گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

نقدی بر پیش فروش لوازم خانگی


پیش فروش ملی لوازم خانگی در حالی با مجوز ستاد تنظیم بازار از روز سه شنبه آغاز شد که تاکنون یک شرکت، موفق به حضور در این طرح شده است. این در حالی است که نیاز بازار لوازم خانگی ایران با حضور یک شرکت پوشش داده نمی‌شود و باید حضور گسترده‌تری در آن بوجود آید.

به گزارش شمانیوز، یکی از کارشناسان اقتصادی فعال در حوزه لوازم خانگی می گوید: تمام وجوه این طرح به طور کامل دیده نشده است.

شرکت اسنوا شرکت بسیار بزرگی است و تنها شرکتی است که دارای تکنولوژی تولید کالای استراتژیک «یخچال های ساید» است.

در چنین شرایطی طبعا دیگر برندهای داخلی نمی توانند وارد فضای رقابت شوند. بنابراین باید در این طرح، تعهدات به انواع مختلفی تقسیم می شد که شرکت های کوچکتر نیز در حیطه خودشان وارد این طرح می شدند.

مسیبی افزود: همچنین این طرح موجب تقویت شبکه فروش (مغازه داران) خواهد شد و پایه گذاری این فروش می تواند انحراف بازار از مسیر فروش تولیدات ملی ایران را اصلاح کند.

وی در ادامه تاکید کرد که طرح پیش فروش موضوع خوبی بوده که به آن ورود شده و نمی توان شرکت های خصوصی را به انجام فروش از شیوه ای خاص مجبور کرد. اما شرکت های خصوص از منظر اخلاقی و حرفه ای باید شرکای دیگری را نیز برای خود تصور کنند و به آن ها نیز میدان دهند تا فضای رقابت و بالطبع آن کیفیت محصولات حفظ شود.

اسماعیل بازارچی دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران معتقد است که این طرح از جمله طرح هایست که می تواند حباب قیمتی لوازم خانگی را کاهش دهد و وضعیت واحدهای تولیدی و فروش که «فروش اقساطی» داشتند را سروسامان دهد.

انصاری دبیر انجمن لوازم گازسوز نیز کلیات طرح را خوب ارزیابی کرده و گفت: شرایط باید به گونه ای باشد که دیگر واحدهای تولیدی نیز بتوانند از مزیت های این طرح استفاده کنند. هرچند تعداد واحدهای کمی در حال حاضر توان حضور در این طرح را دارند.

طرح پیش فروش لوازم خانگی که توسط اسنوا از روز سه شنبه آغاز شده است نشان داد که استقبال مردم از آن خوب بوده و بازار نیاز به چنین طرح هایی دارد اما سوالات دیگری مطرح است که این طرح باید تا کی ادامه یابد و آیا می تواند مسیری برای آینده باشد یا خیر.

 

 

منبع:روابط عمومی گروه انتخاب

منبع: خبروان


addup.center