گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

دیپلماسی «شاتل» آبه در تهران

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار سیاسی

استاد علوم سیاسی دانشگاه "واسدا" توکیو سفر سه روزه «شینزو آبه» نخست‌وزیر ژاپن به تهران گفت: در زمان حاضر تمرکز بر کاهش تنش است؛ به این معنا که آبه می‌تواند دیپلماسی شاتل (دیپلماسی تشدید تلاشها) را برای تداوم ارتباط به کار گیرد.
«تتسورو کاتو» " به خبرگزاری فرانسه گفت: "دیپلماسی شاتل ممکن است برای کاستن تنش‌ها کافی باشد."به اعتقاد او، آبه "نیازمند یک نمایش دیپلماتیک است همزمان که در مورد روسیه و کره شمالی با بن بست مواجه است. "
کاتو می‌گوید: "ژاپن هرگز نقش فعالی در مشکلات منطقه غرب آسیا ایفا نکرده است. من انتظار زیادی از روش‌های دستیابی به نتیجه ندارم. انتظار نتیجه گیری سریع از این دیدار غیر واقع گرایانه است. "
خبرگزاری فرانسه در این زمینه می‌نویسد:شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن این هفته در یک ماموریت دیپلماتیک نادر، با امید به کاهش تنش میان جمهوری اسلامی ایران و واشنگتن متحد کلیدی توکیو، به ایران سفر خواهد کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، سال گذشته از توافق هسته‌ای مهم با ایران خارج شد. واشنگتن اکنون با اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران و اعزام نیروهایش به منطقه، فشار نظامی و اقتصادی را بر ایران با توقف خرید نفت این کشور ازسوی متحدان واشنگتن از جمله ژاپن تحمیل کرده است.
مقامات دولتی ژاپن می‌گویند آبه با فهرستی از درخواست‌ها در تهران حاضر نخواهد شد و یا اینکه پیامی ازسوی واشنگتن را ارائه نخواهد کرد، به جای آن ژاپن به عنوان یک واسطه خنثی عمل خواهد کرد.
«مایکل بوساک» مشاور ویژه برای روابط دولتی در شورای یوکوسوکا در مطالعات آسیا و اقیانوس آرام می‌گوید: چنین اقدامی می‌تواند مفید باشد.او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: "ژاپن هیچیک از ابزار تاریخی و مذهبی دیگر به عنوان واسطه‌های بالقوه را دارا نیست ولی تمایل خود را برای مسیر ارتباطی خود در سیاست خاورمیانه نشان داده است."
آبه سه روز به تهران سفر و در این سفر با رهبر جمهوری اسلامی ایران و رئیس جمهوری این کشور دیدار خواهد کرد؛ از سال 1987 میلادی تاکنون نخستین بار است که نخستین وزیر ژاپن از ایران دیدار می‌کند.
در مقابل چنین پیش زمینه ای، مقامات می‌گویند ژاپن با نقش میانجیگری که در دیدار ماه اوت خود با ترامپ بر عهده گرفت امیدوار است که میزان تنش‌ها را کاهش دهد.
سخنگوی دولت ژاپن می‌گوید: ما معتقدیم که بسیار مهم است در سطح رهبری از ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای بخواهیم برای پیوستن به توافق هسته‌ای و ایفای نقش سازنده برای ثبات منطقه تنش‌ها را کاهش دهد.
تحلیلگران براین باورند که آبه می‌تواند انتقال دهنده پیام‌ها بین دو طرف باشد اما«توبیاس هریس» تحلیلگر گروه مشاوره "تنئو"در یادداشتی درباره سفر آبه به تهران نوشت: سفر نخست‌وزیر ژاپن با موانع قابل توجهی مواجه است و بعید به نظر می‌رسد که بتواند ارمغانی داشته باشد. به اعتقاد او، "درحالیکه ژاپن روابط خوبی با هر دو طرف دارد، این روابط لزوماً" به نفوذ تبدیل نمی‌شود."
خبرگزاری فرانسه می‌نویسد: ژاپن تنها پیام رسان نیست بلکه منافع خودش نیز در معرض خطر قرار دارد و از افزایش قیمت نفت رنج خواهد برد.
همچنین با توجه به رکود دیپلماتیک اخیر ناامیدکننده توکیو، این سفر به آبه نقش نادری به عنوان دولتمرد بین‌المللی ارائه می‌دهد.

 
منبع: خبروان