گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری علمی و فناوری

ایستگاه فضایی بین‌المللی: مقصد گردشگری آینده

شفقنا- سفر به فضا همواره رویای افراد بسیاری بوده و خیلی‌ها به‌خصوص در رویاهای کودکی‌شان سفر به فضا و ناشناخته‌هایش را آرزو کرده‌اند.

به‌گزارش سرویس ترجمه شفقنا؛ الجزیره اخیرا در گزارشی عنوان کرد که این رویا تا چندی دیگر تعبیر خواهد شد. این ادعا که الجزیره در گزارشی به آن پرداخت، بر مبنای خبری بود که از زبان مقامات ناسا نقل شد، مبنی بر این‌که «از این پس شهروندان بی‌شماری خواهند توانست همه‌ساله به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کنند».

در گزارش الجزیره که به قلم لورا وینتر تنظیم شده؛ آمده است:

جمعه گذشته ناسا اعلام کرد که ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌زودی برای استفاده انتفاعی، اقتصادی، بازاریابی، تبلیغاتی، تولیدات فضایی و حتی توریسم افتتاح خواهد شد. معاون ناسا، روبین گیتنز در این مورد گفت: «ما توانایی این را داریم که همه‌ساله دو پرواز اقتصادی به ایستگاه فضایی بین‌الملل داشته باشیم؛ که شمار این پروازها البته بسته به این است که چه استقبالی از این سفرها انجام شود و هر بار چند صندلی در این فضاپیماها رزرو شوند».

این مقام رسمی ناسا بعدتر اظهار داشت که «فضانوردان شخصی دیگر کشورها نیز می‌توانند در این سفرها حضور داشته باشند»؛ که به این معناست که مسافران و مهمانان ایستگاه فضایی بین‌المللی الزامی به داشتن پاسپورت آمریکایی ندارند.

ناسا پیش‌تر گفته بود که توانایی این را دارد که اقتصاد آمریکا را با استفاده تجاری از فضای نزدیک به زمین دگرگون کند؛ و حالا آگاهان امر سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی را بخشی از این پروژه می‌دانند که رئوس آن در قالب یک طرح عظیم تحت عنوان «طرح ناسا برای استفاده تجاری از فضای نزدیک به زمین» تنظیم شده است.

ناسا می‌خواهد از طریق کارافرینان و امکانات بالقوه «طرح ناسا برای استفاده تجاری از فضای نزدیک به زمین دست به ایجاد درامدهای پایدار بزند. اقداماتی چون احداث ساختمان‌هایی برای ایجاد توریسم فضایی که در ضمن می‌تواند به مصارف تحقیقاتی نیز برسد، از این جمله است. در حقیقت ناسا نگاه بلندمدتی به امکانات تجاری این طرح دارد و می‌خواهد در صورت فروکش‌کردن تب توریسم فضایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی در خدمت تحقیقات آتی استفاده کند.

گروه سیه‌را نوادا یکی از کمپانی‌هایی است که در این ماموریت با ناسا همکاری خواهد کرد و قرار است وسیله نقلیه چندمنظوره‌اش را که «تعقیب‌کننده رویایی» نام دارد، برای استفاده در این ماموریت تجاری- فضایی مورد آزمایش قرار دهد. این وسیله نقلیه که شباهت زیادی با شاتل فضایی ناسا دارد (که چندی است از دور خارج شده) توسط راکت به مدار نزدیک زمین فرستاده می‌شود و حین بازگشت به زمین نیز می‌تواند روی یک ناو هواپیمابر فرود آید. «تعقیب‌کننده رویایی» وسیله نقلیه قدرتمندی است که طراحی‌اش در یک آزمایشگاه علمی با بازآفرینی شرایط جوی به انجام رسیده است.

یکی از فضانوردان سابق ناسا به‌نام استیو لینزی که سی سال سابقه پرواز آزمایشی دارد مسئول سیستم‌ اکتشافات فضایی گروه سیه‌را نواداست. او می‌گوید که «ما شرکتی هستیم که به چنین چیزهایی علاقه‌مان را نشان داده و قطعا هم آن را اثبات کرده‌ایم. دلیل اصلی برنامه‌ریزی و طراحی تعقیب‌کننده رویایی جز این علاقه و اشتیاق نبوده است». بعدتر، او می‌افزاید که «فکر می‌کنم سیاست استفاده تجاری و توریستی به‌شکلی کلیدی نشان می‌دهد که این بازار تا چه حدی آماده سرمایه‌گذاری و روبه‌رشد است».

در حال حاضر سیه‌را نوادا روی تولید وسایل نقلیه برای انتقال ابزارها و محموله‌ها به مدار نزدیک زمین کار می‌کند. اما طراحی‌ها به‌گونه‌ای هستند که با کمی ارتقا می‌توانند در انتقال افراد هم کاربرد داشته باشند. گفته می‌شود اولین گام این ماموریت در سال 2012 خواهد بود.

انتقاداتی که از این طرح صورت گرفته، مهم‌ترینش این است که گفته می‌شود با این طرح فضا تنها در دسترس شهروندان و افراد و صنوف خاص و برگزیده‌ای خواهد بود. اولین قیمت‌گذاری‌های انجام شده نیز نتایجی اشک‌آور دارد. گفته می‌شود ارسال تنها یک کیلوگرم محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی سه‌هزار دلار هزینه دارد، و هزینه توالت هر فرد روزانه بیش از یازده‌هزار دلار خواهد بود. غذا، هوا، کیت‌های پزشکی و مواردی از این دست نیز روزانه بالغ بر بیست‌ودوهزار و پانصد دلار هزینه خواهند داشت. البته جف دی‌ویت مسئول مالی ناسا می‌گوید که ناسا در تلاش است با این طرح توانایی به‌دست آوردن سرمایه و نیروی مورد نیاز انسانی‌اش را ارتقا دهد و در پی سودآوری نیست.

در این میان پرسشی که وجود دارد این است: «پس ناسا در این بین چه‌ سودی خواهد برد»؟

دی‌وایت می‌گوید که «هدف ناسا به‌دست آوردن سود اقتصادی از این ماموریت نیست، و تنها سودی اگر این سفرها برای ما داشته باشد، کاهش برخی از هزینه‌های ماست. قیمتی هم که برای هر سفری گذاشته شده، تنها در این حد است که بتوانیم از پس هزینه‌های ایستگاه فضایی براییم. درواقع ما با این کار بخشی از هزینه‌ها را سرشکن می‌کنیم تا توانایی ادامه تحقیقات فضایی و در نهایت رسیدن به مریخ را داشته باشیم».

fa.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

#ایستگاه فضایی #مقصد گردشگری #ناسا
منبع: خبروان