گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

برنامه مایکروسافت برای اتصال مردم مناطق فقیرنشین جهان به اینترنت


طرح ابتکاری مایکروسافت برای ارائه‌ی اینترنت به مناطق مختلف جهان در حال گسترش است.

مایکروسافت اعلام کرد هدف‌گذاری برنامه‌ی ایرباند، اتصال 40 میلیون نفر به شبکه‌ی جهانی اینترنت تا ژوئیه سال 2022 است. این برنامه که سال 2017 با هدف اتصال افراد بیشتر در ایالات متحده راه‌اندازی شد، به سمت مناطقی از آمریکای لاتین و مناطق جنوبی صحرای بزرگ آفریقا گسترده خواهد شد.

در حال حاضر مایکروسافت در ایالات متحده از TVWS (طیف فرکانس‌های بلااستفاده‌ی رادیو تلویزیونی) روی فرکانس 600 مگاهرتز برای اتصال 3 میلیون شهروند این کشور به شبکه‌ی اینترنت استفاده می‌کند.

مایکروسافت برای رسیدن به هدف جدیدش در سطح بین‌المللی باید علاوه بر TVWS از فناوری‌های نوآورانه‌ی جدید هم استفاده کند. این شرکت تصمیم دارد برای بررسی نیازهای دقیق هر منطقه، با شرکت‌های محلی همکاری کند. مایکروسافت همچنین می‌خواهد با دولت‌های محلی برای برطرف کردن محدودیت‌های نظارتی بر فناوری‌های موجود در آن مناطق هم مذاکره کند. این شرکت نیاز دارد با ISPهای محلی برای ایجاد بستر اینترنتی لازم همکاری داشته باشد.

مایکروسافت با افتخار از موفقیت‌هایش در طرح‌های گسترش بین‌المللی اینترنت گزارش داده؛ برای مثل این شرکت در کلمبیا پروژه‌ای با کمک فناوری TVWS راه‌اندازی کرده که 2 مدرسه و 5 مزرعه را به شبکه‌ی اینترنت متصل کرده است. این شرکت همچنین به ارائه‌دهنده‌های اینترنت در کلمبیا کمک کرده تا دسترسی 6 میلیون نفر از شهروندان این کشور به اینترنت را میسر کنند.

مایکروسافت همچنین موفق شد در غنا،‌ محدودیت‌های نظارتی دولت روی فناوری TVWS را برطرف کند. این کار دسترسی 800 هزار نفر اهالی غنا به اینترنت را میسر خواهد کرد.

مقاله‌های مرتبط:
  • تا پایان سال 2018، 51 درصد از جمعیت کره زمین به اینترنت متصل خواهند بود
  • آینده اینترنت و گذار از امواج الکترومغناطیس به پرتوهای نوری

مایکروسافت تنها شرکتی نیست که روی اتصال جهانی به شبکه‌ی اینترنت تمرکز کرده است. گوگل با طرح «یک میلیارد کاربر بعدی» می‌خواهد افراد بیشتری را در سطح جهان به اینترنت متصل کند. فیسبوک هم تمام نیروی خود را به کار بسته تا بتواند افراد بیشتری را در سطح جهان به اینترنت متصل کند.

انگیزه‌ی این شرکت‌ها برای چنین سرمایه‌گذاری‌هایی بسیار ساده است؛ هر کاربر جدید اینترنت در هر کجای دنیا، یک مشتری بالقوه برای همه‌ی این شرکت‌ها به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید:
چرا مایکروسافت برای دوئو از اصطلاح گوشی هوشمند استفاده نمی‌کند؟
آیا سرفیس دوئو مایکروسافت از دوربین پشتی بهره خواهد برد؟
جزئیات پردازنده‌های جدید مایکروسافت که با همکاری AMD و کوالکام ساخته شدند
ویندوز 10 ایکس منو استارت جدیدی دارد
کمک اینترنت به رشد اقتصادی آمریکا
منبع: خبروان