گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری سبک زندگی

تاثیر داروی کاهنده کلسترول بر سلامت استخوان‌ها


استاتین نتایج یک تحقیق از سوی متخصصان اتریشی نشان داده است که داروی استاتین می‌تواند بر سلامت استخوان‌ها تاثیر بگذارد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، داروی استاتین که به منظور کاهش کلسترول تجویز می‌شود بسته به میزان دوز مصرفیِ آن می‌تواند برای سلامت مفید یا مضر باشد. نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد دوز پایینی از این دارو می‌تواند از بروز پوکی استخوان پیشگیری کرده، اما مصرف دوز بالای آن خطر بیماری‌های آسیب‌زننده به استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.

محققان اتریشی به بررسی اطلاعات تعدادی بیمار بستری شده در بیمارستان در مدت دو سال پرداخته و متوجه شدند که 353 هزار و 502 نفر از آنان از داروی استاتین مصرف کرده‌اند. از این میان پوکی استخوان در 11 هزار و 701 نفر تشخیص داده شد. محققان اطلاعات این افراد را با هفت میلیون و 543 هزار و 947 نفر دیگری که داروی استاتین مصرف نکرده بودند مقایسه کرده و متوجه شدند 68 هزار و 699 نفر از آنان دچار پوکی استخوان بوده‌اند.

بر اساس این مطالعات، پوکی استخوان در افرادی که داروی استاتین مصرف کرده‌اند سه برابر بیشتر شایع است. هرچند، مصرف 10 میلی‌گرم از آن در روز یا کمتر خطر ابتلا به پوکی استخوان را حدود 60 درصد کاهش می‌دهد که به نوع استاتین بستگی دارد. تاکنون از شش نوع استاتین پنج مورد آن تست شده که نشان می‌دهد خطر پوکی استخوان با افزایش دوز مصرفی بیشتر می‌شود.

محققان اتریشی اظهار داشتند: یافته‌های بدست آمده به این معنی نیست که افراد مصرف داروی استاتین را متوقف کنند. اما افرادی همچون زنان و سالمندان که مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند باید بیشتر به سلامت استخوان خود توجه داشته باشند و در این مورد از پزشک خود مشورت بگیرند.

منبع :ایسنا

انتهای پیام/

#دانستنی ها
منبع: خبروان