاجم بیرون نمی‌آمد که توپ بگیرد. این همان چیزی است که بازیکنان باید در تمرینات یاد بگیرند. الحاجی گرو امروز روی نیمکت بود. دکتر تیم گفت او مشکل عضلانی دارد و ممکن بود با بازی کردن چهار هفته بازی نکند.

بهتر بود این هفته اشتباه می‌کردیم تا 4 هفته دیگر
شفر ادامه داد: امروز اشتباه کردیم و بهتر بود این هفته چنین اتفاقی می‌افتاد تا چهار هفته دیگر. باید آنالیز کنیم تا بهتر شویم. باید در تمرینات یکسری کارها را انجام دهیم. امروز دیدید که فرشید باقری به خاطر درگذشت پدرش نبود و ما مجبور شدیم بدون او بازی کنیم.

حسینی باید برای موقعیتش بیشتر تلاش کند و بجنگد
حسین حسینی مصدومیتی داشت و به خاطر مصدومیتش نتوانست بازی کند. سیدمهدی رحمتی به جای حسینی بازی کرد و عملکرد خوبی داشت. حسینی باید برای موقعیتش بیشتر تلاش کند و بجنگد.

گرو را برای یک بازی نمی‌خواهیم، بلکه همه بازی‌ها می‌خواهیم
یکی از مشکلات امروز ما گرو بود. او در بازی اول خود برای استقلال برابر تراکتورسازی بازی کرد و مشکل عضلانی برای‌اش پیش آمد. ما او را برای یک بازی نمی‌خواهیم، بلکه همه بازی‌ها می‌خواهیم. البته وریا و علی کریمی شانس گلزنی داشتند. وقتی هم گل نزنیم، نمی‌توانیم ببریم.

45 دقیقه برای زدن 3 یا 4 گل کافی بود
شاید باید زودتر تعویض می‌کردم، اما در آغاز نیمه دوم دو تعویض انجام دادم. در مورد گرو هم باید زودتر با پزشک تیم صحبت می‌کردم. ما موقعیت برای گلزنی داشتیم و 45 دقیقه برای زدن سه یا چهار گل کافی بود. در نیمه اول، فوتبالی که در نیمه دوم انجام دادیم، به نمایش نگذاشتیم و سرعت‌مان پایین بود. باید توپ را بیشتر به گردش در بیاوریم.

از اینکه بازیکنانم اشتباه می‌کردند ناراحت بودم
وی در واکنش به طرح این پرسش که چرا به داوری اعتراض‌های زیادی می‌کرد، گفت: داوری خوب بود، آیا به نظرتان خوب نبود؟ آیا شما زبان آلمانی بلد هستید؟ ناراحتی من از این بود که بازیکنانم روی پاس‌های بلند اشتباه می‌کردند! در مورد صحنه مشکوک پنالتی، من 40 متر با صحنه فاصله داشتم و نمی‌دانم پنالتی بوده یا نه.

چرا باید تیم من هم بعد از باخت در جم به حاشیه برود؟!
سرمربی تیم فوتبال استقلال در واکنش به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه استقلال سال گذشته با هدایت علیرضا منصوریان اینجا شکست خورد و تیمش به حاشیه رفت و نگران نیست که تیم او نیز دچار حواشی شود، با خنده گفت: نه، چرا باید این اتفاق بیفتد؟ شاید ما باید خبرنگاران را آنالیز کنیم!

زمانی به مشکل می‌خوریم که حریف رو به پاس‌های بلند می‌آورد
قبلاً گفتم که زمانی به مشکل می‌خوریم که حریف رو به پاس‌های بلند می‌آورد. عکس‌العمل ما نسبت به توپ‌های بلند دیر بود. در این نیمه، به اندازه کافی هافبک نداشتیم، اما در نیمه دوم با تغییراتی که داشتیم شرایط ما بهتر شد و شانس‌های زیادی برای گلزنی به دست آوردیم. فردا و پس فردا باید بازی‌مان را آنالیز کنیم. بازیکنان باید بدانند چه جاهایی خوب بوده و چه جاهایی بد بودند تا برای دیدار بعدی روند تیم تغییر کند.

تا بازی برابر السد آماده می‌شویم
ما باید یک تیم کامل شویم و بازیکنانم باید بدانند که هم‌بازی‌های‌شان می‌بایست چه کاری انجام دهند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که داشتیم، عدم حضور همه بازیکنان در اردوی آماده‌سازی پیش‌فصل بود. در بازی‌های تدارکاتی که در ترکیه برگزار کردیم، تنها سه بازیکن آن زمان در تیم فعلی حضور داشتند. با این وجود، تا بازی با السد آماده می‌شویم و می‌توانیم نتیجه خوبی در خانه برابر این تیم بگیریم.

2 روز تمرین کردن برای حضور در زمین کافی نیست
آن چیزی که در گذشته بوده، برای‌مان دیگر مهم نیست. امروز بازیکن عراقی‌ ما یعنی طارق با وجود دو روز تمرین کردن، خوب بود، اما دو روز کافی نیست.

در شهر جم هتل خوب وجود دارد؟!
خیلی خوشحالم در شهر جم هستم، اما مشکل این است که هتل‌مان از اینجا دور است. آیا در شهر شما هتل خوب هست؟ چون این را نمی‌دانم سؤال می‌پرسم.

لیگ قایقرانی، برای اولین‌بار در بوشهر برگزار می‌شود


قایقرانی یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های شهر بوشهر است که در این سال‌ها توانسته بار دیگر جای خود را در میان دیگر رشته‌های این استان به‌خوبی باز کند. در دو سال گذشته مسوولان این رشته با فعالیت‌های گسترده و بی‌وقفه خود در تلاش بودند بار دیگر نام بوشهر در میان نام‌های بهتر کشور دیده شود.
لیگ قایقرانی، برای اولین‌بار در بوشهر برگزار می‌شود
بامداد جنوب - علی تنگستانی:
قایقرانی یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های شهر بوشهر است که در این سال‌ها توانسته بار دیگر جای خود را در میان دیگر رشته‌های این استان به‌خوبی باز کند. در دو سال گذشته مسوولان این رشته با فعالیت‌های گسترده و بی‌وقفه خود در تلاش بودند بار دیگر نام بوشهر در میان نام‌های بهتر کشور دیده شود. در همین رابطه مهدی زارعی، رئیس هیات قایقرانی استان و دیگر دستیارانش تلاش‌های زیادی کردند که ورزشکاران بوشهری بتوانند راهی تیم ملی شوند و البته به این هدف نیز رسیدند هیات قایقرانی استان در تابستان سال گذشته برنامه‌های ویژه‌ای داشت که به بهبود این رشته در استان کمک زیادی کرد حال به‌نظر می‌رسد این هیات برای تابستان امسال برنامه بزرگ‌تری دارد که می‌تواند باعث پیشرفت چشمگیر قایقرانی در استان بوشهر شود. در ادامه گزارش به سراغ هادی کللی، یکی از مربیان قایقرانی رفتیم تا از برنامه‌های هیات قایقرانی اطلاعات بیشتری به‌دست آوریم. 

طبق خبرهایی که دریافت کردیم، به‌نظر می‌رسد که هیات قایقرانی در روزهای آینده برنامه بزرگی دارد.
بله همین‌طور است. یکی از برنامه‌هایی که ما برای این تابستان داشتیم برگزاری مسابقات لیگ قایقرانی استانی است که برای اولین‌بار در کشور این اتفاق رخ می‌دهد. بعد از ظهر امروز نیز با حضور مسوولان هیات برای برگزاری این مسابقات جلسه‌ای برگزار خواهیم کرد که مسابقات لیگ قایقرانی استان را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم. همانطور که گفتم این اتفاق برای اولین‌بار در کشور رخ می‌دهد و این خود می‌تواند بازتاب مثبتی برای هیات قایقرانی استان بوشهر در کشور داشته باشد. این مسابقات از روز پنجشنبه این هفته آغاز می‌شود و به‌صورت دو هفته رفت و دو هفته برگشت در شهرهای گوناگون استان برگزار خواهد شد. اولین دوره این مسابقات به میزبانی بندر امام حسن برگزار می‌شود و رده سنی آن هم نونهالان، نوجوانان و جوانان است و به ترتیب به میزبانی‌ها در دور دوم رفت در شهرستان تنگستان، دور اول رفت در شهرستان عسلویه، دور دوم (نهایی) رفت در شهر بوشهر خواهد بود. لازم به ذکر است که پنج تیم از پنج شهرستان استان در این مسابقات حاضر خواهند شد. این مهم‌ترین برنامه در تابستان امسال است که از روز پنجشنبه آغاز می‌شود.

چرا تمام دوره‌های مسابقات در شهر بوشهر برگزار نمی‌شود؟
در رابطه با این موضوع باید بگویم از آنجا که بیشتر شهرها و روستا‌های استان به دریا دسترسی دارند، ما تصمیم گرفتیم مسابقات لیگ قایقرانی فقط در شهر بوشهر برگزار نشود بلکه در سرتاسر استان شاهد این مسابقات باشیم. این مساله باعث می‌شود این رشته در استان ما پیشرفت بیشتری داشته باشد و ورزشکاران هم با انگیزه بیشتری برای حضور در مسابقات حضور پیدا کنند. 

در بخش کشوری و بین‌المللی، هیات قایقرانی استان چه برنامه‌هایی دارد؟
در بخش بین‌المللی، حدود 10 روز قبل مسابقات قهرمانی جوانان جهان برگزار شد که احسان زنده‌پی، قایقران بوشهری تیم ملی، به‌عنوان تنها نماینده کانو‌کانادایی ایران در این مسابقات شرکت کرد که در پایان توانست رتبه دوازدهم مسابقات را به‌دست آورد. از آنجا که احسان برای اولین‌بار در این مسابقات شرکت کرد، نمی‌توانستیم انتظار زیادی از او داشته باشیم. مسابقات قهرمانی جوانان آسیا، تورمنت بعد است که باز هم احسان زنده‌پی به‌عنوان تنها نماینده بوشهر با پیراهن تیم ملی ایران در این مسابقات حضور خواهد یافت. لازم به ذکر است که این مسابقات شامل دو بخش زیر 20 سال و جوانان است که طبق صحبت‌هایی که با فدراسیون داشتیم، زنده‌پی در هر دو بخش شرکت خواهد کرد. در بخش بزرگسالان هم ما مسابقات کشوری این رده را در پیش داریم که در آبان‌ماه برگزار خواهد شد و در همین رابطه ما تیم خود بسته‌ایم و در حال تمرین کردن و رسیدن به آمادگی لازم جهت حضور در این مسابقات هستیم. لازم به ذکر است که برای اولین‌بار ما میزبانی دو رده مسابقات قهرمانی کشوری را بر عهده گرفته‌ایم که قرار است از اول آذرماه آغاز شود. در این راستا فدراسیون قایقرانی هم به کلیه هیات‌های استانی نامه زده است که آمادگی لازم جهت حضور در این مسابقات را داشته باشند. همچنین باید گفت که در برگزاری این مسابقات اداره ورزش و جوانان و منطقه ویژه اقتصادی پارس هم از ما حمایت خواهند کرد. 

از نظر استقبال، نسبت به سال‌های گذشته چقدر به تعداد ورزشکاران این رشته افزوده شده است؟
با توجه به این‌که در این مدت در بخش قایقرانی موفقیت‌های خوبی داشتیم و میزبانی بیشتر اردوهای تیم ملی را بر عهده داشتیم، استقبال خوبی از این رشته در بوشهر شده است. وضعیت به‌گونه‌ای بوده که هر شهرستان برای انتخاب تیم خود برای حضور در مسابقات لیگ استانی، مسابقات انتخابی برگزار کرده است؛ این نشان می‌دهد مردم به رشته قایقرانی علاقه زیادی دارند.

با توجه به مشکلات گذشته، در وضعیت کنونی از محل تمرین و امکانات خود راضی هستید؟
از نظر محل تمرینات باید گفت که در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم. وضعیت به‌گونه‌ای است که می‌توانیم به‌راحتی تمرینان خود را در محل موردنظر برگزار کنیم اما بحث کمبود امکانات همیشه مطرح بوده و چیز جدیدی نیست. ما هر قدر که جلو می‌رویم، امکاناتمان بیشتر و بهتر از قبل شده است ولی وقتی تعداد مراجعه‌کنندگان زیاد می‌شود، ما دچار کمبود قایق می‌شویم. با وجود این ، با حمایت‌هایی که اداره ورزش و جوانان استان و منطقه ویژه اقتصادی پارس از ما کردند، تا حدودی مشکلات ما کمتر شده است و راحت‌تر از قبل می‌توانیم به فعالیت‌های خود بپردازیم. به هر حال رشته قایقرانی یکی از پرمدال‌ترین رشته‌ها در المپیک‌های قاره‌ای و جهانی است و به همین دلیل از اهمیت بالایی این رشته برخودار است. خوشخبتانه در استان ما، نگاه‌ها به رشته قایقرانی خیلی بهتر شده است. 

در پایان، قایقرانی استان بوشهر نسبت به سال گذشته تا چه حدی پیشرفت داشته است؟
اگر بخواهیم به‌طور کلی بگویم، پیشرفت از آنجایی مشخص می‌شود که امسال تنها نماینده کشور در رشته کانوکانادایی مسابقات جوان جهان، از بوشهر بوده این افتخار بزرگی است. لازم به ذکر است که ما چند نماینده در تست تیم ملی قایقرانی برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا داریم. امیدواریم در آینده ورزشکاران بیشتری در تیم ملی قایقرانی داشته باشیم. می‌توان گفت سطح توقع از رشته قایقرانی در استان بوشهر بالا رفته است. این حرف را به این دلیل می‌زنم که در این یک سال گذشته ما عناوین زیادی در سطح کشوری کسب کرده‌ایم و مطمئنا این افتخارآفرینی‌ها ادامه خواهد داشت. ما سال گذشته در بخش نوجوانان، مقام سوم کشوری را کسب کردیم ولی در سال 97 سعی و تلاش خود را خواهیم کرد که رتبه بهتری کسب کنیم. در بخش جوانان هم می‌خواهیم در مسابقات کشوری سکو تیمی را کسب کنیم. 

آغاز رقابت‌های سوپر لیگ بزرگسالان استان بوشهر


رقابت‌های سوپر لیگ فوتبال بزرگسالان استان بوشهر از همین هفته آغاز خواهد شد.
در حالی که این لیگ جذاب همه ساله بازیکنان خوبی را به فوتبال استان معرفی می‌کند احتمال انصراف برخی تیم‌ها به دلایل مختلف شنیده می‌شود. شهر بوشهر دو تیم در این رقابت‌ها دارد‌، سکان از محله جفره و سپاهان از محله هلالی که می‌خواهند در این فصل رقابت کنند. روستای بنه‌گز نیز در این رقابت‌ها دو تیم دارد که گویا یکی از این تیم‌ها قصد کناره‌گیری دارد. شهر چغادک با دو تیم پیام و شاهین هر ساله در لیگ بزرگسالان نماینده دارد که شایعه کناره‌گیری یکی از تیم‌ها به گوش رسیده است!

این لیگ هر ساله با نظم خوبی برگزار می‌شود و باید امیدوار بود که خبر انصراف تیم‌ها صحت نداشته باشد. هر چند هزینه تیم‌داری در این شرایط بد اقتصادی مالکان را که بیشتر از بخش خصوصی هستند با مشکلاتی مواجه کرده است.

امنیت‌، واژه‌ای بی‌معنی برای ورزشگاه‌های ایران


درگیری، زد و خورد و خون نتیجه کلی هفته سوم لیگ برتر کشورمان بود که می‌توان از آن به‌عنوان پرحاشیه‌ترین هفته تاریخ لیگ برتر نام برد.
امنیت‌، واژه‌ای بی‌معنی برای ورزشگاه‌های ایران
بامداد جنوب:
درگیری، زد و خورد و خون نتیجه کلی هفته سوم لیگ برتر کشورمان بود که می‌توان از آن به‌عنوان پرحاشیه‌ترین هفته تاریخ لیگ برتر نام برد. سنگ‌پرانی، شعارهای تند و افشاگری توئیتری و... آنقدر آزاردهنده بود که روزنامه ورزشی «شوت» با درشت‌ترین تیتر ممکن در کنار عکس‌هایی از درگیری‌های روی سکو نوشت: لکه سیاه لیگ! بله هفته سوم لیگ برتر، «لکه سیاه لیگ» بود اما چرا به اینجا رسیده‌ایم و چاره کار چیست؟
اتفاق‌های ناگوار و شاید هم تکراری فوتبال ایران در هفته‌ سوم رقابت‌های لیگ برتر به اوج خود رسید. دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس مقابل تراکتورسازی و استقلال خوزستان در تهران و اهواز با اتفاقاتی همراه بود که ماه‌ها یا سال‌ها در مورد آن می‌توان حرف زد. اتفاقاتی تکراری که در این چند سال بارها شاهد آن بوده‌ایم ولی هنوز چاره‌ای برای جلوگیری از آن پیدا نشده است. در این دو بازی، افرادی مصدوم و عده‌ای نیز با سوء‌استفاده از شرایط ایجاد شده سمت‌وسوی کری‌های فوتبالی را تغییر داده و به‌دنبال بهره‌برداری‌های خود از این هیجان‌ها بودند، موضوعی که به‌نظر می‌رسد به چالشی بزرگ برای فوتبال ایران تبدیل شود.

حاشیه و درگیری در فوتبال غیرعادی نیست، نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان، فوتبال و درگیری هواداران دو مقوله مترادف و همسو هستند اما این که کری‌های فوتبالی هواداران بعضا به سمت و سوی شعارهای سیاسی می‌رود، موضوعی است که کمتر در فوتبال روز دنیا دیده شده است.
اما اگر اخبار دنبال کرده باشید، دیدار پرسپولیس تهران و استقلال خوزستان درگیری‌های سنگین و اتفاقات تلخ و ناگواری را به‌دنبال داشت. درگیری و شعارهای بی‌ضابطه و خارج از فوتبال شرایطی را در این دیدار ایجاد کرد که بارها داور مسابقه و بازیکنان پرسپولیس مجبور به توقف بازی شدند. بسیاری از افراد درباره دلایل این درگیری اظهارنظر کردند. بازیکنان پرسپولیس نوک پیکان حمله را به سوی لیدرهای پرسپولیس گرفتند. لیدرهایی که در بازی هفته‌ دوم و در استادیوم آزادی مقابل دیگر تیم خوزستانی شرایطی را ایجاد کرده بودند که به‌نظر می‌رسد حوادث هفته سوم در اهواز تلافی ماجراهای استادیوم آزادی در هفته‌ دوم بوده است.

سنگ‌باران اتوبوس پرسپولیسی‌ها در اهواز و مصدومیت بسیاری از هواداران در این دیدار تنها روایت کوچکی از ماجراهای تلخی است که فوتبال ایران در روز اول از هفته‌ سوم به خود دیده است. البته این نخستین‌بار نیست که در اهواز و در خلال لیگ برتر واژه «سنگ» هم پای «توپ» در یک مسابقه فوتبال تکرار می‌شود. تعدادی از تماشاگران در ورزشگاه‌های خوزستان چند سال است با پرتاب‌های موفق باعث شکستن سر بازیکنان، هواداران رقیب و حتی سرمربی می‌شوند! سال 91 در نتیجه همین سنگ‌پرانی‌ها سر حسین فرکی، مربی محجوب فولاد را شکستند و اردیبهشت امسال در آبادان و در فینال جام حذفی چشم اسماعیل بهداروند، هوادار استقلال در نتیجه پرتاب سنگ کور شد!
دیدار استقلال برابر تراکتورسازی در روز دوم هفته‌ سوم نیز کمتر از دیدار پرسپولیس با استقلال خوزستان حاشیه نداشت. درگیری‌های هواداران خونگرم تبریزی و طرفداران استقلال از ساعت‌ها پیش از آغاز بازی شروع شده بود. درگیری که به نظر می‌رسد این‌بار شروع آن ارتباطی با تلافی رفتاری لیدرها نداشته است. هواداران تراکتورسازی که بعضا در «آزادی» رفتارهای خارج از قاعده‌ای از خود نشان می‌دادند این‌بار نیز مطابق گذشته با رفتارها و حرکات خاص هواداری خود به تهران آمده بودند اما ظاهرا مشکل هواداران تراکتور نبوده‌اند.

ماجرا از جایی آغاز شده که مسوولان انتظامی ورزشگاه در پی کنترل بعضی از رفتارهای «تحریک‌آمیز» عده معدود از هواداران تراکتورسازی بر آمده‌اند. رفتارهایی که نه شان فوتبالی داشته و نه شان هواداری. برخورد ماموران یگان ویژه‌ با هواداران تراکتورسازی سرآغازی شده برای ایجاد درگیری و چالش هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی با ماموران ورزشگاه آزادی. این حرکت در ادامه‌ زمین‌‌ساز سر دادن شعارهای هنجارشکن و درگیری‌های فیزیکی بوده است.
اتفاقات حاشیه‌ساز دیدار استقلال و تراکتورسازی در جریان بازی و حتی بیرون از ورزشگاه آزادی نیز ادامه‌ داشته است. موضوعی که در شرایط خاص ورزشگاه بازتاب رسانه‌ای خارجی زیادی داشته است.

این همه سنگ از کجا می‌آید؟
در ورزشگاه آزادی تماشاگران از پایه‌های بتنی سکوها که دارای خوردگی است استفاده می‌کنند یا این‌که از کنار صندلی‌ها که محل نصب‌شان است، سنگ مورد نیاز را به وجود می‌آورند اما تصاویر از دیگر ورزشگاه‌ها نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از سنگ‌ها، مربوط به سازه ورزشگاه نیست و از محلی دیگر به ورزشگاه می‌آید. دقت در عکس‌های ورزشگاه غدیر اهواز این موضوع را به روشنی نشان می‌دهد و مشخص نیست هواداران چطور می‌توانند این میزان سنگ را به داخل ورزشگاه ببرند!
در ورزشگاهی مثل یادگار امام تبریز هم همچون استادیوم آزادی می‌شود سنگ را از خود ورزشگاه تامین کرد اما با این حال راه‌های مختلف دیگری هم هست که می‌شود از آن طریق سنگ به داخل ورزشگاه برد. برخی از طرفداران تیم‌ها که برای کارهای این چنینی به ورزشگاه می‌روند، ابتدا خودشان از گیت رد می‌شوند و سپس از محلی مخفی از دوستان‌شان که بیرون مانده‌اند، سنگ‌ها را تحویل می‌گیرند!
با این حال نمی‌توان نقش شرکت تجهیز و نگه داری را در این جریان نادیده گرفت، چراکه آنها علاوه بر دقت در موضوعات مختلف باید در این‌باره هم فکری می‌کردند تا تماشاگران نتوانند به‌سادگی ابزار مورد نیاز برای درگیری را یافت کنند. به عبارتی وظیفه آنها ساخت، بازسازی یا نگهداری از ورزشگاه‌هاست و بایستی به شکلی این کار را انجام دهند که سازه ورزشگاه، به آسانی تخریب نشود و به شکلی آسیب نبیند که هواداران بتوانند از سنگ‌های ایجاد شده استفاده کنند. همچنین وضعیت گیت‌بندی بعضی از ورزشگاه‌ها نیز به شکلی است که می‌توان پس از ورود به ورزشگاه و با هماهنگی‌های ساده، نه تنها سنگ بلکه هر نیاز دیگری را تامین کرد.

ورزشگاه‌ها دیگر برای مردان هم خطرناک شده است
سال‌ها پیش سرباز احمدی را در اصفهان با پرتاب ترقه کور کردند و تقریبا در تمام ورزشگاه‌های ایران دست‌کم یک‌بار با پرتاب ترقه و سنگ و صندلی و ... خونی به زمین ریخته است! چرا؟ جز این‌که ورزش برای لذت است؟ کار را به جایی رسانده‌اند که ورزشگاه‌ها نه تنها برای زنان که حتی برای مردان هم خطرناک شده! اطلاق واژه «تماشاگرنما» خودفریبی است. همه‌چیز هم در سنگ خلاصه نمی‌شود. فحاشی‌های جنسی شاید زخم به جا نگذارد اما روان قربانیان را کبود می‌کند. برای کسی مهم است؟
تا روزی که از ورزشگاه‌هایمان جنازه بیرون نکشیم، همین ماجرا ادامه خواهد داشت. همین سرشکستن‌ها، فحاشی‌ها، تخریب صندلی و نرده و... چه خشم متراکمی دامن جامعه را گرفته است و بیچاره فوتبال که به عرصه‌ای برای خالی کردن این عصیان و بیزاری تبدیل شده است.
عبدالرحمان شاه‌حسینی، رئیس سابق کمیته‌ انضباطی فدراسیون فوتبال و قاضی بازنشسته دادگستری، درباره دلایل شکل‌گیری ناهنجاری‌ در استادیوم‌های ورزشی در گفت‌وگو که با ایسنا داشت در مورد این اتفاقات، گفت: کری‌خوانی‌های هوادارای در فوتبال امری طبیعی و رایج است و معمولا در همه دنیا این اتفاق معمول است اما این‌که این کری‌خوانی‌ها زمینه‌ساز آشوب، درگیری و ناامنی شود، مقوله‌ای است که نیازمند تدبیر و مدیریت است. اتفاقات اخیر هفته‌ سوم لیگ فوتبال ایران باید بسیاری از مسوولان فوتبالی کشور را هوشیار کند. معتقدم نتوانسته‌ایم از تجربیات گذشته در هفته‌ سوم لیگ فوتبال به‌خوبی بهره ببریم. این‌که با برخوردهای خارج از قاعده و ملتهب‌کننده زمینه‌ساز ایجاد درگیری‌های بزرگ‌تر شویم، کنترل اوضاع نیست. کشور در وضعیت خاصی قرار دارد و تمام مدیران کشور نیز حساس‌ترین دوران مدیریت خود را پشت سر می‌گذارند. 

هرگونه اشتباه سهوی و عمدی نتایج غیرقابل جبرانی را به همراه خواهد داشت. باید با درک وضعیت موجود بتوان با مدارا و تسامح از بروز اتفاقات آشوب‌طلبانه در فوتبال جلوگیری کرد.
رئیس سابق کمیته‌ انضباطی فدراسیون فوتبال در ادامه‌ با انتقاد از مسو‌ولان این فدراسیون، گفت: این اتفاقات نشان داد که مدیران فوتبالی ما و مسوولان برگزاری بازی‌ها هنوز تجربه ندارند. این‌که در یک فضایی که می‌توان با هماهنگی قبلی از بروز یک اتفاق جلوگیری کرد، زمینه‌ساز درگیری و آشوب می‌شویم، حکایتی است که باید مدیران فوتبالی پاسخگوی آن باشند. باید با هر کسی با بی تدبیری زمینه‌ساز بروز چنین اتفاقاتی در فوتبال شده است، برخورد شود چه لیدر باشد و چه مدیر باشگاه. این تنها راه حلی است که می‌تواند از تکرار اتفاقات مشابه جلوگیری کند.

سوال این است که چرا چنین اتفاقاتی باید در فوتبال ایران رخ دهد؟ چرا باید با علم به حاشیه‌ساز بودن برخی از دیدارها تدابیر پیشگیرانه و منطقی اتخاذ نشده تا فضای فوتبالی به محفلی برای عقده‌گشایی‌های عده‌ای خاص تبدیل نشود؟ تاریخچه دیدار تیم‌های تراکتورسازی، استقلال، پرسپولیس و تیم‌های خوزستانی نشان می‌دهد که حاشیه جزئی از این بازی‌هاست اما چرا از تجربیات گذاشته برای کنترل و مهار هواداران استفاده نمی‌شود؟
امیدواریم که حداقل در هفته چهارم مسابقات کمتر شاهد چنین اتفاقات تلخی باشیم. 

آغاز پرواز شاهین در آسمان لیگ یک


رقابت‌‌های لیگ دسته یک کشور (جام آزادگان) از امروز با برگزاری چهار مسابقات در شهرهای مختلف آغاز می‌شود.
آغاز پرواز شاهین در آسمان لیگ یک
بامداد جنوب - علی تنگستانی:
هجدهمین فصل از لیگ دسته یک کشور در حالی از امروز آغاز می‌شود که شاهین شهرداری بوشهر (‌تنها نماینده استان بوشهر پس از سقوط ایرانجوان) در اولین بازی خود در این رقابت‌ها به مصاف تیم گل‌گهر سیرجانی می‌رود که از قدرت بالایی برخوردار است. شاگردان محمود فکری در حالی در مقابل شاگردان وینگو بگوویچ صف‌آرایی می‌کنند که امتیاز میزبانی دارند شانس بیشتری برای پیروزی در این بازی در این گزارش به بررسی وضعیت هر دو تیم می‌پردازیم تا ببینیم کدام یک از تیم‌ها از شانس بیشتری برای پیروزی در این بازی حساس برخوردار است.

ابتدا از شاهین شهرداری شروع کنیم. شاهین با قهرمانی مقتدرانه در لیگ دسته 2 توانست با هدایت مهدی پاشازاده به لیگ یک برسد اما پس از این اتفاق، به دلایلی مهدی پاشازاده از سمت خود کنار رفت و استقلالی دیگری جایگزین او در این تیم شد. هدایت شاهین به محمود فکری سپرده شده که فصل قبل توانست همراه با تیم نفت مسجدسلیمان به لیگ برتر صعود کند. فکری از همان ابتدای کار، تصمیم گرفت هرچه سریع‌تر تیم خود را ببندد تا بتواند یک تیم آماده راهی مسابقات کند. اتفاقی که رخ داد و شاهین شهرداری خیلی زودتر از آن چیزی که فکرش را می‌کردیم بسته شد. شاهینی‌ها در طول تمرینات بدنسازی، بازی‌های دوستانه‌ای برگزار کردند برای رسیدن به هماهنگی‌های لازم. از ‌مهم‌ترین بازی‌های تدارکاتی آنها مصاف با تیم‌های اروند خرمشهر و استقلال خوزستان بود که در هر دو بازی به پیروزی رسیدند.

در کنار این مسائل، شاهین بعد از پایان لیگ قبل با حاشیه‌هایی روبه‌رو شده بود که می‌توانست برای این تیم بد تمام شود ولی با روی کار آمدند مدیریت جدید و انتخاب سریع مربی این حواشی به پایان رسید که شاهین بتواند به دور از حواشی به تمرینات خود بپردازند. از طرفی محمود فکری هم نشان داده مربی با دانشی است و می‌توان روی او حساب باز کرد. این مربی در کارنامه خود صعود به لیگ برتر را دارد باید به او زمان داد که بتواند به دور از حواشی برنامه‌های خود را در شاهین اجرا کند. باید ببینیم آیا شاهینی‌ها می‌توانند کاری که پارس جنوبی در اولین فصل خود را در لیگ دسته یک انجام دادند، انجام دهند یا خیر؟

در ادامه گزارش وضعیت تیم گل‌گهر سیرجان را بررسی می‌کنیم. گل‌گهر سیرجان که سال‌هاست در لیگ یک حضور دارد، یکی از تیم‌های نسبتا قوی این لیگ محسوب می‌شود که همیشه به‌عنوان مدعی در مسابقات حاضر می‌شود. آنها یکی از قدرت‌های لیگ دسته یک هستند که همیشه مدعی شناخته می‌شوند چراکه گل‌گهر مردی روی نیمکت خود دارد که از دانش بالایی برخوردار است و می‌تواند با برنامه‌های خود، حریفان را اسیر کند. ویتگو بگویچ، سرمربی سیرجانی‌ها در چند فصل گذشته نشان داده است که مربی قابل احترامی است و می‌تواند کارهای زیادی برای تیم گل‌گهر انجام دهد.
نکته این است که سیرجانی‌ها در طول این تعطیلات بیش از هر تیمی بازی تدارکاتی انجام داد‌ه‌ است. گل‌گهر با مس رفسنجان، قشقایی، فجرسپاسی، پارس جنوبی، آلومینیوم و پرسپولیس بازی کرده و حاصل کار آنها از این شش بازی یک برد و یک شکست و چهار تساوی بود. با وجود این‌که این بازی در بوشهر برگزار می‌شود ولی می‌توان گفت که گل‌گهر برای یک امتیاز به بوشهر نمی‌آید، هدف اصلی آنها کسب سه امتیاز بازی است تا از همین اول قدرت خود را نشان دهند. در نهایت می‌توان گفت که سیرجانی‌ها می‌توانند حریف سرسختی برای شاهین شهرداری در هفته اول مسابقات باشند.

شاهین برنده این جدال خواهد بود
برای بررسی دقیق‌تر این بازی به سراغ یکی از پیشکسوتان فوتبال بوشهر و شاهین رفتیم. حمید‌کللی‌فر معتقد بود، اگرچه شاهین کار سختی در این بازی دارد ولی شانس اصلی پیروزی در این بازی است:
جدا از این‌که برای ادامه موفقیت این تیم هزینه‌ها خوبی شده، آقای فکری هم توانسته بازیکنان موردنظر خود را به خدمت بگیرد تا بتواند برنامه‌های خود در این تیم پیاده کند، من معتقدم که باید ضربه اول را در همین هفته اول مسابقات بزنیم تا بتوانیم به اهداف مورد نظر خود برسیم. کسانی که در باشگاه فعالیت می‌کنند معتقدند که شاهین تیم خوبی بسته است و من امیدوارم همین‌طور باشد که آنها می‌گویند. به هر حال تماشاگران ما از آقای فکری توقع زیادی دارند فکری هم ثابت کرده است که می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد (صعود با تیم نفت مسجد سلیمان به لیگ برتر).
نباید فراموش کرد که تیم گل‌گهر سیرجان هم یکی از تیم‌های مدعی و قدرتمند لیگ دسته یک کشور است که بازیکنان خوبی دارد. به هر حال آنها از نظر تاکتیکی بسیار هماهنگ هستند و می‌توانند برای شاهین خطرساز باشند. بازی، بازی سختی است ولی من مطمئنم که شاهین با وجود بازیکنان و تماشاگرانی که دارد، برنده این جدال سخت خواهد بود.

نگاهی به آمار و ارقام دو تیم
آخرین دیدار این دو تیم که از آن 2031 روز می‌گذرد، در فصل 92-91 بود که در آن دیدار با تساوی بدون گل به پایان رسید. این دو تیم تاکنون دوبار به مصاف یکدیگر رفته‌اند که گل‌گهر سیرجان توانسته است یک بازی را با نتیجه 2 بر یک به سود خود به پایان برساند. نکته جالب در تقابل این دو تیم این است که تا امروز شاهین بوشهر نتوانسته مقابل گل‌گهر به پیروزی برسد. همچنین گل‌گهر سیرجان در 54/23 درصد و شاهین شهرداری بوشهر در 32/10 درصد از بازی‌های فصل قبل را واگذار کرده‌اند.
لازم به ذکر است که علیرضا حیدرپناه، داور این بازی خواهد بود و حامد صفایی و سعید زیبا کمک‌های او هستند. این دیدار ساعت 20:15 در ورزشگاه شهید بهشتی بوشهر برگزار خواهد شد.

>