گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

ویرجین اوربیت ماهواره به فضا ارسال می‌کند


تهران- ایرنا- شرکت آمریکایی «ویرجین اوربیت» (virgin orbit) قصد دارد ماهواره‌های کوچکی را از طرف «نیروی هوایی سلطنتی انگلیس» (raf) به فضا پرتاب کند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، این شرکت که متعلق به «ریچارد برانسون» (Richard Branson)، کارآفرین و سرمایه‌گذار انگلیسی است، توافق‌نامه‌ای را با «نیروی هوایی سلطنتی انگلیس» (RAF) امضا کرده تا نسبت به پرتاب ماهواره‌های کوچک برای این سازمان اقدام کند. این شرکت سعی دارد یک سیستم پرتاب هوایی ابداع کند و با کمک آن، یک موشک را به مدار پایین زمین بفرستد.

ویرجین اوربیت در حال ساخت یک سیستم پرتاب ماهواره است که ماهواره‌ها از طریق راکت‌های حامل که به زیر بال یک هواپیمای مخصوص بوینگ 747-400 متصل می‌شود، به مدار برده می‌شوند. سپس این راکت‌ها در ارتفاع بالا از هواپیما جدا شده، موتور آنها روشن می‌شود و محموله‌های خود را در مدار زمین قرار می‌دهند.

البته از این روش جدید تنها برای ارسال ماهواره‌های کوچک می‌توان استفاده کرد و ماهواره‌های بزرگ دولت و سازمان‌های نظامی را از این طریق نمی‌توان به فضا ارسال کرد.

ویرجین اوربیت امیدوار است تا با این کار، قابلیت‌های پرتاب فضاپیما را به انگلیس بیاورد. نزدیک‌ترین تجربه انگلیس در این حوزه در سال 1971 و زمانی بود که یک ماهواره را با یک موشک به فضا پرتاب کرد اما ماهواره روی یک سکوی پرتاب در استرالیا فرود آمد. ویرجین اوربیت به تازگی اعلام کرده که قصد دارد یک پایگاه فضایی را در شهر کورنوال بسازد و امیدوار است آن را در اوایل دهه آینده افتتاح کند.

شرکت ویرجین اوربیت اولین پرتاب ماهواره خود را سال آینده میلادی انجام خواهد داد.

#ویرجین اوربیت #ماهواره #موشک #نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا #استرالیا #ریچارد برانسون #بوئینگ 747
منبع: خبروان