گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی

هیچ سیاست متفاوتی از سازمان سینمایی به تصویر شهر ابلاغ نکرده ایم/ نسبت به موسیقی نگاه سلبی نداریم


رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: برای اکران فیلم‌ها و براساس جدول و ظرفیتی که دارند، هیئت مدیره تصمیم گیرنده هستند؛ که غیر از این هیچ محدودیت دیگری نیست و تا به امروزهیچ چیز دیگری ابلاغ نشده است.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: برای اکران فیلم ها و براساس جدول و ظرفیتی که دارند، هیئت مدیره تصمیم گیرنده هستند؛ که غیر از این هیچ محدودیت دیگری نیست و تا به امروزهیچ چیز دیگری ابلاغ نشده است.

سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری موج؛ کمی بیش از هفت ماه پیش سعید اوحدی به ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منصوب شد.  او تحصیلکرده‌ رشته‌ مهندسی برق از آمریکاست که در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی برای هشت سال به اسارت رژیم بعثی عراق درآمد. ریاست سازمان حج و زیارت آخرین منصب او پیش از این بود و مناصبی چون مشاور معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران و دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با عراق و سوریه، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان حج و زیارت، معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران، معاون سازمان ایرانگردی و جهانگردی، مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان، مدیرعامل گروه صنعتی مینو، مدیرعامل شرکت ارس و رییس مجامع شرکت های مجری عمره بخشی از سوابق و مسئولیت‌های سعید اوحدی است.

بر همین اساس سعید اوحدی، برای اهالی فرهنگ و هنر چهره شناخته شده ای به حساب نمی آمد و هنوز هم این صندوقچه اسرار تا حد زیادی نا شناخته باقی مانده است.

گرچه دوران کوتاه مدیریت او بدون حاشیه نمانده و بویژه در حوزه معاونت هنری و موسسه تصویر شهر، از زیر مجموعه‌های متبوعش چالش‌هایی با اهل فرهنگ و هنر وجود دارد، اما منش او حضورش در محافل مختلف، او را صمیمانه تر از مدیران قبلی می نماید. 

فرصت کوتاهی دست داد تا گپ و گفتی نیمه تفصیلی با او داشته باشیم و در مورد تصویرشهر، سیاست هایشان در قبال موسیقی، احتمال تغییر مدیران سازمان، شرایط مالی و فعالیت های اربعین بپرسیم که بخش اول این گفت و گو را در ادامه می خوانید:

موج: لطفا در مورد عملکرد موسسه تصویر شهر و ارتباطش با سینماگران و سیاست ابلاغی در مورد اکران انتخابی (و شاید سلیقه ای) برخی فیلمها در پردیسها توضیح دهید.

سعید اوحدی: از زمانی که من در این مجموعه هستم، هیچ سیاست مکتوبی از طرف سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران به موسسه تصویر شهر ابلاغ نشده است.

موسسه تصویر شهر یک موسسه حقوقی مستقلی است که هیئت مدیره تخصصی دارد. بنابراین سیاست کلی تصویر شهر را خود هیئت مدیره تعیین می کنند. 5 نفر اعضای هیئت مدیر? تصمیم‌گیر آن، از دست اندرکاران عرصه سینما هستند و بر اساس قانون تجارت و ثبت شرکت‌ها، مدیرعامل آن مجموعه هم، باید مدیر اجرایی آن مصوبات باشد.

به حمدالله تولید بالاست اما...

بالاخره الان، به حمدالله تعداد فیلم‌های زیادی تحت تاثیر سیاست گذاری‌هایی که سازمان سینمایی وزارت ارشاد، به عنوان متولی این بخش انجام داده،  تولید می شود و سینمای کشور می تواند، در یک مسیر تعریف شده حرکت کند و یک تحولی در سازمان سینمایی کشور باشد. وقتی تولید هست، عرصه رقابت هم هست و ما نمی‌توانیم مردم را به اجبار، به یک سینما ببریم یا نبریم.

طبیعی است هر کسی که فیلمی تولید می کند، انتظار داشته باشد که بهترین زمان و سینما را برای اکران داشته باشد و به دلیل حجم سنگینی که اکران دارد و محدودیتی که دوستان در تعداد سینما دارند، همیشه در تصمیم گیری هایشان ممکن است توقعاتی ایجاد شود و ممکن است اینها هم، از قبل جداولشان را بسته باشند.

کشور قانون دارد!

کشور قانون دارد و سازمان سینمایی وزارت ارشاد و معاون وزارت ارشاد را مسئول این کار قرار داده‌اند و برای اکران فیلم ها و براساس جدول و ظرفیتی که دارند، هیئت مدیره تصمیم گیرنده هستند؛ که غیر از این هیچ محدودیت دیگری نیست و تا به امروزهیچ چیز دیگری ابلاغ نشده است.

موج: چند سالی است که پرداختن به فعالیت های موسیقیایی در فرهنگسرا ها و زیر مجموعه های سازمان فرهنگی هنری شهرداری سخت شده است؛ آیا ممکن است بعد از گذشت ایام سوگواری، شاهد تحولی در این زمینه باشیم؟

سعید اوحدی: موسیقی هم یکی از هنرهایی است که اولا ریشه تاریخی در تاریخ فرهنگ و تمدن و هنر ایرانی ما دارد و هم رشته فعالیت‌های و سطوح مختلفی دارد. اگر آن نوستالژی اول انقلاب را به یاد بیاورید، به هر حال دیدیم که سرود، موسیقی و کارهای ماندگاری در عرصه هنر و موسیقی کشور انجام گرفت و موسیقی، در زمان جنگ هم، یک نقش اساسی در جهت تهییج نیروهایی که در آن زمان به جنگ اعزام می شدند، کارکرد دارد. یا موسیقی هایی که به صورت مقامی و محلی در هر نقطه کشورمان داریم، مانند شالیکارهای شمال که زمان برداشت برنج، موسیقی خاص خودشان را دارند یا گندم کارهای زاگرس نشین ما، موسیقی خاص خودشان را دارند.

موسیقی قطعا در نفس خود اشکالی ندارد اما موسیقی بی ریشه مورد تایید ما نیست

موسیقی در نفس خود قطعا اشکالی ندارد و حتما هم جایگاه خودش را در طول تاریخ داشته است؛ اما این که چه نوع موسیقی را دنبال کنیم نکته قابل تاملی است. در دنیای امروز، در غرب یک رویکرد موسیقیایی دارند که هیجانی است و ممکن است که در شعر، متن و ملودیش ریشه ای نداشته باشد؛ خوب این قطعا مورد تایید ما نیست.

اما موسیقی‌هایی هم داریم که امروز تولید می شود و بسیار اثرگذار است. متن آن از شعرای برجسته کشور یا از شعرای ماندگار کشور است. بسیاری از شعرهای موسیقی‌های مقامی یا سنتی که اجرا می شود هم، حافظ یا مولوی است و که قطعا باید در جهت ترویج این‌ها هم تلاش شود.

نسبت به موسیقی نگاه سلبی نداریم

نگاه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هم بر همین اساس است و نسبت به موسیقی نگاه سلبی نداریم و دوم اینکه رویکرد ما برای ترویج کلاس موسیقی، قطعا توجه به موسیقی است که ریشه دار و با اصالت  باشد و در واقع با شعر، متن، ملودی و آهنگش بتواند یک پیامی را به شنونده موسیقی منتقل کند؛ نه اینکه صرفا استفاده ابزاری از موسیقی شود.

موج: نگاه  سازمان فرهنگی هنری شهرداری به آموزش های موسیقی اصیل چیست؟

همین الان حدود 1400 سر فصل و عنوان کلاس درسی داریم که آموزش های موسیقی هم در چهار بخش یکی از آنها است که الان در حال انجام است.

ادامه دارد...

منبع: خبروان


addup.center