گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی

اهدای 350 میلیون ریال کتاب به استان‌ها/ اجرای طرح کتابنوش

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار فرهنگی

همزان با برپایی طرح کتاب‌نوش در ایام هفته کتاب، دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هر یک از ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها مبلغ 350 میلیون ریال کتاب اهدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی هفته کتاب، دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به همزمانی هفته وحدت با هفته کتاب به هر یک از ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها مبلغ 350 میلیون ریال کتاب اهدا می‌کند.

این کتاب‌ها در موضوعات دینی و آیینی هستند و جزئیات اهدای این آثار به زودی از سوی این دفتر اطلاع‌رسانی خواهد شد.

پیش از این نیز دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت راهپیمایی زائران حرم حضرت سیدالشهدا(ع) در آستانه اربعین حسینی و با رویکرد ارتقای فرهنگ مطالعاتی و ترویج کتابخوانی در زمینه موضوعات آیینی و دینی، نزدیک به سی‌هزار نسخه کتاب با ارزش ریالی نزدیک به سه میلیارد ریال به دو استان ایلام و خوزستان ارسال کرده بود. این کتاب‌ها با هماهنگی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان‌ها در سه مرز مهران، چزابه و شلمچه توزیع شدند.

همچنین در آستانه برگزاری هفته کتاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان از برگزاری جشن امضای کتاب‌های «آن 23 نفر» و«اردوگاه اطفال» و رونمایی از چندین کتاب همزمان با بیست و ششمین هفته کتاب در این استان خبر داد.

محمدرضا علیزاده  درباره برنامه‌های این استان در بیست و ششمین هفته کتاب گفت: از برنامه‌های مهم و اصلی استان می‌توان به برگزاری نشست تخصصی کتابخوان ویژه کتابداران کتابخانه‌های عمومی کرمان، رونمایی از دو کتاب «نوحه‌های ننیز» و «نگاهی به موسیقی نواحی»،‌ نشست تبادل تجربیات باشگاه‌های کتابخوانی با حضور روسای ادارات ارشاد شهرستان و کارشناسان متخصص،‌ شب فرهنگی شهرستان بافت با حضور بلقیس سلیمانی، برگزاری کارگاه آموزشی «روش‌های جذب جوانان و نوجوان به مطالعه و کتابخوانی» ویژه ائمه جماعات و مدیران مسئول کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، رونمایی از سامانه صوتی و تصویری «کتاب مهتاب و کرم شب تاب»، جشن امضای کتاب‌های «آن 23 نفر» و«اردوگاه اطفال» و گفتگو با دانش آموزان دبیرستان‌های فرزانگان و نقد و بررسی کتاب شعر «قطار چهارشنبه» با حضور منیره هاشمی اشاره کرد.

 علیزاده درخصوص تاثیرگذاری این برنامه‌ها در ترغیب مخاطبان استان کرمان به فرهنگ کتاب و کتابخوانی خاطرنشان کرد: تلاش شده تا برنامه‌های جنبی تا حد امکان از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. معرفی برخی کتاب‌ها، دیدار با نویسندگان مطرح و همچنین برنامه‌هایی که برای متولیان امر آموزنده و کاربردی باشد، با هدف ترغیب مخاطب چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برگزاری هفته کتاب این پیام را به عموم مردم می‌دهد که از نگاه متولیان و مسئولان فرهنگی، مطالعه کتاب یک امر ضروری است و ارزش هزینه کردن دارد و مردمی هم که کمتر به خرید و مطالعه کتاب توجه می‌کنند با مشاهده این موج و تبلیغات به خرید ترغیب شده و اقدام به خرید خواهند کرد. به عبارتی دیگر نمایشگاه‌ها و هفته کتاب اصولا با هدف تحریک تقاضا و ذائقه سازی مخاطب صورت می گیرد.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در پایان بیان کرد: البته این گونه برنامه‌ها و اقدامات بایستی در طول سال مستمرا مورد توجه قرار بگیرد و اوج آن در روزهای هفته کتاب باشد .

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز از پخش کلیپ‌های ترویجی با موضوع معرفی کتاب برای گروه‌های سنی مختلف به منظور پخش از صدا و سیما در ایام هفته کتاب خبر داد پخش خواهد شد.

این اقدام در راستای اجرای طرح «کتابنوش» از سوی این نهاد فرهنگی در ایام بیست و ششمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اجرا خواهد شد.

بر اساس این طرح بیش از 10 فیلم کوتاه از معرفی کتاب‌های کانون در گروه‌های سنی مختلف توسط اعضای مراکز فرهنگی هنری ساخته و نمایش داده خواهد شد.

همچنین کتاب‌های خوانده شده افراد در فضای مجازی منتشر و در شبکه‌های مجازی اشتراک‌گذاری خواهند شد.

با هماهنگی‌های انجام شده میان روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان با صدا و سیما، همزمان با هفته کتاب کلیپ‌های کوتاه معرفی کتاب از شبکه دوم سیما پخش خواهد شد.

بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 24 آبان تا 1 آذرماه با مشارکت بیش از 50 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.