گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی هنری

داستان زندگی ابوالقاسم فردوسی در کتاب شب


تهران (پانا) - تنظیم رادیویی کتاب بسی رنج بردم اثر زنده یاد ساتم الغ زاده نویسنده مشهور تاجیک، در برنامه کتاب شب رادیو تهران با صدای بهروز رضوی بازخوانی می‌شود.

تهران (پانا) - تنظیم رادیویی کتاب بسی رنج بردم اثر زنده یاد ساتم الغ زاده نویسنده مشهور تاجیک، در برنامه کتاب شب رادیو تهران با صدای بهروز رضوی بازخوانی می شود.

به گفته محمدباقر رضایی سردبیر و مشاور محتوایی برنامه کتاب شب، این اثر زیبا و شنیدنی از روز شنبه بیست و پنجم تا پنجشنبه سی ام خرداد، ساعت 23:30 در شش قسمت 20 دقیقه ای، برای علاقه مندانی که مایلند از ماجراهای زندگی خصوصی و عمومی خالق شاهنامه مطلع شوند، خوانده خواهد شد.

رضایی درباره محتوای این اثر افزود: مرحوم ساتم الغ زاده در این رمان تاریخی(که در انتشارات سروش منتشر شده است)، با زبان و لحنی خاص، به روایت ماجراهای کمتر شنیده شده زندگی حکیم توس پرداخته و ما را از زاویه ای بسیار نزدیک، با چالش های او در مواجهه با حاکمان و سلاطین، آشنا می کند.

ساتـِم اُلوغ‌زاده (به فارسی تاجیکی: Сотим Улуғзода، Sotim Ulugzoda) ، در سال 1911 میلادی در قشلاق و وَرزیک در ازبکستان کنونی زاده شد و در سال1997 درگذشت.

کتاب او که با عنوان "بسی رنج بردم" در تاجیکستان منتشر شده، در ایران نیز با همین عنوان و نیز در انتشارات سروش با عنوان "فردوسی" به چاپ رسیده و تنها رمانی است که به جزییات زندگی سخن سرای نامی کشورمان اهمیت داده است.

این سلسله برنامه ها، بعد از پخش، در سایت رادیو تهران قرار می گیرند و برای همیشه قابل باز شنوایی هستند.

تهیه کننده برنامه کتاب شب، رضا قربانی. صدابردار محبوبه روزبهانی و متولی تولید آن، گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران است.

#ابوالقاسم فردوسی #برنامه کتاب شب #رادیو تهران #بهروز رضوی
منبع: خبروان