گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سیاسی

فارین پالیسی: فرانسه و انگلیس برای اعزام نیروهای اضافی به سوریه موافقت کرده‌اند


تهران- ایرنا- تارنمای فارین پالیسی بامداد پنجشنبه نوشت؛ با توجه به تصمیم واشنگتن برای خروج نیروهای آمریکا از سوریه، دو متحد این کشور برای اعزام نیروهای بیشتر به سوریه موافقت کرده‌اند.

دو منبع دیپلمات به فارین پالیسی گفتند که ارتش های فرانسه و انگلیس توافق کرده اند که در صورت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، نیروهای اضافی آنان خلاء حضور نظامی آنان را پر کنند.

یک مقام دولت آمریکا که نامش ذکر نشد، در همین زمینه گفت؛ طبق توافق های صورت گرفته نیروهای فرانسه و انگلیس که همچنان دارای نیروهای نظامی در سوریه هستند بر افزایش 10 تا 15 درصدی خود موافقت کرده اند.

به گفته یک منبع آگاه، علاوه بر انگلیس و فرانسه، ایتالیا نیز در آستانه تصمیم گیری اعزام نیروهای بیشتر به سوریه قرار دارد و چند کشور حوزه بالکان و بالتیک نیز با اطمینان تقریبی قرار است تعداد کمی از سربازانشان را بفرستند.

دیگر کشورهای کوچک، اعزام نیروی نظامی کمتری به سوریه خواهند داشت اما در عوض ایالات متحده مجبور است به این کشورها هزینه پرداخت کند.

نماینده ویژه آمریکا در سوریه پیش از این در 9 تیرماه گفته بود که با خروج آمریکا از سوریه، تعدادی از نیروهای نظامی دیگر کشورهای عضو ائتلاف جهانی علیه داعش جایگزین نیروهای آمریکا خواهند شد.

جیمز جفری نماینده ویژه امریکا در سوریه در مصاحبه با دینفس نیوز گفته بود که برخی کشورها آمادگی خود را برای جایگزینی با نیروهای آمریکا در سوریه اعلام کرده‌اند.

به گفته وی، شماری کشورها شاید بخواهند اعزام نیروهای جدید خود به سوریه را در سکوت انجام دهند که ما نیز از این اقدام استقبال می‌کنیم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، دسامبر سال گذشته میلادی (آذر 97) در اقدامی بی‌سابقه اعلام کرد که حدود دو هزار نیروی آمریکایی، شمال شرقی سوریه را ترک خواهند کرد.

منبع: خبروان