گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

سازمان ملل و غرب طرح برگزاری انتخابات لیبی در دسامبر 2018 را رها کرده‌اند


خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها و منابع دیگر گزارش داد، سازمان ملل و قدرت‌های غربی امید خود را در برگزاری انتخابات در لیبی در آینده نزدیک از دست داده‌اند.

به گزارش ایسنا، در ماه مه 2018 فرانسه موافقت شفاهی طرف‌های اصلی در لیبی را در زمینه برگزاری انتخابات در 10 دسامبر 2018 به عنوان راه پایان دادن به دوره‌های تکراری درگیری و خونریزی بین گروه‌های رقیب به دست آورد؛ گروه‌هایی که بعد از حمایت ناتو از شورش‌های سال 2011 این کشور به وجود آمده و در صحنه این کشور ظاهر شدند اما مقامات غربی می‌گویند، درگیری‌هایی که هفته‌ها بین گروه‌های درگیر در طرابلس امتداد یافت حالت رکود بین اعضای دو پارلمان یکی در طرابلس و دیگری در شرق ایجاد کرد که هر دو را غیرواقعی نشان داد.

براساس گزارش رویترز، دیپلمات‌ها می‌گویند، غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی در گزارش خود طی امروز (پنج‌شنبه) به شورای امنیت روی "برگزاری کنفرانس ملی" در سال 2019 و اصلاح اقتصادی به جای اعمال فشار بر برگزاری انتخابات تمرکز خواهد کرد.

این کنفرانس ایجاد یک اتفاق نظر در کشور تقسیم شده بین گروه‌های مسلح را هدف قرار داده که بر اکثر این مناطق و شهرک‌ و قبایل تسلط دارند.

سلامه همچنین بار دیگر بر اجرای اصلاحات اقتصادی با هدف پایان دادن به سیستمی که به نفع گروه‌های شورشی و مسلح است تاکید خواهد کرد؛ سیستمی که می‌تواند به لطف نفوذ این گروه‌ها در بانک‌ها دسترسی آنها را به ارز خارجی ارزان‌ میسر کند.

روند لغو طرح‌های برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی یکی از جدیدترین شکست‌های قدرت‌های غرب است که به سقوط معمر قذافی در هفت سال پیش کمک کردند.

این در حالی است که فرانسه و ایتالیا برای نفوذ در لیبی با هم رقابت می‌کنند و هر یک به دنبال حفظ منافع خود در زمینه نفت و گاز و توقف موج مهاجران از طریق دریای مدیترانه به واسطه تقویت روابط با طرابلس هستند، البته ایتالیا تنها کشور غربی است که سفارت خود را به طور کامل در طرابلس باز کرده است.

ایتالیا هفته آتی میزبان کنفرانسی در پالرمو است که به بررسی طرح نقشه راه فرستاده سازمان ملل به لیبی می‌پردازد.

انتهای پیام

منبع: خبروان


addup.center