گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

? روش جدید پلیس آلمان برای جاسوسی از شهروندان در منازل

پلیس آلمان به‌دنبال مجوز دسترسی به اطلاعات شخصی شهروندان است که توسط دستگاه‌های دستیار دیجیتال خانگی ذخیره می‌شوند.
به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌ان‌ان»، پلیس ملی آلمان قصد دارد به اطلاعات جمع‌آوری شده در دستگاه‌های دیجیتال خانگی نظیر «گوگل هوم» و «آمازون اکو» دسترسی پیدا کند.قرار است درخواست اخیر پلیس آلمان، این هفته در جلسه معاونین وزارت کشور مطرح شود. سخنگوی وزارت کشور آلمان در کنفراسی خبری اعلام کرد: «مبارزه با جرم و جنایت آن‌قدر مهم است که مقامات دولتی و ایالتی باید به داده‌های جمع‌آوری شده توسط این دستگاه‌ها دسترسی داشته باشند».
این اظهارات موجب نگرانی فعالان حقوق حریم شخصی شهروندان شده است.«جانت هافمن» مدرس سیاست‌های اینترنتی در دانشگاه و عضو کمیته تحقیقی پارلمان در زمینه اینترنت و جامعه دیجیتال گفت: «آن‌ها کاملاً آگاه هستند اقدام برای چنین کاری مغایر قانون است. انتظار دارم آژانس‌های حراست از اطلاعات در این امر مداخله کنند».
با توجه به تاریخ معاصر آلمان، این کشور در معرض توجه و حساسیت بیشتری نسبت به حقوق حفظ حریم شخصی شهروندان قرار دارد. اتحادیه امنیتی کمیسیون اروپا روز پنج‌شنبه پیشنهاداتی را در خصوص اعطای مجوز به اعضای اتحادیه اروپا جهت دسترسی به شواهد دیجیتال بررسی کرد.
اطلاعات جمع‌آوری شده از دستیارهای دیجیتال خانگی نظیر دستیار صوتی آمازون یا گوگل در پایگاه ثبت داده این شرکت‌ها در آمریکا ذخیره می‌شوند. از این رو کمیسیون اروپا باید در این زمینه از آمریکا نیز مجوز بگیرد.
به نوشته پایگاه اینترنتی اتحادیه امنیتی کمیسیون اروپا، این نهاد از ماه اکتبر 2018 (مهر 1397) مذاکرات با آمریکا و الحاق پروتکلی جدید به قرارداد «بوداپست» شورای اروپا با موضوع جرائم اینترنتی را در دستور کار خود قرار داد.
براساس قوانین کمیسیون اروپا شواهد دیجیتال در حدود 85 درصد از تحقیقات جنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در دو سوم این موارد، شواهد باید از طریق سرویس‌دهندگان خارجی مانند آمریکا تحویل داده شود.
«الیزابت نیکرنز» دیدبان حقوق دیجیتال در این باره گفت:‌ «چنین سیستمی تنها در صورتی معنا خواهد داشت که اجماعی در خصوص تعریف جرم در اتحادیه اروپا یا جامعه بین‌الملل موجود باشد و رویه‌های تامین حفاظت مشابهی نیز مورد اعمال قرار بگیرند».
هافمن نیز در این باره گفت:‌ «این مشکلی جهانی است. هنگامی که آمازون به گفت‌وگوهای شخصی ما در خانه‌هایمان گوش می‌کند از ما سوءاستفاده می‌کند».
در اوج دوران جنگ سرد، بین دهه‌های 1950 تا 1990، پلیس امنیتی آلمان شرقی موسوم به «اشتازی»، به روش‌های مختلفی از شهروندان جاسوسی می‌کرد.برای مثال می‌توان به قرار دادن ضبط ‌صوت داخل در اتاق، گذاشتن دوربینی کوچک در لانه پرنده‌ای در باغچه خانه، جاسازی نمونه‌گیرهای مخفی در مبل اتاق نشیمن به صورتی که بعدتر توسط سگ‌های ردیاب قابل شناسایی باشد، اشاره کرد.اکنون بسیاری از این تجهیزات در موزه اشتازی برلین نگه‌داری می‌شوند.
امروزه نیز در عصر تکنولوژی نگرانی‌های وسیعی در سطح جهانی نسبت به دسترسی دولت‌ها به اطلاعات شخصی مردم وجود دارد.«ادوارد اسنودن» کارمند سابق پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در سال 2013 (92ش) اطلاعاتی توسط وی افشا شد که جهان را شوکه کرد.
اسنادی که اسنودن به خبرنگاران تحویل داد از عملیات عظیم «جاسوسی و مراقبت در سطح جهانی» پرده برداشت. بنا به مدارک اسنودن، این برنامه‌ها که شامل جاسوسی از مردم عادی و شخصیت‌ها در مکالمات تلفنی، ایمیل و موتور جستجوی اینترنت در بسیاری از کشورها و بدون رعایت مرزهای سیاسی صورت می‌گیرند، در درجه اول توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا انجام می‌شوند.
منبع: خبروان