تبلیغات در تلکسیران

آزادسازی سقف رقابت در عرضه محصولات پتروشیمی از هفته آینده


اکوفارس: وزیرصنعت ، معدن و تجارت گفت: از هفته آینده در عرضه محصولات پتروشیمی نیز سقف رقابت آزاد خواهد شد.

به گزارش اکوفارس به نقل از شاتا ، محمد شریعتمداری در سفر به استان گیلان گفت: در شرایطی از کشور قرارداریم که حفظ وحدت بین قوای سه گانه و همه مسئولین کشور برای پیشبرد اموربسیار راهگشا است.

وزیرصنعت ، معدن وتجارت به پیشرفت های صنعتی در کشوراشاره و اظهار کرد: درسال گذشته 6 هزار واحد صنعتی در کشور به بهره برداری رسید که گیلان سهم قابل توجهی از این تعداد داشت.

وی افزود :در گیلان یک هزار و 700 واحد صنعتی در حال طی کردن مراحل مختلف ساخت هستند.

شریعتمداری با اشاره به اینکه با همه مشکلات موجود همچنان در زمینه احداث واحدهای صنعتی مسیر رو به رشدی را طی می کنیم، افزود: هم اکنون بالغ بر 400 واحد صنعتی در گیلان بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

ضرورت همکاری مجلس ودولت درایجاد قوانین حمایتی از تولید

شریعتمداری ادامه داد: با وجود تمام تلاش هایی که درسال های گذشته صورت گرفت، آنطور که باید شیرینی سرمایه گذاری در بخش تولید را احساس نشده و به همین دلیل فعالیت های سوداگرانه در کشور بیشتر رواج پیدا کرده است.

وی رفع این نقص تاریخی را مستلزم همکاری مجلس با ایجاد قوانین حمایتی وعزم جدی دولت دراجرای این قوانین برشمرد و گفت: مصوبات کارشناسی مجلس و اجرای صحیح آن از سوی دولت در بهبود وضع تولید بسیار اثرگذار خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به روند روبه رشد سرمایه گذاری در بخش های صنعتی ومعدنی اشاره کرد و افزود: به رغم تمام دغدغه هایی موجود مردم هنوزاز حضور در عرصه تولید استقبال می کنند و روند سرمایه گذاری در فعالیت های صنعتی همچنان بالا است و باید از این فرصت بهره گرفت.

وی به صدور 177 مورد جواز تاسیس صنعتی در گیلان از ابتدای سال اشاره کرد و بیان داشت: در طول سال 96، 188 پروژ صنعتی در گیلان به بهره برداری رسید و در 5 ماهه نخست سال جاری نیز 70 واحد صنعتی در گیلان افتتاح شد.

ترویج ناامیدی در جامعه ترفند بزرگ دشمن

شریعتمداری ترویج ناامیدی در جامعه را ترفند بزرگ دشمن دانست و افزود: در حالیکه بزرگترین قدرت‌های دنیا از جمله آمریکا می‌خواستند ایران را منزوی کنند، نتایج برجام و خروج یکطرفه امریکا در نهایت به انزوای آمریکا منجر شد.

وی فشارهای ناشی از عهد شکنی آمریکا در برجام را به گلوله ای برفی تشبیه کرد و گفت: با هشیاری و همکاری نباید اجازه دهیم این گلوله برف که ریشه سیاسی دارد به بهمن تبدیل شود، چون عرصه در اختیار ماست و باید کنترل کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به دست گذاشتن دشمن بر روی صنایع اشتغالزای کشور اشاره کرد وافزود: خودروسازی، فولاد و پتروشیمی از جمله این صنایع هستند, چون اشتغال و درآمد صادراتی بالایی دارد و باید با وحدت و هم آهنگی مشکلات را پشت سر بگذاریم.

شریعتمداری با توجه‌ به نقش مردم در هدایت و مدیریت کشور افزود: مردم نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنند و مطالبات خود را از آنها پیگیری می‌کنند، شایسه سالاری و استفاده از افراد موثر , حق و حتی مسئولیت نمایندگان است، حتی انتقاد از دولت حق افراد است و یکی از برکات کشور چند صدایی است و فقط باید نسبت به خطوط قرمز و منافع ملی حساس باشیم، اما این منافاتی با همکاری و همراهی و تلاش برای کاستن از مشکلات مردم ندارد.

وی افزود: فشار نقدینگی یکی از مسایل مهم در اقتصاد کشور است که باید برای کنترل آن برنامه ریزی کرد، همه شاهد بودیم وقتی خودرو عرضه شد 53 میلیون مراجعه با 6 میلیون ای پی اختصاصی و یک میلیون و چهارصد فرم تکمیل شده و آماده پرداخت وجود داشت, که خود نشانه وجود نقدینگی بالاست.

وزیرصنعت،معدن وتجارت با توجه به نقش نخبگان در هدایت افکار عمومی افزود: باید برای تبیین سود آنی خرید دلار و در مقابل ضرر هنگفت آینده با کاهش ارزش پول ملی برای مردم تلاش کرد و نباید فقط به دنبال چرایی گشت, بلکه بهتر است از تاثیرات عدم مشارکت فعال اقتصادی برای افکار عمومی سخن گفت.

شریعتمداری با اشاره به پتانسیل های موجود در توسعه ظرفیت تولید فولاد در کشور گفت: تولید فولاد ایران با تکمیل واحدهای صنعتی بالای 60درصد پیشرفت فیزیکی به بیش از 120 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وزیرصنعت،معدن وتجارت رتبه اول ایران در تولید آهن اسفنجی را از مزیت های دیگر صنایع فلزی در کشوربرشمرد و گفت: پیشرفت های ایران در صنایع مختلف به گونه ای بوده که محدودیت های ایجاد شده بیشتر این صنایع را هدفگذاری کرده است.

تمهیدات ارزی دولت

وی بر لزوم به روز شدن قوانین مطابق شرایط جدید تاکید کرد و گفت: زمانی که دولت ارز 4200 تومانی را اعلام کرد، تصمیمی برای شرایط موقت بود و امروز دولت به دنبال این شرایط, تمهید لازم را انجام داد تا ارز رسمی به کالاهای اساسی و ویژه و دارو و تجهیزات پزشکی تخصیص پیدا کند.

ضرورت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده

وی همچنین بر ضرورت اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکید کرد و گفت: هم اکنون این قضیه فشار زیادی به تولید کنندگان وارد کرده در صورتیکه مالیات بر ارزش افزوده باید از مصرف کننده نهایی دریافت شود.

وی گفت: پیشنهاد میکنم برای کوتاه مدت حداقل مالیات بر ارزش افزوده در برخی حوزه های تولید حذف شود و امیدوارم با همراهی مجلس در تسریع اصلاح مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تصمیمی که می‌توان در جلسه هماهنگی سران سه قوه گرفت در این حوزه به تولید کمک کرد.

وی تصمیم دولت برای آزاد کردن نرخ ارز را واکنشی به سوداگری‌های احتمالی دانست و گفت: بسیاری از تقاضاهایی که برای ارز 4200 تومانی وجود داشت غیر واقعی بود و با توجه به وضعیت حوزه پتروشیمی و بازار برای حمایت از این صنایع ارز نیمایی در نظر گرفتیم.

درعرضه محصولات پتروشیمی سقف رقابت آزاد خواهد شد

شریعتمداری با توجه به افزایش نرخ ارز و راهکارهای مختلف برای دولت افزود: دولت دو راه در پیش دارد یا در نظر کرفتن ارز 4200 تومانی برای معاملات کالایی و کنترل رانت و نظارت شدید بر بازار و یا استفاده از نرخ ارز و سقف رقابت آزاد و هزینه در حوزه رفاهی و‌حمایتی که کشور در حال حرکت به سمت بازار غیر رانتی است و به تدریج روندها اصلاح خواهد شد و از هفته آینده در عرضه محصولات پتروشیمی نیز سقف رقابت آزاد خواهد شد.

وزیر صمت با اشاره به سیاست صادراتی دولت گفت: صادرات بدون واردات ارز و صادرات کالاهای اساسی که نرخ ارز رسمی به آن تعلق می‌گیرد مورد حمایت دولت نیست و باید با بازگردادندن ارز حاصل از صادرات تامین مواد اولیه و تولید کشور را حمایت کرد.

کالای اضافی بیش از 15 درصد قاچاق محسوب می‌شود


اکوفارس: با تصویب مجلس وجود هر گونه کالای اضافی بیش از 15 درصد در واحدها کالای قاچاق محسوب می‌شود.

به گزارش اکوفارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز (سه‌شنبه 3 مهر 97) پارلمان ماده یک لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه تبصره‌ای به بند «ج» ماده یک این قانون الحاق می‌شود که بر اساس آن هر گاه کالایی به موجب صلاحیت اعطایی قانون، بر اساس مصوبات هیأت وزیران یا سایر مراجع قانونی بنا به مقتضیات و شرایط خاص صدور یا ورود آن ممنوع شود، در حکم کالای مجاز مشروط است و حسب مورد مجازات جرائم و تخلفات مربوطه حداکثر مجازات مربوط به کالای مجاز مشروط است.

وکلای ملت در ادامه و با تصویب ماده 5 لایحه مذکور بند «ز» ماده یک قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح کردند که بر اساس آن اسناد خلاف واقع به عنوان اسنادی تعریف می‌شود که در آن خصوصیات کالای ذکر شده از حیث نوع، جنس و یا سایر خصوصیات با محموله یا کالای مندرج در اظهارنامه تطبیق نکرده و یا جعلی باشد.

همچنین دو تبصره به این بند اضافه شد که طبق آن علاوه بر مواردی که در بندهای «ح و ج» ماده 113قانون امور گمرکی قاچاق محسوب می‌شود وجود هر گونه کالای اضافی بیش از 15 درصد در واحد کالا از قبیل تعداد یا وزن که حسب مورد در تعیین حقوق ورودی مؤثر است، چه در کالای هم نام یا هم نوع یا غیرهم نوع و غیر هم نام همراه با کالای اظهار شده در رویه ورود قطعی نیز قاچاق محسوب می‌شود.

به علاوه میزان مغایرت 15 درصد موضوع این بند و تبصره یک صرفا درباره کشف مغایرت پیش از ترخیص است و هر گونه مغایرت به هر میزان درباره کالای ترخیص یا خارج شده، قاچاق محسوب می‌شود.

برنامه «نیرو» برای توسعه نیروگاه‌‌های جدید


اکوفارس: معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی از موافقت شورای اقتصاد با توسعه و احداث نیروگاه‌های جدید و حمایت بیشتر از بخش‌خصوصی خبر داد.
برنامه «نیرو» برای توسعه نیروگاه‌‌های جدید

 محسن بختیار در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، با اشاره به برگزاری سومین جلسه شورای اقتصاد در سال‌جاری به ریاستمعاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: در این جلسه با حضور وزیر نیرو، مواردی در حوزه برق مطرح شد و به تصویب اعضای شورا رسید. وی ادامه داد: با توجه به نیاز روزافزون شبکه برق کشور به احداث و توسعه ظرفیت نیروگاهی و نیز با هدف تنوع‌بخشی به تامین منابع مالی مورد نیاز صنعت برق و تمهیدات لازم برای توسعه مشارکت بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری در تولید برق، وزیر نیرو طرحی را ارائه داد. بختیار طرح صنعت برق کشور را توسعه و احداث نیروگاه‌ها به روش بیع متقابل با هدف افزایش حدود 3 هزار مگاوات ظرفیت جدید مطرح و بیان کرد: به‌منظور تسهیل مشارکت بخش‌خصوصی در این طرح، هفته گذشته بر اساس پیشنهاد وزارت نیرو و تصویب اعضای شورا مقرر شد که شرکت تولید برق حرارتی از محل منابع داخلی صنعت برق تمهیدات لازم از جمله آماده‌سازی ساختگاه‌های مورد نظر را سرمایه‌گذاری کند.

 معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی با تشریح این طرح گفت: در این طرح قرار شد 8 ساختگاه نیروگاه گازی توسعه پیدا کند و احداث 17 واحد بخش بخار نیروگاه‌های موجود به میزان 14 واحد درصد افزایش یابد که سالانه 4 میلیارد مترمکعبگاز طبیعی در سوخت مصرفی نیروگاه‌ها صرفه‌جویی صورت خواهد گرفت. وی افزود: همچنین با احداث نیروگاه‌های مورد اشاره، انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت. بختیار به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات برق به بازارهای هدف اشاره و عنوان کرد: در این راستا با احداث و تکمیل واحدهای نیروگاهی در 11 ساختگاه با ظرفیت حدود یک هزار مگاوات موافقت شد که به این ترتیب در این جلسه 14 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای توسعه و احداث 4 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید به تصویب رسید.

وی گفت: همچنین اعضای شورا به‌منظور حمایت از بخش‌خصوصی و تشویق آنها برای مشارکت هر چه بیشتر در طرح‌های صنعت برق، با پیشنهاد اصلاح نرخ خرید تضمینی برق از سرمایه‌گذاران غیردولتی نیروگاه‌های بهبهان، سبزوار و تهران که جمعا یک هزار و 500 مگاوات می‌شود، موافقت کردند.

 وی از موافقت اعضای شورا با انتشار اوراق مالی از سوی شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو خبر داد و اضافه کرد: این اوراق به میزان 5400 میلیارد ریال برای تسریع در اجرای پروژه‌های توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و برقابی است. بختیار گفت: در ادامه به منظور استفاده موثر از تسهیلات فاینانس خارجی برای تکمیل طرح ساختمان سد شفارود، پیشنهاد اصلاحی وزارت نیرو مطرح شد و مورد توافق قرار گرفت.

تجربه جهانی ادغام صنعت و تجارت


اکوفارس: تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه «صنعت و معدن» و «توسعه صادرات و بازرگانی»، طرحی است که بارها از سوی تحلیلگران اقتصادی کشور مورد آسیب‌شناسی قرار گرفته است. این طرح که دو روز پیش نیز از سوی نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد، بار دیگر در قالب گزارشی از سوی «مرکز پژوهش‌های مجلس» با محوریت بررسی مدل‌های مختلف ادغام یا انفکاک در حوزه‌های صنعتی و تجاری برخی کشورها مورد بررسی قرار گرفته است.

بررسی تجربه کشورهای مختلف اعم از توسعه‌یافته و پیشرفته صنعتی و کشورهای تازه صنعتی شده و اقتصادهای در حال گذار نشان می‌دهد که سه الگوی تغییر ساختار در حوزه صنعت و تجارت از قبیل ادغام «صنعت و تجارت»، ادغام «صنعت، تجارت وانرژی در وزارت اقتصاد» و «وزارت تجارت مستقل یا توام با برخی بخش‌های خاص» وجود دارد. بررسی‌ها حاکی از آن است که در این الگوها آنچه مهم به نظر می‌رسد، تمرکز در اتخاذ سیاست‌های تجاری و صنعتی در یک مرکز یا نهاد واحد است.موضوع تفکیک یا ادغام حوزه‌های صنعتی و تجاری در کشورهای مختلف جهان اعم از توسعه‌یافته، در حال توسعه و اقتصادهای تازه صنعتی شده اقدامی متداول و مرسوم است. آنچه این تغییرات ساختاری را واجد اهمیت کرده و متمایز می‌سازد، نوع اهداف توسعه‌ای، ساختار کارکردی موردنیاز و اقتضائات اقتصادی کشورهاست.

 در این میان، موضوع ادغام و تفکیک در حوزه‌های صنعتی و بازرگانی در ایران نیز مسبوق به سابقه بوده و از سال 1308 تاکنون به دفعات صورت گرفته که آخرین وضعیت آن در سال 1390 با ادغام وزارت بازرگانی و صنایع و معادن و تشکیل وزارت صنعت،معدن و تجارت است. حال این سوال مطرح است در کشورهایی که رشد سریعی در صنعتی‌شدن داشته‌اند، ساختار نهادهای صنعتی و بازرگانی آنها چگونه بوده است و منطق حاکم بر رابطه بین صنعت و بازرگانی چیست؟ در کشورهای مختلف دنیا مدل‌های مختلف ادغام یا انفکاک در حوزه‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گرفته، اما نکته مهم آن است که در عمده این کشورها، سیاست‌های تجاری و صنعتی در یک مرکز یا نهاد واحد به‌صورت یکپارچه عمل می‌کنند و مخالفان تفکیک عمدتا روی لزوم یکپارچگی سیاست‌های تجاری و صنعتی، جلوگیری از خام‌فروشی و ارتقای ارزش‌افزوده کالاهای صادراتی و الزامات قانونی به‌خصوص سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و احکام مرتبط قانون برنامه ششم تاکید می‌کنند. در مقابل موافقان تفکیک بر ماهیت فرابخشی بازرگانی، به فراموشی سپردن دیپلماسی تجاری، الزامات شرایط پسابرجام، عدم شکل‌گیری نظام تعرفه‌ای هدفمند و همسو نشدن سیاست‌های تجاری و صنعتی پس از ادغام تاکید دارند.

همچنین موضوع عملکرد ضعیف بخش تولید و تجارت پس از ادغام یکی از موضوعات مهم مورد ادعای موافقان تفکیک و تشکیل وزارت بازرگانی مستقل است، اما مخالفان تفکیک در مقابل معتقدند به‌جای ادغام فقط تجمیع اتفاق افتاده و از طرفی عملکرد بخش صنعت را باید در کل اقتصاد کشور مورد ارزیابی قرار داد که به‌دلیل رکورد تورمی حاکم بر اقتصاد، تحریم شدید غرب، افت شدید قیمت نفت و درآمدهای نفتی، جهش قیمتی نرخ ارز و بی‌ثباتی در بازارهای پول، سرمایه، بازار کار، مسکن و غیره، اجرای نامناسب قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و نپرداختن سهم تولید، اجرای ناقص خصوصی‌سازی کل اقتصاد دچار افت شده است و بخش صنعت کشور نیز متاثر از این فضای پس از ادغام بوده است.

تجربیات جهانی

مطالعه کشورهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد در همه این کشورها سیاست‌گذاری‌ها به‌گونه‌ای است که بخش بازرگانی در راستای بخش‌های تولیدی و صنعتی قرار می‌گیرد. بسیاری از کشورها خصوصا کشورهای جنوب شرق آسیا که رشد سریع صنعتی آنها به معجزه آسیایی مشهور شده است از الگوی ادغام وزارت صنعت و تجارت در یک وزارتخانه استفاده کرده‌اند. به‌طور مثال کره‌جنوبی به‌عنوان یکی از الگوهای رشد سریع صنعتی، در همان آغاز تاسیس جمهوری کره در سال 1943، وزارت صنعت و تجارت را تاسیس کرد. کشور ژاپن نیز دارای همین الگو است و وزارت تجارت خارجی و صنعت عهده‌دار وظایف سیاست‌گذاری در بخش تجاری و صنعتی است. بسیاری از کشورهای دیگر منطقه نظیر مالزی، هنگ‌کنگ و سنگاپور نیز دارای وزارت صنعت و تجارت هستند. استفاده از این الگو به کشورهای شرق آسیا محدود نشده، بلکه بسیاری از کشورهای متقدم صنعتی و پیشرفته مثل آلمان، فرانسه و ایتالیا از این الگو برای تنظیم سیاست‌های تجاری و صنعتی خود استفاده می‌کنند.

هند، روسیه، برزیل، دانمارک، جمهوری چک، فنلاند، کلمبیا و مصر نیز وظایف سیاست‌گذاری تجاری و صنعتی را در یک وزارتخانه متمرکز کرده‌اند. در مقابل کشورهای زیادی هستند که وزارت بازرگانی مستقل و منفک از وزارت صنعت دارند مانند چین، ترکیه، اندونزی، ایرلند، بلژیک، کانادا و انگلستان. اما در کشورهای دارای وزارت بازرگانی مستقل از صنعت، سیاست‌های تجاری و صنعتی در نهادی مشترک تصمیم‌گیری و همساز می‌شوند.

 بنابراین با بررسی تعداد کشورهای دارای وزارت تجارت و صنعت منفک یا ادغام شده در جهان، نمی‌توان به مدلی مناسب برایاقتصاد ایران دست پیدا کرد. زیرا آنچه برای کشورهای موفق در این عرصه اهمیت دارد، شکل ساختار وزارتخانه‌ها نیست، بلکه کارکرد مورد نیاز این ساختار است که این امر با توجه به اهداف توسعه‌ای کشورها، مزیت‌های نسبی و رقابتی، شرایط و مقتضیات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیازمندی‌ها و استراتژی‌های توسعه در امر تجارت و صنعت و نظامات و الزامات قانونی حاکم بر کشور انتخاب می‌شود.

کاهش تعرفه 5 درصدی لاستیک خودروهای سنگین اجرایی شد


اکوفارس: گمرک جمهوری اسلامی ایران از اجرایی شدن کاهش تعرفه واردات لاستیک خودروهای سنگین باری و اتوبوسی به پنج درصد خبر داد.

به گزارش اکوفارس به نقل از ایرنا، تامین لاستیک مورد نیاز ناوگان حمل و نقل عمومی یکی از خواسته های رانندگان خودروهای سنگین بود و دولت تصمیم گرفت با هدف حمایت از این قشر تعرفه واردات این نوع لاستیک ها را از 26 درصد به پنج درصد کاهش دهد.

بر این اساس امروز (دوشنبه) «علی معقولی» مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی «کاهش تعرفه واردات لاستیک به پنج درصد» را ابلاغ کرد.
آمارهای منتشر شده نشان می دهد، سالیانه 350 هزار تن تایر در کشور مصرف می شود که 250 هزار تن آن تولید داخل است، عمده واردات تایر از چین، هند، اندونزی و کره جنوبی انجام می شود.

قیمت آهن به زیر 4 هزار تومان می‌رسد؟


اکوفارس: رئیس اتحادیه آهن فروشان با بیان اینکه در حال حاضر قیمت آهن در بازار 4 هزار و 200 تومان است، گفت: قرار است با استمرار عرضه محصولات فولادی در بورس کالا این رقم به زیر 4 هزار تومان برسد.

به گزارش اکوفارس، محمد آزاد در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا با لغو سقف معاملات آغاز شده است، اظهار داشت: برداشته شدن سقف معاملات عاملی شده تا قیمت پایه محصولات فولادی 20 تا 22 درصد افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه رقابت در بازار نیز عاملی شده تا این سقف افزایش محصولات فولادی به 38 درصد برسد تصریح کرد: قرار بود با افزایش عرضه محصولات فولادی در بورس کالا کالای ارزان راهی بازار کنیم که متأسفانه این موضوع انجام نشد. اما خوشبختانه هدف دیگر ما که همان از بین بردن بازار کاذب معاملات محصولات فولادی بود محقق شده و دیگر بازار شاهد قیمتهای 6 هزار تومانی برای آهن نیست.

رئیس اتحادیه آهن فروشان اضافه کرد: در حال حاضر قیمت آهن در بازار 4 هزار و 200 تومان است که قرار است با استمرار عرضه محصولات فولادی در بورس کالا این رقم به زیر 4 هزار تومان برسد.

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟