تبلیغات در تلکسیران

گروه خبری اقتصادی

دریافت مالیات از سکه پیاده کردن اقتصاد غارتگری است


نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید در شرایط فعلی دریافت مالیات از سکه یا عایدی سرمایه در واقع پیاده کردن اقتصاد غارتگری است.
دریافت مالیات از سکه پیاده کردن اقتصاد غارتگری است

معصومه آقاپورعلیشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشار به بخشنامه جدید بانک مرکزی برای دریافت مالیات از خریداران بیش از 25 سکه اظهار داشت: در شرایط فعلی دریافت مالیات از سکه مناسب نیست، مشکل کنونی کشور افزایش حجم نقدینگی است، هر چقدر مردم را برای خرید تحت فشار قرار دهیم باعث می شود حجم نقدینگی از سکه به سمت بازار ارز می رود، ارز را محدود کنیم نقدینگی به سمت خودرو سرازیر می شود و بعد از آن به سمت مسکن می رود، دریافت مالیات راه حل هدایت حجم نقدینگی نیست.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: مهمترین راه حل هماهنگی و کنترل حجم نقدینگی در مرحله اول این است که  به بخش خصوصی اعتماد کنیم و دست از سخت گیری ها برداریم، محیط کسب و کار را راحت کنیم، ترخیص کالاها تسهیل شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: بورس کالا را باید جمع کرد این بورس به محل فساد و رانت تبدیل شده است، از سوی دیگر باید به پتروشیمی ها اجازه فعالیت داد و چند نرخی بودن ارز را جمع کرد، هر چقدر تعدد نرخ داشته باشیم فساد و رانت بیشتر می شود.

سونامی بیکاری تا آخر مهرماه ایجاد می شود

وی بیان داشت: برای نظارت و بازرسی همه هزینه می کنیم در صورتی که باید فضا باز شود تا فعالان اقتصادی بتوانند فعالیت کنند، از سیل بیکاری عبور کرده ایم پیش بینی می کنم آخر مهر ماه سونامی بیکاری ایجاد می شود، آنقدر به واحد تولیدی در ابعاد مختلف از جمله تهیه مواد اولیه سخت گرفته ایم  که چرخه تولید با مشکل مواجه شده است.

بخش خصوصی سرگیجه اقتصادی گرفته است

 این نماینده مجلس با انتقاد از اولویت بندی کالاها و تخصیص ارز، گفت: گروه بندی و اولویت بندی کردن کالاها عاملی شده که بخش خصوصی سرگیجه اقتصادی بگیرد، تمام مواد اولیه و ذخیره بنگاه های اقتصادی رو به اتمام است، در حوزه انتخابیه ام از 20 مرداد بیکاری کلید خورده است.

آقاپورعلیشاهی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با تاکید براینکه دریافت مالیات بدترین کار است، توضیح داد: بدترین کار از فرد زخمی این است که بیاستد، در فضای اقتصادی بجای کمک به تولید کننده، انبارهای آنها رصد می شود این کار آنها را به این سمت می برد که سرمایه خود را از تولید خارج و به بازار ارز و سکه ببرند.

سکه طلا

 

این نمایند مجلس در خصوص احتکار گفت:وقتی ارز چندنرخی ارائه می شود افراد کله گنده از سامانه نیما به ارز دولتی دست پیدا می کنند و با وجوداینکه کالایی را با دلار دولتی وارد کرده اند آن را به نرخ آزاد می فروشندو احتکار این جا نشات می گیرد، در حالی که اگر ارز دولتی به کالای ضروری به افراد محدود داده شود و باقی فعالان به ارز آزاد و بدون محدودیت دست پیدا کنند احتکاری شکل نمی گیرد.

اقتصاد غارتگری پیاده شده است

این نمایند مجلس با بیان اینکه مالیات بر سکه در شرایط فعلی به صلاح نیست بیان داشت: با این کار حجم نقدینگی به سمت بازارهای دیگر می رود، در حال حاضر قدرت کنترل بازارها دیگر را نداریم. با این کارها به جای اقتصاد اسلامی اقتصادی غارت گری پیاده می شود، هر چقدر محدودیت ایجاد کنیم به اقتصاد غارتگری نزدیک می شود این اصطلاح در قاره آفریقا استفاده می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از دریافت مالیات بر عایدی سرمایه  گفت: با دریافت مالیات بر عایدی سرمایه دست به خراب کاری می زنیم چرا که اگر از عایدی مسکن مالیات دریافت شود انبوه سازان سرمایه خود را خارج می کنند و دیگر خانه ای نیست و سرمایه آنها یا از کشور خارج می شود یا به بازار سکه و ارز می ریزد./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

یک کیلوگرم گوشت منجمد برزیلی در الیگودرز موجود نیست/دولت سریعتر نیاز مردم را تامین کند


نماینده مردم الیگودرز در مجلس، گفت:در حال حاضر یک کیلوگرم گوشت منجمد برزیلی در الیگودرز موجود نیست و با توجه به اینکه قیمت گوشت قرمز گرم هم اکنون 70 هزار تومان است بسیاری توان خرید آن را ندارند.
یک کیلوگرم گوشت منجمد برزیلی در الیگودرز موجود نیست/دولت سریعتر نیاز مردم را تامین کند

محمد خدابخشی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از دولت به دلیل مخالفت با طرح تامین کالاهای اساسی پیشنهادی تعدادی از نمایندگان، گفت:در حال حاضر یک کیلوگرم گوشت منجمد برزیلی در الیگودرز موجود نیست و با توجه به اینکه قیمت گوشت قرمز گرم هم اکنون 70 هزار تومان است بسیاری توان خرید گوشت کیلویی 70 هزار تومان را ندارند و به دنبال خرید گوشت منجمد هستند، اما متاسفانه گوشت منجمد برزیلی در الیگودرز پیدا نمی شود.
نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، افزود: از دولت درخواست می‌شود در سریع ترین زمان ممکن گوشت مورد نیاز مردم را با قیمتی که بتوانند آن را تهیه کنند در اختیار آنها قرار داده و منصفانه توزیع کند.

دولت گفته بود در تامین کالاهای اساسی مردم مشکلی وجود ندارد
وی با بیان اینکه چندی پیش بنده به همراه تعدادی از نمایندگان طرح تامین کالاهای اساسی مردم را در مجلس مطرح کردیم، ادامه داد: در این طرح دولت مکلف شده بود که کالاهای اساسی مورد نیاز مردم را با استفاده از کالابرگ های الکترونیکی و از طریق تعاونی‌های کارمندی، کارگری، روستایی و غیره در اختیار آنها قرار دهد، اما به دلیل مخالفت دولت این طرح در مجلس رای نیاورد.
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت گفته بود در تامین کالاهای اساسی مردم مشکلی وجود ندارد از مسئولان ذیربط درخواست می‌شود گوشت و سایر کالاهای اساسی مورد نیاز را با قیمت معقول در اختیار مردم قرار دهند./
پایان پیام

منبع: خانه ملت

بسیاری از انبارهای احتکار شده شناسایی نشده است


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که بسیاری از انبارهای احتکار شده شناسایی نشده است.
بسیاری از انبارهای احتکار شده شناسایی نشده است

علی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برخورد دولت با احتکارکنندگان اظهار داشت: در استان خراسان جنوبی جلسه ای داشتیم و مشخص شد که وزارت صنعت، معدن و معدن همچنان بسیاری از انبارها را شناسایی نکرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: وزاتخانه تاکید داشت که اعلام انبارهای احتکاری ممنوع است اما بعد از کمی فشار متوجه شدیم که وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلا آمار دقیقی از انبار کالاها ندارد.

وزارت صمت به سازمان تعزیزات گزارش نمی دهد

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه بیان داشت: از آنجایی که آمار انبارهای کالاهای اساسی و تاثیر گذار در بازار مشخص نیست به سازمان تعزیرات و دستگاه های نظارتی گزارشی نمی دهند  تا با احتکار برخورد شود،این اشکال و ایراد به کار آنها وارد است.

وی در این باره که بعد از کشف انبارهای احتکار با کالاها چه می کنند، اظهار داشت: باید از دستگاه های نظارتی سوال شود که با این کالاهای کشف شده چه می کنند طبق قانون باید بعد از ضبط کالاهای احتکار شده برای توزیع آنها در بازار اقدام شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس گفت: بیشتر انبارهایی که همچنان شناسایی نشده است در بحث پوشک است اما به نظر می رسد  کالاهای متنوعی در انبارها هستند./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

ایران با هیچ کشوری محدودیتی برای معاملات ارزی ندارد


عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید که با هیچ کشوری محدودیتی برای مبادله کالا با ارز نداریم.
ایران با هیچ کشوری محدودیتی برای معاملات ارزی ندارد

علی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص واردات ارز به کشور اظهار داشت: تنها کشوری که واردات ارز به ایران را تحریم کرده آمریکا است و با کشورهای دیگر روابط عادی داشته و مشکلی نداریم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: با وجود اینکه تنها آمریکا ایران را تحریم کرده است و ارتباطی به کشورهای دیگر ندارد اما برخی کشورها از شرایط سوءاستفاده در معاملات کالا ایران را تحت فشار قرار می دهند.

تحریم ارزی آمریکا بین المللی نیست

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه ایران از لحاظ بین المللی تحریم ارزی نیست، گفت: ایران لحاظ قانونی مشکلی برای جابجایی ارز ندارد، روش هایی که آمریکا و برخی کشورها به کار می برند غیرقانونی است چرا که ما طبق شورای امنیت تحریم نیستیم و تحریم های آمریکا یکجانبه است و مبنای بین المللی ندارد.

وی تاکید کرد: با این حال برخی کشور ها تحت فشار و فرمان آمریکا از تحریم های ایالت متحده علیه ایران حرف شنوی می کنند و به استناد آن در معاملات ایران را تحت فشار قرار می دهند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس دراین باره که بیشتری واردات ارز از کشور افغانستان صورت می گیرد، گفت: با هیچ کشوری محدودیتی برای مبادله کالا با ارز نداریم مگر اینکه کشوری خودش نخواهد با ما تبادل ارزی داشته باشد./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد/هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد، یعنی دیگر صاحب خانه ها نتوانند به صورت یک ساله ملک خود را اجاره دهند.
حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد/هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است

سیداحسن علوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بررسی لایحه حمایت از مستاجران در هیأت دولت، گفت: به طور حتم در شرایط کنونی افزایش امنیت مستأجران بسیار ضروری است، زیرا با توجه به افزایش قیمت رهن و اجاره، باید شرایطی فراهم شود که این افراد کمترین آسیب را متحمل شوند.

هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اثاثیه است

نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مسئله به صورت عامیانه مطرح است که هر سه بار اسباب کشی معادل یک بار آتش سوزی اسباب منزل است، بنا براین باید مدت زمان این فرآیند را افزایش داد تا خانواده ها هر سال مجبور به اسباب کشی نباشند.

حداقل زمان قرارداد اجاره خانه باید دو سال باشد

وی افزود: در لایحه حمایت از مستأجران آماده است که حداقل زمان قرارداد اجاره خانه، دو سال باشد، یعنی دیگر صاحب خانه ها نتوانند به صورت یک ساله ملک خود را اجاره دهند.

علوی ادامه داد: از طرف دیگر افزایش حداکثر 10 درصدی قیمت رهن و اجاره می تواند بازار مسکن را کنترل کند، البته نظارت عالیه دولت باید بر روند انعقاد این قراردادها صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره کاهش گرایش و تمایل صاحب خانه ها به اجاره ملک با تعیین افزایش 10 درصدی سقف اجاره مسکن، تصریح کرد: البته شاید پس از تصویب و در اجرا، عده ای با این قانون مخالفت کنند، اما قطعا اجرای آن ضروری بوده و افراد باید به قانون تن در دهند.

لایحه حمایت از مستأجران در حوزه مسکن تورم‌‌شکن است

وی با بیان اینکه به طور حتم لایحه حمایت از مستأجران در حوزه مسکن تورم‌‌شکن است، افزود: قطعا تصویب و اجرای این لایحه در کاهش روند شتابان تورم در حوزه مسکن تأثیرگذار است.

بنگاه های معاملات مسکن باید قانونمند و ضابطه‌مند شوند

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: سازمان ثبت اسناد و املاک، شهرداری ها و وزارت کشور و راه و شهرسازی باید تمام تلاش خود را برای تصویب لایحه حمایت از مستأجران انجام دهند، تا ضمن بهبود وضعیت مستأجران، بنگاه های معاملات قانونمند و ضابطه‌مند شوند./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

انحصار در تولید قطعه و خودرو وجود ندارد / متقاضیان می‌توانند فعالیت داشته باشند


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: در حال حاضر منع قانونی و شرایطی برای اینکه فرد نتواند در قطعه‌سازی و حتی تولید خودرو ورود کند وجود ندارد.
انحصار در تولید قطعه و خودرو وجود ندارد / متقاضیان می‌توانند فعالیت داشته باشند

محسن کوهکن ریزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص وجود انحصار در تولید قطعه و خودرو، اظهار داشت: همواره  به انحصار در قالب صادرات، سندیکاها و شخصیت‌های حقوقی که بتواند از حقوق مجموعه دفاع کنند می‌پردازیم، اما در زمینه تولید و حتی در ارتباط با واردات انحصار دولتی و خصوص دارای فساد و رانت است و باید فعالیت‌ها بر محور رقابت باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر کسی قصد داشته باشد به تولید خودرو و ساخت قطعه ورود کند و در زمینه قیمت رقابت داشته باشد هیچ منع قانونی وجود ندارد، گفت: انحصار در جایی وجود دارد که اگر اراده کردید در بخشی از اقتصاد ورود کنید به شما اجاره ندهند و مجوز به راحتی در اختیار متقاضی قرار نگیرد.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بخش تولید خودرو و ساخت قطعه مانعی در مسیر فعالیت متقاضیان وجود ندارد که ایجاد انحصار کند، ادامه داد: اگر فردی تعدادی مهندس و مبتکر را گردآوری کند و سمت ساخت قطعه با کیفیت و قیمت مناسب حرکت کند می‌تواند رقابت داشته باشد و فضا انحصاری نیست.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه جایی انحصار معنی پیدا می‌کند که اگر فردی از جامعه قصد داشته باشد در بخشی که تخصص و تجربه دارد ورود کنند منع قانونی یا شرایطی برای وی ایجاد کنند که توان ورود نداشته باشد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر منع قانونی و شرایطی برای اینکه فرد نتواند در قطعه‌سازی و حتی تولید خودرو ورود کند وجود ندارد./

پایان پیام

منبع: خانه ملت
رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟