گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

تشخیص اختلالات خواب تنها با یک پیشانی‌بند

اخیراً یک شرکت فرانسوی پیشانی‌بندی طراحی کرده است که با نظارت بر مغز نه‏تنها می‏تواند میزان کیفیت خواب کاربران را مشخص می‌کند بلکه اختلالات خواب را نیز شناسایی می‌کند.
به گزارش ایسنا، تاکنون شرکت‏های بسیاری فناوری‌های نظارت بر کیفیت خواب افراد توسعه داده‏اند اما در این میان شرکت فرانسوی دریم (Dreem) پیشانی‌بند موسوم به «دریم» طراحی کرده است که با جمع‏آوری اطلاعات امواج مغز، اختلالات خواب کاربران را شناسایی می‌کند.
دیگر نیازی نیست افراد برای تشخیص اختلالات خواب خود به پزشک مراجعه کنند چراکه با پیشانی‌بند دریم خود همانند نوعی پزشک برای کاربران عمل می‌کند و با الکترودهای داخلی و فناوری هوش مصنوعی اطلاعات امواج مغز را جمع‏آوری می‌کند.
پیشانی‌بند دریم طراحی منحصر به فردی دارد و از آنجا که در اطراف سر قرار می‌گیرد آن را با پارچه‌های باریک و نرم ساخته‏اند. درون این پیشانی‌بند هفت الکترود تعبیه شده است که با پوست سر ارتباط برقرار می‌کنند.
این دستگاه فعالیت الکتریکی مغز را با الکتروانسفالوگرام‏های سنتی که در خواب گرفته شده است، نظارت می‌کند و علاوه بر آن با تکیه بر ضبط صدا و شتاب‏سنج مینیاتوری مانند گوشی‌های هوشمند حرکت سر، ضربان قلب، و تنفس کاربر را کنترل می‌کند.
این دستگاه داده‌های مذکور را به کمک فناوری هوش مصنوعی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد تا به عنوان مثال اگر فردی حرکت تند چشم در خواب دارد شناسایی کند. خواب همراه با حرکات سریع چشم یکی از مراحل خواب است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به سر می‌بَرَد ولی واکنش مغز در حالت بیداری است.
تریستان بکنشتاین، دانشمند علوم اعصاب دانشگاه کمبریج (وی در توسعه این دستگاه نقشی نداشته است) گفت: این فناوری می‌تواند اطلاعات دقیقی از الگوهای خواب کاربر ارائه دهد. اگر پزشکان بخواهند متوجه اختلالات خواب فردی شوند نیاز به بررسی طولانی‏مدت، جمع‏آوری داده و تجزیه و تحلیل آنها دارند که این پروسه‌ای طولانی‏مدت است اما پیشانی‏بند بیسیم «دریم» که تنها 499 دلار قیمت آن است، داده‌ها را به سادگی جمع‌آوری کرده و به گوشی هوشمند کاربر منتقل می‌کند.
بنا بر گفته شرکت دریم، این پیشانی‏بند تقریباً تمام داده‌های مغز را جمع‏آوری می‌کند و همانند یک آزمایش چندگانه خواب عمل می‌کند.
آزمایش چندگانه خواب یا پلی‌سومنوگرافی آزمایشی است که نوار مغزی (الکتروانسفالوگرافی) را در طی خواب ثبت می‌کند؛ اغلب همراه با آن، از ECG، الکترواکولوگرافی، الکترومیوگرافی، باز شدن قفسه سینه، اشباع اکسیژن خون، حرکت بدن، دمای بدن، پاسخ گالوانیک پوست و سطح اسید، معده استفاده می‌شود.
منبع: خبروان