گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

هواپیمای گلوله‌ای در مصرف سوخت صرفه جویی می‌کند


تصاویری از یک هواپیمای مرموز گلوله شکل منتشر شده است. طبق حق امتیازهای منتشر شده این هواپیما می‌تواند با سرعت 450 مایل برساعت پرواز کند و نسبت به هواپیماهای تجاری سوخت کمتری مصرف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، به نظر می‌رسد یک هواپیمای فناورانه گلوله شکل که قابلیت صرفه جویی در مصرف سوخت را دارد، آماده نخستین پرواز خود می‌شود.

این هواپیما که Celera500L نام گرفته در این اواخر تحت آزمایش‌هایی بوده است. شرکت کالیفرنیاییOtto Aviation Group این هواپیما را توسعه داده است. جالب آنکه جزئیات زیادی درباره این شرکت نیز منتشر نشده است.

«اسکات هاو» یکی از خلبانان ناسا این هواپیما را رصد کرده است. او در یک پست اینستاگرامی نوشت: امروز هواپیمای عجیبی دیدم. به نظر می‌رسد این یک هواپیمای Celera500L باشد. این یک هواپیمای آزمایشی است که پروانه‌های آن پشت موتور قرار گرفته اند.

آزمایش‌های این هواپیما در فرودگاه Southern California Logistics در ویکتورویل واقع در شمال لس آنجلس انجام می‌شوند.

طراحی عجیب Celera500L سبب می‌شود عملکرد هواپیما ارتقا یابد و همچنین سرنشینان آن سفر هوایی راحت تری را تجربه کنند.

جالب آنکه شرکتSouthern California Logistics چند حق امتیاز اختراع در آمریکا ثبت کرده که شباهت بسیار زیادی به Celera500L دارند. اسناد یک حق امتیاز ثبت شده این شرکت نشان می‌دهد سرعت Celera500L به 460 تا 510 مایل برساعت می‌رسد.

همچنین هواپیمای مذکور می‌تواند در ارتفاع 65 هزار فوتی پرواز کند. در کنار این موارد Celera500L یک گالن سوخت را در 30 تا 42 مایل مصرف می‌کند. به این ترتیب به نظر می‌رسد هواپیمای مذکور نسبت به جت‌های سبک فعلی 10 برابر بیشتر در مصرف سوخت صرفه جویی می‌کند.

در کنار این موارد هواپیمای مذکور فقط به یک خلبان نیاز دارد و هزینه‌های نگهداری آن نیز ارزان است.

همچنین هواپیمای مذکور در ماه فوریه تاییدیه سازمان هوایی فدرال را نیز دریافت کرده است. با این وجود جزئیات زیادی درباره این هواپیما منتشر نشده است.

#هواپیما #نوآوری #صرفه جویی در مصرف سوخت
منبع: خبروان