گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری اقتصادی

حجم تجارت خارجی به 42 و یک دهم میلیارد دلار رسیده است


غنیون با اشاره به اینکه مجموع حجم تجارت خارجی ما در شش ماه نخست سال از مرز 42 میلیارد دلار عبور کرده است، گفت: صادرات به 42 و یک دهم میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «غنیون» شب گذشته (چهارشنبه 17 مهرماه) در گفتگوی 19 و 30 دقیقه شبکه خبر سیما درباره مجموع تجارت خارجی ایران گفت: در شش ماهه نخست سال جاری بالغ بر 21 و 2 دهم میلیارد دلار واردات و 20 و 9 دهم میلیارد دلار نیز صادرات غیر نفتی داشته ایم که نشان می دهد مجموع حجم تجارت خارجی ما در شش ماه نخست سال از مرز 42 میلیارد دلار عبور کرده و به 42 و یک دهم میلیارد دلار رسیده است.

معاون دفتر فناوری اطلاعات گمرک با بیان اینکه در شش ماهه امسال نسبت به سال گذشته از نظر واردات 5.5 درصد کاهش داشته ایم اما از نظر صادرات از نظر ارزشی 10 کاهش داشته ایم، گفت: از نظر وزنی 22 درصد رشد صادرات داشته ایم که یکی دیگر از اختلافات و دلایل وزنی و ارزشی به ترکیب کالای وارداتی و صادراتی برمی گردد.

وی با اشاره به اینکه در نیمه دوم سال حجم تجارت بیش از نیمه اول سال پیش بینی می شود، گفت: در حوزه صادرات غیر نفتی 5 کشور ( چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان)، که شرکای تجاری عمده ایران هستند بیشترین صادرات انجام می شود.

غنیون با بیان اینکه این 5 کشور به تنهایی 75 درصد ارزش صادرات و 73 درصد وزن صادرات کشور ما را به خود اختصاص داده اند، افزود: سایر کشور ها 27 درصد از وزن و 24 درصد از ارزش صادرات را شامل شده اند.

معاون دفتر فناوری اطلاعات گمرک خاطرنشان کرد: شرکای تجاری در شش ماهه نخست اول سال (چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان ) از نظر وزنی 53 درصد کل واردات و 70 درصد ارزش کل صادرات را دراین شش ماه به خود اختصاص داده اند./

پایان پیام/ 50

#توسعه صادرات #صادرات و واردات
منبع: خبروان