گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

کشت کلزا موجب پایداری تولید غلات می‌شود


توسعه تناوب کشت کلزا موجب کاهش مصرف سموم و همین طور کنترل آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در مزرعه خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، حسن بهنیا مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: کلزا به عنوان یکی از مهمترین گیاهان روغنی در سطح جهان محسوب می شود و رعایت تناوب یکی از اصول کشاورزی پایدار است بنابراین در صورت عدم رعایت تناوب نمی توان به پایداری محصول امید چندانی داشت.
وی افزود: خوشبختانه کشت و کار این گیاه در ایران به خصوص طی سال های اخیر رو به توسعه است.
بهنیا ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر 80 درصد روغن مصرفی کشور از خارج وارد می شود، اظهار داشت: کلزا در تامین این کالای اساسی می تواند نقش پر رنگی داشته باشد.
وی همچنین در خصوص میزان تولید و سطح زیر کشت گیاه کلزا در ایران به رادیو اقتصاد توضیح داد: میزان تولید این محصول در کشور طی سال های 96،95 و 97 به ترتیب 68، 185 و 340 هزار تن بوده است.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: سطح زیر کشت کلزا نیز در کشور طی این بازه زمانی از 48 به 180 هزار هکتار رسیده است.
وی در ادامه افزود: مجموع تولید دانه روغنی کلزا در استان تهران نیز طی سال های 95 و 96 به ترتیب 400 و یک هزار و 700 تن بوده است.
بهنیا یادآورشد: خوشبختانه انگیزه کشاورزان به زراعت کلزا با توجه به فعالیت های آموزشی و ترویجی و همیمنطور ارائه دیگر خدمات مورد نیاز از سوی جهاد کشاورزی هر سال نسبت به سال قبل روند رو به رشدی برخوردار است.
 
منبع: خبروان


addup.center