گوش به زنگگوش به زنگ

گروه خبری فرهنگی

روایت "سرو زیر آب" از شهدای اهل سنت و زرتشتی در جنگ تحمیلی/چه داستانی دردناک‌تر از ادعای دو خانواده روی یک پیکر؟!

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار فرهنگی

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گوید: یکی از ویژگی‌های جذاب فیلم سینمایی "سرو زیر آب" تفاوت ادیان و خصوصا اسلام و زرتشت بود که بدون توهین و با نگاهی عادلانه و بدون قضاوت، روند اتحاد این دو دین را در فیلم به تصویر کشید.

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه فیلم سینمایی "سرو زیر آب" اثر محمدعلی باشه آهنگر را به تازگی در پی برگزاری جشنواره مقاومت به تماشا نشسته است، گفت: نمی‌توان از نگاه تحسین‌برانگیز و هنرمندانه فیلمساز به زوایای کمتر پرداخته شده دوران دفاع‌مقدس با پرهیز از فضای کلیشه‌ای و نمایش یکپارچگی و اتحاد یک ملت با فرهنگ‌ها، آداب و رسوم و ادیان مختلف در برابر دشمن گذشت چراکه به خوبی ایران رنگین کمان و زیبا را با از تنوع اقوام، فرهنگ‌ها و مذاهب به تصویر کشیده است.

نمی‌توان از نگاه هنرمندانه فیلمساز  فیلم "سرو زیر آب" به زوایای کمتر پرداخته شده دوران دفاع‌مقدس با پرهیز از فضای کلیشه‌ای و نمایش یکپارچگی  یک ملت با فرهنگ‌ها و ادیان مختلف در برابر دشمن گذشت

"سرو زیر آب" فیلمی است که هر ایرانی پس ار دیدن آن احساس غرور خواهد کرد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردمانی که سال‌ها در این سرزمین در کنار هم باعنوان ایرانی زندگی کرده‌اند و در زمان‌های دشوار تاریخی تکیه گاه یکدیگر بودند و نمونه مانای این اتحاد دوران جنگ تحمیلی هستند که در طول آن همه اقوام و مذاهب شهید تقدیم کشور کرده‌اند. "سرو زیر آب" فیلمی است که هر ایرانی پس ار دیدن آن احساس غرور خواهد کرد لذا به تمامی عوامل این فیلم خدا قوت می‌گویم.

طراحی صحنه، طراحی لباس و طراحی فضای کار مسحورکننده است

وی افزود: در این فیلم علاوه بر جذابیت داستان آن مواردی همچون طراحی صحنه و فضا مجذوب‌کننده و طراحی صحنه، طراحی لباس و طراحی فضای کار... به واقع مسحورکننده است.

مازنی با بیان اینکه در آخرین ساخته باشه‌آهنگر با فیلمنامه ساده‌ای سروکار نداریم، توضیح داد: این قصه پر از پیچیدگی‌های روایی و قصه‌های از هم جدا و به هم مرتبط است و حفظ انسجام بین آن‌ها نیاز به تمرکز و تحقیق بالایی دارد، که خوشبختانه انسجام در فیلم حفظ شده و مخاطب لحظه‌ای از فیلم جدا نمی‌شود، درواقع باوجود تمام پیچیدگی‌ای که این قصه دارد، اما مخاطب را دچار سردرگمی نمی‌کند.

"سرو زیر آب" حرف برای گفتن بسیار دارد و خوشبختانه درگیر شعار نشده

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه فیلم حرف برای گفتن بسیار دارد و خوشبختانه درگیر شعار نشده است، اضافه کرد: یکی از مهمترین مسائل که در فیلم به آن پرداخته شد، تفاوت ادیان و خصوصا اسلام و زرتشت بود که بدون توهین و با نگاهی عادلانه و بدون قضاوت، روند اتحاد این دو دین را در فیلم به تصویر کشید. فیلم قدمی رو به جلو برای ایران برداشت، در این فیلم به نحوی ایران بزرگ نشان داده شده بود که مخاطب عاشق کشورش می‌شد و این بزرگنمایی بدون شعار و اغراق بود.

تمرکز بر معراج شهدا بکر و جذاب است

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است محمدعلی باشه آهنگر این‌بار بخشی از روایتش را به شهدای اهل سنت و زرتشتی و مسیحی اختصاص داده است و از زاویه نگاه آن‌ها به این آب و خاک نگاه کرده است، اظهارکرد: تمرکز بر معراج شهدا بکر و جذاب است و داستان ادعای دو خانواده روی یک پیکر غم‌انگیز و دردناک است و پرکشش از آب درآمده، موضوع هویت و فیضِ گمنامی تأمل‌برانگیز است./

پایان پیام

منبع: خانه ملت


addup.center